A térkép illusztrációja a Far North Digital jóvoltából
Új transz-sarkvidéki útvonal az Ázsiába tartó tenger alatti kábelhez
Miután a finn állami tulajdonú Cinia és az orosz MegaFon az év elején leállították az Európából Szibériától északra fekvő Ázsiába tartó távközlési kábelek lefektetését, új partnerek fogtak össze, hogy Izlandon, Grönlandon, Kanadán és Alaszkán keresztül Japánig keressenek lehetőséget.
A Cinia megállapodott az alaszkai Far North Digital céggel egy új sarkvidéki tenger alatti kábel építésének megkezdéséről – jelentette be a két cég
december 21-én.
A Far North Fibre Express Route névre keresztelt kábel lesz az első hosszú távú tengeralattjáró üvegszálas útvonal a Jeges-tengeren Ázsiából Észak-Amerikába, Észak-Európába és Skandináviába az Északnyugati Átjárón keresztül –
tájékoztat a Far North Digital .
A kábel tenger alatti szakasza Észak-Norvégiától Japánig, Írországba, Izlandra, Észak-Grönlandra, négy helyen Kanadában és Alaszkában húzódik, majd két helyen Japánban eléri a partokat.
A tervek szerint a kábelrendszer három, egymással zökkenőmentesen összekapcsolódó szegmensből áll: az ázsiai észak-csendes-óceáni szegmensből, az észak-amerikai sarkvidéki szegmensből és az európai észak-atlanti szegmensből.
Észak-Norvégia partjainál található csatlakozási ponttól a kábel szárazföldön nyúlik el Finnországba.
Tromsø, Észak-Norvégia. Fotó: Thomas Nilsen
„Növekvő igény mutatkozik a biztonságos és gyors nemzetközi kapcsolatok iránt, új, változatos útvonalakkal. A világ három legnagyobb internetet alkalmazó kontinensén átívelő Far North Fibre igazi globális vállalkozás lesz” – mondja Ari-Jussi Knaapila, a Cinia vezérigazgatója egy
sajtóközleményben .
Az északnyugati átjárón keresztül az új sarkvidéki útvonal 14 000 kilométer, szemben az eredetileg tervezett 10 500 kilométeres útvonallal Japánból és Kínából a norvégiai Kirkenesbe és az oroszországi Kola-félszigetre.
Cinia szerint a kábelút-tanulmány 2022-ben kezdődik, és körülbelül öt évnyi építkezéssel a kábel 2025 végére állhat üzembe.
„A 14 000 kilométeres kábelrendszer nagymértékben csökkenti az optikai távolságot Ázsia és Európa között, így minimálisra csökkenti a jel késleltetését” – írja Cinia a frissítésben.
A Barents Observer kérdésére a finn cég nem kíván részletezni a projekt folytatásának lehetőségeit Oroszország sarkvidéki partjai mentén Ázsiáig.
„A Northeast Passage projektjét idén májusban felfüggesztették, és a Ciniának nincs további megjegyzése ehhez” – mondja Taneli Vuorinen, a Cinia ügyvezető alelnöke.
Eközben az orosz sarkvidéki projekt továbbra is terítéken van, de immár hazai szereplőkkel, amint arról a
Barents Observer is beszámolt tavasszal, amikor megadták az építési engedélyt a Murmanszkból Vlagyivosztokba tartó optikai kábelre.
A Polar Express névre keresztelt 6 páros optikai kábel az orosz sarkvidéki tengerfenéken a tervek szerint 2026-ban 100 terbit/s adatforgalmat fog biztosítani, amikor üzembe helyezi. Ezt megelőzően a tervek szerint 2024-re üzembe helyezik az első szakaszt, amely Teriberkától Murmanszktól északra, a Barents-tengeren és a Kara-tengeren át Amderma, Naryan-Mar és Dikson felé nyúlik.
After Finnish state-owned operator Cinia and Russian MegaFon earlier this year put on hold plans to lay telecom cable from Europe to Asia north of Siberia, new partners have teamed up looking for an option via Iceland, Greenland, Canada and Alaska to Japan.
thebarentsobserver.com