Az Orosz Föderáció külügyminiszter-helyettese, az ország nukleáris tárgyalásokon tevékenykedő képviselője, Szergej Rjabkov nem zárta ki, hogy Oroszország importálhatna felesleges dúsított uránt Iránból, ha az Egyesült Államok visszatér az Iránnal kapcsolatos közös átfogó cselekvési tervhez a nukleáris program kapcsán.
"Eddig ez a kérdés meglehetősen elvont és elméleti volt, tekintve, hogy a JCPOA számos szempontja, különösen a gyakorlati jellegűek, az Egyesült Államok szankcióinak a tárgya" - tette hozzá.
Oroszország külügyminiszter-helyettese azt is kijelentette: "Biztosítanunk kell, hogy van remény a helyzet normalizálására ezen a területen, vissza kell térnünk azokra a témákra, amelyek egykor a megállapodások végrehajtásának anyagi oldalát képezték . Nem zárok ki semmit. "
Rjabkov egyúttal hangsúlyozta, hogy "először meg kell vitatni a politikai kérdéseket, ideértve az illegitim amerikai szankciók feloldását, majd foglalkozni kell az együttműködés gyakorlati vonatkozásaival".
Az orosz diplomata szerint Moszkva javaslatai a nukleáris megállapodás teljes végrehajtásának a visszatéréséhez még mindig véglegesítés alatt állnak. "Nem adtuk át őket senkinek, és még nem véglegesítettük azt,hogy ez mikor történhet meg" - tette hozzá.
Az Irán elleni egyoldalú amerikai szankciók 2018. májusi megkezdése előtt, amelyeket Washington a JCPOA-l való kivonulása után vezettek be, Oroszország a kötelezettségeinek részeként jelentős mennyiségű dúsított uránt kapott Iránból.
Miután az Egyesült Államok elhagyta a JCPOA-t, Irán megkezdte kötelezettségei fokozatos felfüggesztését, és öt ezzel kapcsolatos lépést tett, köztük az urán 3,67% -s határérték feletti dúsítását.