[BIZTPOL] Afganisztáni helyzet

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

W

Wilson

Guest
Azért vannak itt érdekességek a CIA arról számolt be, hogy ők szinte az összes afgán segítőiket (kémeket,informátorokat,stb) és azok családját kihozták Afganisztánból, és ennek során egész Afganisztánban tevékenykedtek...


A CIA titokban evakuálta kémjei nagy részét Afganisztánból....

Az ügynökségnek nagy múltja van abban, hogy embereket von ki a veszélyes zónákból.


Getty-Images-1234596798-e1630678339133.jpg

Rahmat, egy afgán, aki elmondta, hogy 13 évig dolgozott a CIA operatőrjeként, június 19 -én pózol Kabulban. PAULA BRONSTEIN/GETTY IMAGES

A CIA-nak sikerült afgán informátorainak és kémeinek nagy részét kivinnie az országból az amerikai kivonulás előtt ezen a héten, az ügynökség műveleteit ismerő két forrás szerint, még akkor is, amikor a külügyminisztérium elismerte, hogy az elmúlt két évtizedben az Egyesült Államoknak dolgozó afgánok többsége - tolmácsok és mások - hátramaradtak.

"Többé-kevésbé mindenkit kivittünk. Több ezer emberről van szó", beleértve a kémek családtagjait is - mondta a Foreign Policy-nak egy kongresszusi tisztviselő, aki névtelenséget kért, hogy bizalmas ügyekről beszélhessen. "Ők azok, akiket a tálibok azonosíthattak". Egy másik forrás, aki ismeri a CIA evakuálási erőfeszítéseit, azt mondta, hogy az ügynökség Különleges Tevékenységek Központja, amely részben elit félkatonai erőkkel dolgozik és titkos műveleteket hajt végre, részt vett az evakuálásban. A forrás szerint a műveletek az ország egész területén zajlottak - nem csak az afgán főváros, Kabul környékén, ahol sok ezer, az országból menekülni vágyó ember zsúfolódott össze a repülőtér környékén. "Úgy tudom, hogy minden emberüket kihozták" - mondta a forrás, aki szintén névtelenséget kért, hogy bizalmas ügyekről beszélhessen.

A CIA szóvivője nem kívánt részleteket közölni, csak annyit mondott, hogy az ügynökség "szorosan együttműködött más amerikai kormányzati szervekkel", hogy segítsen evakuálni egy sor embert, köztük "több ezer amerikai állampolgárt, a helyi nagykövetség személyzetét és kiszolgáltatott afgánokat".

Szerdán a külügyminisztérium egyik tisztviselője újságíróknak azt mondta, hogy az afgánok "többsége", akik különleges bevándorlói vízumot (SIV) kértek - belépési engedélyt azoknak, akik segítettek az Egyesült Államoknak a háborúban -, Afganisztánban maradt. Sokan féltik az életüket, mivel a tálibok célba vették és megölték azokat, akikről úgy gondolják, hogy segítettek az Egyesült Államoknak.

A CIA viszonylagos sikere az afgán kémek evakuálásában kérdéseket vet fel az Afganisztánból való rendezetlen kivonulással kapcsolatban, többek között:

Mit csinált jól a CIA, és miért nem tudtak más amerikai ügynökségek is hasonló eredményeket elérni?

Rávilágít a CIA munkájának egy olyan aspektusára is, amely egyszerre váltott ki dicséretet és kritikát: arra, hogy képes embereket mozgatni a világban anélkül, hogy nagy feltűnést keltene. A CIA jobb az amerikai hadseregnél az idegen hadseregek létrehozásában "Az emberek be és kivitele ellenséges helyekről olyasmi, amiben biztosan van tapasztalatuk [ebben], és amiben kiválóan teljesítenek" - mondta Andy Keiser, aki 2013 és 2015 között a Ház Hírszerzési Bizottságának akkori elnökének, Mike Rogersnek volt vezető tanácsadója, jelenleg pedig a Navigators Global lobbicég igazgatója.

"Tehát egy ilyen dolognak az én szememben tökéletes értelme van - hogy [a CIA] miért lenne képes jobban végrehajtani ezt, mint néhány társa a kormányzaton belül."

A CIA egyik leghíresebb akciója azután történt, hogy 1979-ben egy iráni csőcselék megrohamozta az amerikai nagykövetséget Teheránban, és túszul ejtette a személyzet tucatnyi tagját. Az ügynökség sikeresen kimentett hat amerikai konzuli tisztviselőt, akik kanadai diplomaták otthonában rejtőztek el, egy bonyolult fedősztori kitalálásával. Az amerikaiak egy kanadai filmstáb tagjainak adták ki magukat - ennek a történetnek állít emléket az Argo című hollywoodi kasszasiker.

Más kiszabadítások kevésbé voltak ünnepeltek. Az ügynökség 9/11 utáni kínzási programja a "kiadatásokra" - lényegében titkos elrablásokra - támaszkodott, hogy a feltételezett terroristákat nemzetközi fekete helyszínekre szállítsák, ahol az ügynökség úgynevezett "fokozott kihallgatási technikáival" szembesülhettek.


"A CIA nap mint nap a világ különböző országaiban tevékenykedik, beleértve a "megtagadott területeket" is, ahol titkos műveleteket kell végrehajtaniuk, beleértve az evakuálásokat is" - mondta a CIA evakuálási törekvéseit ismerő forrás. "Ez olyasmi, amit már nagyon régóta csinálnak, és nem valami új vagy egyedi dolog Afganisztánban". A CIA a háború 2001-es kezdete óta több ezer titkos küldetést, köztük célzott gyilkosságokat is végrehajtott Afganisztánban.

A CIA-n belül egy másik csoport, a Nemzeti Letelepítési Műveleti Központ feladata az ügynökség eszközeinek és a disszidenseknek az Egyesült Államokba történő áttelepítése. Nem világos azonban, hogy a csoport, amely arról ismert, hogy olyan országokból, mint Oroszország, nagy hírű disszidenseket telepít át, részt vett-e a volt afgán kémek áttelepítésében.

Az sem világos, hogy a CIA afgán szövetségesei közül kit telepítenek-e át az Egyesült Államokba, és ha igen, akkor folytatják-e a hírszerzést - különösen most, hogy a CIA afganisztáni terepen való információ gyűjtési képességei korlátozottak. A kongresszusi tisztviselő szerint a hátrahagyott afgán informátorok kis száma csak alkalmanként vett részt hírszerzési tevékenységben az Egyesült Államok számára, ezért a tálibok számára nehezebb lesz azonosítani őket.

A forrás nem volt hajlandó további részleteket közölni a konkrét számokról vagy arról, hogy a többi kém hogyan hagyta el az országot. Júliusban a Foreign Policy arról számolt be, hogy a CIA afgán kémei közül sokaknak kihívást jelentett a speciális bevándorlási vízum megszerzése, amelyhez az Egyesült Államokkal való munkakapcsolat bizonyítása szükséges - amivel a CIA-val titokban együtt dolgozók kevésbé rendelkeztek. Az ügynökség "hatalmas prioritássá" tette szövetségesei evakuálását, mondta akkor a Foreign Policy-nak egy amerikai tisztviselő.

Szerdán a Politico arról számolt be, hogy egy titkos CIA-bázist használtak Kabul mellett, hogy segítsenek az amerikai állampolgárok és a kiszolgáltatott afgánok evakuálásában, amikor a repülőtéren kívül egyre nagyobb lett az erőszak veszélye. Az amerikai erők azóta lerombolták az Eagle Base néven ismert, szigorúan őrzött tábor egyes részeit, amelyhez egy olyan terület is tartozott, ahol a CIA egykor terrorizmussal gyanúsítottakat kínzott a 9/11-es támadások után.

Néhány afgán, aki a CIA-nak dolgozott, nem hivatalos mentőakciók révén is megszökhetett. Az egyik ilyen, "Ananász Expressz" néven ismert, amerikai katonai veteránok, volt hírszerző tisztek és más, afganisztáni kapcsolatokkal rendelkező személyek által működtetett mentőakció állítólag több mint 600 afgán megmentésében segített.


 
W

Wilson

Guest

Afganisztán új kormánya​

E-sHV2tXsAELlz5

Az afganisztáni kormány új összetételének felolvasása.

Megbízott miniszterelnök: Muhammad Hasan Akhund mulla
Első miniszterelnök -helyettes: Mullah Baradar Akhund
Második miniszterelnök -helyettes: Maulvi Abdus Salam Hanafi
megbízott védelmi miniszter: Muhammad Yakub Mujahid mulla
megbízott külügyminiszter: Amir Khan Mottaki.
Védelmi miniszterhelyettes: Mullah Muhammad Fadel Mazlum
kabinetfőnök: Al-Qari Fasih al-Din
külügyminiszter-helyettes: Sher Muhammad Abbas Stanekzi
belügyminiszter-Anas Haqqani
belügyminiszter-helyettes: Mawlavi Nur Jalal
kulturális miniszterhelyettes és információ: Zabihullah Mujahid
A hírszerzés főigazgató -helyettese: Mullah Taj Mir Javad,
a hírszerzésért felelős főigazgató -helyettes: Rahmatullah Najib mulla,
a kábítószer -ellenőrzésért felelős belügyminiszter -helyettes: Abdul Haq Akhund mulla

A tálibok azt tervezik, hogy lemondanak elnöki tisztségükről. Szó esik arról is, hogy Kandahar a tálibok alatt Afganisztán fővárosává válhat.
Bizonyos körülmények között, valahol ebben a listában, elméletileg, Masud Jr. megjelenhet, különösen azért, mert ezt a kérdést megvitatták. De az a vágy, hogy a CIA ügynöke, Saleh belekerüljön ebbe a kormányba, és a pandzsiri-vígjáték tönkretette Massoud esélyeit, hogy maradjon az afgán politikában.

Nehéz megmondani, mennyire manipulálták őt nemzetközi támogatás ígéretével, de valahogy mégis a harc mellett döntött.

Colonelcassad
 

oregbogaras

Well-Known Member
2016. szeptember 1.
1 438
4 828
113
Török külügyér: az nem lehet, hogy csak tálibok vannak az afgán kormányban
Forrás: https://kuruc.info/r/4/233326/
Idézet a cikkből: "
"Az nem lehet, hogy csak tálibok vannak a kormányban, más etnikai csoportok pedig nem képviseltetik magukat - hangsúlyozta a török diplomácia vezetője, majd hozzátette, hogy nőknek is helyett kell adni a vezetésben."


Ez így nettó hülyeség. A tálib (Talibán) az nem nemzetiség hanem politikai csoportosulás. (nagyrészt pastukkal, de vannak benne más nemzetiségiek is köztük. A nők helyzete ebben a közegben nem teszi lehetővé azt amit ír. A külügyminiszter nem hülye, tehát valami más áll a háttérben. Miért akar nem végrehajtható dolgokat ráerőltetni a tálibokra? Elsőre úgy tűnik hogy ki akarnak a törökök hátrálni valamiből. Lehet nem akarnak segítséget nyújtani a táliboknak?.
Szerintem
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
21 708
72 043
113
Idézet a cikkből: "
"Az nem lehet, hogy csak tálibok vannak a kormányban, más etnikai csoportok pedig nem képviseltetik magukat - hangsúlyozta a török diplomácia vezetője, majd hozzátette, hogy nőknek is helyett kell adni a vezetésben."


Ez így nettó hülyeség. A tálib (Talibán) az nem nemzetiség hanem politikai csoportosulás. (nagyrészt pastukkal, de vannak benne más nemzetiségiek is köztük. A nők helyzete ebben a közegben nem teszi lehetővé azt amit ír. A külügyminiszter nem hülye, tehát valami más áll a háttérben. Miért akar nem végrehajtható dolgokat ráerőltetni a tálibokra? Elsőre úgy tűnik hogy ki akarnak a törökök hátrálni valamiből. Lehet nem akarnak segítséget nyújtani a táliboknak?.
Szerintem
Na meg aztán a tálibok nyertek. Mit lehet ebbe belebeszélni? Értem, tadzsikok, türk nemzetség, stb, de ez szerintem egy totális győzelem után nem nagyon hatja meg a talibánt.
 
W

Wilson

Guest
Nem kellenek nekik tobbe ott a kemek. Az afganisztani story az amerikaiaknak lezarult.

Befejeztek.
Nehogy azt hidd épp most olvastam, hogy az amerikai hírszerző szolgálatoknak élükön a CIA-val most fő a fejük mivel nincsenek fizikailag jelen a térségben és drónokkal nem tudják megoldani teljes mértékben a hírszerzést...
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby
W

Wilson

Guest
Az USA így vigyáz az embereire?
Nem csak az USA nem vigyázz az emberekre, (bár állítólag az evakuáció megkönnyítése miatt adtak át adatokat a táliboknak az amerikaiak) az egyik pillanatról a másikra összeomló afgán kormányzat minisztériumaiban is találtak ilyen adatokat a tálibok.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby
W

Wilson

Guest
Aztán remélem az usa be is fogadja őket....mert tipliznek tovább max 1-2 héten belül.
Meg a tesók az öbölben. Van lóvé, meg hely a sivatagban, érzekenykedjenek.
Azért azt szerintem érdemes észben tartani,hogy az Afganisztánból evakuált százhuszonvalahány ezer afgán 99% nem jutott volna ki Afganisztánból, ezeknek az afgánoknak az evakuálását a nyugati országok hajtották végre....