[BIZTPOL] Jemen

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

tong djagbu

Well-Known Member
2019. november 9.
2 941
19 451
113
Az Ansar Allah és a szaúdi vezetésű erők közötti összecsapások folytatódnak Shabwa tartomány nyugati és Marib tartomány déli frontjain.

Marib-Baydha-11jan22-21dey00-EN-copy.jpg


Az ISWNEWS helyszíni forrása szerint a szaúdi koalíciós média állításai az Al-Baydha tartomány északi részén található Numan körzet, valamint a Marib tartomány déli részén fekvő Harib körzet ellenőrzésével kapcsolatban nem igazak. Jelenleg a Harib északi részén található Al-Housh és Habshanah falvakban, valamint a Beyhan város déli részén található Al-Haman magaslat falvaiban folynak összecsapások.

Ezeken a területeken nagy a légicsapások száma, és a szaúdi koalíció harci gépei az elmúlt 48 órában 98 alkalommal bombázták Shabwa és Marib tartomány frontját.
Bombing-of-Al-Jubah-and-Harib-districts-by-Saudi-coalition-fighters-1.jpg

Bombing-of-Al-Jubah-and-Harib-districts-by-Saudi-coalition-fighters-4.jpg


Marib város déli frontján nem történt változás.

A szaúdi koalíciós hadműveletek folytatása miatt ezeken a területeken fennáll annak a lehetősége, hogy Ansar Allah kivonul a Shabwa tartomány Ain körzetéből és a Marib tartomány déli részén fekvő Harib körzetből.

ISWNEWS


Wing-Loong-II-Ain.jpg


Január 13-án a húszik (Ansar Allah) megosztottak egy videót, amely dokumentálja az Egyesült Arab Emírségek (EAE) légierejének kínai gyártmányú CAIG Wing Loong II harci drónjának közelmúltbeli lelövését a jemeni Shabwah tartomány felett.

A húszik légvédelme január 11-én lőtte le a drónt Ain körzete felett. Yahya Sari dandártábornok, a csoport szóvivője elmondta, hogy a drónt „helyi gyártású föld-levegő rakétával lőtték le”.

A húszik által közzétett videón az látható, hogy a harci drón egy azonosítatlan rakéta közvetlen találata után darabokra törik, majd a földre zuhan.

Ez a hetedik Wing Loong 1/ 2 drón, amelyet Ansar Allah lőtt le Jemenben

1- az Egyesült Arab Emírségek tulajdonában lévő Wing Loong Szanaa tartomány Kholan régiójában, 2016. szeptember 26-án.
2- EAE tulajdonú Wing Loong Saada tartományban és április 19-én 2019.
3- szaúdi tulajdonú Wing Loong Hayran körzetében, Hajjah tartományban, 2019. november 30-án.
4- Szaúd-arábiai tulajdonú Wing Loong Szaada tartomány északi részén, 2021. május 21-én.
5- Szaúd-arábiai tulajdonú Wing Loong Kataf körzetében, Szaada tartomány északi részén, 2021. szeptember 13-án.
6- EAE tulajdonú Wing Loong a Shabwa tartomány Usaylan körzetében, 2022. január 5-én .
7- EAE tulajdonú Wing Loong az Ainban kerületben, Shabwa tartományban, 2022. január 11-én.
 

Nemerson

Well-Known Member
2018. február 17.
9 952
39 777
113

tong djagbu

Well-Known Member
2019. november 9.
2 941
19 451
113
A szaúdi vezetésű erők súlyos támadásait Harib városától északra és az Ain körzet magaslataira Ansar Allah visszaverte.

1- Shabwa:
– A szaúdi koalíció Ain körzet és a Beyhan körzet déli magaslatai elleni támadásait Ansar Allah visszaverte.
– A jemeni fegyveres erők szóvivője, Yahya al-Sari dandártábornok bejelentette, hogy a szaúdi koalíciónak az elmúlt napokban Shabwa tartományban vívott csatáiban 515-en haltak meg, 850-en megsebesültek és több mint 200-an eltűntek. Ezenkívül megsemmisült a szaúdi koalíció 102 katonai és páncélozott járműve.

2- Marib:
Ansar Allah visszaverte a szaúdi vezetésű erők súlyos támadását Harib városának elfoglalására.

3. A szaúdi koalíció légicsapásai:
A szaúdi koalíció harci repülőgépei az elmúlt 48 órában 116 alkalommal bombázták Ansar Allah ellenőrzése alatt álló területeket.

4- Al-Hudaydah:
– A szaúdi vezetésű erők 184 alkalommal sértették meg a tűzszünetet az elmúlt 48 órában.
– Két civilt öltek meg az al-Dzsarrahi térségében végrehajtott szaúdi légicsapások.

Western-shabwah-2048x1368.jpg
 

tong djagbu

Well-Known Member
2019. november 9.
2 941
19 451
113
A SZAUDI-VEZETÉSŰ KOALÍCIÓ MEGSEMMISÍTETT EGY HÚSZI TÁMADÓ HELIKOPTERT A JEMENI MA’RIB KORMÁNYZÓSÁGBAN

Január 13-án a szaúdi vezetésű koalíció bejelentette, hogy megsemmisítette a húszik (Ansar Allah) támadóhelikopterét a közép-jemeni Marib tartományban.

A koalíció harci repülőgépe lebombázta a helikoptert, amelyet a közelmúltban a húszi fennhatóság alatt álló jemeni főváros, Szanaa repülőteréről szállítottak Marib déli részére. A koalíció nyilvánosságra hozta a pontos légicsapást bemutató felvételeket.


A támadóhelikopter valószínűleg egy szovjet gyártmányú Mi-24/35 volt. Az egykori jemeni légierő körülbelül 24 ilyen típusú helikoptert üzemeltetett. Az összes helikopter, amely a csoport 2014-es lázadása után a húszik kezébe került, megsérült a Szaúd-Arábia vezette koalíció 2015-ös bavatkozásában és Jemen elleni légicsapásaiban.

A húszik láthatóan életre tudták kelteni a Mi-24/35-ösök közül legalább egyet. Tavaly több jelentés is érkezett arról, hogy egy húszi helikopter megtámadta a szaúdiak által támogatott erőket Ma’ribban. Akkor ezt sem a húszik, sem a szaúdi vezetésű koalíció nem erősítették meg és nem is cáfolták. Most azonban már tudjuk, hogy ezek a jelentések valószínűleg pontosak voltak.

A Szaúd-Arábia vezette koalíció és helyi csatlósai most nagyszabású offenzívára készülnek, hogy kiszorítsák a húszikat Ma’ribból. Tavaly a csoport jelentős nyereséget ért el a tartományban, és sikerült elérnie a tartomány székhelyének peremét.

Január 13-14.-én a koalíciós harci gépek 36 légicsapást mértek a maribi húszi erőkre. A koalíció azt állítja, hogy a légicsapásokban 250 húszi harcos halt meg, és a csoport 22 katonai járművét semmisítették meg.
 

tong djagbu

Well-Known Member
2019. november 9.
2 941
19 451
113
Január 14-én a húszik (Ansar Allah) visszaverték az Egyesült Arab Emírségek (EAE) által támogatott Amaliqah (Óriás)brigádok újabb támadását a jemeni Shabwah és Ma’rib tartományokban.

Egy közleményben Yahya Sari dandártábornok, a csoport szóvivője elmondta, hogy az Amaliqah erői nem tudtak előrenyomulni Shabwah Ain és Marib Harib kerületében annak ellenére, hogy szoros légi támogatást kaptak a szaúdi vezetésű koalíció harci repülőgépeitől.

A szóvivő szerint a támadás során a koalíciós harci gépek több mint 24 légicsapást mértek a két körzetre.

„Súlyos veszteségeket szenvedtek el, mivel hat páncélozott jármű megsemmisült vagy megsérült, és több mint 40 [harcost] ártalmatlanítottak, köztük a dandár- és zászlóaljparancsnokokat” – mondta Sari dandártábornok.

A támadás visszaverése közben a húszik négy ballisztikus rakétával és egy öngyilkos drónnal vették célba az Amaliqah erőit Ainban és Haribban. Állítólag több tucat ember meghalt vagy megsebesült.

A húszik visszavertek egy hasonló támadást Ainban és Haribban két nappal ezelőtt, miután sorozatos rakétacsapásokat mértek az Amaliqah csapataira a két körzetben.
Az Amaliqah brigádok január első harmadában elfoglalták Usaylan, Bayhan és Ain körzeti központjait Shabwahban. A csoport azonban most heves ellenállásba ütközik a húszik részéről, akik hamarosan ellentámadásba kezdhetnek Shabwahban és Ma’ribban.
Badr-P-1.jpg

Illusztráció
Badr-1-P-missile-en.jpg

2018 októberétől 2019 decemberéig tartó időszakban Ansar Allah 32 hadművelet során több mint 35 Badr 1-P rakétát lőtt ki a szaúdi koalíció állásaira és csoportosításaira.
Ansar Allah is többször használta a rakétát az „Elrettentő mérleg” és más 2020-as és 2021-es hadműveletek során, amely a Yahya al-Sari' dandártábornok, a jemeni fegyveres erők szóvivője által szolgáltatott statisztikák szerint 2020 során a Badr 1-P rakétából több, mint 20 darabot lőttek ki a szaúdi koalíció állásaira.
 

tong djagbu

Well-Known Member
2019. november 9.
2 941
19 451
113
Abdiyah törzsei az Ansar Allah segítségére siettek

Miután a marib törzsek vénei általános mozgósítást hirdettek Shabwa és Marib tartományok frontjának megerősítésére, az Al-Abdiyah körzet törzsei Ansar Allah segítségére mentek.
Az ISWNEWS helyszíni forrása szerint a Marib tartomány déli részén található Al-Abdiyah körzet lakói pénzt és felszerelést adományoztak az Ansar Allah mozgalomnak, és nagyszámú harcosukat küldik a Shabwára és a Harib körzet északi frontjára.

A mai törzsi találkozón megismételték, hogy támogatják a hadsereget és a népi bizottságokat a szaúdi koalíció elleni harcban. „Ali Mohammad Taeiman”, Marib kormányzója részt vett a szertartáson, és dicsérte Al-'Abdiyah fiainak szabadságát, stabilitását és pozícióit.

Eközben Ahmad al-Thabiti sejk és Abdullah al-Nakir sejk, az al-Abdiyah törzsek vénei hangsúlyozták, hogy elfelejtették nézeteltéréseiket, és a hadsereggel és a népi bizottságokkal a frontvonalban fognak állni a jemeni ellenségek agressziója ellen. .

Al-'Abdiyah körzetét 2021. október 15-én, a Rabi al-Nasr hadművelet során felszabadították a szaúdi vezetésű erők irányítása alól . Az Al-Abdiyah körzet Marib tartomány déli részén található, lakossága körülbelül 15 000. Az Owais Qarani Brigád egyike azoknak az egységeknek, amelyeket tavaly november közepén küldtek a maribi frontokra.
Abdiyah-tribes-2.jpg
 

tong djagbu

Well-Known Member
2019. november 9.
2 941
19 451
113
Erős összecsapások folynak Ansar Allah és a szaúdi vezetésű erők között Marib tartomány déli részén és Shabwa tartomány nyugati részén.

A Shabwa tartomány frontvonaláról érkezett legfrissebb hírek szerint az Ansar Allah és a szaúdi vezetésű erők közötti összecsapások a Beyhan körzettől és az Ain körzettől délre fekvő Aqbat al-Qonzo északi magaslataira összpontosultak. A szaúdi koalíció Harib északi részén való előrenyomulásáról szóló hírek sem igazak, és még mindig tartanak az összecsapások Al Abusar, al-Housh és al-Rawdha falvakban.

Úgy tűnik, Ansar Allah védelmi intézkedései hatásosak voltak Haribban a Beyhan déli magasságáig, a szaúdi koalíció súlyos támadásaival szemben, és a koalíciós műveletek üteme lelassult. Ez a helyzet azonban instabil, és lehetőséget jelenthet a szaúdi koalíció második szakaszának előkészítésére és végrehajtására Marib déli részén.

Az Ansar Allah rakéta- és drónerők az elmúlt héten is folyamatosan figyelték az al-Amaliqah erők mozgását, és legalább 11 rakétával és UAV-val vettek célba különböző pontokat. A támadások súlyos veszteségeket okoztak a koalíciónak. A dél-jemeni helyi média arról számolt be, hogy eddig hét magas rangú tábori parancsnok és az Amaliqah haderő legalább 320 tagja vesztette életét.
harib-bayhan-1711x2048.jpg
 

zolkas

Well-Known Member
2016. október 19.
5 499
14 093
113

zolkas

Well-Known Member
2016. október 19.
5 499
14 093
113
annyit sem kellet várni

Értesítjük Önöket, hogy az Egyesült Arab Emírségek 48 órán belül ideiglenesen felfüggeszti az országot érintő összes légi járatot, így átszállásra sem lesz lehetőség.

A járatok felfüggesztéséig a hazautazáshoz a következő lehetőségeket javasoljuk:

  • Abu Dhabi - Athén - Budapest: Aegean Airlines + Wizzair
  • Abu Dhabi/Dubai - Amszterdam - Budapest: Etihad/Emirates + KLM
  • Abu Dhabi/Dubai - London - Budapest: Etihad/Emirates + Wizzair/British Airways
A járatok telítettségének folyamatos változása és további korlátozások miatt kérjük tájékozódjanak az érintett légitársaságok honlapján.
Kérjük, hogy amennyiben a hazajutásuk nem biztosított, vegyék fel a kapcsolatot nagykövetségünkkel a [email protected] címen, vagy a +971 2 6766 190-es számon!

http://wam.ae/en/details/1395302832346
 

tong djagbu

Well-Known Member
2019. november 9.
2 941
19 451
113
ANSAR ALLAH DRÓNTÁMADÁS ABU DHABI ELLEN

Abu-Dhabi.jpg


Az Ansar Allah drón erői megtámadták Abu Dhabi nemzetközi repülőterét és Musaffah ipari negyedét több cirkáló lőszerrel.
Az abu-dhabi rendőrség szerint három olajszállító tartályhajó kapott lángra Musaffah térségében. Az Abu Dhabi nemzetközi repülőtér területén is kiterjedt tüzeket jelentettek.

Az Egyesült Arab Emírségekben helyi források szerint a támadást több öngyilkos drón követte el Abu Dhabi repülőtere és Musaffah környéke ellen. Az első jelentések azt is jelzik, hogy egy pakisztáni és két indiai állampolgár meghalt, hat másik pedig megsebesült a támadásban.

Musaffah az Egyesült Arab Emirátusok egyik legfontosabb gazdasági területe, és különleges gazdasági övezetté nyilvánították, számos gyárral és kikötővel. Ezért gazdaságilag fontos szerepet játszik Abu Dhabi helyzetében az Emirátusokban.

Tekintettel az Egyesült Arab Emírségek elleni Ansar Allah támadások történetére, valószínű, hogy a támadásban Samad-3 vagy Waid drónokat használtak. Megjegyzendő, hogy az Ansar Allah pozíciók és az Egyesült Arab Emírségek közötti távolság 1300 km, és csak ezek a drónok képesek repülni és eljutni Abu Dhabiig.

A szaúdi koalíció a szanaai repülőtérről az Egyesült Arab Emírségekbe tartó Ansar Allah drónok megfigyelését is jelentette. A koalíció ezzel az állításával próbálja igazolni a szanaai repülőtérre bevezetett légi blokádot. Ezért az elkövetkező órákban a koalíciós légicsapások lehetősége is fennállhat Szanaa ellen.

Ansar Allah drónművelet zajlik az Egyesült Arab Emírségekben, miközben az Egyesült Arab Emírségek az Al-Amaliqah erőket támogatta és felszerelte a múltban és a közelmúltban Shabwa és a déli Marib tartományokban végzett katonai műveletekben. Valójában az Egyesült Arab Emírségek sejkjei rendelték el a közelmúltban Jemenben végrehajtott koalíciós hadműveletet, amelynek eredményeként számos Shabwa és Marib tartományban élő civilt öltek meg. Ezért Ansar Allahnak az Egyesült Arab Emírségek hajói és Abu-Dzabiban végrehajtott támadás az Egyesült Arab Emírségek agresszióira adott legitim válasznak tekinthető.

A támadás az Egyesült Arab Emírségek sejkeinek is fontos üzenetet küld: Ha folytatja agresszióját és Jemen elleni támadásait Shabwa és Marib tartományokban, Abu Dhabi többé nem lesz biztonságos hely a nemzetközi kereskedelem számára!
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
27 537
97 568
113
ANSAR ALLAH DRÓNTÁMADÁS ABU DHABI ELLEN

Abu-Dhabi.jpg


Az Ansar Allah drón erői megtámadták Abu Dhabi nemzetközi repülőterét és Musaffah ipari negyedét több cirkáló lőszerrel.
Az abu-dhabi rendőrség szerint három olajszállító tartályhajó kapott lángra Musaffah térségében. Az Abu Dhabi nemzetközi repülőtér területén is kiterjedt tüzeket jelentettek.

Az Egyesült Arab Emírségekben helyi források szerint a támadást több öngyilkos drón követte el Abu Dhabi repülőtere és Musaffah környéke ellen. Az első jelentések azt is jelzik, hogy egy pakisztáni és két indiai állampolgár meghalt, hat másik pedig megsebesült a támadásban.

Musaffah az Egyesült Arab Emirátusok egyik legfontosabb gazdasági területe, és különleges gazdasági övezetté nyilvánították, számos gyárral és kikötővel. Ezért gazdaságilag fontos szerepet játszik Abu Dhabi helyzetében az Emirátusokban.

Tekintettel az Egyesült Arab Emírségek elleni Ansar Allah támadások történetére, valószínű, hogy a támadásban Samad-3 vagy Waid drónokat használtak. Megjegyzendő, hogy az Ansar Allah pozíciók és az Egyesült Arab Emírségek közötti távolság 1300 km, és csak ezek a drónok képesek repülni és eljutni Abu Dhabiig.

A szaúdi koalíció a szanaai repülőtérről az Egyesült Arab Emírségekbe tartó Ansar Allah drónok megfigyelését is jelentette. A koalíció ezzel az állításával próbálja igazolni a szanaai repülőtérre bevezetett légi blokádot. Ezért az elkövetkező órákban a koalíciós légicsapások lehetősége is fennállhat Szanaa ellen.

Ansar Allah drónművelet zajlik az Egyesült Arab Emírségekben, miközben az Egyesült Arab Emírségek az Al-Amaliqah erőket támogatta és felszerelte a múltban és a közelmúltban Shabwa és a déli Marib tartományokban végzett katonai műveletekben. Valójában az Egyesült Arab Emírségek sejkjei rendelték el a közelmúltban Jemenben végrehajtott koalíciós hadműveletet, amelynek eredményeként számos Shabwa és Marib tartományban élő civilt öltek meg. Ezért Ansar Allahnak az Egyesült Arab Emírségek hajói és Abu-Dzabiban végrehajtott támadás az Egyesült Arab Emírségek agresszióira adott legitim válasznak tekinthető.

A támadás az Egyesült Arab Emírségek sejkeinek is fontos üzenetet küld: Ha folytatja agresszióját és Jemen elleni támadásait Shabwa és Marib tartományokban, Abu Dhabi többé nem lesz biztonságos hely a nemzetközi kereskedelem számára!
Ezek a hutik nagyon komolyan tolják. Honnan van zséjük? Csak Irán?
Ők egy központi irányítású szervezet? Ki a katonai és politikai vezetőjük? Qrvajó stratéga lehet vagy nagyon penge súgói vannak.

Tudom hülye vagyok, de a hutik - huszik ugyanaz??
 

tong djagbu

Well-Known Member
2019. november 9.
2 941
19 451
113
Ezek a hutik nagyon komolyan tolják. Honnan van zséjük? Csak Irán?
Ők egy központi irányítású szervezet? Ki a katonai és politikai vezetőjük? Qrvajó stratéga lehet vagy nagyon penge súgói vannak.

Tudom hülye vagyok, de a hutik - huszik ugyanaz??
Igen ugyanaz. De ők soha nem nevezik magukat igy, a hivatolos név Anszar Allah vagy Anszarullah(az "Úr/Isten támogatói", egyes fordításokban "Isten partizánjai"). Egy zaidi(ötös síita szekta) revivalista mozgalom, amelyet ellenlábasai gyakran vádolnak az imamátus feltámasztásának kisérletével. A zaidi imamátus bő ezer éven keresztül(897-1970) létezett Észak-Jemen hegyvidéki területein. Ugyan a szunniták lakta partvidéket többször elfoglalták idegen hódítók(mamelukok, oszmánok, angolok), a hegyvidék törzsei mindvégig megőrizték függetlenségüket. Az imamátus fő bázisát ezer éven át két hatalmas zaidi törzsszövetség a hasid és a bakil biztosította. A mindenkori imámok politikája arra irányult, hogy egyensúlyozzon a szövevényes törzsi kapcsolatrendszerben. Ez a rendszer borult fel 1962-ben amikor egyiptomi támogatással Hasid katonatisztek átvették a hatalmat és kikiáltották a Jemeni Arab Köztársaságot(Észak-Jemen). Ezt követően Észak-Jemen összes elnöke a Hasidok közül került ki. A republikánus hatalomátvételt 8 éves, véres polgárháború követte, egyik oldalon a szaúdiak támogatta rojalisták, míg velük szemben az egyiptomi expediciós haderővel(a csúcson 70-100 ezer fő) megerősített republikánusok. A háborút végül az utóbbiak nyerték, igaz 1970-től Észak-Jemen Szaúd-Arábia befolyása alá került. Természetesen az olajpénzekből folyamatosan gazdagodó Szaúd-Arábia egy gyenge Észak-Jemen létében volt érdekelt. Az egész államrezont áthatotta a törzsiség, a szakírók a "sejkek köztársasága" néven emlegették az országot. Folyamatosak voltak a fegyveres konfliktusok a kommunista blokk szponzorálta Dél-Jemennel(1972,1979, 1986), több államcsínyre (1974, 1977) is sor került és egy kiterjedt felkelésre is(NDF felkelés 1978-82). Emellett legalább 25 ezer észak-jemeni vett részt Irak oldalán az Irán elleni háborúban. Az állam törzsi berendezkedése Szaleh elnöksége alatt(1978-2011) tovább fokozódott, az elnök fő támasza a hadsereg és a hasid törzsek mellett a szunnita Muszlim Testvériség jemeni ága jelentette. A hidegháború lezárultával a két Jemen egyesült, bevezették a többpártrendszert és Szaleh lett a Jemeni Köztársaság elnöke. Az ország 3 fő politikai ereje az Általános Népi Kongresszus(tradicionalista, Szalehhel szoros kapcsolatban álló zaidi és szunnita törzsi vezetők), a Jemeni Szocialista Párt(az egykori déli állampárt, szunnita és világi) és a Kongregáció a Reformért(Iszlah párt), amely a szunnita, iszlamista Muszlim Testvériség jemeni ága. A tradicionális zaidi szervezetek minimális politikai képviselettel rendelkeztek. Tovább fokozta a zaiditák elnyomottságát az afganisztánból érkező szélsőséges szalafista arab-afgánok érkezése. Szaleh a szalafistákat a szocialistákkal való leszámolásra használta, 1993-94-ben több mint 150 prominens szocialistát likvidáltak. Szaleh és a szocialisták viszálya végül a 70 napos háborúba eszkalálódott 1994-ben. A háború Szaleh totális győzelmével végződött, a déliek kiszorultak a hatalomból. Az ország feletti uralom a Sanhan törzs(Szaleh törzse) és az Al-Ahmar család(az Iszlah párt vezetője) kezében összpontosult.

Ebben a zűrzavaros évtizedben született a zaidi újjászületést hirdető Hívő Ifjúság mozgalom, Husszein Bahreddin al Houthi vezetésével. Amikor az USA 2003-ban lerohanta Irakot, al-Houthi ezt cionista entitás érdekében tett lépésnek tekintette és mozgósított ellene. Ekkor született a mozgalom máig használatos szlogenje: "Isten a legmagasztosabb! Halál Amerikára! Halál Izraelre! Átok a zsidókra! Győz az Iszlám!" Az USÁ-al ekkor éppen szövetségi viszonyt ápoló Szaleh elnök veszélyesnek itélte a helyzetet és parancsot adott Husszein al-Houthi letartóztatására, aki válaszul felkelést indított a központi kormány ellen. Husszein al-Houthi-t 2004 szeptemberében megölték, de a felkelés, megszakításokkal ugyan, de 2010-ig folytatódott. Ezt a konliktust nevezik a "Hat háború" vagy ""Szaada háború" időszakának. A konfliktus általános jellege a bevonuló biztonsági erők a húszikat visszaszorították a hegyekbe, majd a visszaszivárgó gerillák fokozatosan felszabaditják a vidéki területeket. A harcok tovább eszkalálódtak amikor Szaúd-Arábia 2009-ben csapatokkal sietett a jemeni kormányzat segítségére. Ennek ellenére a húszik létszáma a 2005-ös 1-3 ezer főről 2009-re 2-10 ezer főre növekedett. A húszi lázadást Szaleh ravasz sakkjátékos módjára igyekezett a maga céljaira felhasználni: a lázadás leverésének kudarcáért az 1.páncélos hadosztályt (Firqat) vezető Ali Muhszin al-Ahmart tette felelőssé, miközben a Szaleh ellenőrzése alatt álló Köztársasági Gárda fegyverrel és utánpótlással látta el a húszikat. A mozgalom fő bázisát a zaidi Bakil szövetség törzsei alkották. Alapvetően elmondható, hogy az Anszarullah egy jemeni ellenállási mozgalom, amely minimális külső támogatásban részesült, noha a jemeni kormányzat és a szaudiak folyamatosan Iránt vádolták a gerillák támogatásával. A vádakat az amerikai tisztségviselők is megalapozatlannak találták.

Hussein-Al-Houthi.jpg
Husszein Bahreddin al-Houthi
Ansar-Allah-fighters.jpg
Húszik által zsákmányolt felderítő páncélosok(2009)

A húszik Arab Tavasz alatti és utáni dolgaival majd legközelebb...
 

tong djagbu

Well-Known Member
2019. november 9.
2 941
19 451
113
@SilvioD
2011 januárjában az Arab Tavasz eseményei Jemenbe is begyűrüztek, az eredetileg a jöbb életkörülményeket követelő tiltakozás, hamar Szaleh-ellenes mozgalommá változott. A jemeni forradalom véres eseményekbe torkollt, a tiltakozókhoz csatlakozott a háttérbe szorított al-Ahmar klán iszlamista mozgalma(Iszlah párt), a déli szeparatisták és a zaidi húszik is. A fegyveres erők egy része csatlakozott az ellenzékhez("forradalmi hadsereg"), a másik része hű maradt Szalehhez("családi hadsereg"). A tüntetések és a fegyveres összecsapások egész évben folytatódtak, amelyek során még Szaleh elnök is megsérült. Novemberben Szaleh lemondott és hatalmát átruházta Manszúr Hadi alelnökre. 893 óta először került szunnita vezető Jemen élére. A forradalom előrehaladtával a húszik kiterjesztették az uralmuk alá tartozó területeket, 2011 novemberére Szaada és al-Dzsauf kormányzóságok teljesn, míg Haddzsah részlegesen az ellenőrzésük alatt állt. A húszi ugyan részt vettek a Nemzeti Párbeszéd Konferenciáján, azonban élesen elutasították Jemen szövetségi állammá alakításának tervét.
YRG-tank-20110401-sanaa.jpg

A Köztársasági Gárda harckocsija Szanaaban 2011. április 1-én
Secretary-Kerry-and-Yemeni-President-Hadi-Address-Reporters-Pic-2.jpg

Hadi és John Kerry 2013-ban

2012 februárjában Hadit a szavazatok közel 100 százalékával Jemen elnökévé választották.(Ő volt az egyetlen induló) Megkezdődött a Szaleh befolyása alatt álló fegyveres erők átszervezése, a Köztársasági Gárdát és a Ali Mohszin al-Ahmar irányitása alatt álló 1. páncélos hadosztályt beolvasztották a hadseregbe. Az átszervezést számtalan katonai zendülés követte.

Mutinied-Brigades-Labeled-2-1200.gif

Mutinied-Brigades-Labeled-3-1200.gif

Mutinied-Brigades-Labeled-4-1200.gif

Katonai zendülések 2012-2013

2013 októberétől az észak-jemeni Szaada kormányzóság zaidi síita húszijai egyidejű konfliktusba keveredtek a szomszédos Amrán kormányzóság hasid konföderációjának zaidi síita törzseivel és a szaadai kormányzóságban Dammadzs városában koncentrálodó szalafista szunnitákkal. A zsákmányolt nehézfegyverek felhasználásával a húszik január elején déli irányba nyomultak a szomszédos Amrán kormányzóságba, végül legyőzték a hatalmas al-Ahmar klánt, a hasid törzsi konföderáció vezetőit. Mire február elején tűzszünetet hirdettek, a húszi erők Arhab régióban voltak, mindössze 40 kilométerre a jemeni fővárostól, Szanaától. A megállapodás előírta, hogy a húsziknak ki kell vonulnia az arhabi körzetből, viszont előírta az összes nem helyi szalafista kiutasítását Dammadzsból, ahol sokan a Dar al-Hadith szemináriumban tanultak, ahol nagyszámú külföldi hallgató volt. A jemeni szalafista politikai párt, a Rashad Unió azonban a dammadzsi szalafisták "erőszakos kiszorításával", továbbá "atrocitások" és "emberiség elleni bűncselekmények" elkövetésével vádolta a húszikat. A húszik viszont azt állították, hogy semmi bajuk nem volt a szalafista diákokkal, csak köztük "nagy számú fegyveres harcos" volt. A húszik 2013 októberében ostrom alá vették a dammadzsi szemináriumot, mivel a húszik a Dammajban gyülekező szalafistákat növekvő fenyegetésnek tekintették. Ez idő tájt mintegy 4000 szalafista harcos gyülekezett a településen, akik a húszik elleni harcra készülődtek.
Az al-Ahmar klán összeomlásának és a nemzeti hadsereg beavatkozásának elmulasztásának megmagyarázására néhány jemeni megfigyelő a húszik előretörését Irán katonai támogatásának, valamint az Egyesült Államok diplomáciai beavatkozásának és hírszerzésének tulajdonította. Úgy tűnik, hogy Hadi stratégiája a húszikkal való katonai konfrontáció elkerülése érdekében úgy lett kialakítva, hogy elkerülje a helyzet további kiéleződését, de óhatatlanul gyengének hatott számos jemeni szemében.

houthi-parh-to-Sanaa.jpg

Húszi előrenyomulás Szanaa felé

A húszi felkelők kihasználták előnyüket, és az Ali Mohsen al-Ahmar tábornokhoz hűséges Iszlah-párti milicistákkal folytatott véres csata után megragadták Amran kormányzóság irányítását, és július elejére a főváros kapujához értek, bevonultak Szana'a kormányzóságba.
Augusztusban a húszik tömegtüntetéseket szerveztek Szanaában, nyomást gyakorolva Abd Rabbuh Manszúr Hadi elnökre, hogy törölje el az üzemanyag-támogatások csökkentésére vonatkozó rendeletét, és felszólították a kormányt, hogy lépjen vissza az elképzeléstől. A csoport képviselői találkoztak kormány tisztviselőkkel, hogy megkíséreljék megoldást találni a helyzetre, de a húszik a kormány engedményeit elégtelennek találták és elutasították. Szeptember 9-én az északnyugat-szanaá-i húszi tüntetőire a biztonsági erők tüzet nyitottak, amikor a kabinet irodájához vonultak. Hét tiltakozót megöltek. A nyílt ellenségeskedés szeptember 16-án kezdődött a húszik és a hadsereg egységei között Szanaá északnyugati részén. Szeptember 18-án a harcok 40 emberéletet követeltek abban a körzetben, ahol a Jemen TV, az állami műsorszóró állomás található, a főváros északi részén. Húszi és az Iszlah-párt milíciái harcoltak egymással a környék feletti uralomért. A szanaá-i nemzetközi repülőtérre érkező és onnan kiinduló járatokat felfüggesztették. A húszi harcosok szeptember 19-én erőteljes támadást indítottak Szana'á-ban, lőtték az állami televíziót és összecsaptak a kormányerőkkel és a szunnita milíciákkal. Az Anszar Allah erői elfoglalták a Szaddeq-dombot, amely remek kilátást biztosított az Al-Iman Egyetemre és Ali Mohszin al-Ahmar tábornok katonai központjára. Szeptember 19-én több mint 60-an vesztették életüket az összecsapásokban. Abd Rabbuh Manszúr Hadi elnök találkozott a G10 államok nagyköveteivel, és "puccskísérletnek" nevezte kormánya elleni húszi támadást. Jamal Benomar ENSZ-követ sürgette a helyzet békés megoldását. Szeptember 21-re az Anszar Allah átvette a főváros feletti ellenőrzést, miután elfoglalták a miniszterelnöki hivatalt, az állami televízió épületét és a katonai parancsnokságot. Al-Ahmar erői állítólag rövid harc után megadták magukat a húsziknak, bár a tábornoknak sikerült időben eltávoznia. Az egy hetes csatározások legalább 300 emberéletet követeltek. A lázadók megállapodást írtak alá a kormánnyal, ami Mohammed Baszindawa miniszterelnököt lemondásra késztette. Nem voltak hajlandók aláírni a megállapodás mellékletét, amelynek értelmében a biztonsági erők ellenőrzésük alá vonják a húszik által elfoglalt területeket, és elkobozzák a húszik fegyvereit. Mindazonáltal Hadi azonnali tűzszünetet hirdetett és sürgette az összes frakciót, hogy tartsák tiszteletben a megállapodást.
A húszi államcsíny arra késztette Szaleh exelnököt, hogy szövetségre lépjen velük. A Szalehhel kötött szövetség a húsziknak is hasznot hajtott, 2014. szeptembere és 2015. márciusa közötti időszakban a jemeni fegyveres erők kétharmada a húszik oldalára állt át. A Szaleh-párti fegyveres erőkkel összefogva a húszik rohamtempóban vonták ellenőrzésük alá Hajjah, Hudaydah, Jabin, Dhamar és Ibb kormányzóságokat.
2015. januárjában a húszik végső támadásba lendültek, kétnapos rövid csata után elfoglalták az Elnöki Palotát, ahol letartóztatták Hadi elnököt, akit lemondattak posztjáról. A fővárosban zajló harcokkal párhuzamosan a húszik elfoglalták az al-Nuhaddin bázist. Az elnöki gárda a „szervezett visszavonulása” során az összes felszerelését hátrahagyta, amely így a húszi lázadók kezére került.(A 3. páncélos dandár egy tisztje szerint a húszik 300 harckocsit és 125 páncélozott járművet zsákmányoltak a fővárosban és környékén 2015 januárjában.) Egy hónappal később Hadi elnök megszökött a házi őrizetből és déli fővárosba Adenbe menekült.

A húszi hatalomátvételt a Szaleh exelnökkel kötött szövetségük tette lehetővé, a zaidi mozgalom gyors sikerét, a Szalehhez hű, főként az egykori Köztársasági Gárdához tartozó dandárok átállása tette lehetővé. Az egykori Köztársasági Gárda egységeivel megerősödött Ansar Allah megkísérelte uralmát kiterjeszteni uralmát az egész országra, fő célpontjuk az elűzött Hadi rezsim székhelye, az egykori Dél-Jemen fővárosa: Aden. Csak az arab koalíció légi csapásai akadályozták meg Dél-Jemen volt fővárosának végső elestét.

hothi-2015.jpg

Húszi járőr Szanaa utcáin 2015
houthi-BTR-60-in-Sanaa-20150421.jpg

Húszi BTR-60PB a fővárosban(2015.04.21)