A tálibok átmenetileg elfogadják Mohammad Zahir Shah király alkotmányát
A tálib adminisztráció bejelentette, hogy teljes mértékben végrehajtják Mohammad Zahir Shah volt afgán király alkotmányának " a sariával nem ellentétes" cikkelyeit, amelyek szavazati jogot biztosítanak a nőknek.
A tálib adminisztráció bejelentette, hogy ideiglenesen elfogadja az 1964 -es alkotmányt, amely az afgán nőknek szavazati jogot biztosított, kivéve a saríával ellentétes cikkelyeket. Az 1964 -es alkotmányt, amelyet egy évvel Mohammed Zahir Shah afgán király hatalomra kerülése után fogadtak el, 1973 -ig volt érvényben, amikor a Zahir Shah -kormányt megdöntötték. A monarchia által elfogadott alkotmány elősegítette a nők részvételét az ország politikai életében.
"Az Iszlám Emirátus ideiglenesen elfogadja Mohammed Zahir Shah egykori király alkotmányát" - mondta Abdul Hakim Shari, az ideiglenes tálib kormány igazságügyi minisztere. Nyilatkozatában Shari azt is megjegyezte, hogy a saría és az iszlám emirátus elveinek ellentmondó cikkelyeket eltávolítják az említett alkotmányból.
A tálibok elfogadták az alkotmányt, bár nem teljesen, de ezzel még így is meglepetést okoztak.
Figyelemre méltó, hogy az 1964 -es afganisztáni alkotmány szerint az ország utolsó királyát, Zahir Shah -t, a tálibok legfőbb vezetőjét nem vonták felelősségre a nyilvánossággal vagy a parlamenttel szemben, mint most. A tálibok az alkotmányban figyelmen kívül hagyták a politikai pártokról szóló törvényt is. A jelenlegi alkotmány, amelyet a tálibok elleneznek, a civileknek biztosított jogok és szabadságok miatt a régió legjobbjai közé tartozik.
A tálib mozgalom 1996-2001 közötti uralma alatt a nőket nagyrészt kizárták a közéletből, és megtiltották nekik, hogy iskolába járjanak és dolgozzanak. Mióta a tálibok augusztus közepén visszakapták a hatalmat, megpróbálták megnyugtatni az afgán népet és a nemzetközi közösséget, hogy "puhábbak" lesznek korábbi kormányaiknál. Mivel azonban a kilencvenes évek fundamentalista rezsimjének vezetői is be kerültek az új kormányba, és nincs egyetlen nő sem a kormányban, a tálibok ígéreteit továbbra is meglehetős gyanakvással nézik.
Afganisztán új alkotmányt fogadott el, miután az Egyesült Államok által vezetett Nemzetközi Koalíció 2001-ben katonai beavatkozást hajtott végre a tálibok hatalomból való kiszorítására, az 1980-as évek Szovjetunió inváziója, a kilencvenes évek elején bekövetkezett polgárháború és a szélsőséges tálib uralom után. 2004-ben új alkotmányt fogadtak el, amely a monarchia felszámolását, az elnökség létrehozását, a parlament újbóli létrehozását és a nők egyenlő jogait irányozta elő.
Abdul Hakim Shari megbízott igazságügyi miniszter a Kabul Wang Yu kínai nagykövettel folytatott megbeszélésen kijelentette, hogy a tálibok dolgoznak azon az elképzelésen, hogy újból hatályba helyezzék a régi alkotmányt, amely csak a civilek és a törvényhozók felelősségre vonására korlátozódott. Shari, a tálib legfelsőbb tanács tagja hangsúlyozta, hogy a tálib kormányzat tiszteletben tartja azokat a nemzetközi megállapodásokat, amelyek nem mondanak ellent az iszlám törvénynek és a tálib elveknek.
Másrészt Mohammed Ashraf Ghairat, akit a tálibok a Kabuli Egyetem rektorává neveztek ki, kijelentette, hogy "a nők nem mehetnek egyetemre vagy dolgozhatnak, ha nem valósul meg valódi iszlám környezet mindenki számára". A döntés újabb csapást jelent a nők jogaira Afganisztánban, miután a tálibok augusztus közepén hatalomra kerültek-írta a Bloomberg kedden.
A tálibok nyilatkozatában azt a kijelentést, miszerint a nők a tálib saría-értelmezés szerint dolgozhatnak, annak jeleként látták, hogy a mozgalom enyhítette álláspontját az 1996-2001 közötti uralkodási időszakhoz képest. Azonban még nem tettek lépéseket a lányok és nők szabadságának helyreállítására Afganisztánban. A hónap elején újra megnyitották a férfi diákok középiskoláit, de a diáklányok még nem tértek vissza az iskolába.
Taliban yönetimi, kadınlara oy hakkı veren eski Afgan Kralı Muhammed Zahir Şah dönemindeki anayasanı
korfezhaberi.com