США, Велика Британія, Австралія, Нова Зеландія та Японія об’єдналися в неформальну групу Partners in the Blue Pacific (PBP), щоб допомогти тихоокеанським острівним державам та протистояти Китаю в Індо-Тихоокеанському регіоні. — Укрінформ.
www-ukrinform-ua.translate.goog
Az Egyesült Államok és négy másik ország szövetséget kötött Kínával szemben az indo-csendes-óceáni térségben
2022.06.25 10:30Az Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Ausztrália, Új-Zéland és Japán egyesítette erőit a Partners in the Blue Pacific (PBP) informális csoportban, hogy segítse a csendes-óceáni szigetországokat és szembeszálljon Kínával az indo-csendes-óceáni térségben.
Az Ukrinform szerint erről a
Fehér Házban számoltak be .
„Ez az új kezdeményezés a régió iránti régóta fennálló elkötelezettségünkön alapul. Ausztrália és Új-Zéland a Pacific Islands Forum régiói és tagjai; Japán, az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok a Dialogue Partners alapítói. Országaink szoros nemzetközi kapcsolatokat ápolnak a csendes-óceáni szigetekkel, és régóta fejlesztési partnerek, amint azt a régiónak nyújtott együttes 2,1 milliárd dolláros fejlesztési támogatásunk is tükrözi” – áll a közleményben.
A PBP a csendes-óceáni regionalizmus támogatására, valamint a csendes-óceáni szigetek és a világ többi része közötti gazdasági kapcsolatok megerősítésére törekszik.
A
Reuters értesülései szerint a Biden-kormányzat ígéretet tett arra, hogy több forrást fordít az indo-csendes-óceáni térségre, mivel Kína meg akarja erősíteni a gazdasági, katonai és rendőrségi kapcsolatokat a külföldi befektetéseket kereső csendes-óceáni szigetországokkal.
Olvassa el még: Kína szívesebben támogatja Oroszországot, és megismétli propagandáját – a külügyminisztériumot
Az
FT szerint más országok, köztük Dél-Korea, Kanada és Németország is érdeklődést mutattak a kezdeményezés iránt. Franciaország csatlakozott a washingtoni tárgyalásokhoz, de ez idáig elhalasztotta a programban való részvételt.
A PBP néhány hónappal azután alakult meg, hogy az Egyesült Államok, Ausztrália és Új-Zéland aggodalmának adott hangot Pekingnek a csendes-óceáni térségre gyakorolt növekvő befolyása miatt, miután kiszivárgott a
Kína és a Salamon-szigetek közötti biztonsági egyezmény. A paktum aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy Kína egy Canberrához és Hawaiihoz közelebb eső területen építhet haditengerészeti támaszpontot, mint Peking, ami sokkal több lehetőséget adna a kínai hadseregnek katonai képességek kivetítésére a csendes-óceáni térségben.