Az amerikai külügyminisztérium felszólítja az amerikaiakat, hogy azonnal hagyják el Afganisztánt..
Az afganisztáni fejleményekre való tekintettel az amerikai külügyminisztérium felszólított minden amerikait, hogy azonnal hagyja el az országot a rendelkezésre álló kereskedelmi járatokkal. Ennek megfelelő figyelmeztetést tettek közzé az Egyesült Államok kabuli nagykövetségének honlapján:
https://af.usembassy.gov/security-alert-u-s-embassy-kabul-afghanistan-august-7-2021/.
Ennek fő oka az, hogy a folyamatban lévő tálib offenzíva miatt nem tudják garantálni az amerikai állampolgárok biztonságát az országban. A Nimruz tartomány fővárosa Zaranj után helyi forrásoktól származó információk szerint a tálibok ma elfoglalták Dostum marsall szülővárosát, Sheberghan városát (Jowzjan tartomány fővárosa).
Helyi források szerint a katonaság és a rendőrség egy hétig tartó harcok után visszavonultak Sheberghan város (Jowzjan tartomány fővárosa) repülőterére.Ha ez tényleg helytálló információ akkor ez már a második tartományi fővàros amelyet a tálibok elfoglalták.
A tálib harcosok egy videót is közzétettek Dostum lakóhelyéről. A rendőrkapitányságot és a börtönt is elfoglalták (több száz foglyot engedtek szabadon). És nagy mennyiségű kézifegyvert és lőszert zsákmányoltak.
Dostum rezidenciája.
A tálibok által zsákmányolt nagy mennyiségű kézifegyver .
A tálib propaganda azt állítja, hogy Dostum gyáván elfutott, de ehhez azt érdemes tudni, hogy a tálibok soha nem fogják elfelejteni, hogy Dostum 2001-ben megszegte a szavát, és több száz tálib foglyot adott át kivégzésre. Mindent egybevetve, ez arrafelé egy teljesen természetes klasszikus vérbosszúnak tűnik . Dostum nyilvánvalóan nem fér bele a "jövő szép Afganisztánjába", kivéve persze, ha képes felépíteni az Északi Szövetség valamiféle remake-jét, és erőteljes ellenállást tanúsítani a tálibokkal szemben .
Érdemes megjegyezni azt is, hogy a tálibok megerősítették állásaikat a türkmenisztáni határ közelében, amely màr csupán csak a biztonság kedvéért katonai hadgyakorlatokat tart a határ közelében
Herat és Lashkar Gah egyelőre kitart. Heratban Ismail Khan harcosai a tálib harcosokat a külvárosokba szorították. Azt is meg kell jegyezni, hogy Zaranjban a tálibok tömegesen járják az utcákat amerikai Humvee-kal amelyekből az elmúlt hónapokban több száz darabot zsákmányoltak, ami persze tovább fokozza a történtek szürrealitását.
Ismail Khan egyik harcosa Heratban. "Juszuf bácsi" - 70 éves. A 80-as évek eleje óta harcol és harmadszorra is harcol a tálibok ellen.
Érdemes megjegyezni azt is, hogy a Zaranjból Iránba menekült afgán katonákat és rendőröket katonai szállító repülőgépekkel repítették vissza Afganisztánba (Kabulba repültek, hogy más frontokon folytassák a harcot), bár a nehézfegyverek egy része nélkül .
Dostum marsall ma rendkívüli megbeszélést tartott az afgán elnökkel, hogy megvitassák a romló helyzetet. Dostum fia most aktívan részt vesz a tálibokkal szembeni ellenállás szervezésében az ország északi részein.
A kormány helyzete hétről hétre romlik. Többek között a következők miatt:
1. A tálibok hivatalosan kijelentették, hogy nem engedik meg egyetlen országnak sem, hogy Afganisztán területét használja fel Kína fenyegetésére. Mindent egybevetve, nagyon igyekeznek a kínai elvtársaik kedvében járni. Kína azonban nem siet a hivatalos elismeréssel, és továbbra is figyeli az események alakulását. Az elismerés nagy valószínűséggel addig nem fog megtörténni, amíg Ashraf Ghani kormánya Kabulban ül. A pakisztáni propaganda Pakisztánt és Kínát az afganisztáni béke fő garanciájaként pozicionálja. Eközben a pakisztániak bírálják India azon kísérleteit, hogy beavatkozik az afgán ügyekbe. India viszont támogatja a Ghani-kormány Pakisztán elleni vádjait, amely szerint Pakisztán a tálib offenzíva fő támogatója. Pakisztán szerint ez rágalom, és Pakisztánnak korlátozottak a lehetőségei a tálibok befolyásolására. Ebben az esetben Pakisztán természetesen hazudik, bár jelenlegi kapcsolata a tálibokkal nem egyértelmű.
2. Biden elrendelte a B-52-es bombázók bevetését a közel-keleti bázisokról az afganisztáni tartományi központokat ostromló tálib erők ellen. Az amerikai hadihajók várhatóan szintén részt vesznek majd a tálibok elleni csapásokban. A Pentagon úgy véli, hogy a koncentrált légi és tengeri csapások segítenek csökkenteni a tálibok által az afgán hadseregre nehezedő nyomást az olyan nagyvárosokban, mint Herat és Kandahar.
2021. augusztus elején az afgán légierő tényleges harckészsége körülbelül 60 százalékos volt, mivel a jelentős értékcsökkenés és a felszerelések hiánya miatt a repülőgépek és helikopterek nagyjavítása késik, és az afgán légierő gépállománya kannibalizálódik és ennek következtében a harckészültség jelentősen romlott. A személyzet fáradtsága nagy, mivel a csapatok támogatására rendszeresen nagy számban légi támadásokat hajtanak végre, ami pilótahiányt és megnövekedett munkaterhelést eredményez. Ezért az amerikai kivonulás ellenére az afgán hadsereg harctéri hatékonysága nagyon nagy mértékben az amerikai légierő segítségétől függ.
https://t.me/boris_rozhin