Attól, hogy szétesik az eddig létező - úgy ahogy - társadalmi kohézió.
Ennyiből butaság volna azt állítani, hogy kész, vége, de észre kell venni, hogy megjelent egy olyan új hozzáállás ami eddig nem volt.
Az egyik politikai alapon akar elválni,
a másik adózási okokból,
a harmadik a túl liberális büntető törvénykönyv miatt.
Lesznek (vannak) egyéb okok is. A woke, a szélsőséges liberalizmus leszivárgott az alapokhoz és kezdi felbontani a társadalom szövetét. Ahol minden kisebb-nagyobb csoport válni akar, bármilyen ok miatt is, ott fogyóban a kohéziós alap. Anélkül meg nincs társadalom.
Erre mindig lesz olyan olyan véleményvezér (nevezheted politikusnak is) aki megpróbál felülni.
Ebbe tartozik az is, hogy az egyik államban (Indiana?) az indián törzsek kitiltották a területükről az állam kormányzóját. Ez az állam területének több mint fele!
És erre még jogi alapjuk is van.
Az ókori Rómában volt egy olyan történet, hogy szövetséges háború. Akkor tört ki, amikor a pun háborúk óta (generációk óta) a római állam derekát adó vidéki lakosság egyre inkább úgy érezte, hogy római klikkek és városi csőcselék formálta politikai döntésekből teljesen kiszorul, hatalom nélküli adózó fenntartójává, egyfajta szolgájává válik egy idegen államnak, egy az államot -amit vért és anyagi áldozatot nem kímélve szolgált generációk óta- túszul ejtő, mélységesen idegen és számára ellenséges klikknek. Kábé ezt érzik most a vidéki, fehér-keresztény amerikaiak, akik a katonákat adják, akik az adót fizetik, akik az állam oszlopai a városi söpredék ellenében, akik az állam kezdeményezettjei az előbbiek költségére. A részletek lényegtelenek, a végeredmény az ókori Rómában kompromisszum volt: a lázadókat leverték, a követeléseiket teljesítették (polgárjog, ami itt megfelel annak, hogy ne a demokraták liberális totalitarizmusa uralja az államot, hanem a republikánusok konzervatív értékei megmaradjanak Róma alapjainak, max a városokban egy kicsit nagyobb
magánéleti szabadossággal (
a szexualitás, bőrszín, többé nem közügy). Ezért lényegtelenek a részletek, mert a
római woke máshogy kezdte ki a társadalom korábbi pilléreit.
Ez amerikai verzióban a republikánus párt megsemmisülésével (
proskribáció, már a Trump elleni jogi procedúra óta gyakorlat, csak keményebb lesz idővel!) párhuzamosan a woke teljes bukását és Amerikából való kiirtását jelentené egy katonai diktatúra (Sulla jellegű) keretei között. A végső leszámolás az utolsónak maradt két párttal, ami a politika végét és a császári egyeduralom kezdetét jelenti. Nem azért, mert ez az államérdek, hanem azért, mert a politika utolsó tényezője: az egyeduralomra törő egyén, a leendő császár érdeke ezt kivánja.