[BIZTPOL] Afganisztáni helyzet

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

szuvorov

Well-Known Member
2014. május 16.
7 446
23 612
113
Afgán történelem röviden:


6f9f71ceb53f089ceaa788af8ef11303.jpg
 

waterloo

Well-Known Member
2020. március 3.
725
1 132
93
Ha nem tünt volna fel az erősebbek menekülnek éppen. :oops:
Lokálisan, országosan, mindenhogy...
Keményebb helyzet? Utóljára Szíriában futtaták meg őket a ruszkik.
Végül is formában vannak.
Nem azért vagyok itt, hogy személyeskedjek vagy részt vegyek a kialakuló ideológiai vitákban satöbbikben. A célom az, hogy lehozzam a híreket, lehetőleg gyorsan és pontosan. Nem igazán tud felizatni, hogy mit nézel avgy mit nem nézel ki a jenkikből.
 

Filter

Well-Known Member
2021. január 7.
2 593
14 615
113
Nem azért vagyok itt, hogy személyeskedjek vagy részt vegyek a kialakuló ideológiai vitákban satöbbikben. A célom az, hogy lehozzam a híreket, lehetőleg gyorsan és pontosan. Nem igazán tud felizatni, hogy mit nézel avgy mit nem nézel ki a jenkikből.
Akkor mellőzni kellene az olyan veretes kijelentéseket hogy lokálisan ki is az erősebb.
Mert az a reptér csak a talibánok jóindulata miatt üzemel még...
Csak ezt figyelmen kívül hagyod.
 

szuvorov

Well-Known Member
2014. május 16.
7 446
23 612
113
Nem tudom mi a kínosabb, az amcsi kivonulás vagy a magyarázkodása pár újságírónak:


“De ez a talibán, már nem az a talibán, amely a 90-es évek elején, a szovjet megszálló erők kivonulása utáni káoszt kihasználva 1996-ban magához ragadta a hatalmat. A lassan eltelt 30 év alatt vezetőik, követőik is kicserélődtek. A fiatalabb generáció pedig meg kellett, hogy tanulja a modern kor eszközeinek használatát, különösen az állandó jelentétet a social mediában. A manapság nyilatkozó tálib vezetők folyamatosan hangsúlyozzák, hogy nem készülnek megtorlásra az előző vezetést kiszolgálókkal szemben, de azért nyugtával dícsérd a napot.

Persze az a fotó is árulkodó, amit a BBC közölt, amikor az egyik frissen elfoglalt tartományi székhelyen végigvezették az újságírókat és a sebbel-lobbal berendezett új adminisztráció vezetőjének íróasztalán ott virított a tálibok hivatalos zászlócskája, rajta a felirattal: Afganisztáni Iszlám Emírség. “



Mert lehet ezt magyarázni, a valóság az hogy ez egy csúnya bukta! Ráadásul a muzulmán világnézet szerint ez fényes győzelem!
 

waterloo

Well-Known Member
2020. március 3.
725
1 132
93
Akkor mellőzni kellene az olyan veretes kijelentéseket hogy lokálisan ki is az erősebb.
Mert az a reptér csak a talibánok jóindulata miatt üzemel még...
Csak ezt figyelmen kívül hagyod.
Ez ennél bonyolultabb. Szerintem.
Alapból a városban a tálibok saját bevallása szerint kevesebb harcosuk van most, mint a jenkiknek a reptéren. A levegő a jenkiké és a harci helikopterek folyton járőröznek újra (érdekes módon észhez tértek ).
Sőt annyira nincs elég tálib, hogy a fosztogatókkal sem bírnak mindenhol. Persze a jenkik meg a menekülőkkel.

Amire ezzel rá akarok mutatni, hogy nem valamiféle jóindulatból szabad még a reptér, hanem azért mert az egyik fél sem akart balhét, mert mindkettejük keze teli van a saját gondjukkal.
A kormány a tálibok saját várakozásánál is gyorsabban esett szét, ezért is kellett már tegnap bevonulniuk, holott eredetileg (saját bevallásuk szerint) nem ez volt a terv. Emiatt, most épp el vannak foglalva.
A jenkik meg szintén el vannak foglalva, szerintem ezt nem kell magyarázni, látható a videókon.

Senkinek nem hiányzik egy csetepaté, de jelenleg számszerűen több jenki van ott és elég komoly légitámogatással. Ha csetepaté lenne, rendet tudnának csapni, nyilván áldozatokkal. De akkor oda a "saját halottak nélkül kivonultunk" sztori. És az nem tenne jó Bidenéknek...
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 866
35 246
113
Ez ennél bonyolultabb. Szerintem.
Alapból a városban a tálibok saját bevallása szerint kevesebb harcosuk van most, mint a jenkiknek a reptéren. A levegő a jenkiké és a harci helikopterek folyton járőröznek újra (érdekes módon észhez tértek ).
Sőt annyira nincs elég tálib, hogy a fosztogatókkal sem bírnak mindenhol. Persze a jenkik meg a menekülőkkel.

Amire ezzel rá akarok mutatni, hogy nem valamiféle jóindulatból szabad még a reptér, hanem azért mert az egyik fél sem akart balhét, mert mindkettejük keze teli van a saját gondjukkal.
A kormány a tálibok saját várakozásánál is gyorsabban esett szét, ezért is kellett már tegnap bevonulniuk, holott eredetileg (saját bevallásuk szerint) nem ez volt a terv. Emiatt, most épp el vannak foglalva.
A jenkik meg szintén el vannak foglalva, szerintem ezt nem kell magyarázni, látható a videókon.

Senkinek nem hiányzik egy csetepaté, de jelenleg számszerűen több jenki van ott és elég komoly légitámogatással. Ha csetepaté lenne, rendet tudnának csapni, nyilván áldozatokkal. De akkor oda a "saját halottak nélkül kivonultunk" sztori. És az nem tenne jó Bidenéknek...
a tálib nem akar balhét a reptérenn ez tény. de az usa légierőt legalábbis ami a reptéren van én nem tartom számottevőnek. hisz már se javítás se ujrafegyverzés nem nagyon játszik... szerintem annyi fegyver van már a gépekhez amennyi a gépeken van... az a mennyiség meg hamar eldurantható.
 
  • Tetszik
Reactions: Filter
W

Wilson

Guest
Ez ennél bonyolultabb. Szerintem.
Alapból a városban a tálibok saját bevallása szerint kevesebb harcosuk van most, mint a jenkiknek a reptéren. A levegő a jenkiké és a harci helikopterek folyton járőröznek újra (érdekes módon észhez tértek ).
Sőt annyira nincs elég tálib, hogy a fosztogatókkal sem bírnak mindenhol. Persze a jenkik meg a menekülőkkel.

Amire ezzel rá akarok mutatni, hogy nem valamiféle jóindulatból szabad még a reptér, hanem azért mert az egyik fél sem akart balhét, mert mindkettejük keze teli van a saját gondjukkal.
A kormány a tálibok saját várakozásánál is gyorsabban esett szét, ezért is kellett már tegnap bevonulniuk, holott eredetileg (saját bevallásuk szerint) nem ez volt a terv. Emiatt, most épp el vannak foglalva.
A jenkik meg szintén el vannak foglalva, szerintem ezt nem kell magyarázni, látható a videókon.

Senkinek nem hiányzik egy csetepaté, de jelenleg számszerűen több jenki van ott és elég komoly légitámogatással. Ha csetepaté lenne, rendet tudnának csapni, nyilván áldozatokkal. De akkor oda a "saját halottak nélkül kivonultunk" sztori. És az nem tenne jó Bidenéknek...
Én annyival árnyalnám a képet, hogy szerintem csak a tálibok józan ítélőképességén múlt, hogy nem lett egy újabb Jeruzsálem (első keresztes háború) Kabulból, ha a tálibok úgy döntenek, akkor nagyon rövid idő alatt jelentős erőket csoportosítanak át még pluszba Kabulba.
 

Filter

Well-Known Member
2021. január 7.
2 593
14 615
113
Ez ennél bonyolultabb. Szerintem.
Alapból a városban a tálibok saját bevallása szerint kevesebb harcosuk van most, mint a jenkiknek a reptéren. A levegő a jenkiké és a harci helikopterek folyton járőröznek újra (érdekes módon észhez tértek ).
Sőt annyira nincs elég tálib, hogy a fosztogatókkal sem bírnak mindenhol. Persze a jenkik meg a menekülőkkel.

Amire ezzel rá akarok mutatni, hogy nem valamiféle jóindulatból szabad még a reptér, hanem azért mert az egyik fél sem akart balhét, mert mindkettejük keze teli van a saját gondjukkal.
A kormány a tálibok saját várakozásánál is gyorsabban esett szét, ezért is kellett már tegnap bevonulniuk, holott eredetileg (saját bevallásuk szerint) nem ez volt a terv. Emiatt, most épp el vannak foglalva.
A jenkik meg szintén el vannak foglalva, szerintem ezt nem kell magyarázni, látható a videókon.

Senkinek nem hiányzik egy csetepaté, de jelenleg számszerűen több jenki van ott és elég komoly légitámogatással. Ha csetepaté lenne, rendet tudnának csapni, nyilván áldozatokkal. De akkor oda a "saját halottak nélkül kivonultunk" sztori. És az nem tenne jó Bidenéknek...
Nem jártál még ott ezért nem tudhatod...kis plusz infó.
A helik mindíg is fenn voltak, minden reptéren, rendszerint párban. Felszállásokat és landolásokat pedig közelbiztosították a beton mellett lebegve,vagy lassan cirkálva. Általában AH64 -esek, de előfordult BH-is.
A Talibán az az afgán nép.
9 nap alatt bevenni egy országot hadtörténeti csoda, kivéve ha nincs ellenség.
Van pár 100k kollaboráns, ők menekülnének. A többség jól elvan ebben a környezetben, mert ha nem így lenne nem omlott volna össze egy 300k-s ,technikával fogig tápolt haderő, egy iszonyat nehéz terepen.
Az ottaniak fejében nem tettek rendet. Középkor van.
Ők csak hitetleneket láttak a fehér emberben, nem lehetőséget egy jobb életre.
Most pedig behúztak egy újabb győzelmet, aminek beláthatatlan következményei lesznek.
A reptér nullázásáhog pedig már van tüzérségük. 40km-ről belövöldözhetnek, 82-es AV meg a városi terepen 3km -ről. Soha nem fogják megtalálni, mivel már nincsenek jelen fizikailag a területen.
A talibán vár valamire, ennyi a történet. Nem félnek. Éppen most győzték le a világ no1 hatalmát és szövetségi rendszerét úgy one block.
 

waterloo

Well-Known Member
2020. március 3.
725
1 132
93
a tálib nem akar balhét a reptérenn ez tény. de az usa légierőt legalábbis ami a reptéren van én nem tartom számottevőnek. hisz már se javítás se ujrafegyverzés nem nagyon játszik... szerintem annyi fegyver van már a gépekhez amennyi a gépeken van... az a mennyiség meg hamar eldurantható.
Őszintén megmondom, hogy nem tudom pontosan mennyi repülőeszközük van ott. De azért az USAF eléggé jó logiztikával rendelkezik, ha akar meg tudja oldani. Ne értsd félre, nem gondolom, hogy egyszerű lenne, deha komolyr fordul akkor nem hiszem, hogy letolt gatyával néznék végig.

A tálibok összereje nem olyan borzasztóan nagy és jó részük nem Kabulban van. De eléggé véres lenne, ha balhé lenne és lennének amerikai áldozatok is bőven, ezt szerintem senki sem tagadja.
 

waterloo

Well-Known Member
2020. március 3.
725
1 132
93
Nem jártál még ott ezért nem tudhatod...kis plusz infó.
A helik mindíg is fenn voltak, minden reptéren, rendszerint párban. Felszállásokat és landolásokat pedig közelbiztosították a beton mellett lebegve,vagy lassan cirkálva. Általában AH64 -esek, de előfordult BH-is.
A Talibán az az afgán nép.
9 nap alatt bevenni egy országot hadtörténeti csoda, kivéve ha nincs ellenség.
Van pár 100k kollaboráns, ők menekülnének. A többség jól elvan ebben a környezetben, mert ha nem így lenne nem omlott volna össze egy 300k-s ,technikával fogig tápolt haderő, egy iszonyat nehéz terepen.
Az ottaniak fejében nem tettek rendet. Középkor van.
Ők csak hitetleneket láttak a fehér emberben, nem lehetőséget egy jobb életre.
Most pedig behúztak egy újabb győzelmet, aminek beláthatatlan következményei lesznek.
A reptér nullázásáhog pedig már van tüzérségük. 40km-ről belövöldözhetnek, 82-es AV meg a városi terepen 3km -ről. Soha nem fogják megtalálni, mivel már nincsenek jelen fizikailag a területen.
A talibán vár valamire, ennyi a történet. Nem félnek. Éppen most győzték le a világ no1 hatalmát és szövetségi rendszerét úgy one block.

Szerintem pedig nyüzögnek a felderítők pont az ilen tüzérségi incidensek miatt. Ők sem hülyék.
 

waterloo

Well-Known Member
2020. március 3.
725
1 132
93
Én annyival árnyalnám a képet, hogy szerintem csak a tálibok józan ítélőképességén múlt, hogy nem lett egy újabb Jeruzsálem (első keresztes háború) Kabulból, ha a tálibok úgy döntenek, akkor nagyon rövid idő alatt jelentős erőket csoportosítanak át még pluszba Kabulba.

Én nem ezt olvastam. Jelenleg még nem szilárd a hatalmuk a populációs központok felett. Nem lehet csak úgy több tízezer harcost átcsoportosítani. Főleg ne Kabulba. Ne feljtsd, hogy sok harcos Kabul felé menet sok célpont a légierőnek. És egy ilyen csapatmozgás nem 5 perc az ország méreteit nézve. Lenne idejük felkészülni, nomeg út közben kicsit drónozgatni a tálibokat...