[BIZTPOL] Irán

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

szzsolt81

Well-Known Member
2020. október 24.
5 708
4 262
113
Emelik a tétet.
Azaz ha a cikk igazat ír...2 Izraeli F35 állomásozik Azerbajdzsánban,1hete.Így érthető kezd lenni a hirtelen Iráni harci kedv.
Irán lezárta a török kamionok elött a határát.Viszont a törökök is az irániak előtt.
2 db F-35
wtf?
ez így a "beszívott a cikkíró" kategória lehet ismerve az Adir század(ok) feladatát, és a szükséges infrastruktúrát,,,,meg Washington reagálását,
 

dkes

Well-Known Member
2019. december 5.
2 385
8 928
113
Valamit nagyon-nagyon erőteljesen félreértettél. Szó sem volt fegyveres háborúról ezen országok részvételével Irán ellen. Arról írtam, hogy ha Izrael ki tudná provokálni, hogy Irán megtámadja Azerbajdzsánt, akkor egy minden termékre kiterjedő embargóba, pénzügyi ellehetetlenítésbe, politikai, diplomáciai elszigetelésbe lehetne berántani az USA mellett az EU országait, jó eséllyel Japán és Dél-Koreát, valamint esetleg Indiát.

Mellesleg nem tudom honnan veszed, hogy Irán sakkban tartaná Pakisztánt. Mindkét ország Kína tenyeréből eszik.
Ellenben az indiai-izraeli kapcsolatok elég jók, amit Izrael pont Irán miatt és ellenében igyekszik egyre szorosabbra fűzni.



Ismét valami olyannal próbálsz vitatkozni, amiről részemről szó sem volt. Én biztos nem írtam olyat, hogy Törökország neki akarna menni Iránnak egy az egyben.
Háborúzni legfeljebb az USA háborúzna Iránnal izraeli provokálásra és ha mások úgy látják, hogy Iránt ezzel teljesen ki lehet fektetni, akkor jelentkezhet be bárki a konc egy darabjáért. (Akár Azerbajdzsán, akár Törökország, akár bárki más.)
A törökökről csak annyit írtam, hogy nem ugranának neki Izraelnek csak azért, mert az légicsapást mér Iránra.
Törökországnak Iránnal fagyosabb a kapcsolata. Izraellel inkább felemás. Vetélytársak és tény, hogy nem szerelmesek egymásba. Néha harcos nyilatkozatokat tesznek. De aztért igyekeznek nem túlzottan egymás tyúkszemére lépni és sok tekintetben hallgatólagosan együttműködnek. Az azerieket nagy egyetértésben, közösen támogatták Izraellel és a törökök aligha fogják megköszönni Iránnak, ha nekiugrik Azerbajdzsánnak. Szíriában is Izraellel nagy egyetértésben támogatták az Asszad ellenes erőket és lőtték/bombázták a szír kormánycsapatokat. A jelenlegi, orosz ellenes ukrán vezetésnek is boldogan szállítanak a törökök és Izrael is fegyvert. Líbia káoszba taszítását Izrael is örömmel fogadta és Erdogan is megpróbált ott a zavarosban halászni.
Ha Erdogan azt látja, hogy a térségbeli egyik fő vetélytársa, Irán kiüthető, illetve ha a konc lehetőségét látja bárhol, vagy olaj/gáz kitermelési lehetőségre, esetleg olcsón kapható olajszállításokra van esélye rátenni a kezét, akkor szíves örömest rúg bele ő is egyet a földön fekvőbe. De arról szó sem volt, hogy Törökország önállóan neki akarna ugrani Iránnak. Arról ők is tudják, hogy túl nagy falat lenne nekik.



Javaslom, hogy olvasd el még egyszer mit írtam, mert ismét teljesen mást szeretnél a számba adni és azzal vitatkozni. Szó sem volt semmilyen öbölháborús katonai koalíció támadásáról. Valamint szó sem volt a "kicsik" részvételéről bármilyen háborúban.
Még csak azt sem írtam le, hogy mi lenne az eredménye annak, ha Izrael rá tudná venni az USA-t Irán megtámadására (évtizedek óta ezzel próbálkoznak). Pusztán arról írtam, hogy Izrael ezt nagyon szeretné.

Egyébként az USA még nem háborúzott Iránnal. Egy különleges erőkkel végrehajtott akcióval próbálkoztak 1980-ban, a teheráni nagykövetségen lévők kiszabadítására. Annak valóban kudarc lett a vége.
De az USA azért le tudná győzni Iránt, ha minden erejét beveti. Csak ennek az ára a kérdéses. Igen komoly veszteségekre számíthatnának. De ha minden kötél szakad, akkor a jelenleg nem létező iráni atomfegyverekre ugyanúgy lehet hivatkozni, mint a 2003-ban nem létező iraki tömegpusztító fegyverekre és végső megoldásként akár kis hatóerejű nuki fegyvereket is bevetni Irán ellen. Az USA nem véletlenül fejlesztgeti ezeket az eszközöket. Sőt akár Izrael is végrehajthat ilyen csapást, amiről tagadnák, hogy ők voltak. Mindenki az USA-ra gondolna először elkövetőként. Az USA pedig lehet, hogy ezt elvállalná, akkor is ha nem ők voltak, tartván attól, hogy ellenkező esetben mindenki nekiesik Izraelnek és abból egy sokkal durvább atomháború lesz.

Az oroszoknak épp elég elkerülni, hogy berántsák őket Ukrajnában egy proxy háborúba. Önként ugyanebbe a csapdába biztos nem sétálnak bele Iránnal kapcsolatban. Iránt valószínűleg támogatnák felderítési információkkal, céladatokkal, esetleg fegyverszállítással is, de orosz csapatok közvetlenül amerikaiakkal háborúzni aligha mennének oda.
Ha Iránban bárki a siker reményben próbálkozhatna a szíriaihoz hasonló, polgárháborúnak álcázott, kívülről oda vitt fegyveresekkel és fegyverekkel végrehajtott támadással, na azt valószínűleg légierővel, különleges erőkkel is segítenének leverni az oroszok, mert ezzel nem válnak hadviselő féllé egy klasszikus háborúban, mondhatják hogy terroristák ellen harcolnak és nem alakul ki közvetlen harc amerikai csapatokkal. De egy ilyen "polgárháborús" próbálkozásnak a realitása közelít a nullához. Egyéb esetben viszont nyíltan nem fognak belépni az oroszok egy hagyományos, klasszikus háborúba. Egy részben nuki háborúba meg végképp nem.
Ugyanez vonatkozik a kínaiakra. Információt, fegyvert adhatnak Iránnak, de egy nyúlt háborúba közvetlenül nem szállnának be az USA ellen.

Hát szerintem a hsz -eimből pont lejöhet, hogy nem értek félre semmit. Továbbá úgy gondolom, hogy eléggé rossz irányba megy el a fejtegetés és ezekre érkeznek a kicsit sarkos válaszaim. Ugye itt olyan felütések hangzanak el mostanában szakmányban pl. hogy:

  • India Pakisztánnal (!!) "kézen fogva" megy háborúzni Irán ellen,
  • Izrael F-35 -kkel mér csapásokat Azerbajdzsánból Irán -ra,
  • majd Törökország Izrael (akikkel brutál fasírtban vannak most) érdekeiért kezdeményez (máshogy nem is tudna bekapcsolódni ugye) háborút egy másik 80 milliós muszlim ország (Irán) ellen,
  • jönnek még a Dél-Kelet Ázsiai országok is - mert miért ne,
  • no meg az USA akár az EU NATO tagokkal dettó,
  • mindeközben Oroszország és Irán (de akár Kína is aki a térségből kap/remél olaj- illetve gázt) "hátradőlve" nézelődik. Legfeljebb és maximum Lavrov küld majd időnként nyugtatót az irániaknak.

Remélem nem hagytam ki semmit. Illetve dehogynem - a most említett megelőző USA nuki csapást Iránra. Háát szerintem ezt azért nyugaton sem tudnák "eladni", de az hogy az utolsó bekezdésemben említett 3 országnál lehet egyszerre gurulna el a gyógyszer (irániaknál ugye a "Lavrov nyugtatója"). Ráadásul jó messzire.

Úgy vélem ezen a ponton már a "találgatások" értelmüket vesztenék és elkezdene "kiszámíthatatlanabb" fordulatot venni a történet. Egy dolgot mondanék kvázi biztosra: amennyiben a fentebb felsoroltakból (kivéve az utolsó) kettő megtörténne ÉS/VAGY USA nuki csapás, akkor nulladik lépésben Azerbajdzsán államisága megszűnne nagyon hamar. És a továbbiak? Hát azt mondanám "fingers crossed" ...
 

Cevat

Well-Known Member
2020. október 22.
1 093
2 858
113
Hát szerintem a hsz -eimből pont lejöhet, hogy nem értek félre semmit. Továbbá úgy gondolom, hogy eléggé rossz irányba megy el a fejtegetés és ezekre érkeznek a kicsit sarkos válaszaim. Ugye itt olyan felütések hangzanak el mostanában szakmányban pl. hogy:

  • India Pakisztánnal (!!) "kézen fogva" megy háborúzni Irán ellen,
  • Izrael F-35 -kkel mér csapásokat Azerbajdzsánból Irán -ra,
  • majd Törökország Izrael (akikkel brutál fasírtban vannak most) érdekeiért kezdeményez (máshogy nem is tudna bekapcsolódni ugye) háborút egy másik 80 milliós muszlim ország (Irán) ellen,
  • jönnek még a Dél-Kelet Ázsiai országok is - mert miért ne,
  • no meg az USA akár az EU NATO tagokkal dettó,
  • mindeközben Oroszország és Irán (de akár Kína is aki a térségből kap/remél olaj- illetve gázt) "hátradőlve" nézelődik. Legfeljebb és maximum Lavrov küld majd időnként nyugtatót az irániaknak.

Remélem nem hagytam ki semmit. Illetve dehogynem - a most említett megelőző USA nuki csapást Iránra. Háát szerintem ezt azért nyugaton sem tudnák "eladni", de az hogy az utolsó bekezdésemben említett 3 országnál lehet egyszerre gurulna el a gyógyszer (irániaknál ugye a "Lavrov nyugtatója"). Ráadásul jó messzire.

Úgy vélem ezen a ponton már a "találgatások" értelmüket vesztenék és elkezdene "kiszámíthatatlanabb" fordulatot venni a történet. Egy dolgot mondanék kvázi biztosra: amennyiben a fentebb felsoroltakból (kivéve az utolsó) kettő megtörténne ÉS/VAGY USA nuki csapás, akkor nulladik lépésben Azerbajdzsán államisága megszűnne nagyon hamar. És a továbbiak? Hát azt mondanám "fingers crossed" ...
A legnagyobb tévedésed a rossz török-izraeli kapcsolatok...Felszínen a hazai közönségnek odadobnak évente 1-2 cirkuszt,de valójában annyi az érdekazonosság,hogy ha csak Izraeltől keletre nézünk szinte szövetséget is köthetnek.Törökország és Oroszország ütközőpályán van.Kérdés csak az meddig tudják elodázni a nyílt összecsapást.Az se mindegy milyen vezetés és milyen szövetségesekkel vágnak majd bele a nyílt konfliktusba.A hangsúly ugye a nyílt szón van mert a háttérben már régen zajlik több fronton is a harc kettejük közt.Az is kérdés,hogy ez még Putyin-Erdogan életében megtörténik e.
 
  • Tetszik
Reactions: merleg

dkes

Well-Known Member
2019. december 5.
2 385
8 928
113
A legnagyobb tévedésed a rossz török-izraeli kapcsolatok...Felszínen a hazai közönségnek odadobnak évente 1-2 cirkuszt,de valójában annyi az érdekazonosság,hogy ha csak Izraeltől keletre nézünk szinte szövetséget is köthetnek.Törökország és Oroszország ütközőpályán van.Kérdés csak az meddig tudják elodázni a nyílt összecsapást.Az se mindegy milyen vezetés és milyen szövetségesekkel vágnak majd bele a nyílt konfliktusba.A hangsúly ugye a nyílt szón van mert a háttérben már régen zajlik több fronton is a harc kettejük közt.Az is kérdés,hogy ez még Putyin-Erdogan életében megtörténik e.

Majd nézd meg esetleg a TRT -n az Izrael -el kapcsolatos híreket (magyar nyelven is van). Első körben elég csak az ideieket ...

Elméletben - az "Izrael -től keletre rész". Legjobb esetben is egymás konkurenciái lehetnének ...

Törökország és Oroszország közötti nyílt katonai konfliktus - vagy akár Irán -al avagy a kettővel egyszerre. Odáig értem, hogy USA -nak jó, Izrael -nek jó, talán a NATO -nak is jó. Az, hogy Törökországnak jó lenne-e a pofozógép szerepkörben ... Háát, ezt majd döntse el mindenki maga ...
 
  • Tetszik
Reactions: merleg and zolkas

Cevat

Well-Known Member
2020. október 22.
1 093
2 858
113
Majd nézd meg esetleg a TRT -n az Izrael -el kapcsolatos híreket (magyar nyelven is van). Első körben elég csak az ideieket ...

Elméletben - az "Izrael -től keletre rész". Legjobb esetben is egymás konkurenciái lehetnének ...

Törökország és Oroszország közötti nyílt katonai konfliktus - vagy akár Irán -al avagy a kettővel egyszerre. Odáig értem, hogy USA -nak jó, Izrael -nek jó, talán a NATO -nak is jó. Az, hogy Törökországnak jó lenne-e a pofozógép szerepkörben ... Háát, ezt majd döntse el mindenki maga ...
Szíria...Teljes a nézetazonosság.Irán...90%-os a nézetegyezés Törökország és Izrael közt.
TRT...Színház.A fontos és meghatározó dolgok a háttérben zajlanak.Az azerieknek nyújtott technológiai támogatás a saját többszintű drónipar kialakításához, példának okáért igen csak nagyot lendített,micsoda véletlen pont a török dróntechnológián is.Persze ezt a transzfert nem lehetett csavar nélkűl megtenni.Törökország nyílt konfliktusa kb olyan lesz mint a csecsen függetlenségi háború volt.Csak szerintem földrajzilag jóval kiterjedtebben,több támogatással mind Oroszországon kívűl mind belűl.
 
  • Tetszik
Reactions: merleg

dkes

Well-Known Member
2019. december 5.
2 385
8 928
113
Szíria...Teljes a nézetazonosság.Irán...90%-os a nézetegyezés Törökország és Izrael közt.
TRT...Színház.A fontos és meghatározó dolgok a háttérben zajlanak.Az azerieknek nyújtott technológiai támogatás a saját többszintű drónipar kialakításához, példának okáért igen csak nagyot lendített,micsoda véletlen pont a török dróntechnológián is.Persze ezt a transzfert nem lehetett csavar nélkűl megtenni.Törökország nyílt konfliktusa kb olyan lesz mint a csecsen függetlenségi háború volt.Csak szerintem földrajzilag jóval kiterjedtebben,több támogatással mind Oroszországon kívűl mind belűl.

Szíria? ja, a muszlim "lázadók" (szélsőségesek) Izrael nagy barátjai is. Az azeri drónbizniszben meg egymás konkurenciái. 2010 előtt jóban voltak - OK, de azóta fordult a világ. A török drónipar meg sokat tett magáért. A csecsenek meg Szíriában (immáron orosz egyenruhában) hamarabb tesznek hűvösre ottani türköket, minthogy a medve kezébe harapnának. Igen, az elmúlt 11 évben nagyot fordult a világ ...
 

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 922
13 145
113
Hát szerintem a hsz -eimből pont lejöhet, hogy nem értek félre semmit. Továbbá úgy gondolom, hogy eléggé rossz irányba megy el a fejtegetés és ezekre érkeznek a kicsit sarkos válaszaim. Ugye itt olyan felütések hangzanak el mostanában szakmányban pl. hogy:

  • India Pakisztánnal (!!) "kézen fogva" megy háborúzni Irán ellen,
  • Izrael F-35 -kkel mér csapásokat Azerbajdzsánból Irán -ra,
  • majd Törökország Izrael (akikkel brutál fasírtban vannak most) érdekeiért kezdeményez (máshogy nem is tudna bekapcsolódni ugye) háborút egy másik 80 milliós muszlim ország (Irán) ellen,
  • jönnek még a Dél-Kelet Ázsiai országok is - mert miért ne,
  • no meg az USA akár az EU NATO tagokkal dettó,
  • mindeközben Oroszország és Irán (de akár Kína is aki a térségből kap/remél olaj- illetve gázt) "hátradőlve" nézelődik. Legfeljebb és maximum Lavrov küld majd időnként nyugtatót az irániaknak.

Remélem nem hagytam ki semmit. Illetve dehogynem - a most említett megelőző USA nuki csapást Iránra. Háát szerintem ezt azért nyugaton sem tudnák "eladni", de az hogy az utolsó bekezdésemben említett 3 országnál lehet egyszerre gurulna el a gyógyszer (irániaknál ugye a "Lavrov nyugtatója"). Ráadásul jó messzire.

Úgy vélem ezen a ponton már a "találgatások" értelmüket vesztenék és elkezdene "kiszámíthatatlanabb" fordulatot venni a történet. Egy dolgot mondanék kvázi biztosra: amennyiben a fentebb felsoroltakból (kivéve az utolsó) kettő megtörténne ÉS/VAGY USA nuki csapás, akkor nulladik lépésben Azerbajdzsán államisága megszűnne nagyon hamar. És a továbbiak? Hát azt mondanám "fingers crossed" ...

Úgy látszik túlzottan jóhiszemű feltételezéssel éltem és tényleg nem félreértetted, amit írtam, hanem szándékosan csinálod.
Utoljára írom le, hogy amit a számba akarsz adni, azokat még csak véletlenül sem állítottam. Enyhén szólva nem tisztességes és elegáns az a vita stílus, hogy kiforgatod a mondandómat és általam nem írt állításokat próbálsz a számba adni, majd pedig ezekkel vitatkozol.
  • Sehol nem írtam még csak megközelítőleg sem olyat, hogy "India Pakisztánnal kézen fogva megy háborúzni Irán ellen." Azt írtam, hogy ha Irán megtámadja Azerbajdzsánt, akkor az Irán elleni embargóba esetleg berángatható lenne India.
  • Olyat sem, írtam, hogy "Törökország Izrael érdekeiért kezdeményez háborút Irán ellen." Azt írtam, hogy a törökök nem ugranának neki Izraelnek csak azért, mert Izrael légicsapást mér Iránra. Meg hogy ha Izrael ki tudná provokálni az USA támadását Irán ellen és Irán vesztésre állna, akkor a konc reményében bekapcsolódhatnak a törökök is. Mint ahogy ezt tették Szíriában is, vagy ahogy nekiálltak a zavarosban halászni Líbiában, Ukrajnában és még Irakba is küldtek csapatokat önhatalmúlag.
  • Olyat sem, írtam, hogy "jönnek még a Dél-Kelet Ázsiai országok is" háborúzni. Azt írtam, hogy ha Irán megtámadja Azerbajdzsánt, akkor az Irán elleni embargóba berángatható lenne az USA szövetséges (USA megszállás alatt álló) Japán és Dél-Korea.
  • Azt sem írtam, hogy az EU tagok háborúzni mennének. (Bár biztos lenne erre is kapható EU tag és például az Angolok most már nem EU tagként, de európai országként általában részt szoktak venni az USA háborúiban.) Azt írtam, hogy ha Irán megtámadja Azerbajdzsánt, akkor az Irán elleni embargóba berángatható lenne az EU egységesen.
Ezzel befejeztem ezt a beszélgetést. Nem látom értelmét a folytatásnak. Általad kitalált állításokkal vitatkozz magadban!

Csak hogy a lényegről is szó legyen, ne csak a terelésről:
Az alap meglátásom az volt, hogy Irán tényleg azért rágott be az azeriekre, mert izraeli proxyként viselkednek és Irán elleni támadásokhoz biztosíthatnak bázist.
Az aktuális kérdés, hogy mi fog történni Irán és Azerbajdzsán között. Lesz-e háború és ha lesz, akkor ebben mennyire van benne Izrael keze és mennyire Törökországé. Valamint ha esetleg lesz iráni támadás Azerbajdzsán ellen, akkor ennek mi lesz a következménye. Szerintem elsősorban Izrael befolyása miatt idegesek az irániak, nyugger kolléga pedig azt fejtegette a moszkvater.com-on, hogy elsősorban a törökök azerbajdzsáni térnyerése nem tetszik Iránnak. Közvetlen izraeli-iráni, vagy közvetlen török-iráni nyílt háborút sem én, sem nyugger kolléga nem felételeztünk és más sem.
 
  • Tetszik
Reactions: merleg

dkes

Well-Known Member
2019. december 5.
2 385
8 928
113
Úgy látszik túlzottan jóhiszemű feltételezéssel éltem és tényleg nem félreértetted, amit írtam, hanem szándékosan csinálod.
Utoljára írom le, hogy amit a számba akarsz adni, azokat még csak véletlenül sem állítottam. Enyhén szólva nem tisztességes és elegáns az a vita stílus, hogy kiforgatod a mondandómat és általam nem írt állításokat próbálsz a számba adni, majd pedig ezekkel vitatkozol.
  • Sehol nem írtam még csak megközelítőleg sem olyat, hogy "India Pakisztánnal kézen fogva megy háborúzni Irán ellen." Azt írtam, hogy ha Irán megtámadja Azerbajdzsánt, akkor az Irán elleni embargóba esetleg berángatható lenne India.
  • Olyat sem, írtam, hogy "Törökország Izrael érdekeiért kezdeményez háborút Irán ellen." Azt írtam, hogy a törökök nem ugranának neki Izraelnek csak azért, mert Izrael légicsapást mér Iránra. Meg hogy ha Izrael ki tudná provokálni az USA támadását Irán ellen és Irán vesztésre állna, akkor a konc reményében bekapcsolódhatnak a törökök is. Mint ahogy ezt tették Szíriában is, vagy ahogy nekiálltak a zavarosban halászni Líbiában, Ukrajnában és még Irakba is küldtek csapatokat önhatalmúlag.
  • Olyat sem, írtam, hogy "jönnek még a Dél-Kelet Ázsiai országok is" háborúzni. Azt írtam, hogy ha Irán megtámadja Azerbajdzsánt, akkor az Irán elleni embargóba berángatható lenne az USA szövetséges (USA megszállás alatt álló) Japán és Dél-Korea.
  • Azt sem írtam, hogy az EU tagok háborúzni mennének. (Bár biztos lenne erre is kapható EU tag és például az Angolok most már nem EU tagként, de európai országként általában részt szoktak venni az USA háborúiban.) Azt írtam, hogy ha Irán megtámadja Azerbajdzsánt, akkor az Irán elleni embargóba berángatható lenne az EU egységesen.
Ezzel befejeztem ezt a beszélgetést. Nem látom értelmét a folytatásnak. Általad kitalált állításokkal vitatkozz magadban!

Csak hogy a lényegről is szó legyen, ne csak a terelésről:
Az alap meglátásom az volt, hogy Irán tényleg azért rágott be az azeriekre, mert izraeli proxyként viselkednek és Irán elleni támadásokhoz biztosíthatnak bázist.
Az aktuális kérdés, hogy mi fog történni Irán és Azerbajdzsán között. Lesz-e háború és ha lesz, akkor ebben mennyire van benne Izrael keze és mennyire Törökországé. Valamint ha esetleg lesz iráni támadás Azerbajdzsán ellen, akkor ennek mi lesz a következménye. Szerintem elsősorban Izrael befolyása miatt idegesek az irániak, nyugger kolléga pedig azt fejtegette a moszkvater.com-on, hogy elsősorban a törökök azerbajdzsáni térnyerése nem tetszik Iránnak. Közvetlen izraeli-iráni, vagy közvetlen török-iráni nyílt háborút sem én, sem nyugger kolléga nem felételeztünk és más sem.

Maradjunk tényszerűek - nem írtam olyat, hogy Te írtad. Avagy nem zörög a haraszt? ... ;)

Amennyiben annyit sikerült elérnem egyes kollégáknál itt a topikban a "nagy hevületben" történő ötleteléseik folyamán, hogy nem hagyható teljességgel figyelmen kívül (ráadásul akár mind egyszerre):

  • az adott országok történelmi múltját,
  • viszonyrendszerét,
  • habitusát,
  • aktuális politikai vezetés irányvonalát,
  • prioritásait
  • realitást

akkor a célomat elértem a kicsit sarkosabb megfogalmazásommal. Igenis, akinek inge az vegye is szépen magára ...
 
  • Tetszik
Reactions: merleg
W

Wilson

Guest

Iráni SAM Majid​

Megjelent egy videó az új iráni légvédelmi rendszerről, a Majidról, amelyet először tavasszal mutattak be hivatalosan . Ebben a videóban a légvédelmi rakétarendszert AD-08-nak hívják, mivel nyilvánvalóan ezen a néven kínálják exportra, és ez a videó úgy néz ki, mintha az iráni védelmi ipar új export katalógusából származna.
Általánosságban elmondható, hogy ez a komplexum tökéletesen illeszkedik az aszimmetrikus hadviselés iráni koncepciójához, és általában "nagyon jól néz ki$ rövid hatótávolságú légvédelmi rendszerként. Ennek a légvédelmi rendszernek a hordozórakétája optoelektronikai rendszerrel van felszerelve a célok észlelésére és nyomon követésére, és az Aras-2 (hadsereg) terepjárójának alvázán helyezkedik el, és akár 4, esetleg 8 rakétát is képes szállítani. A légvédelmi rakéta hatótávolsága akár 8 km is lehet. A bemutató videófelvételeken egy rakéta közvetlen csapással eltalálja a könnyű céldrónt.









 

comandante

Well-Known Member
2010. május 11.
2 540
5 072
113
Az az igazság hogy radar is tartozik a renszerhez. A videófelvétel és a fevonulás képeiből sem lehet megállapítani hogy csak optikai felderítés van vagy követés is. A felvonulás utáni kommentekben megdőlni látszik az RBS rendszer másolása hiszen a rakéta sokkal nagyobb, nem hasonlít az orosz rakétákra sem hiába állítják , inkább hasonlít a hajókon lévő sea ram rendszerek rakétáira. Az is kb-3 m hosszú és 8-10 km hatótávú. Dehogy hogyan jutottak mintához és hogy tudták másolni az rejtélyes. Ha csak nem kinai a minta.
 

comandante

Well-Known Member
2010. május 11.
2 540
5 072
113
Vajon lehetséges. Sokat beszéltek az eagle "sas " renszerről az iráni fórumokon, valamint az iráni katonai vezetők. Azt állították a rendszer 360 fokos lefedetségű , függőleges indítású, tor rendszernél fejletteb. Még eddig sehol nem mutatták be, tesztelés alatt van. Nos erre itt van ez a twittwr bejegyzés, amire azt mondanánk bárhol készülhetett, azonban a 3. képen az ismeretlen rendszer bal oldalán a járműtől nem messze láthotó a jellegzetes " nem rég itt bemutatott majid " rendszer. Nos ennek a rendszernek sokkal nagyobb a jelentősége mint az előbbinek.
A videó itt található állítólag a dél afrikai umkontó rendszer modifikácíója
A videó szerint már biztos hogy iráni ha eddig kétségeink volnának:
Állítólag lövészet közben:
 

comandante

Well-Known Member
2010. május 11.
2 540
5 072
113
Eddigi 2 rendszer mellé állítólag az IRGC lemásolta a tor M1-et, "Dezful"néven teherautóra szerelve. Állítólag van egy ennél módosítottab verzió is.
https://ibb.co/ZfQtrLJ
https://www.aparat.com/v/28tVY/
A AD-08 "maid" rendszer egész biztos hogy a searam rendszer rakétáját használja , a tároló csó amiből a rakéta indul 1-1 ben megegyezik az eredeti rakétával amit az indító egységbe betöltenek. betöltve már nem látszik , ezért ha olyan képet néztek amin a searamot töltik láthatjátok . még a daruzáshoz szükséges szem is rajta van, arra sem vették a fáradságot hogy valamit változtassanak.


RIM-116_Loading.jpg
 

comandante

Well-Known Member
2010. május 11.
2 540
5 072
113
"A videófelvétel és a fevonulás képeiből sem lehet megállapítani hogy csak optikai felderítés van vagy követés is"
Helyesbítek, van, héghozzá optikai, infra- vagy termo, és lézeres. Ezmára biztos.
 

jani22

Well-Known Member
2016. augusztus 31.
12 447
25 131
113
14000724000734_Test_PhotoN.jpg

"Az Iráni Iszlám Köztársaság 78. haditengerészeti flottáját, amely az Alborz rombolóból áll, ma reggel öt kalózhajó támadta meg, miközben két iráni tartályhajót kísért" - mondta Irani admirális, miközben az incidenst tengeri terrorizmusnak minősítette.

A kalózok öt motorcsónakkal megtámadták az iráni olajhajót szombat kora szombaton, hogy eltérítsék azt, de az iráni haditengerészet 78. flottillájának hadihajóival folytatott heves tűzpárbajt követően menekülni kényszerültek.

A parancsnok elmondta, hogy a kalózok menekülni kényszerültek, amikor az iráni haditengerészet 78. flottillája beavatkozott.

"A hadsereg tengerészgyalogosainak időben történő fellépésének köszönhetően a két tartályhajó biztonságosan áthaladt az Ádeni-öblön, és most már országunk és más országok hajói teljes biztonságban haladnak át ezen a területen, és eddig nem jelentettek konkrét esetet ezen a területen" - tette hozzá.

Translated with www.DeepL.com/Translator (free version)"