[BIZTPOL] Afganisztáni helyzet

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

W

Wilson

Guest
apróbb hírek, Kb éjfélkor tüntetés Kandaharban, Sötétben, mert áram nincs, Gondok az üzemanyagellátással, élelmiszerrel, Ugyanilyen tüntetés ma délelőtt,
a tüntetők fő szólama: Halál Pkisztánra! Ne keressetek logikát.
Volt még egy tüntetés, itt nők tüntettek, az Iszlám Emirátus MELLETT. Gondolom vázolták nekik a másik lehetőséget.

Újabb felvételek az újabb tálibellenes tüntetésekről Kabulban, ahol a lakosság felháborodott azon, hogy Pakisztán segített a táliboknak a felkelők elleni támadásban.
 

theo

Well-Known Member
2016. június 1.
2 334
9 635
113
  • Tetszik
Reactions: Leonidas and Wilson
W

Wilson

Guest
Mullah Hasan Akhund: A vallási elkötelezettségéről ismert, az "eredeti 30 tálib" tagja valószínűleg Afganisztán élére kerül.

A washingtoni székhelyű National Security Archive szerint "Akhund előítéleteket táplál mind a nyugatiakkal, mind a mudzsahedekkel szemben. Az egyik leghatékonyabb parancsnoknak tartják..


Tálib vezető


A tálibok napokig tartó konzultációk után a magas rangú vezetők szerint Mullah Mohammad Haszan Akhundot jelölték új államfőnek - jelentették Kabulból.

Mohammad Mohammad Hasszán Akhund molla jelenleg a tálibok nagyhatalmú döntéshozó testületének, a Rehbari Shura vagy vezetői tanácsnak a vezetője. Ő Kandaharból, a tálibok szülőhelyéről származik, és a fegyveres mozgalom alapítói között volt.

"Húsz évig dolgozott a Rehbari Shura vezetőjeként, és nagyon jó hírnevet szerzett magának. Inkább vallási vezető, mint katonai háttérrel rendelkezik, és ismert a jelleméről és az odaadásáról" - idézte egy tálib vezetőt a The News International beszámolója.

A tálibok szerint Hasszán molla fontos pozíciókban dolgozott előző afganisztáni kormányuk idején. Külügyminiszter volt, majd miniszterelnök-helyettes lett, amikor Mullah Mohammad Rabbani Akhund volt a miniszterelnök.

Kandahár kormányzója, 2001-ben a Minisztertanács alelnöke volt. Az ENSZ szerint egyike a "30 eredeti tálibnak".

A washingtoni székhelyű National Security Archive szerint "Akhund előítéleteket táplál mind a nyugatiakkal, mind a mudzsahedekkel szemben. Az egyik leghatékonyabb parancsnoknak tartják. Különböző pakisztáni madrassákban tanult".

2001-re emelkedett fel igazán a ranglétrán, a védelmi, a hírszerzési, a belügyi, a legfelsőbb bírósági, a kulturális és kommunikációs minisztérium, és az akadémia az ő felügyelete alá került.

A hírek szerint 2010-ben fogságba is esett.

Viszonylag kevésbé ismert tálib vezetőnek számít, több médiabeszámolóban is "könnyűsúlyúként" emlegetik. Bár szerepel az ENSZ terrorista listáján.

A szélsőséges csoport több frakciója közötti nézeteltérések eddig megakasztották a kormányalakítást a háború sújtotta országban. Kabul három hete került a tálibok kezére.

A hatalomért küzdő fő vetélytársak, akiknek küzdelmei késleltették az új rendszer bejelentését, a tálibok Baradar molla által vezetett dohai egysége, a Haqqani-hálózat, egy Kelet-Afganisztánban működő, félig független terrorszervezet és a tálibok kandahári frakciója.


 

szzsolt81

Well-Known Member
2020. október 24.
5 706
4 260
113
3.

Blee vezette a CIA titkos csapatát. 1999 októberében terrorelhárító tisztek repültek Pandzsirba, hogy találkozzanak Maszúddal. "Közös ellenségünk van - mondta Blee a parancsnoknak. "Dolgozzunk együtt." Ő és az ezt felügyelő CIA-tisztek gondoskodtak arról, hogy Maszúd hírszerzési felszerelései működjenek, javítva a lehallgató berendezéseket és a titkosított kommunikációs vonalat, amely Maszúd hírszerzési segítőit az ALEC állomással kötötte össze, hogy biztonságos gépelt üzeneteket küldjenek és fogadjanak. Volt egy titkosított terminál Dusanbéban és egy másik Panjdzsirban. Maszúd Amrullah Salehet nevezte ki a CIA-val való legfőbb kapcsolattartójának.

A következő évben az Afganisztánból támogatott al-Kaida öngyilkos merénylők a jemeni Aden kikötőjében lecsaptak az USS Cole amerikai hadihajóra, tizenhét amerikai tengerész halálát okozva. Ezt követően, 2000 decemberében Blee a távozó Clinton-kormányzat kérésére terveket készített egy 150 millió dolláros titkos akcióprogramra, amelynek célja, hogy felfegyverezze, felszerelje és kiképezze Maszúdot a Bin Laden utáni vadászaton túli feladatokra, hogy segítsen neki hatékonyabban harcolni a tálibok ellen. Számos amerikai és európai hírszerzési tisztviselő, tábornok és diplomata azonban nem tekintette Maszúdot életképes partnernek az al-Kaida ellen. Emlékezve a birodalmi Nagy-Britannia és a Szovjetunió szerencsétlen sorsára, nem akarták az USA-t belekeverni egy afganisztáni polgárháborúba. A Pánderek mészárlásokat követtek el, amikor a kilencvenes évek közepén Kabulban osztoztak a hatalmon. Folytatták a drágakő- és heroincsempészetet, hogy finanszírozni tudják a háborújukat. Maszúdnak az al-Kaidával kapcsolatos figyelmeztetéseit egy öncélú diplomáciai kampány részeként is el lehet utasítani, hogy nemzetközi segítséget kapjon a vesztes frakcióharcához.

Blee Washingtonban Maszúd egyik leglelkesebb védelmezőjévé vált, és a hadvezért Che Guevarához hasonló nagy történelmi személyiségként kezeli. Maszúd szakálla megőszült, szemei alatt sötét táskák lógtak, de a harctéren továbbra is nagyon energikus maradt. Maszúd érvelése szerint az USA-nak "hatalmas problémája" van Afganisztánban, sokkal nagyobb, mint Bin Laden. Maszúd üzenetének lényege a következő volt: "Itt vannak ezek a szélsőségesek. Nálam vannak a tálibok. És én vagyok az egyetlen barátod a környéken."

Blee teljes mértékben egyetértett Maszúddal, de ezt a külpolitikai érvet nem tudta Washingtonban érvényesíteni. Azt mondta Maszúdnak: "Nézze, senkit sem érdekel Afganisztán. Őket Bin Laden érdekli. Nem beszélhetek önökkel az afganisztáni kormány átvételéről. Csak Bin Ladenről beszélhetek önnel. De erre építhetünk. Ki tudja, hová vezet ez az egész? Maszúd érti. Minden szövetségesét és külföldi beszállítóját így vagy úgy korlátozták."

Az ALEC állomás az al-Kaida elleni titkos műveleteinek egy részét, beleértve a Predator drónok megfigyelő repüléseit is, az üzbegisztáni Taskentben lévő CIA-állomás segítségével hajtotta végre. Amrullah Saleh ott és Virginiában is együtt dolgozott a tisztekkel. 2001 nyarán, az amerikaiak Maszúd teljes körű támogatását illető tétovasága miatti frusztráció közepette Saleh beszélgetésbe elegyedett Rich Blee egyik kollégájával, Jim Lewisszal, a Terrorelhárítási Központ Taskentbe kiküldött tisztjével. Lewis sürgette Salehet, hogy nézze meg az Ostrom című 1998-as filmet, amelyet Lawrence Wright újságíró és író írt a terrorizmusról, és amelyben Denzel Washington és Bruce Willis játszik. A filmben egy terrorista csoport robbantásokat követ el az Egyesült Államokban, a kormány pedig statáriumot rendel el. Lewis megjósolta: "Valami ilyesmi fog történni az országommal. De senki sem hallgat ránk."

-

Frankfurtból Saleh visszatért Dusanbéba. Ott találkozott Maszúddal szeptember 7-én, pénteken. Maszúd azért érkezett, hogy beszéljen a az iráni küldöttséggel. Erősebb amerikai támogatás hiányában Maszúd Irántól, Indiától és Oroszországtól függött fegyverek, pénz és gyógyszerek terén. Irán volt talán a legmegbízhatóbb szövetségese. Az iráni IRGC tisztjei és hírszerző tisztjei Észak-Afganisztánban Maszúd gerillái mellett dolgoztak. Amikor együtt voltak Dusanbéban, Saleh megkérdezte Maszúdtól: "Hová küldjem a felszerelést?". A CIA legutóbbi átadására utalt. Maszúd azt mondta neki, hogy egyelőre tartsa Tádzsikisztánban, és hívjon meg néhány kollégát Pandzsirból Dusanbéba. "Kiképezheted őket - utasította Maszúd. Ugyanezen a hétvégén Maszúd visszatért Afganisztánba, a tádzsik határ közelében lévő Khoja Bahauddinba. Két belga útlevéllel rendelkező arab televíziós újságíró már napok óta várakozott ott, hogy interjút készíthessen a parancsnokkal.

<...>


Maszúd meggyilkolását követően az Északi Szövetség vezetői megállapodtak, hogy tájékoztatják az ügyük szempontjából legfontosabb hat országot arról, hogy mi történt valójában: az Egyesült Államokat, Oroszországot, Iránt, Indiát, Tádzsikisztánt és Üzbegisztánt. Utasították Amrullah Salehet: hívja a CIA-t. Mondja el nekik az igazságot Maszúd meggyilkolásáról, és kérjen fegyvereket. Az érv, amelyet Salehnek az ALEX állomásnak kellett előadnia, lényegében a következő volt: "Ha a tálibokkal és az al-Kaidával szembeni ellenállás jelent nektek valamit, akkor visszatarthatjuk őket. Tudunk harcolni. Harcolni fogunk. De ha csak segíteni akartál Maszúd parancsnoknak - ő már nincs velünk. Ahhoz, hogy kompenzáljuk a veszteségét, több segítségre van szükségünk, mint amikor még élt."

3.

Saleh visszarepült Dusanbéba, és továbbított egy üzenetet Richard Blee-nek a CIA Terrorelhárítási Központjában. Azt mondta, hogy sürgősen beszélnie kell. Amikor Blee a titkosított vonalon hívta, Saleh a A megadott forgatókönyvet követte. Megerősítette Blee-nek, hogy Maszúd meghalt, de hangsúlyozta, hogy a pandzsiri vezetők el akarták hallgatni a hírt, mivel megpróbálták megakadályozni pozícióik összeomlását. Miután letették a telefont, Blee értesítette a Fehér Házat. Órákon belül a hírszolgálatok névtelenül nyilatkozó Bush-kormányzati tisztviselőket idéztek, akik szerint Maszúdot valószínűleg megölték.
Saleh visszahívta. Nagy nehézséget okozol nekem és a társaimnak - mondta egyenletesen. Az volt az "utasításom", hogy tartsd titokban.
Blee egyetértett azzal, hogy ez sajnálatos, de a CIA köteles volt tájékoztatni a politikusokat az ilyen fontos információkról, amint azok beérkeztek, de az ügynökségnek nem volt ráhatása arra, hogy a Fehér Ház vagy a Külügyminisztérium hogyan viszonyul az újságírókhoz.

Saleh folytatta. Tudta, hogy Blee és az ALEC-állomás támogatta Maszúd fegyverrel való ellátását, és korábban a Fehér Házba vitték érveiket, de vesztettek. De a Bush-kormányzat most már másképp látta a dolgokat, és itt volt egy új fenyegetés a Bin Ladenről szóló amerikai hírszerzésre - ha Pandzsir elesik, a CIA elveszít egy létfontosságú lehallgatóállomást. Vajon Amerika megpróbálja megmenteni az Északi Szövetséget, vagy sorsára hagyja Pandzsir-t?

"A megoldás az, hogy harcolni fogunk" - mondta Saleh. "Nem adjuk fel. Az utolsó emberig harcolni fogunk a földön. Ez az ellenállás nem Maszúdról szólt. Valami sokkal nagyobb dologról volt szó. Harcolni fogunk."
Saleh egy listát készített a fegyverekről és a logisztikai eszközökről, amelyekre sürgősen szükségük volt. "Mit tudsz tenni értünk?"
Blee megértette a kérdést. Hétfő volt, szeptember 10-e, az új munkahét kezdete Washingtonban. Egy-két napba telik neki. "Hadd térjek vissza erre a kérdésre" - szeptember 14-én mondta Blee.

Remélhetőleg ez jobban megérti a pandzsiri tálib ellenállási vezető sajátosságait és Saleh legutóbbi afganisztáni túrájának hátterét. Amikor a tálibokon belüli CIA-ügynökökről beszélünk, nem szabad megfeledkeznünk a tálibok ellenfelei között lévő CIA-ügynökökről sem.

Colonelcassad
thx.
 
  • Tetszik
Reactions: Wilson

theo

Well-Known Member
2016. június 1.
2 334
9 635
113
Volt egy ilyen tüntetés, a tálib rendszer ellen , össze is verték a nőket, Azt hiszem itt is megosztottottuk a hírt.
Azok nem ISIS mellett tüntettek, hanem #womanrights kb 15-20 fővel max. ezek még, inkább médiaesemények, mint komoly ellenállás. Amúgy 1 nőt vertek fejbe. Összehasonlítas miatt Pesten 100x komolyabb tüntetések voltak 2006-ban.
Abban a régióban a komoly tüntetés 30 halottnál kezdődik, az alatt ingerküszöböt nem viszi át.
 
  • Tetszik
Reactions: gacsat
T

Törölt tag 2361

Guest
Mondod ezt a Vajdasagbol amin at vandorolnak ezek rendesen. Figyu ezek 30 ev alatt 3x annyian lettek es ojropa recseg ropog ennyi jottment muszlimtol mar most. Szerinted 30 ev mulva mikor vagy 150 millioan lesznek csak ott meg vagy 20 millioan errefele mi lesz? Szerinted akkor hanyan fognak setalgatni feletek? Erre a nepre az egyetlen realis megoldast a Szovjetunio adta, de ez mara jarhatatlan ut. Mire vege lesz az evszazadnak mennyi afgan lesz? 5-600 millio? Meg 100 millio Europaban?
figyu, nem en tehetek rola hogy a nemet boszorkany europaba hivta oket, sem arrol sem hogy az orszagok hatarai azuta egy faszt sem ernek.

tudod, amikor volt itt a haboru jugoba, aki akart kimenni v menekulni nemetbe, az eloszor 3 holnapig alt a konzulatus elott, aztan egy ideig vmi taborba voltak, meghozza ugy hogy par csalad egy helyen, egy wc-re meg stb. tudom mert tobb csaladtag/ismeros ugy jart.
ezeknek meg most jo hogy nem basszak ki a piros szonyeget mielott jonnek.

arol sem tehetek hogy az atlagos europai politikus egy puhapocsu semmiresekello. mert ha lenne politikai akarat, nem maszkalnanak sehogy sem. vagy kibaszott macera lenne atmenni a hataron, mint az ex yu menekulteknek vagy ami meg egyszerubb le lenne huzva a rampa nekik total.

mi a tokomet jonnek ide? ottvanak a talibok, nem harcoltak ellenuk hanem engedtek oket, hat most egyek a szart amit bekevertek maguknak.
 
T

Törölt tag 2361

Guest
+ az nem a mi haborunk volt, nem europa a szar mert a ifjabb bus haboruzni akart a amcsi fegyverlobbi meg kereste a lehetoseget a biznjiszre.
europanak nincs semmien moralis vagy akarmien mas dolga hogy most nekunk kell gondoskodni a menekulteken.

ha a nemetekek faj az amit csinaltak a ww2ben, azt most ne rajtunk probaljak megint kifizetni.
vigyek oket oda az osszeset, es csa, a tobbi europai nemzetrol meg szaljonak mar le.
ne mindig mas pocsivel akarjak verni a csalant.
 

Tomsan1974

Well-Known Member
2020. október 23.
66
414
53
figyu, nem en tehetek rola hogy a nemet boszorkany europaba hivta oket, sem arrol sem hogy az orszagok hatarai azuta egy faszt sem ernek.

tudod, amikor volt itt a haboru jugoba, aki akart kimenni v menekulni nemetbe, az eloszor 3 holnapig alt a konzulatus elott, aztan egy ideig vmi taborba voltak, meghozza ugy hogy par csalad egy helyen, egy wc-re meg stb. tudom mert tobb csaladtag/ismeros ugy jart.
ezeknek meg most jo hogy nem basszak ki a piros szonyeget mielott jonnek.

arol sem tehetek hogy az atlagos europai politikus egy puhapocsu semmiresekello. mert ha lenne politikai akarat, nem maszkalnanak sehogy sem. vagy kibaszott macera lenne atmenni a hataron, mint az ex yu menekulteknek vagy ami meg egyszerubb le lenne huzva a rampa nekik total.

mi a tokomet jonnek ide? ottvanak a talibok, nem harcoltak ellenuk hanem engedtek oket, hat most egyek a szart amit bekevertek maguknak.
Jó napot mindenkinek

A jugoszláv részéhez nem szólnak hozzá.
Az afgán rész az igaz.
Az a kisebbik baj hogy nem beszélnek angolul. Beilleszkedni soha nem fognak, ugyanúgy papucs, burka, wc papírt nem kérnek.
Volt egy család akik költöztek , az ágy mellett egy üveg vizelettel téli üveget hagytak, úgy hogy a wc kb. 2 méter az ágyból.
Ezek elmenekülnek itthonról, mivel játszik a 9 éves gyerek a telefonon hát persze hogy lövöldözős, nem sodoku , passziánsz vagy bármilyen más csak a harc.
Szetszorjak őket Anglia szerte, pár év és mindenhol gondot fognak okozni.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 678
14 641
113
Jó napot mindenkinek

A jugoszláv részéhez nem szólnak hozzá.
Az afgán rész az igaz.
Az a kisebbik baj hogy nem beszélnek angolul. Beilleszkedni soha nem fognak, ugyanúgy papucs, burka, wc papírt nem kérnek.
Volt egy család akik költöztek , az ágy mellett egy üveg vizelettel téli üveget hagytak, úgy hogy a wc kb. 2 méter az ágyból.
Ezek elmenekülnek itthonról, mivel játszik a 9 éves gyerek a telefonon hát persze hogy lövöldözős, nem sodoku , passziánsz vagy bármilyen más csak a harc.
Szetszorjak őket Anglia szerte, pár év és mindenhol gondot fognak okozni.
Már most mindenhol gondot okoznak.