Totál őrültség lenne Trump részéről atomot dobálni. Mint ahogy Kim számára is egyenlő lenne az öngyilkossággal. Azzal a különbséggel, hogy utóbbinak esélyesen nincs is bevethető atomfegyvere. Ez csak a szájkarate része. Az orosz sajtónak sem kell a szomszédba mennie némi nagyot mondásért. Nem kell minden agyrémet komolyan enni, ami megjelenik a sajtóban. Egy atomháborút még a jenki választók sem díjaznának. Akkor sem, ha egyoldalú. Ráadásul nehéz megmondani, hogyan reagálna Kína, vagy Oroszország a nukleáris fegyver bevetésére. A világgazdaság (vagy legalábbis a pénzpiacok() sem mondanának köszönetet. Ilyen kockázatot felvállalását messze nem éri meg Észak-Korea az amcsiknak.
3 hordozó kötelék pontosan ugyanazt tudja csinálni, mint egy. Korlátozott csapást. Nagyon korlátozottat. Semmi többet. Három hordozón együttvéve is csak tized annyi gép van, mint amennyivel Iraknak nekimentek 1991-ben. Az északiaknál pedig tízezrével vannak potenciális célpontok. Önmagában az a három hordozó alkalmatlan arra, hogy háborút vívjon Észak-Koreával. Arról nem is beszélve, hogy csak légierővel nem lehet legyőzni, elfoglalni Észak-Koreát.
1990-91-ben 5 hónapig tartott az Irak elleni a felvonulás a szövetségeseknek. Jugoszlávia ellen is hónapokon keresztül ment az előkészítés és végül nem merték megkockáztatni a szárazföldi műveleteket. Afganisztán ellen is először csak pár légicsapás történt, robotrepülőkről lőttek ki pár rakétát és különleges erők hajtottak végre rendkívül korlátozott műveleteket. Sokáig eltartott, mire érdemi erőt vittek oda, illetve komolyabb bevetés számot produkáltak.
Amíg nem érkeznek tömegével amcsi gépek a dél-koreai repterekre és nem rakodnak ki tömegével amcsi harckocsikat a dél-koreai kikötőkben, addig klasszikus háború előkészítéséről nincs szó.
Korlátozott csapásra valószínűleg pilóta vezette gépeket nem is használnánk, csak Tomahawkokat. A pilóta vezette gépeket beküldeni kockázatos lenne. Egy hordozó kötelék cirkálója és két rombolója, meg a szokásos tengó is el tud engedni száznál több Tomahawkot, még akkor is ha a cellák 2/3-ában légvédelmi rakéták és tengó elhárítók vannak. 3 kötelék háromszor nagyobb tűzerő. Ha nagyobb arányban visznek robotrepülőket, akkor akár 500-at is kilőhetnek. De ez még mindig csak nagyon korlátozott csapásra elég. 3 hordozóról a radargépeket, helikoptereket, szállító gépeket és a hajók önvédelmét ellátó vadász feladatú lódarazsakat leszámítva 6-10 századnyi lódarázs küldhető el vegyesen csapásméró, kísérővadász és légvédelem lefogási feladattal. Ennyi géppel nem lehet neki ugrani Észak-Koreának.
A korlátozott csapás is kétséges eredménnyel kecsegtet és kockázatos. Az északiak is okozhatnak meglepetéseket, Kína is és Oroszország is. Lehet belőle leégés és akár hajók elvesztése is.
Trump egy üzletemberből lett politikus. Ha alkudozni akar, akkor magasról kezdi a licitet. Egy anyahajó kötelék fenyegetés. Három kötelék egy fokkal nagyobb fenyegetés. Hátha komolyabban veszik. Egyszerűen csak emelt egyet a téten a póker játszmában. De ez még messze van a háborús felvonulástól. Ez csak izmozás. Hogy az izmozásba belefér-e a jenkiknek némi Tomahawk dobálás, meglátjuk. Én továbbra is úgy gondolom (nagyon remélem), hogy inkább csak blöffölnek.
Ha Kimet akarnák megölni, azt csendben kellene csinálni beszivárgó egységgel, bent lévő ügynökök felhasználásával, vagy váratlan (pár lopakodóval végrehajtott) légicsapással. Esetleg egy komoly fenyegetést nem jelentő, magányos rombolóról indított Tomahawkokkal. Az anyahajók oda küldése a lehető legrosszabb módszer, mert ilyen esetben a vezető szinte biztosan tesz róla, hogy ne ismerhessék a tartózkodási helyét és megszigorítják a főtitkár védelmét. Ha puccsot szeretnének a jenkik, akkor ahhoz szintén ez a legrosszabb módszer. A puccsot is csendben kell előkészíteni és váratlanul lépni. Az anyahajók miatt most a fegyveres erők és a rendvédelmi szervek is a legmagasabb készültségben vannak. Ez az esetleges puccsistáknak biztosan nem kedvez.
Ezek a forgatókönyvek most nem játszanak.
Egyetértek azokkal akik szerint lehet Kimnél sokkal rosszabb is. A gyilkolászás, felforgatás rosszul is elsülhet. Szintén egyetértek azokkal, akik szerint egy korlátozott jenki csapás csak erősítené a rezsimet, bebetonozná a hatalmát, a nép összezárna a hazája védelmében, az ideológia igazolást nyerne, és arra sarkalná őket, hogy még nagyobb erővel fegyverkezzenek. Persze lehet, hogy épp ez az, amit az amcsik akarnak, mert az ő térségbeli jelenlétük fő hivatkozási alapja Észak-Korea. Csak az a kérdés, hogy Dél-Korea és Japán meddig maradna szövetséges a háborús feszültséget az ő kárukra szító és az ő életükkel játszadozó USA mellett.