A tálibok megverték a tüntetőket és letartóztatták az újságírókat a kabuli női tüntetésen ..
Tálib harcosok próbálják megállítani a kabuli Dasht-e-Barchi negyedben vonuló tüntetőket szerdán, egy nappal azután, hogy a tálibok bejelentették új, kizárólag férfiakból álló ideiglenes kormányukat, amelyben a nők és az etnikai kisebbségek nem képviseltetik magukat (Marcus Yam / Los Angeles Times).(Marcus Yam / Los Angeles Times) NABIH BULOS, MARCUS YAM SEP. 8, 2021 FRISSÍTVE 1:06 PM PT Facebook Twitter LinkedIn Email KABUL, Afganisztán
Miután kizárták őket a tálibok új kormányából, a nők szerdán több tüntetéssel fokozták a nyomást Afganisztán új uralkodóira, amelyek közül legalább egyet tálib harcosok oszlattak fel, akik a tüntetők egy részét megkorbácsolták és helyi újságírókat tartóztattak le. A tiltakozásokra egy nappal azután került sor, hogy a tálibok bejelentették a kizárólag a csoport vezéralakjaiból álló ideiglenes kabinetet, amelyben nincsenek nők vagy korábbi politikai szereplők, és kevés a kisebbség.
Bár a gyűlések kicsik voltak, és minden esetben csak néhány tucatnyi nő vett részt rajtuk, mégis próbára tették az új kormányt, miután az kijelentette, hogy a tüntetéseken való részvétel - és azokról való tudósítás - a kormány engedélye nélkül illegális. A gyűlések jól szemléltették, hogy bár a tálibok a harctéren most gyakorlatilag veretlenek, a csoportnak sokkal bonyolultabb feladatot kell megoldania, hogy a félelemmel teli afgánokat - különösen a nőket és a városokban élőket - rávegye, hogy alávessék magukat az uralmának.
Nyilvánvaló, hogy a militáns csoport egyre kevésbé toleráns és egyre erőszakosabban lép fel a kritikával szemben a szélesebb körű polgári jogok követelése közepette.
A közösségi médiában közzétett videón látható, amint egy tálib harcos megkorbácsolja az egyik tüntetőt, miközben több nő sikoltozva elsiet. A Times ellenőrizte a helyszínt, ahol a videó készült. Két afgán újságírót egy rendőrőrsre vittek, és csövekkel és puskacsövekkel vertek meg. A tüntetők szerdán reggel 8 órakor gyülekeztek egy bank közelében, a Dasht-e-Barchit kettészelő főútvonalon, Kabul délnyugati részén, ahol a kisebbségi hazara közösség dominál. Félkörben álltak, és dari és angol nyelvű nyomtatott táblákat emeltek a magasba. Egyikükön ez állt: "Miért figyel minket a világ csendben és kegyetlenül?".
Tüntetők vonulnak Kabul Dasht-e-Barchi negyedében szerdán, egy nappal azután, hogy a tálibok bejelentették új, kizárólag férfiakból álló ideiglenes kormányukat, amelyben a nők és az etnikai kisebbségek nem képviseltetik magukat (Marcus Yam / Los Angeles Times).
Nem sokkal később megkezdték menetelésüket a Shaheed Mazari Roadon, felemelt táblákkal és "Azadi!" kiáltásokkal. - szabadságot kiáltottak, miközben kisbuszok, motorkerékpárok és '90-es évekbeli Toyota Corollák vonultak el mellettük. . Hátul követte Rahela Talash, aki kollégájával együtt egy törött fogantyújú hordozható hangszórót cipelt: "Se nők, se hazara [a kormányban]. Ez teljesen rossz. Ezért vagyunk itt" - mondta, hozzátéve, hogy a tálibok kormányát szinte teljes egészében a domináns pashtun etnikumból választották.
A tálibok 20 évvel ezelőtti összeomlása után az afganisztáni etnikai alapú hazarák virágzásnak indultak, és hamarosan különböző területeken, köztük az oktatásban és a sportban is előretörtek, és feljebb léptek a ranglétrán. Most attól tartanak, hogy ezek a vívmányok elvesznek a káosz és a háború miatt, miután az amerikai és NATO-csapatok idén nyáron végleg kivonulnak Afganisztánból. (AP Photo/Rahmat Gul)
Az új kabinetben is volt egy figyelemre méltó hiányosság a leköszönt elnök, Aszraf Ghani kormányához képest: A Nőügyi Minisztériumot, amely 2001 vége óta létezett, miután a tálibokat az Egyesült Államok vezette invázió elűzte a hatalomból, most úgy tűnik, feloszlatták, ami a tüntetésen résztvevők közül sokakat feldühített. "Teljesen helytelen, hogy nem gondolnak ránk. Mi vagyunk ennek a társadalomnak a fele. Ránk is gondolniuk kell" - mondta Mariam Shafaii, egy 19 éves diáklány.
Taqi Daryabi újságíró a hátán lévő lila sebeket mutatja. Taqi Daryabi újságíró szerdán mutatja a sebeit. Elmondása szerint tálib harcosok megkínozták és megverték, amikor őrizetbe vették, miután letartóztatták, miközben a nők jogaiért szervezett tüntetésről tudósított az afganisztáni Kabulban (Marcus Yam / Los Angeles Times).(Marcus Yam / Los Angeles Times).
A tálibok jelezték, hogy türelmüket vesztik a tüntetésekkel szemben: "Az elmúlt napokban Kabulban és más tartományokban számos ember tüntetés címén az utcára vonult, megzavarva a biztonságot, zaklatva az embereket és megzavarva a normális életet" - áll a belügyminisztérium közleményében. "Tájékoztatunk minden állampolgárt, hogy egyelőre ne [próbáljanak] semmilyen néven vagy címen tüntetéseket tartani".
Shafaii nem tántorodott el. "Nem fogunk hallgatni" - mondta. Egy másik kijózanító fordulat, hogy a tálibok visszaállították az erény előmozdításával és a bűn megelőzésével foglalkozó minisztériumot, amely a csoport 1996-2001-es uralma alatt hírhedt volt a militánsok ultrakonzervatív iszlámjának brutális érvényesítéséről. A minisztérium elnökölt a tolvajok kezének amputálása és a házasságtörésben bűnösnek talált nők megkövezésével történő halála felett. "A tálibok válaszúthoz érkeztek: Választhattak volna egy olyan utat, amely megnyugtatja a nemzetközi közösséget... azzal, hogy nyitottabbak és befogadóbbak lesznek, vagy választhatták azt a könnyebb utat, hogy saját soraiknak kedveskednek, és visszatérnek ahhoz, ami az 1990-es években bevált nekik" - mondta Ibraheem Bahiss, a Nemzetközi Válságcsoport afganisztáni tanácsadója.
"Nagyon is az utóbbit választották."
Ezt a választást ellenszenvvel fogadták, számos nemzet fejezte ki rosszallását a kizárólag tálibokból álló kormányalakítással szemben. "A kormány biztosan nem felel meg a befogadás tesztjének" - mondta Antony J. Blinken amerikai külügyminiszter szerdán a németországi Ramstein légibázison tartott sajtótájékoztatón. "Aggodalommal tölt el minket néhány személy hovatartozása és előélete is". A kabinet tagjainak mintegy fele amerikai vagy ENSZ-szankciók hatálya alatt áll. A megbízott belügyminisztert, Sirajuddin Haqqanit az FBI körözi, és 5 millió dolláros vérdíjat tűzött ki rá.
Blinken azonban azt mondta, hogy megvárja a "tetteket", hogy végül értékelje a kormányt, és meghatározza annak legitimitását és az amerikai-afgán kapcsolatok jövőjét. Szerdán a tüntetők Kabulban 45 percnyi gyaloglás után egy parkoló Humvee-re bukkantak. Négy tálib harcos megindult, hogy visszalökje a nőket. A harcosoknál lévő AK-47-ek ellenére a nők feléjük özönlöttek, kiabáltak és vitatkoztak a vezetővel, amíg az meg nem engedett, és nem engedte őket továbbmenni.
A tálibok "amnesztiát" hirdettek Afganisztán-szerte, és arra szólították fel a nőket, hogy csatlakozzanak kormányukhoz kedden, igyekezve meggyőzni az óvatos lakosságot, hogy megváltoztak egy nappal azután, hogy halálos káosz lett úrrá a fő repülőtéren, amikor kétségbeesett tömegek próbáltak elmenekülni az országból. (AP Photo) PODCASTS Podcast:
Más harcosok azonban a Kabul központjához közeli Karte Char rendőrőrs közelében kevésbé voltak toleránsak. Ott a tüntetők egy másik csoportja kiabált és táblákat hordozott a megdöbbent tálibok előtt, akik közül sokan fiatal férfiak voltak a vidéki területekről, ahová az elmúlt 20 évben a Nyugat női egyenjogúságért folytatott kampányából kevés szivárgott be. Amikor a Los Angeles Times két újságírója közeledett, a harcosok elszakadtak a tüntetéstől, körülvették őket, és az egyik újságíró kamerája után nyúltak. Ezután a rendőrőrs felé lökdösték őket, ahol már több helyi újságírót is őrizetbe vettek.
"Ezeket a tüntetéseket nem szabad fényképezni" - mondta az egyik tálib vezető, miután megvizsgálta a médiaengedélyt. "Ezek illegálisak, és minden ott készült fotót törölni kell".
Miért csináljátok ezt? Ez ellenkezik az iszlámmal" - mondta. A Times újságíróit az autójukhoz kísérték, és figyelték őket, amíg el nem indultak.
Az Etilaat Roz újság újságírói, a 28 éves Nemat Naqdi, videóújságíró és a 22 éves Taqi Daryabi, videószerkesztő szerdán mutatják sebeiket. Azt mondták, hogy tálib harcosok megkínozták és megverték őket, amikor őrizetbe vették őket, miután letartóztatták őket, miközben egy nőjogi tüntetésről tudósítottak az afganisztáni Kabulban (Marcus Yam / Los Angeles Times).(Marcus Yam / Los Angeles Times)
Eközben az Etilaatroz című helyi újság öt újságírója bent maradt az állomáson; közülük kettőt már korábban, a tüntetés kezdetén letartóztattak. Amikor egy szerkesztő és két másik Etilaatroz újságíró az állomásra ment, hogy megpróbálják meggyőzni a tálibokat kollégájuk szabadon bocsátásáról, őket is őrizetbe vették. Őrizetbe vették az Euronews egyik helyi producerét is.