[BIZTPOL] Irán

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

ladagrant

Well-Known Member
2019. január 30.
2 414
4 453
113
Kizárt! A NATO védelmi szövetség Európa védelmére, semmi keresnivalója Iránban!!!
Az megvan, hogy 911 15 terroristájából 14 szaúdi volt, még Bin Laden?
Láncfűrészes kivégzés? Emberi jogok, demokrácia?
Ja hogy 100 Mrd felett vesznek amcsi fegyvereket, meg az olajkitermelésük 100%-át amcsi cégek végzik....
Egyetértek, Szaúd - Arábiára is ráférne egy társadalmi átalakulás, de ők legalább nem lövik a hajóinkat nem úgy mint Irán.
 
  • Tetszik
Reactions: zsolti

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 472
46 406
113
?
Ettől kevesebbért is volt nem is olyan régen olyan Kasszam össztűz, hogy lefeküdt a vaskupola.
Sok izraeli halna meg a válaszcsapásokban én azt gondolom, nincs semmi abban a térségben következmények nélkül. Izrael eddig sem emberbaráti szeretetből nem tette ezt meg, hanem azért mert nem érte meg neki. Én most is úgy látom, hogy annyira azért sok kedvük nincs nekik egy totális háborúba belekeveredni Iránnal szemben, mivel ahol lehet az USA-t tolnák maguk előtt erre a feladatra.
Szerintem Izrael annál pragmatikusabb, hogy ne lássa be, hogy sokkal inkább a konvencionális ballisztikus eső, mint 1 nuki.
Nem határos országként hogyan viselhetnének totális háborút egymás ellen?
 

DINAMO

Well-Known Member
2017. április 5.
3 476
1 826
113
Stimmel, Pakisztánra is igaz! Én azt nem értem nekik miért lehet?

Hol hallottal te olyat hogy pakisztaniak gyerekek ezreit kuldenek ongyilkos akcioba? Vannak nalluk is torzsi teruletek meg befolyas de nagyon nagyon mas ott az iszlam mint pl az arabvilagban. Gondolj csak bele hogy ott noi miniszterelnok is volt pl.
 

skf

Well-Known Member
2019. április 25.
121
814
93
én még annyit tennék hozzá az ügyhöz, hogy teljességgel felesleges bármiféle casus belli.
Irán, ha tovább ül a dilivonaton (urándúsítás), azt fogja elérni, hogy Izrael szó nélkül lebombázza a nyilvános és rejtett nukleáris létesítményeit is. És meg fogják vonni a vállukat, hogy "Mi megmondtuk!"
És mit fognak/tudnak vele kezdeni?
No nem arról van szó, hogy Izrael beleavatkozzon. Arról van szó, hogy ha Irán eléri a megegyezésben aláírt "kritikus" tömeget az urán dúsításában, vagy túlhaladja ezt, akkor a többi aláíró (GB, D, stb) is kihátrálhat a szerzödésböl. Csak nem lesznek olyan hülyék, hogy ezt megkockáztassák...
?
Ettől kevesebbért is volt nem is olyan régen olyan Kasszam össztűz, hogy lefeküdt a vaskupola.
Sok izraeli halna meg a válaszcsapásokban én azt gondolom, nincs semmi abban a térségben következmények nélkül. Izrael eddig sem emberbaráti szeretetből nem tette ezt meg, hanem azért mert nem érte meg neki. Én most is úgy látom, hogy annyira azért sok kedvük nincs nekik egy totális háborúba belekeveredni Iránnal szemben, mivel ahol lehet az USA-t tolnák maguk előtt erre a feladatra.
Nem csak az Izraelre mért esetleges válaszcsapás. Az szép gesztus, hogy Trump nem akarja 150 katonája halálát, de biztosan másodlagos szempontok is szerepet játszanak. Lehet, hogy Trump fejében (?) is ez fordulhatott meg? Jobban mondva a mérsékeltebb tanácsadói fejében. Első hullámban támadhatja a légvédelmi rendszereket, a repülőtereket. A második hullámban viszont az eredeti cél, vagyis Irán nukleáris kapacitásának a gyengítése is biztosan ott van a pakliban Ez Izraellel közös cél, de nem mindegy milyen módszereket alkalmaznak. Nukleáris létesítmények szétbombázása egy piszkos nukleáris támadással érhet fel a kiszabaduló sugárzó anyag miatt. Ez pedig az emberiség ellen elkövetett bűncselekmény és jóval több áldozatot szedhet még évek múltán is. Persze a másik az, hogy ha Irán tényleg folytatja az urán dúsítását és eléri a szerződésben foglalt kritikus mennyiséget, akkor viszont a többi aláíró ország is kihátrálhat Irán mögül. Csak nem olyan hülyék, hogy ezt is kockára tegyék...!
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 535
45 023
113
Szerintem Izrael annál pragmatikusabb, hogy ne lássa be, hogy sokkal inkább a konvencionális ballisztikus eső, mint 1 nuki.
Nem határos országként hogyan viselhetnének totális háborút egymás ellen?
Úgy hogy kettejük közt gyakorlatilag ott van Szíria, és Irak, két olyan ország ami ebben az esetben átjáróház lenne Iráni szemszögből a legrosszabb esetben, de van rá esély hogy még onnan is ha nem is hivatalosan de lenne bőven olyan Síita milícia aki Izrael ellenében simán támogatná Iránt. Arrafelé nem annyira szeretik a zsidókat, az a nagy büdös helyzet.
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 472
46 406
113
Egyébként miért nem lehet Iránnak atomfegyvere?
Pakisztánnak van, aki nyíltan fenyegeti Indiát, ráadásul tele van egy rakás terroristával.
Ez elég egyszerű találós kérdés. Lehetni lehetne, de nem lesz! Mert Izrael nem engedi meg neki. És ez gyanítom akkor is így lesz, ha te ezt esetleg rosszallod. :rolleyes:
/Nem idegesíteni akarlak, szimplán csak vedd ezt axiomának. Mintha benne lenne az Izraeli alkotmányban./
 

szuvorov

Well-Known Member
2014. május 16.
7 385
23 123
113
Lehet romantikázni az emberi jogokról meg a demokrácia védelméről, de sajnos a nemzetközi politika nem erről szól, ott csakis kőkemény gazdasági érdekel vannak amelyek meghatározzák a politikai érdekeket, amelyek néha katonai összecsapásokba torkolnak.

Olaj semmi más!
Olajalapú világgazdaságban az uralja a világot aki a világkereskedelem mellett (nemzetközi viziutak ) az olajkitermelest is uralja, ennyi!

Jut eszembe, olajat találtak amerikaiak a Dunántúlon és lehet hogy F-35-ösöket veszünk, már nem is sérült annyira a demokrácia nálunk :)
 

szuvorov

Well-Known Member
2014. május 16.
7 385
23 123
113
Hol hallottal te olyat hogy pakisztaniak gyerekek ezreit kuldenek ongyilkos akcioba? Vannak nalluk is torzsi teruletek meg befolyas de nagyon nagyon mas ott az iszlam mint pl az arabvilagban. Gondolj csak bele hogy ott noi miniszterelnok is volt pl.

Tudom, tudom, a pakisztániak cuki fazonok, hát lehetne ilyen nyugaton?
Cuki cicás filteres élő adás komoly politikusokról:

https://444.hu/2019/06/15/pakisztan...efnxZ_KdtGvpzpM0ts_ev_xAFy8vT1x-iFh8QG52hGTHc
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 703
6 481
113
Kizárt! A NATO védelmi szövetség Európa védelmére, semmi keresnivalója Iránban!!!
mert aztán egyiptomban , kuwaitban szíriában és afghanisztánba nagyon sok keresnivalója van nem? ugyanmár... USA azt csinál amit akar ,a NATO pedig már nem csak "Európa védelmi szövetsége" , nyilván majd a NATO legerősebb tagját (és azt az országot amelyik a mai világ egyik legerősebb és legütőképesebb haderejével rendelkezik) fogja bárki is korlátozni :D
a hogy 100 Mrd felett vesznek amcsi fegyvereket, meg az olajkitermelésük 100%-át amcsi cégek végzik....
bizony, pontosan ezért vannak az amik seggében , nincs ezzel baj , ha ők kérnének F35-öt biztos megkapnák elhiheted de nincs ezzel baj szerintem, az hogy milyen a társadalmi helyzet... hát , igen , megesik ez arrafelé
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 472
46 406
113
Úgy hogy kettejük közt gyakorlatilag ott van Szíria, és Irak, két olyan ország ami ebben az esetben átjáróház lenne Iráni szemszögből a legrosszabb esetben, de van rá esély hogy még onnan is ha nem is hivatalosan de lenne bőven olyan Síita milícia aki Izrael ellenében simán támogatná Iránt. Arrafelé nem annyira szeretik a zsidókat, az a nagy büdös helyzet.
Nekem ez egy picit hosszú logisztikai láncnak tűnik. ;)
De az utóbbi időben Izrael bebizonyította, hogy ha iráni "csapatok" jelennek meg a kertek alatt, akkor nem nagyon zavarja holmi vörös vonal a térképen.
Iránnak az lenne az érdeke, ha konszolidálódna, és szépen az olaján egy modern iszlám államot építene, amivel megmitatná, hogy lehet ezt a Saudiak példája ellenére is.
Az a durva, hogy sokkal ideálisabb partnere lehetne a nyugati országoknak a Közel-Keleten, mint mondjuk Pakisztán, vagy a szaudiak. Ha nem próbálna minden áron erővel vezető szerepre törni, akkor gazdaságilag , okosan sokkal többre menne
 

szuvorov

Well-Known Member
2014. május 16.
7 385
23 123
113
Amúgy meg tényleg demokratikusak végül is nem végezték ki :

https://www.vaticannews.va/hu/vilag/news/2018-10/pakisztan-felmentettek-asia-bibit.html

Súlyos volt a bűne:
"Egy gyümölcsösben végzett idénymunka közben muzulmán társnői megalázták, mivel olyan kútból ivott vizet, ami számára tiltott; hitetlen kereszténynek, tehát tisztátalannak nevezték őt. A vád tanúi szerint Asia saját hitére hivatkozva védekezett, mondván: „Én hiszek a vallásomban és Jézus Krisztusban, aki az emberiség bűneiért meghalt a kereszten. A ti Mohamed prófétátok tett valaha valamit is az emberiség megmentéséért?”. 2010-ben halálra ítélték, négy év múlva elutasították fellebbezését"
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 535
45 023
113
Nekem ez egy picit hosszú logisztikai láncnak tűnik. ;)
De az utóbbi időben Izrael bebizonyította, hogy ha iráni "csapatok" jelennek meg a kertek alatt, akkor nem nagyon zavarja holmi vörös vonal a térképen.
Iránnak az lenne az érdeke, ha konszolidálódna, és szépen az olaján egy modern iszlám államot építene, amivel megmitatná, hogy lehet ezt a Saudiak példája ellenére is.
Az a durva, hogy sokkal ideálisabb partnere lehetne a nyugati országoknak a Közel-Keleten, mint mondjuk Pakisztán, vagy a szaudiak. Ha nem próbálna minden áron erővel vezető szerepre törni, akkor gazdaságilag , okosan sokkal többre menne
Jó meglátás! Amúgy elárulom, pont ezt próbálták ám végrehajtani addig amíg fel nem mondta Trump az összes többi szereplő kérése ellenére az egyezményt. Majd mikor a többiek mondták hogy ők azért még maradnának, mindenkit megfenyegetett, és kihátrálásra kényszerített. No nem Irán, az Usa.
Egyéb jó meglátás, hogy mit kéne csinálni Iránnak ahhoz hogy ne haljjanak éhen?
 

DINAMO

Well-Known Member
2017. április 5.
3 476
1 826
113
Tudom, tudom, a pakisztániak cuki fazonok, hát lehetne ilyen nyugaton?
Cuki cicás filteres élő adás komoly politikusokról:

https://444.hu/2019/06/15/pakisztan...efnxZ_KdtGvpzpM0ts_ev_xAFy8vT1x-iFh8QG52hGTHc


Nem cuki hfazonok. Egyaltalan nem azok. Nem is irtam ilyet. Arrol beszelek hogy ok meg nem fenyegettek meg a fel vilagot hogy elpusztitjak. A nyugattal is igyekeznek jo kapcsolatokra. Ettol meg jobban aludnek ha nem lenne nukijuk de azert hatalmas a kulonbseg a pakik meg a perzsak kozott.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 285
120 140
113
Nem cuki hfazonok. Egyaltalan nem azok. Nem is irtam ilyet. Arrol beszelek hogy ok meg nem fenyegettek meg a fel vilagot hogy elpusztitjak. A nyugattal is igyekeznek jo kapcsolatokra. Ettol meg jobban aludnek ha nem lenne nukijuk de azert hatalmas a kulonbseg a pakik meg a perzsak kozott.
Hát indiát fenyegették, az meg technikailag egyhetede :D
 

Python

Well-Known Member
2010. augusztus 8.
26 879
8 631
113
Mit akar kezdeni Iránnal Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke? Úgy tűnik, maga sem tudja. Erre a következtetésre jutott a Bloomberg publicistája több amerikai egyetem oktatója. Tump egyszerre több káoszt is kavar.
A Bloomberg publicistája Mark Gongloff a következőket írta, miután az iráni légvédelem lelőtte az amerikai hadsereg egyik drónját: "Az Egyesült Államok éppen sodródik a háborúba Iránnal vagy egyáltalán nem fenyeget az USA-Irán háború veszélye - hogy e két állítás közül melyik az igaz, az attól függ, hogy éppen hány óra van, merről fúj a szél vagy éhes-e, s ezért morcos-e az a személy, aki éppen a döntéseket hozza Washingtonban."
Magyarán teljes a káosz az amerikai kormányban egy olyan konfliktus közepén, amely eddig csak a szerencsének köszönhetően nem követelt emberéletet. És a gond az, hogy a helyzet azóta még tovább romlott - véli Jonathan Bernstein politológus professzor, több egyetem tanára, a Bloomberg publicistája. Ezzel arra a sajtóértesülésre utalt, miszerint Trump elrendelt egy légi csapást iráni rakétakilövő állomások és radarlétesítmények ellen, majd a levegőben lévő gépeket visszarendelte kiindulási helyükre (lásd keretes írásunkat). Bernstein keresi a szavakat, hogy minősítse ezeket a fejleményeket.
Az elnök elrendel, majd visszavon egy katonai akciót, amikor hadügyminisztere és a légierő parancsnoka éppen felmondási idejét tölti. Kritikus döntések meghozatalát bízta rá nemzetbiztonsági tanácsadójára, akiről rendszeresen rosszakat mond. Eközben úgy tűnik, hogy egy tévés beszélgetőműsorokat vezető médiacelebtől kér tanácsokat azzal kapcsolatban, milyen politikát folytasson Iránnal szemben. (Tucker Carlson a Fox News újságírója saját elmondása szerint azt ajánlotta neki, hogy kerülje a katonai akciókat a Közel-Keleten.)

Akkora a káosz, hogy könnyen háború lehet a vége