[BIZTPOL] Afganisztáni helyzet

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

imike

Well-Known Member
2013. január 29.
2 265
8 500
113
Én viszont meg tudok elégedni bármilyen más rendszerrel, amiben megtalálják a saját békéjüket és nem fenyegetik a mi biztonságunkat sem.
És ne öntsék el a világot kábítószerrel sem. Ha a mákért háromszor annyit kap az afgán paraszt, mint más terményért, akkor adjanak neki a más terményért annyit, mint amit a mákért kapna (pl.: Kína megtehetné, nem hiszem, hogy az afgán paraszt bevétele a kábítószer bevétel legnagyobb hányada). Vagy adjanak a parasztnak gépeket, műtrágyát, … ha NEM mákot termel. A táliboknak meg adjanak helikopter alkatrészeket, meg más technikai eszközöket, ha nem kereskednek narkóval.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
22 154
36 294
113
Én ezzel nem értek egyet ilyen formában. Ez első sorban a nyugati civilizáció ráerőltetése az afgán -vagy bármely más- népre a térségben. Miért látod így? Mert Európában ez egy alap tézis és számunkra a vallás és az állam szétválasztása természetes. Ugyan ez nem igaz még a szintén keresztény Oroszországra sem, Putyin hatalmát jelentős mértékben támogatja az ortodox egyház. Már a keleti keresztény egyházak sem élték át történelmi fejlődésük során sem az invesztitúra harcokat, a Nagy Francia Forradalmat meg pláne nem, ahol ez a tézis szintén jelentősen formálódott "a fejünkben". Ettől még Oroszország nem válik instabil állammá. Gondolom ebben egyetértünk. (Külön hosszú téma lenne, hogy például I. Péter és általában az uralkodói réteg minden korban hajlandó volt rengeteg dolgot átvenni és a helyi viszonyokba ültetni. Jóval kisebb a távolság köztünk gondolkodásban, mint egy öböl menti monarchiával.)
Közelebb menve Afganisztánhoz és mohamedán példákat vizsgálva Egyiptom sem nevezhető instabilnak, ott az állam és az egyház annyira nincs szétválasztva, hogy ha családot akarsz, akkor az egyházadhoz fordulsz és polgári házasságra abszolút nincs lehetőség tudtommal és a válásokat szintén egyházi bíróságok keretében intézik. Ennyire mentes a magát irányítani képes Nílus-völgye a vallási bíróságoktól.
Az sem lenne kijelenthető egyes szakértőkkel ellentétben, hogy igen, mert a szunniták békések és ők tudnak szilárd államot építeni, de a gond a síitákkal van. Irán szintén egy stabil rendszernek mondható függetlenül attól, hogy nekem nem tetszik, ahogy a keresztényekkel bánnak.

Remélem ennyi példa meggyőz téged arról, hogy nem attól kell félni, hogy Afganisztánban a gonosz tálibok szétverik a polgári közigazgatást és az egyház befurakodik oda, hanem attól, hogy ezt a népet eddig nem hagyták nyugodtan fejlődni és nem is szoktak túl jól szerepelni az erős, központi vezetés kiépítésében.
De persze csodálatos lenne, ha nyugati demokrácia lenne náluk a közeljövőben és nyugati típusú polgári berendezkedés. Én viszont meg tudok elégedni bármilyen más rendszerrel, amiben megtalálják a saját békéjüket és nem fenyegetik a mi biztonságunkat sem.
nem kötekedni akarok csak kérdezném hogy hogy bánik Irán a keresztényekkel mert vannak vagy negyedmillióan 600 templommal szabad vallásgyakorlással. Igazából több a zoroasztrita mint a keresztény és azokat se vegzálják sőt még a zsidókat se azoknak is vannak zsinagógájaik.
egyedül a szafavitákat (üldözik) akik kb egy síta irányzat.
 

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
11 986
35 184
113
nem kötekedni akarok csak kérdezném hogy hogy bánik Irán a keresztényekkel mert vannak vagy negyedmillióan 600 templommal szabad vallásgyakorlással. Igazából több a zoroasztrita mint a keresztény és azokat se vegzálják sőt még a zsidókat se azoknak is vannak zsinagógájaik.
egyedül a szafavitákat (üldözik) akik kb egy síta irányzat.
Iránban vallási türelem van. És nagyrész béke is.
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 699
113
nem kötekedni akarok csak kérdezném hogy hogy bánik Irán a keresztényekkel mert vannak vagy negyedmillióan 600 templommal szabad vallásgyakorlással. Igazából több a zoroasztrita mint a keresztény és azokat se vegzálják sőt még a zsidókat se azoknak is vannak zsinagógájaik.
egyedül a szafavitákat (üldözik) akik kb egy síta irányzat.

Tény! És leírom, hogy én mit tudok róluk.
Az iszlám vallási törvények vannak érvényben. Vannak őshonos keresztények és zsidók és az ő vérségi alapon történő valláshoz való jogukat elismeri az állam. Ezt nem kegyből, hanem az iszlám tanítás értelmezése miatt, lényegében Mohamed kimondta, hogy ha valaki hülye és nem hajlik a tökéletesebb vallás felé, akkor hagyjuk és majd belátja idővel az igazunkat.
Ez mind szép és jó, de igazhitű nem tévelyedhet el. Ha valaki mohamedán és szeretne keresztény hitre áttérni, azt az iszlám halállal bünteti. A perzsák kimondták, hogy csak az egyik kisebbségük körében van keleti keresztények, ezek áttérhetnek a síita iszlámra (és közöttük a térítést senki nem korlátozhatja) vagy maradhatnak azok, amik. Más etnikumok számára hitehagyás a kereszténység, nem jöhetnek elő olyannal, hogy ők mindig is keresztények voltak és ha nem muzulmánok valamiért, akkor a törvény erejével kell lesújtani rájuk.
Ez alapján érthető, hogy pár évvel ezelőtt nagyon sok cikk született Magyarországon a kormány közeli médiákban egy amerikai állampolgárról, akit életfogytiglani börtönre ítéltek, mert térítést végzett Iránban és protestánsok soha nem voltak ott, bárki aki áttér, az hitehagyó és fel kell lépni ellene. Ha muzulmán, akkor értelem szerű. Ha keleti kereszténységről tér át protestáns hitre és mé' nem muzulmánra, akkor is hitehagyó és ugyan az a kategóia.
A lelkész végül nemzetközi nyomásra -köztünk hazánk is többször felszólalt- kiszabadult és kitoloncolták az országból, hogy örüljenek neki más valahol. Kevesebb publicisztika született arról, hogy egy Iránban született embert menekült státuszban részesítettünk 2016 környékén, akinek a kérelmét Svédország korábban elutasította, mert a magyar hatóságok úgy látták, hogy veszélyben van az élete amiatt, mert talán ő is protestáns hitre tért át.

Szóval a dolognak két oldaldala van. Egyfelől elnézik amolyan születési jogként, szeretnek is vele büszkélkedni. De abszolút nem nevezhető európai értelemben vallási toleranciának, a régi megmaradt zárványokat konzerválja és a változás szabadságát csak a síita hit felé engedik meg.

A vegyes házasságban szintén elismerik a vallásuk toleráns szabályait. Egy muszlim férfi elvehet egy keresztény nőt, akinek még csak át sem kell térnie. Teljesen elfogadják a vegyes házasságot egyházon belül is. Nincs vita a gyerekek vallását illetően, mert ők muszlimnak születtek, és úgy kell élniük. (Kimondottan tiltva van és az életét kockáztatja az, aki megengedné például, hogy a lányok az anyjuk keresztény hitét vigyék tovább, a fiúk az apjukét. Semmi variációt nem tolerálnak.) Nagyon szeretik emlegetni a muszlim világban a Jordán uralkodó felvilágosult nézeteit is, aki egy keresztény nőt vett el feleségül. Szóval ez nem Irán specifikus és nem síita különlegesség, ezt Mohamed kitalálta és az összes nagy irányzat erre alapul.

Hogy ezek alapján kinek szimpatikus és kinek nem, azt döntse el maga. Rengeteget lehetne még mesélni erről. Teherán elég komolyan veszi és mint a fentebbi példa is mutatja, ma már nem feltétlenül kövezik agyon nyilvános kivégzéseken azt, aki hitehagyó, de életfogytiglani börtönt kaphat érte.
 

Leonidas

Well-Known Member
2019. október 16.
2 629
3 428
113
Én ezzel nem értek egyet ilyen formában. Ez első sorban a nyugati civilizáció ráerőltetése az afgán -vagy bármely más- népre a térségben. Miért látod így? Mert Európában ez egy alap tézis és számunkra a vallás és az állam szétválasztása természetes. Ugyan ez nem igaz még a szintén keresztény Oroszországra sem, Putyin hatalmát jelentős mértékben támogatja az ortodox egyház. Már a keleti keresztény egyházak sem élték át történelmi fejlődésük során sem az invesztitúra harcokat, a Nagy Francia Forradalmat meg pláne nem, ahol ez a tézis szintén jelentősen formálódott "a fejünkben". Ettől még Oroszország nem válik instabil állammá. Gondolom ebben egyetértünk. (Külön hosszú téma lenne, hogy például I. Péter és általában az uralkodói réteg minden korban hajlandó volt rengeteg dolgot átvenni és a helyi viszonyokba ültetni. Jóval kisebb a távolság köztünk gondolkodásban, mint egy öböl menti monarchiával.)
Közelebb menve Afganisztánhoz és mohamedán példákat vizsgálva Egyiptom sem nevezhető instabilnak, ott az állam és az egyház annyira nincs szétválasztva, hogy ha családot akarsz, akkor az egyházadhoz fordulsz és polgári házasságra abszolút nincs lehetőség tudtommal és a válásokat szintén egyházi bíróságok keretében intézik. Ennyire mentes a magát irányítani képes Nílus-völgye a vallási bíróságoktól.
Az sem lenne kijelenthető egyes szakértőkkel ellentétben, hogy igen, mert a szunniták békések és ők tudnak szilárd államot építeni, de a gond a síitákkal van. Irán szintén egy stabil rendszernek mondható függetlenül attól, hogy nekem nem tetszik, ahogy a keresztényekkel bánnak.

Remélem ennyi példa meggyőz téged arról, hogy nem attól kell félni, hogy Afganisztánban a gonosz tálibok szétverik a polgári közigazgatást és az egyház befurakodik oda, hanem attól, hogy ezt a népet eddig nem hagyták nyugodtan fejlődni és nem is szoktak túl jól szerepelni az erős, központi vezetés kiépítésében.
De persze csodálatos lenne, ha nyugati demokrácia lenne náluk a közeljövőben és nyugati típusú polgári berendezkedés. Én viszont meg tudok elégedni bármilyen más rendszerrel, amiben megtalálják a saját békéjüket és nem fenyegetik a mi biztonságunkat sem.
A tálibok ilyenek voltak régebben, most is ilyenek és a jövőben is ilyenek maradnak. Csak a vallási fanatikus isis-el látok párhuzamot, bármennyire is nem tetszik ez nekik vagy másoknak. Szaudi és a többi szunnita állam is a legtöbb fanatikus, de irán is az pedig az síta.

Mindegy, nem magyarázom részletesen, a lényeg, én személy szerint a tálibokat egy nagyon veszélyes fundamentalista szektának tartom. Én úgy látom hogy rengeteg áldozata lesz még a talibánnak, és az országot időben visszaveti egy fél évszázaddal. Az idő majd megmondja helyesen mértem-e fel a helyzetet. Mindenesetre pakisztánon kívül egyenlőre csak a kínaiak támogatják elviekben, de ez még változhat. Mindenki más, az US a teljes nyugattal, az orosz föderáció államai és india is ellenségként tekint rájuk. Ahogy az afgán állam és az ország több törzse.
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 699
113
A tálibok ilyenek voltak régebben, most is ilyenek és a jövőben is ilyenek maradnak. Csak a vallási fanatikus isis-el látok párhuzamot, bármennyire is nem tetszik ez nekik vagy másoknak. Szaudi és a többi szunnita állam is a legtöbb fanatikus, de irán is az pedig az síta.

Mindegy, nem magyarázom részletesen, a lényeg, én személy szerint a tálibokat egy nagyon veszélyes fundamentalista szektának tartom. Én úgy látom hogy rengeteg áldozata lesz még a talibánnak, és az országot időben visszaveti egy fél évszázaddal. Az idő majd megmondja helyesen mértem-e fel a helyzetet. Mindenesetre pakisztánon kívül egyenlőre csak a kínaiak támogatják elviekben, de ez még változhat. Mindenki más, az US a teljes nyugattal, az orosz föderáció államai és india is ellenségként tekint rájuk. Ahogy az afgán állam és az ország több törzse.

Az, hogy egy vallási fundamentalista mozgalom, az nem újság. Ebben egyet értünk.
De mit ajánlasz nekik helyettük? Ha én ráveszem az USA elnökét, hogy menjen vissza a katonáival, akkor te milyen országképet építenél fel az Army védernyője alatt az országban?
 

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
16 517
60 095
113
A tálibok ilyenek voltak régebben, most is ilyenek és a jövőben is ilyenek maradnak. Csak a vallási fanatikus isis-el látok párhuzamot, bármennyire is nem tetszik ez nekik vagy másoknak. Szaudi és a többi szunnita állam is a legtöbb fanatikus, de irán is az pedig az síta.

Mindegy, nem magyarázom részletesen, a lényeg, én személy szerint a tálibokat egy nagyon veszélyes fundamentalista szektának tartom. Én úgy látom hogy rengeteg áldozata lesz még a talibánnak, és az országot időben visszaveti egy fél évszázaddal. Az idő majd megmondja helyesen mértem-e fel a helyzetet. Mindenesetre pakisztánon kívül egyenlőre csak a kínaiak támogatják elviekben, de ez még változhat. Mindenki más, az US a teljes nyugattal, az orosz föderáció államai és india is ellenségként tekint rájuk. Ahogy az afgán állam és az ország több törzse.
Fél évszázad visszavetés nem is lenn rossz. 1970 táján Afganisztán egy egész élhető ország volt szükszoknyás diáklányokkal a kávéházak teraszán, biztonságban lehetett közlekedni stb.
 

Leonidas

Well-Known Member
2019. október 16.
2 629
3 428
113
Az, hogy egy vallási fundamentalista mozgalom, az nem újság. Ebben egyet értünk.
De mit ajánlasz nekik helyettük? Ha én ráveszem az USA elnökét, hogy menjen vissza a katonáival, akkor te milyen országképet építenél fel az Army védernyője alatt az országban?
Ez egy olyan kérdés tőled, amire lehetetlen korrektül válaszolni. :D És et te is jól tudod.

Egy ilyen ország mint Afganisztán (de másik sem) nem fog megváltozni 1 hét, 1 hónap, 1év, de 10 év alatt sem. Egy egész új generáció kell hozzá, de az is csak úgy megy, ha a régi nem tudja "újrafertőzni" az újat, rendesen ki lehet taníttatni őket, kinyit a világot a számukra (legalább virtuálisan), hogy kezdjenek elszakadni az ősi dogmatizustól, a társadalomba égett rossz beidegződésektől. NEEM a vallásuktól !!! Ezt nem csak amerikának kell finanszíroznia, hanem az egész fejlett világnak. Ez már elkezdődöt az elmúlt 20 évben, és most teljesen megszakadt. Olyan mint amikor valakit húznak ki a kútból, legalább a feléig elért már, aztán mindenki elengedi a kötelet és visszaesik. De nem csak akkora a baj hogy visszaesik, hanem a nyomorult szerencsétlen teljesen összetörik. Fizikailag és pszichésen is. Ez történik most Afganisztánban. Nem lehet helyrehozni a kárt, akkor sem, ha most rögtön visszamennek.

Rengeteg mindent írhatnék még, de nincs értelme. Talán kína kihúzza őket a kútból, és ennek fejében félig vagy teljesen átveszik az ország felett az irányítást, persze csak a háttérben. Kínának ez pénzzel gyarmatosító szokása mindenhol káros a világon, de talán ide pont ez kell, hogy gyámság alá kerüljenek. Röviden ennyi lenne. Elfolytják a kábítószer termelést, elkezdik kiaknázni az ásványkincseiket, a háttérben a segítségért teljes felügyeletük alá helyezik az országot. Ez lesz az ára a civilizálódásnak.
 
W

Wilson

Guest
A tálibok kopogtatnak az ajtón

E8WzYpRXIAURp6B

Lila színnel jelöltek 6 tartományi fővárost, amelyet péntek óta elfoglaltak a tálibok. Aybak az elmúlt 24 órában esett el.

Heratban, Lashkar Gahban és Kandaharban folytatódnak a harcok. A tartományi fővárost, Baglánt ma megostromolták, a hadsereg és a milícia erős védelmi pozíciót tart fenn. A tálibok Mazar-e-Sharif környékére is bevonultak. További öt-hat tartományi központ eleste a következő héten felgyorsíthatja Ghani kormányának bukását és a jelenlegi afganisztáni politikai rendszer összeomlását.

A Pentagon megdöbbentőnek nevezte az Afganisztánban történteket, és felszólította a tálibokat, hogy felelősségteljesen tárgyaljanak.
A brit védelmi miniszter szerint a NATO elárulta Afganisztánt, de elismerte, hogy még visszatérhet oda.


E8Xr22IXEAcmFoo


Tálibok által kivégzett afgán katonák Nimrozban.

A tálibok Kunduz elfoglalásakor több katonai és rendőrtisztet is lelőttek, megtorlásul azért, hogy egy helyi börtönben több tálibot megöltek.

E8P9A8XXEAETh2H


Kunduz

E8V6NhTWQAchqMa

Menekültek egy "erős iszlám rendszerből"


https://t.me/boris_rozhin
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 699
113
Ez egy olyan kérdés tőled, amire lehetetlen korrektül válaszolni. :D És et te is jól tudod.

Ebben a részben teljesen egyetértünk. A jenkik 20 évig keresték a választ. Előtte a medve kereste számára elvesztegetett évekkel és anyagi csőddel járó próbálkozással. Még ők előttük az angolok, amibe a világ legnagyobb gyarmatbirodalma belebukott.

Nem értek azzal egyet, hogy ha az USA nem győzte pénzzel "a kútból való kihúzást", akkor nekünk, magyaroknak is még több pénzt kellett volna erre ráfordítani. (Hiszen ne felejtsük el, hogy mi is segítettünk a vérünkkel és nem kevés manival!) Meg a németeknek még többet beletolni.

A Nyugatnak jelenleg van más problémája. Görögország, Olaszország, Franciaország adósságban úszik. Németország a saját gazdasági partnereit nem győzi kihúzni a bajból, nincs erkölcsi felelőssége egy idegen kultúra idegen problémáiért.

És az elmúlt 20 évben félig sem jutott az afgán társadalom, nem tudom, hogy ezt honnan veszed. Semmi folyamatot nem látok, ami stabilabbá tette volna a most megbukni készülő kormány társadalmi beágyazódását.
 

Leonidas

Well-Known Member
2019. október 16.
2 629
3 428
113
Ebben a részben teljesen egyetértünk. A jenkik 20 évig keresték a választ. Előtte a medve kereste számára elvesztegetett évekkel és anyagi csőddel járó próbálkozással. Még ők előttük az angolok, amibe a világ legnagyobb gyarmatbirodalma belebukott.

Nem értek azzal egyet, hogy ha az USA nem győzte pénzzel "a kútból való kihúzást", akkor nekünk, magyaroknak is még több pénzt kellett volna erre ráfordítani. (Hiszen ne felejtsük el, hogy mi is segítettünk a vérünkkel és nem kevés manival!) Meg a németeknek még többet beletolni.

A Nyugatnak jelenleg van más problémája. Görögország, Olaszország, Franciaország adósságban úszik. Németország a saját gazdasági partnereit nem győzi kihúzni a bajból, nincs erkölcsi felelőssége egy idegen kultúra idegen problémáiért.

És az elmúlt 20 évben félig sem jutott az afgán társadalom, nem tudom, hogy ezt honnan veszed. Semmi folyamatot nem látok, ami stabilabbá tette volna a most megbukni készülő kormány társadalmi beágyazódását.
Te nem értesz velem egyet, a Nato viszont igen, saját saját önvallpmása szerint. Persze ez tőlem független, és nem tudhattam előre hogy ilyet fognak nyilatkozni.

Úgy gondolom hogy már korábban igazam volt. Egyiptom ? Katona "vaskéz" nélkül ott is kitört volna a vallási alapon az állam elvadulása. Megúszták. De ehhez vaskezű ítélkezés van, és a fundamentalisták gondolkodás nélküli megsemmisítése. De még így rengeteg az áldozat amit okoznak.

Úgy gondolom igazam volt korábban, hogy Afganisztán a pokol birodalma lett. Remélem a kínaiak segítenek nekik, aztán amikor azoknak is beintenek miután kitömték őket pénzzel, azok meg minden szívbaj nélkül lerendezik a tálib bagázst. Amúgy ettől félnek az ujgurok miatt is hogy azok is beállnának a többi iszlám fundamentalisták sorába. A tálibok ellen semmi nem használ csak az erő és kíméletlenség. A legutolsó opció egy háborúban. Lassan úgy viselkednek már mint az isis. Ez sem "véletlen".
 

Flexus

Well-Known Member
2018. március 16.
1 467
5 260
113
Te nem értesz velem egyet, a Nato viszont igen, saját saját önvallpmása szerint. Persze ez tőlem független, és nem tudhattam előre hogy ilyet fognak nyilatkozni.

Úgy gondolom hogy már korábban igazam volt. Egyiptom ? Katona "vaskéz" nélkül ott is kitört volna a vallási alapon az állam elvadulása. Megúszták. De ehhez vaskezű ítélkezés van, és a fundamentalisták gondolkodás nélküli megsemmisítése. De még így rengeteg az áldozat amit okoznak.

Úgy gondolom igazam volt korábban, hogy Afganisztán a pokol birodalma lett. Remélem a kínaiak segítenek nekik, aztán amikor azoknak is beintenek miután kitömték őket pénzzel, azok meg minden szívbaj nélkül lerendezik a tálib bagázst. Amúgy ettől félnek az ujgurok miatt is hogy azok is beállnának a többi iszlám fundamentalisták sorába. A tálibok ellen semmi nem használ csak az erő és kíméletlenség. A legutolsó opció egy háborúban. Lassan úgy viselkednek már mint az isis. Ez sem "véletlen".
A tálibokkal a legnagyobb baj Pakisztán. Sajnos a tálib kérdést nem lehet a nélkül kezelni, hogy ne kezdenél valamit Pakisztánnal. Kiváncsi leszek, hogy mit tud tenni Kína ezzel. Pakisztán atomhatalom, tehát a lerohanom őket játék itt nem nagyon működik. Illetve működik, csak akkor rögtön bekerül a képbe India is. Létezik olyan, hogy helyi atomháború? Mert ha igen, akkor én csak egy kávét kérek. (Nem, nem létezik.)
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
21 733
72 120
113
Te nem értesz velem egyet, a Nato viszont igen, saját saját önvallpmása szerint. Persze ez tőlem független, és nem tudhattam előre hogy ilyet fognak nyilatkozni.

Úgy gondolom hogy már korábban igazam volt. Egyiptom ? Katona "vaskéz" nélkül ott is kitört volna a vallási alapon az állam elvadulása. Megúszták. De ehhez vaskezű ítélkezés van, és a fundamentalisták gondolkodás nélküli megsemmisítése. De még így rengeteg az áldozat amit okoznak.

Úgy gondolom igazam volt korábban, hogy Afganisztán a pokol birodalma lett. Remélem a kínaiak segítenek nekik, aztán amikor azoknak is beintenek miután kitömték őket pénzzel, azok meg minden szívbaj nélkül lerendezik a tálib bagázst. Amúgy ettől félnek az ujgurok miatt is hogy azok is beállnának a többi iszlám fundamentalisták sorába. A tálibok ellen semmi nem használ csak az erő és kíméletlenség. A legutolsó opció egy háborúban. Lassan úgy viselkednek már mint az isis. Ez sem "véletlen".
Az ujgurokon nem csodálkoznék. Ők egy elég laza iszlámot követtek sok régi elemet megtartva az előttem levő világuk dolgaiból, csak a kínai hódításra durcáztak be, most meg van miért mégjobban rákapcsolni. Teljesen megérteném, ha dzsihádimádóvá lennének.
 

szzsolt81

Well-Known Member
2020. október 24.
5 706
4 260
113
Ez egy olyan kérdés tőled, amire lehetetlen korrektül válaszolni. :D És et te is jól tudod.

Egy ilyen ország mint Afganisztán (de másik sem) nem fog megváltozni 1 hét, 1 hónap, 1év, de 10 év alatt sem. Egy egész új generáció kell hozzá, de az is csak úgy megy, ha a régi nem tudja "újrafertőzni" az újat, rendesen ki lehet taníttatni őket, kinyit a világot a számukra (legalább virtuálisan), hogy kezdjenek elszakadni az ősi dogmatizustól, a társadalomba égett rossz beidegződésektől. NEEM a vallásuktól !!! Ezt nem csak amerikának kell finanszíroznia, hanem az egész fejlett világnak. Ez már elkezdődöt az elmúlt 20 évben, és most teljesen megszakadt. Olyan mint amikor valakit húznak ki a kútból, legalább a feléig elért már, aztán mindenki elengedi a kötelet és visszaesik. De nem csak akkora a baj hogy visszaesik, hanem a nyomorult szerencsétlen teljesen összetörik. Fizikailag és pszichésen is. Ez történik most Afganisztánban. Nem lehet helyrehozni a kárt, akkor sem, ha most rögtön visszamennek.

Rengeteg mindent írhatnék még, de nincs értelme. Talán kína kihúzza őket a kútból, és ennek fejében félig vagy teljesen átveszik az ország felett az irányítást, persze csak a háttérben. Kínának ez pénzzel gyarmatosító szokása mindenhol káros a világon, de talán ide pont ez kell, hogy gyámság alá kerüljenek. Röviden ennyi lenne. Elfolytják a kábítószer termelést, elkezdik kiaknázni az ásványkincseiket, a háttérben a segítségért teljes felügyeletük alá helyezik az országot. Ez lesz az ára a civilizálódásnak.
 

szzsolt81

Well-Known Member
2020. október 24.
5 706
4 260
113
Bocs, de az afganisztáni társadalmi szerkezet meg maga a kár...
Elbeszélgettem pár éve egy olyannal akinek az a szakmája. Köntörfalazás nélkül azt mondta, hogy a megoldás az lett vpolna, a technikai folényt és a helyi törzsi elelntéteket kihasználva hajtóvadászatot rendezni a tálibok után még a 2010 előtt. Átadva egy olyan üzenetet: hogy aki átáll oda, a helyi szokást követve, az rábaszik, mi vagyunk a kurvanagy gonosz farkas, és ha szarakodsz velünk, letépjük a fejed, comprende?Ennek viszont lett volna a becslések szeirint húsz-harmincezer civil áldozata. plusz senki nem tudta, mit fognak tenni ekkor Pakisztánban az ottani szélsőségesek, azaz kb az egész politikai paletta, ezért lekerült az asztalról.

Egyébként ha az afgánok olyankurva nagy harcosok lennének,már rég meg kellett volna oldaniuk a talibán problémát,maguktól is...
 

plushun

Well-Known Member
2014. augusztus 26.
6 842
19 841
113
Bocs, de az afganisztáni társadalmi szerkezet meg maga a kár...
Elbeszélgettem pár éve egy olyannal akinek az a szakmája. Köntörfalazás nélkül azt mondta, hogy a megoldás az lett vpolna, a technikai folényt és a helyi törzsi elelntéteket kihasználva hajtóvadászatot rendezni a tálibok után még a 2010 előtt. Átadva egy olyan üzenetet: hogy aki átáll oda, a helyi szokást követve, az rábaszik, mi vagyunk a kurvanagy gonosz farkas, és ha szarakodsz velünk, letépjük a fejed, comprende?Ennek viszont lett volna a becslések szeirint húsz-harmincezer civil áldozata. plusz senki nem tudta, mit fognak tenni ekkor Pakisztánban az ottani szélsőségesek, azaz kb az egész politikai paletta, ezért lekerült az asztalról.

Egyébként ha az afgánok olyankurva nagy harcosok lennének,már rég meg kellett volna oldaniuk a talibán problémát,maguktól is...
Nem feltétlen biztos, hogy ez a katonákon múlott, lehet ők meg is tették volna. Sokkal inkább a politikai vezetés volt az amelyik egy ilyen lépést nem tudott megtenni, mert nem volt elég töke hozzá. Bár hozzáteszem, szerintem ez kb olyan mint Dél - Vietnam esete. Egész egyszerűen ott is dél túl korrupt és túl akarat gyenge volt ahhoz, hogy képes legyen legyűrni északot és ami pláne a dologban, hogy ott is akárcsak itt a civil lakosság jelentős hányada sokkal inkább szimpatizál(t) a tálibokkal mint az usa által oda rakott gyenge kormányzattal.
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 699
113
Úgy gondolom hogy már korábban igazam volt. Egyiptom ? Katona "vaskéz" nélkül ott is kitört volna a vallási alapon az állam elvadulása. Megúszták. De ehhez vaskezű ítélkezés van, és a fundamentalisták gondolkodás nélküli megsemmisítése. De még így rengeteg az áldozat amit okoznak.

Oroszországban ez az erős kezű vezetés működik. Vagy már velük is baj van?
 
W

Wilson

Guest
Helmand. Megoldás nélküli probléma...

Kitekintés az afganisztáni helyzetre Lashkar Gah és Helmand tartomány példáival.

E8Q98_2X0AA6ZOO


Itt az ideje, hogy az elmúlt napok katasztrófái után beszéljünk egy kicsit Helmandról. Én magam négy nappal ezelőtt még "veszélyesnek" neveztem a helyzetet. Abban az időben a kormánynak valójában csak egy négyzetkilométernyi területe volt. Kormányzói rezidencia, NDS székház, börtön és rendőrkapitányság. Semmi más.

A tálib fegyveresek pedig néhány száz méteren belül voltak a kormány erőközpontjától. Egyszer a kormány elvesztette az ellenőrzést a rádióállomás felett. Lashkar Gah központjában is voltak videók a tálibokról. És amikor világossá vált, hogy a kormány hamarosan elveszíti az irányítást, több helyi helmandi tisztviselő átállt a tálibokhoz, köztük a rendőrkapitányság vezetője is. A tálibok elfoglalták a családja otthonát, majd felhívták őt; a jelek szerint azonnal átállt a másik oldalra. A Tartományi Nemzeti Biztonsági Hatóság képviselője is átállt/megadta magát a táliboknak. És számos más rendőr és hírszerző tiszt is átállt a tálibokhoz. Állítólag mindkét embernek felajánlották ,hogy bántatlanul megadhatják magukat és átálhatnak a tálibok oldalára, miután megadták magukat, de azóta nem hallottak felőlük.

Azt hiszem, az is, hogy a helmandi kormánytisztviselők (azaz a tartományból származó tisztviselők) milyen mértékben váltottak oldalt, elárul valamit a tálibok tulajdonságairól: azt,hogy ők is mind helyiek. Az oldalváltás és a győztes oldalra való átállás a helmandi/afganisztáni polgárháború elmúlt 43 éve alatt mindig megtörtént.

Azonban, az afgán kormány úgy döntött, hogy nem fogja elveszíteni az ellenőrzést Lashkar Gah felett, és több száz katonai és különleges egységet vezényelt a tartományba. Az Egyesült Államokhoz hasonlóan ők is több tucat légicsapást hajtottak végre. Valószínűleg 10-15 légicsapás történt az éjszaka folyamán. A tálib áldozatok száma magas volt, de a civil áldozatok száma is elkerülhetetlenül magas lett - a városi területeken végrehajtott légicsapások hírhedtek a civil áldozatok magas számáról. A Lashkar Gah-i civil halálesetekről és a kórházi felvételekről néhány óránként érkeznek jelentések, amelyek némi támpontot adnak az áldozatok számához a kormány is sok embert veszített. Röviden, véres csata volt. Az afgán hadtest parancsnoka, Syed Sami Sadat felszólította Lashkar Gah lakóit, hogy hagyják el otthonaikat, ha a tálibok ott tartózkodnak (mivel a kormány tisztogató műveleteket hajt végre). Azt mondja, azért tette ezt a bejelentést, mert a lakosok biztonsága az elsődleges szempont. Ennek következtében az infrastruktúra súlyosan károsodott. Az épületek elpusztultak. A piacok leégtek. A civil lakosság megélhetése elveszett. Ez egy igazi tragédia.

Hol tartunk most?

A kormány öt napon át tartó folyamatos légicsapásokkal és kommandós műveletekkel visszaszerezte a város feletti ellenőrzést. Számos tálib parancsnokot megöltek, és biztonsági övezetet hoztak létre. Bár elsőre ez nem tűnik jelentős katonai eredménynek, de az afgán hadsereg erői a kormányzati negyedet összekötötték a déli Bost repülőtérrel. A kormány ellenőrzi a Bolana-hidat, a természetes pénzváltó piacot és a rendőrkapitányságot. Röviden, a kormány ellenőrzi Lashkar Gah központját. De az ezért fizetett ár magas volt. És ez nem segít a lakosságnak, amely amúgy is gyanakvó a kormánnyal szemben.

Tehát, mit is jelent ez?

Az elemzés azt mutatja, hogy a kormány még jelenleg megtudja tartani a városi központokat, ha akarja. Ne feledjük, hogy mindez akkor történt, amikor a Kandaharban és Lashkar Gahban kialakult válságot kezelték. De ehhez a légi csapásokat kellett használnia. Ami nagyszámú civil áldozattal járt. A saját civiljeit kellett ehhez megölnie. És nem helmandi katonai egységeket kellett használnia ehhez- Helmandból sokan átálltak a másik oldalra.

Képzeljük el, hogy Kabulban vagyunk, és a hosszútávú helmandi terveinken gondolkodunk? Szükségünk lenne valamiféle helyi képviseleti kormányzatra - de ha az eddigi helmandi képviselőink átáltak a tálibok oldalára , akkor kit tudnánk erre a célra felhasználni? Hadd mondjak erre egy aktuális példát a Nad-e-Aliban élő haroti törzsről. Merveys, a törzsfőnök, kabuli képviselő, így ő is aláír egy nyilatkozatot Ghanival, hogy támogatja a kormányt, stb. De természetesen, ennek a megállapodásnak a hírére mint mindig, a törzs kettészakadt. És így a törzs egy része a tálibok oldalán harcol Lashkar Gahban. És a rendőrségen belül is vannak ilyen esetek.

Visszatérve tehát a kabuli problémához. A helyiek gyakorlatilag megbízhatatlanok. Őszintén szólva, ez a probléma már az 1800-as évek vége óta fennáll, amikor Abdur Rahman Amir elkezdett tisztviselőket küldeni a szülőföldjéről, hogy megoldják ezt a problémát. (Érdekes módon a francia rendőrség még mindig ugyanezt teszi). Szóval, mit fogsz csinálni Helmanddal, ha te a kabuli kormányzat helyében vagy ? Nem engedhet meg magának ekkora külső katonai akciót és erőkoncentrációt egy olyan tartományban, amely a legjobb esetben is másodlagos jelentőségű.

Talán kinevezhetne valamiféle katonai kormányzót, talán egy kis külső erővel, amely néhány kulcsfontosságú helyi törzsi milíciához kapcsolódik (ha a három legnagyobb törzs (Alizai, Barakzai, Noorzai) hajlandó lenne erre a feladatra. Vagy talán átadhatná a hatalmat egy helyi hadúrnak, hogy vegye át az irányítást. Arra utalok, amit a kormány 2001-2006 között próbált tenni (Sher Mohammad Akhundzada, Alizai kormányzó), . Mindkét tervvel az a gond,hogy idővel a hatalmuk korlátlanná válna, és elkerülhetetlenül visszaélnének a lakossággal, ami újra elindítja a lázadás körforgását.

Amire valóban szükség van, az egy jótékony, művelt és előrelátó személy, aki Helmandot vezeti, és megpróbál megoldani néhány problémát a törzsek között, néhány földproblémát és a közelgő válságot, nevezetesen az éghajlatváltozást és az elsivatagosodást. De erre nagyon kicsi az esély.hogy meg fog történni. A harminc tartomány közül Helmand a legalsó helyeken áll. Szóval, nagyon szomorúan mondom, hogy szerintem ez a ciklus folytatódni fog. Ez a központ és a periféria közötti kapcsolat Afganisztánban.

Érdemes megjegyezni, hogy miközben a kormány jelentős erőket vetett be Lashkar Gah megtartására, már 6 tartományi központot elvesztett. Ma reggel folytatódtak az amerikai légicsapások Lashkar Gah ellen. A tálibok maguk is felhasználják a civilek tömeges halálát a propagandájukban. Természetesen a repülőgépek városi harcokban való ilyen jellegű felhasználásának következményei lesznek a kormány számára, de most jelenlegi helyzetben az afgán kormánynak nincs más választása.


https://t.me/boris_rozhin