[BIZTPOL] Afganisztáni helyzet

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

W

Wilson

Guest
Kimondta Jehova nevét?
Az én kedves afgánjaim azért küldtek e-mailt a Belügyminisztériumba mert a szőlő nem volt megmosva.
Januárig biztos, hogy itt maradnak.
Nem tudni, mi volt a jó ember bűne amiért megkövezték, de ahogy a videón látszik a megkövezésben résztvevők nem végeztek fél munkát...

Komolyan ezért küldtek e-mailt?.Mi történt nem ismerték fel a hideg vizes csapot?
 
W

Wilson

Guest

Az afgán kormányerők tagjai közül a kábósok tartottak ki a legtovább​



Az emberei közül egyedül a drogfüggők hajlandók tartani az állásaikat, panaszkodott júliusban a Washington Post riportereinek az afgán rendőrség egyik kandahari parancsnoka. "Az ébren tartja őket" - magyarázta Mirza Wali egy beosztottja, Nik Mohamad temetésén. Mohamad maga is methamfetamin-függő volt, egy tálib rajtaütésben vesztette életét az előző éjszaka. "Egyedül a függők képesek kibírni az arcvonalban. Ha nem drogoznának, megőrülnének".


Az afgán rendőrség egy ellenőrzőpontja Kandahár tartományban 2016 májusában. Az afgán biztonsági erőknek ilyen, a világtól elzárt aprócska, nehezen ellátható bázisokat kellett volna megtartaniuk az ostromló tálibokkal szemben. Fotó: RATEB NOORI/AFP
seg
it
Az értő közönséget az afgán kormány összeomlása nem érhette meglepetésként, az összeomlás üteme azonban igen. Joe Biden amerikai elnök még egy hónappal Afganisztán eleste előtt is arról beszélt, hogy az afgán hadsereg "van annyira jól felszerelt, mint bármelyik másik a világon". Mostanra ez a haderő vált az amerikaiak húszéves afganisztáni szerepvállalásának leglátványosabb kudarcává: minden ráköltött pénz és ráfordított idő ellenére az afgán kormányerők már az amerikaiak kivonulása előtt elvesztették az uralmat az ország egésze fölött, az amerikaiak végül már egy tálibok uralta Kabulból voltak kénytelenek kaotikus körülmények között kivonni utolsó csapataikat.

Kabul csak az utolsó bástya volt, a tálibok augusztusra már gyakorlatilag az egész ország felett átvették a hatalmat. A Washington Post riporterei ebben a május-júliusi időszakban, a harci szezon közepén fordultak meg több ostromlott tartományban is. Beszámolóik alapján a helyzet már májusban kilátástalannak tűnt, a központi kormány már ekkor se nyújtott semmi érdemi támogatást a harcoló alakulatoknak. Nemhogy támogatást nem adtak, de még elismerést sem. A Post tudósítói ekkor beszéltek egy Baghlan tartományban szolgáló katona, Niazi családjával. Niazi egy előretolt helyőrségben szolgált, amit bekerítettek a tálibok. "Mind tudjuk, hogy mi történik, ha a tálibok körülzárnak egy bázist" - mesélte nekik Niazi anyja. A parancsnok elmenekült, a tálibok lerohanták a bázist.

Niazi megsebesült a harcokban, nem sokkal később egy kabuli kórházban bele is halt sérüléseibe. Családja semmilyen részvétnyilvánítást sem kapott, a védelmi minisztérium még csak a temetés költségeihez se járult hozzá.
A helyzet már májusban tarthatatlannak tűnt. Kandahárban, a tálib mozgalom egykori központjában a rendőrök már hónapok óta nem kaptak fizetést. A Post riporterei ott Núr Ahmed Zsargival beszéltek, akit mindenféle formális kiképzés nélkül küldtek ki a frontvonalba. Amikor belépett a rendőrségbe, még csak iratokat se kapott, csak egy fegyvert. Májusban, amikor már hónapok óta fizetés nélkül szolgált, azt fontolgatta, hogy inkább eladja azt a táliboknak, akik bőven a feketepiaci ár fölött vásárolták fel az afgán kormányerők fegyverzetét.

Két hónapra rá a rendőrőrs, ahol szolgált, már a tálibok kezére került. Kandahárban azt beszélték, hogy az ott szolgálók mind megadták magukat, a tálibok sokukat elhurcolták. Azt nem tudják, hogy mi lett a foglyok sorsa, kivégezték-e őket, vagy még mindig fogságban vannak.
Bár az ilyen történetek alapján könnyű lenne a helyőrségeiket feladó közkatonákat hibáztatni az összeomlásért, annak a Post beszámolója alapján sokkal szervesebb okai vannak. Az afgán hadseregnek voltak nagyon is jól képzett, kompetens alakulatai, ám azok, mint kiderült, amerikai támogatás hiányában már nem tudtak hatékonyan működni. "Mi tudtuk, hogyan lehetne legyőzni a tálibokat, de a felső vezetés nem hallgatott ránk" - panaszkodott a Post riportereinek a hadsereg egyik elitegységének neve elhallgatását kérő parancsnoka.

Elbeszélése szerint az amerikaiak visszavonulásával a különleges erőket az afgán védelmi minisztérium alá rendelték, amely aztán egészen más jellegű feladatokkal bízta meg az elit egységeket, mint amire eredetileg kiképezték azokat.
Ezek az elit kommandók hagyományosan amerikai légi támogatással célzott csapásokat mértek a tálib vezetésre. Az afgán védelmi minisztérium alárendeltségében viszont részben logisztikai feladatokat kaptak - nekik kellett utánpótlást szállítani az elzárt helyőrségekbe olyan útvonalakon, amiket a tálibok tartottak ellenőrzésük alatt -, illetve gyakran tisztogató műveleteket bíztak rájuk megfelelő támogatás nélkül.


Ugyanez a parancsnok közben azt is elismerte, hogy az amerikaiak kivonulása hamar nyilvánvalóvá tette azt is, hogy még ezek az elitalakulatok is mennyire rászorultak az amerikai támogatásra. A légi támogatás és a koordináció hiányában kiderült, hogy mennyire függtek azoktól az eszközöktől, melyek immár nem álltak a rendelkezésükre, így még a legegyszerűbb műveleteket se voltak képesek önállóan végrehajtani. Ez katasztrofális hatással volt a morálra, a Postnak nyilatkozó parancsnok például már júliusban attól tartott, hogy a turnusuk végeztével katonái nem fognak visszatérni szabadságukról. Ő maga is inkább azt tervezte, hogy a posztját elhagyva inkább milíciát szervez a szülővárosában. Végül aztán inkább az országot is elhagyta egy amerikai gépen.

A tálibok térnyerése egész nyáron folyamatos volt. A harci szezon első hónapjaiban sorra foglalták el az előretolt bázisokat, nyárra azonban már a tartományok központjaiban is megjelentek. Ezek akkor még névleg a kormány ellenőrzése alatt álltak, valójában a tálibok már ekkor benyomultak oda is. Obidullah Bilal kandahári rendőrön is a városon belül ütöttek rajta a tálibok, amikor egy ellenőrzőpontra szállított utánpótlást. A Post újságírói ekkor beszéltek a cikk elején már idézett rendőrparancsnokkal, Mirza Valival is, aki már ekkor azt mondta, hogy gyakorlatilag csak a drogfüggők tartják a frontot.

A hadsereg és a biztonsági erők gyors összeomlását ezek alapján a Post tudósítói elsősorban a hadvezetés alkalmatlanságára, az utánpótlási gondokra, illetve arra vezetik vissza, hogy minden ezzel ellentétes kommunikációval szemben az afgán haderő valójában sosem vált alkalmassá az önálló működésre, a sikeres alakulatai kizárólag amerikai irányítással és támogatással működhettek, annak hiányában a saját belátható érdekeik miatt a tálibokkal mindig kiegyezni kész vezetőik irányítása alatt már nem tudtak érdemben ellenállni a tálibok előretörésének.

444

 
W

Wilson

Guest

Gazdasági válsággal küzdő afgán embereknek csak az 5 százalék jut elegendő élelmiszerhez..​


afganistan-halki-ekonomik-krizle-bogusuyor-yalnizca-yuzde-5i-k-fi-yiyecege-erisebiliyor-MuQqOKWu.jpg


Amióta a tálibok átvették Afganisztán irányítását a múlt hónapban, az ország gazdasági válsága egyre mélyül. Az országban, ahol a nemzetközi segélyeket befagyasztják, csak a háztartások 5 százaléka jut elegendő élelmiszerhez, és hosszú sorok alakulnak ki a bankok előtt.
Syed Moosa Kaleem Al-Falahi, az ország egyik legnagyobb hitelintézetének igazgatója szerint az afgán gazdaság közel áll az összeomláshoz, a tálibok pedig Kína és Oroszország segítségét várják.



Sye Moosa Kaleem Al-Falahi, az Afganisztáni Iszlám Bank Végrehajtó Tanácsának vezetője elmagyarázta, hogy az ország pénzügyi ága egy „egzisztenciális válság” szorításában van, mivel az ügyfelek pánikba esnek.

Dubajban, ahol ideiglenesen dolgozik a fővárosban Kabulban uralkodó káosz miatt, Al-Falahi azt mondta: „Jelenleg nagy összegű készpénz kivonásokat hajtanak végre az afganisztáni bankokban. Sok bank nem működik, és nem nyújt teljes körű szolgáltatást ” - mondta.

A gazdaság ingatag volt már a tálibok előtt is.

Másrészt az afgán gazdaság már akkor megrendült, mielőtt a tálibok augusztusban átvették az ország irányítását. Az ország gazdasága erősen függött a külföldi segélyektől. A Világbank adatai szerint Afganisztán bruttó hazai termékének (GDP) mintegy 40 százaléka nemzetközi segítségből származik.

A tálibok hatalomátvétele óta azonban a nyugati országok befagyasztották a nemzetközi forrásokat, beleértve azokat az eszközöket is, amelyekhez Afganisztán hozzáférhet a Világbankkal és a Nemzetközi Valutaalappal (IMF).
Al Falahi kijelentette, hogy ez a helyzet arra ösztönözte a tálibokat, hogy keressenek más pénzügyi támogatási forrásokat, és azt mondta: „Várják a segítséget, amely Kínából, Oroszországból és néhány más országból érkezhet. Úgy tűnik, hogy előbb -utóbb sikeres lesz a párbeszédük ezekkel az országokkal " - mondta.
Kína korábban kifejezte óhaját, hogy segítse Afganisztán újjáépítését és a tálibokkal való együttműködést.

A kínai állam által ellenőrzött Global Timesban nemrégiben megjelent , hogy "nagy az együttműködési potenciál Afganisztán újjáépítésében", és ebben Kína "határozottan vezető szereplő".
Kína emellett 200 millió kínai jüan (31 millió dollár) értékű segélyt ígért Afganisztánnak, beleértve az élelmiszer -ellátást és a koronavírus elleni oltásokat. A tálibokra azonban jelenleg nagy nyomás nehezedik, hogy megoldják Afganisztán gazdasági gondjait. Az infláció emelkedik, az ország valutája,folyamatosan értéktelenedik az afgánok teret veszítenek, és sokan kétségbe vannak esve, amikor elveszítik állásukat és kifogynak a készpénzből.

Forrás: Onedio
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz
W

Wilson

Guest
A tálibok azt követelik, hogy az USA hagyja el az afgán légteret...

A tálibok hivatalosan követelték, hogy az USA hagyjon fel az afgán légtérben való repüléssel a kabuli kormánnyal való konzultáció nélkül.
Az Afganisztáni Iszlám Emirátus nyilatkozata a légtérsértésekről:

"Az Egyesült Államok a közelmúltban megsértett minden nemzetközi jogot és a dohai megállapodást, és a légterünket drónjaik elfoglalták. Ezeket a jogsértéseket meg kell állítani és meg kell szüntetni a rossz következmények megelőzése érdekében."

FAYe-wUVcAc72dp


Természetesen légvédelem nélkül nehéz lesz megtisztítani az eget az amerikai repülőgépektől. Mivel azonban még nem minden amerikai állampolgár menekült el Afganisztánból, a táliboknak még van ütőkártya a kezükben.

És még egy vicces dolog Afganisztánról. A Pentagon kijelentette, hogy túlbecsülte az afganisztáni kormányt, és alábecsülte a korrupció mértékét. Bármire képesek, hogy eltussolják a saját baklövéseiket.


Colonelcassad
 
W

Wilson

Guest
taliban-600x330.jpg

A tálibok átmenetileg elfogadják Mohammad Zahir Shah király alkotmányát​


A tálib adminisztráció bejelentette, hogy teljes mértékben végrehajtják Mohammad Zahir Shah volt afgán király alkotmányának " a sariával nem ellentétes" cikkelyeit, amelyek szavazati jogot biztosítanak a nőknek.​

A tálib adminisztráció bejelentette, hogy ideiglenesen elfogadja az 1964 -es alkotmányt, amely az afgán nőknek szavazati jogot biztosított, kivéve a saríával ellentétes cikkelyeket. Az 1964 -es alkotmányt, amelyet egy évvel Mohammed Zahir Shah afgán király hatalomra kerülése után fogadtak el, 1973 -ig volt érvényben, amikor a Zahir Shah -kormányt megdöntötték. A monarchia által elfogadott alkotmány elősegítette a nők részvételét az ország politikai életében.
"Az Iszlám Emirátus ideiglenesen elfogadja Mohammed Zahir Shah egykori király alkotmányát" - mondta Abdul Hakim Shari, az ideiglenes tálib kormány igazságügyi minisztere. Nyilatkozatában Shari azt is megjegyezte, hogy a saría és az iszlám emirátus elveinek ellentmondó cikkelyeket eltávolítják az említett alkotmányból.

A tálibok elfogadták az alkotmányt, bár nem teljesen, de ezzel még így is meglepetést okoztak.

Figyelemre méltó, hogy az 1964 -es afganisztáni alkotmány szerint az ország utolsó királyát, Zahir Shah -t, a tálibok legfőbb vezetőjét nem vonták felelősségre a nyilvánossággal vagy a parlamenttel szemben, mint most. A tálibok az alkotmányban figyelmen kívül hagyták a politikai pártokról szóló törvényt is. A jelenlegi alkotmány, amelyet a tálibok elleneznek, a civileknek biztosított jogok és szabadságok miatt a régió legjobbjai közé tartozik.
A tálib mozgalom 1996-2001 közötti uralma alatt a nőket nagyrészt kizárták a közéletből, és megtiltották nekik, hogy iskolába járjanak és dolgozzanak. Mióta a tálibok augusztus közepén visszakapták a hatalmat, megpróbálták megnyugtatni az afgán népet és a nemzetközi közösséget, hogy "puhábbak" lesznek korábbi kormányaiknál. Mivel azonban a kilencvenes évek fundamentalista rezsimjének vezetői is be kerültek az új kormányba, és nincs egyetlen nő sem a kormányban, a tálibok ígéreteit továbbra is meglehetős gyanakvással nézik.

Afganisztán új alkotmányt fogadott el, miután az Egyesült Államok által vezetett Nemzetközi Koalíció 2001-ben katonai beavatkozást hajtott végre a tálibok hatalomból való kiszorítására, az 1980-as évek Szovjetunió inváziója, a kilencvenes évek elején bekövetkezett polgárháború és a szélsőséges tálib uralom után. 2004-ben új alkotmányt fogadtak el, amely a monarchia felszámolását, az elnökség létrehozását, a parlament újbóli létrehozását és a nők egyenlő jogait irányozta elő.

Abdul Hakim Shari megbízott igazságügyi miniszter a Kabul Wang Yu kínai nagykövettel folytatott megbeszélésen kijelentette, hogy a tálibok dolgoznak azon az elképzelésen, hogy újból hatályba helyezzék a régi alkotmányt, amely csak a civilek és a törvényhozók felelősségre vonására korlátozódott. Shari, a tálib legfelsőbb tanács tagja hangsúlyozta, hogy a tálib kormányzat tiszteletben tartja azokat a nemzetközi megállapodásokat, amelyek nem mondanak ellent az iszlám törvénynek és a tálib elveknek.

Másrészt Mohammed Ashraf Ghairat, akit a tálibok a Kabuli Egyetem rektorává neveztek ki, kijelentette, hogy "a nők nem mehetnek egyetemre vagy dolgozhatnak, ha nem valósul meg valódi iszlám környezet mindenki számára". A döntés újabb csapást jelent a nők jogaira Afganisztánban, miután a tálibok augusztus közepén hatalomra kerültek-írta a Bloomberg kedden.

A tálibok nyilatkozatában azt a kijelentést, miszerint a nők a tálib saría-értelmezés szerint dolgozhatnak, annak jeleként látták, hogy a mozgalom enyhítette álláspontját az 1996-2001 közötti uralkodási időszakhoz képest. Azonban még nem tettek lépéseket a lányok és nők szabadságának helyreállítására Afganisztánban. A hónap elején újra megnyitották a férfi diákok középiskoláit, de a diáklányok még nem tértek vissza az iskolába.

 
W

Wilson

Guest
Bár pakisztáni hír, de azért Afganisztánhoz is kapcsolódik....

A helyi tálibok egyik vezetőjét likvidálták Pakisztánban...​

94779973c28e1324ffad9bd1d6037.jpeg
Illusztráció: thekashmirwalla.com

Pakisztánban, a Dera Ismail Khan körzetben felszámolták az országban betiltott Tehreek-e-Taliban Pakistan (TTP) csoport egyik vezetőjét. Ezt ma, szeptember 30 -án jelentette be az ország biztonsági erőinek (ISPR) sajtószolgálata.
" Meghalt a Havaza Din TTP terrorista csoport parancsnoka , becenevén Sher Khan" - áll a közleményben.
A különleges művelet során a pakisztáni biztonsági erők egy 27 éves tagja is meghalt. Az összecsapás helyszínén fegyvereket és lőszert is találtak.
Az ISPR közölte, hogy a megölt terroristák IED -et telepítettek, és civileket gyilkoltak meg. Azt tervezték, hogy új támadásokat hajtanak végre Dél -Wazirisztánban.
A Tehreek-e-Taliban Pakistan főként Pakisztán északnyugati régióiban és az afganisztáni határon működik. Résztvevői ellenzik a pakisztáni kormányt és az ország hatalmi rendszerét, és egy "igazi iszlám állam" létrehozására törekednek Pakisztánban.

Colonelcassad
 
W

Wilson

Guest

A kandahari gyárak tulajdonosai arra kérték a DABS/IAE-t, hogy a bagrami repülőtéren található, elhagyott 56 MW-os hőerőművet (gáz+dízel) helyezzék át Kandaharba. A DABS vizsgálja, hogy az erőmű áthelyezhető-e és szinkronizálható-e az afgán hálózattal. Az áramellátás hiánya hatással volt a KDR-ben működő vállalkozásokra.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány
W

Wilson

Guest

Öngyilkos merényletekre kiképzett harcosokból szerveztek zászlóaljat a tálibok​



Az Afganisztánban hatalomra került radikális iszlamista tálibok öngyilkos merényletekre kiképzett harcosokból szerveztek zászlóaljat a dél-ázsiai ország Tádzsikisztánnal, illetve Kínával közös határainak védelmére, számolt be az MTI.

Ezt Niszár Ahmad Ahmádi molla, az északkelet-afganisztáni Badahsán tartomány tálibok által kinevezett kormányzóhelyettese jelentette be szombaton a Hama Press helyi hírügynökségnek nyilatkozva.
„Az öngyilkos merénylőkből álló Laskar-i Manszúr (Manszúr milíciája) nevű különleges alakulatot átvezényeltük a határokhoz” – ismertette Ahmádi molla. A tájékoztatás szerint az említett alakulat harcosai korábban részt vettek a megbuktatott afgán vezetés biztonsági erői és a nemzetközi koalíció katonái elleni terrorcselekményekben.
A zászlóalj nélkül nem lehetett volna elérni az Egyesült Államok vereségét. Ezek a bátor harcosok különleges robbanóöveket hordanak, amelyek segítségével amerikai támaszpontokon robbantottak Afganisztánban
– hangoztatta a tálibok tartományi tisztségviselője.
A Hama Press beszámolt arról is, hogy az északi határokhoz vezénylik a Badri-313 nevű alakulatot is, amely a tálibok szinte minden kulcsfontosságú hadműveletében részt vett az idén, ami a kabuli vezetés megdöntéséhez vezetett augusztus közepén. A tálibok a 2000-es évek közepétől kezdtek el alkalmazni öngyilkos merénylőket az al-Kaida nemzetközi terrorhálózattól átvéve ezt a taktikát.

 

Bleroka

Well-Known Member
2019. március 16.
364
1 065
93

Öngyilkos merényletekre kiképzett harcosokból szerveztek zászlóaljat a tálibok​



Az Afganisztánban hatalomra került radikális iszlamista tálibok öngyilkos merényletekre kiképzett harcosokból szerveztek zászlóaljat a dél-ázsiai ország Tádzsikisztánnal, illetve Kínával közös határainak védelmére, számolt be az MTI.

Ezt Niszár Ahmad Ahmádi molla, az északkelet-afganisztáni Badahsán tartomány tálibok által kinevezett kormányzóhelyettese jelentette be szombaton a Hama Press helyi hírügynökségnek nyilatkozva.
„Az öngyilkos merénylőkből álló Laskar-i Manszúr (Manszúr milíciája) nevű különleges alakulatot átvezényeltük a határokhoz” – ismertette Ahmádi molla. A tájékoztatás szerint az említett alakulat harcosai korábban részt vettek a megbuktatott afgán vezetés biztonsági erői és a nemzetközi koalíció katonái elleni terrorcselekményekben.

– hangoztatta a tálibok tartományi tisztségviselője.
A Hama Press beszámolt arról is, hogy az északi határokhoz vezénylik a Badri-313 nevű alakulatot is, amely a tálibok szinte minden kulcsfontosságú hadműveletében részt vett az idén, ami a kabuli vezetés megdöntéséhez vezetett augusztus közepén. A tálibok a 2000-es évek közepétől kezdtek el alkalmazni öngyilkos merénylőket az al-Kaida nemzetközi terrorhálózattól átvéve ezt a taktikát.

Zsidóknak is van már:) Júdeai Nemzeti Front elit Öngyilkos Osztag
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 900
72 873
113