[BIZTPOL] Közép-Európa (V4 országok)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

balkáni

Well-Known Member
2016. szeptember 26.
572
780
93
Szerbiában fontolgatják a sorkatonaság újbóli bevezetését.
(Bocs ha volt, M1 híradós)
Lehet hogy már eldöntötték, s így csorgatják az infót hogy szokja a nép (többi hatalom)?
https://www.hirado.hu/kulfold/kulpo...lja-a-sorkatonai-szolgalat-ujboli-bevezeteset

Nem döntöttek el semmit, a választópolgárokat kábítja a nagyotmondó szerb elnök. Szerbiában ugyanis egy nem elhanyagolható réteg a sorkatonaság visszaállítását szeretné, sajnálatukra nincs rá keret.
 

Panzerfaust

Well-Known Member
2010. április 21.
6 145
5 001
113
Nem tudom miért nem csinálnak belőle pálinkát. Valami szeszgyar vagy konzervuzem talán még megvenné. Gyakorlatilag minden üdítő alapja az alma. Azt se értem miért betakarításkor kell az arról vacakolni, előtte van egy év. Másik bibi szerintem abból van hogy az ukrán almát lehet még olcsóbban megkapja az osztrák mert ott dömping van, pénz még nincs. És ugye a környéken mindenkinek kiesett az orosz piac, ukrannak főleg, és amikor ilyen sok a termés akkor hova adod el, ha még xar lett volna a termés csak felszívja a piac, de ilyenkor zuhan az ár. Jövőre már nem lesz ilyen gond mert bő termés után mindig xar termés jön. Jaj hol van már az mikor az ilyen almát vagonszam vitték a Szu-ba, pedig akkor még vagy ötvenszer több almát takarítottak be...

Jövedéki termék, nem nagyon éri meg.
Sokat beszélek tintaüzemesekkel, nekik se könnyű, hetente ott dekkol a NAV, centire leellenőriznek mindent.
És ugye az adók miatt nem olcsó, a piac teljesen telített, a kuriózumokat keresik, jó minőséget.
Az alkoholistának drága, azok teszkós tütüt nyomnak, amely vége a detox és az elfekvő.
A középrétegnek is drága, az ínyenc pedig szintén nem vásárol sokat, mert nem azt lőtyöli egész nap. Egy jó minőségű pálinka, igazán válogatott gyümölcsből még szilvából is eléri az ötezer forintot. Ez leginkább az adók miatt van sajna, ami kb a fele.

Az igazibb megoldás az lenne ha a feldolgozó és konzervipar újraéledne. Most gyakorlatilag semmi nincs a kezünkben.
Csak ezzel lehet a multik támadásait kivédeni, azt amit lefagyasztani tudsz ill, konzerv, lekvár, aszalásból kifolyólag nem kell azonnal értékesíteni. Van egy pici szegmens ami a frissessége miatt támadható, de ha van hátország, azt is könnyebb helyre tenni.
Ellenkező esetben idejön nagy arrcal az osztrák és azt mondja, 13 ft az almáért ? Adod ? Nem ? Akkor rád rohad.
Ilyen esetek megelőzése miatt lett volna fontos az ipar megőrzése (mdf-kisgazdák-mszp-szdsz akik ezért felelősek teljes mértékben)
Az orosz piacot már nem úgy kell kezelni mint a szovjetet, ők sem vesznek meg már mindent. Jóval igényesebbek.
 

Telak2

Well-Known Member
2016. október 28.
1 101
1 221
113
Jövedéki termék, nem nagyon éri meg.
Sokat beszélek tintaüzemesekkel, nekik se könnyű, hetente ott dekkol a NAV, centire leellenőriznek mindent.
És ugye az adók miatt nem olcsó, a piac teljesen telített, a kuriózumokat keresik, jó minőséget.
Az alkoholistának drága, azok teszkós tütüt nyomnak, amely vége a detox és az elfekvő.
A középrétegnek is drága, az ínyenc pedig szintén nem vásárol sokat, mert nem azt lőtyöli egész nap. Egy jó minőségű pálinka, igazán válogatott gyümölcsből még szilvából is eléri az ötezer forintot. Ez leginkább az adók miatt van sajna, ami kb a fele.

Az igazibb megoldás az lenne ha a feldolgozó és konzervipar újraéledne. Most gyakorlatilag semmi nincs a kezünkben.
Csak ezzel lehet a multik támadásait kivédeni, azt amit lefagyasztani tudsz ill, konzerv, lekvár, aszalásból kifolyólag nem kell azonnal értékesíteni. Van egy pici szegmens ami a frissessége miatt támadható, de ha van hátország, azt is könnyebb helyre tenni.
Ellenkező esetben idejön nagy arrcal az osztrák és azt mondja, 13 ft az almáért ? Adod ? Nem ? Akkor rád rohad.
Ilyen esetek megelőzése miatt lett volna fontos az ipar megőrzése (mdf-kisgazdák-mszp-szdsz akik ezért felelősek teljes mértékben)
Az orosz piacot már nem úgy kell kezelni mint a szovjetet, ők sem vesznek meg már mindent. Jóval igényesebbek.
Erre nem lenne jó valamiféle gazdaszövetkezet létrehozása? Ha jól tudom Angliában így éledt újjá a házi tejkihordás, mert a multik úgy lenyomták az árat, hogy a gazdák szinte csődbementek. Bár tilos a kartelezés, de biztos vannak kiskapuk.
 

Panzerfaust

Well-Known Member
2010. április 21.
6 145
5 001
113
Erre nem lenne jó valamiféle gazdaszövetkezet létrehozása?
De kb ez az egy lehet, meg a magyar tőke beszállása, ui az állam nem támogathat ilyen beruházásokat.
Emiatt alakult ki a mészároslőrincezés is, Orbán is pontosan tudja ezt és nyilván az exkomcsik és Brüsszel is. Összefügg minden mindennel és a végén ott a vagyon.
Az eurokraták nagy európaizása, adminisztratív akadékoskodása teljesen alátámasztja ezt, elég csak a paksi beruházást megnézni. Mihelyst megkapták a koncot, egyből "megfelel az európai jognak"... Amúgy kettőt lehet találni, hogy az ún, EU-ügyészséget mire használnák....
Minél jobban megismeri az ember az európai jogot, alsóbb szintű jogszabályokat, rendeleteket, annál undorítóbb ez az egész, van ahol konkrétan már csak azt nem mondják ki, melyik cég érdekei az elsődlegesek. És ezek beszélnek korrupcióról..... Jó taktika az EU részéről, hiszen ahol gigantikus egy szervezet, millió a dokumentum, a bürokrácia, milliószor nehezebb átlátni, főleg az átlagpolgárnak, majd a végén maradnak a szikár tények.
Ezért kell küzdeni
A harc lényege, ha nem hozol létre egy hazai tőkés réteget, mások fogják azt megtenni, a külföldiek, akikel is viszik a zsét innen, mint az AustriaJuice.
Persze Kálmán Olga veretes benyögései, hogy "mi mindig harcolunk" "jaj ez a kormány milyen barom" annyira tudatlanok, rosszindulatúan ostobák, hogy elképesztő.
 

magyar_katona

Active Member
2018. június 22.
105
83
28
a világőiaci árak mesterségesen nyomják le az árakat, a gazdaák állami támpgatásból élnek, főbbkép nyugaton. A gépek ára el van szállva, persze lentebb le nem nyomják, mert az állami támogatás kipengeti. A helyzetünkön sokat segítenének a kisgazdaságok. De még mindig ott vannak a világpiaci árak. Hát igen, ide kéne valami nagy okosság. Egy belterjes rendszer esetleg, persze itt komoly összefogás kéne. Nagyon komoly.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 256
33 796
113
Erdekes nem reg a tsz rendszer ellen voltak sokan. Most kezd leesni hogy nem is volt az olyan rossz ha mar egyszer belekemyszeritettek az embert...

A faluba ahol szulettem megmaradt atalakult zrt ve. A kornyek legnagyobbja a fel falunak munkat ad. Kikotot bovit utat epirt stb...

15 ft ert a diasznoknak megvennem az almanak kg jat vagy a nyulaknak. /teljesen jo uzlet lenne./

Az ilyen helyzetekre egyertelmuen a hazai feldolgozo ipar kiepulese lenne a megoldas. Csak a bokkeno az hogy mig a rendszervaltaskor minden jarasba volt egy konzervuzem ahogy teglagyar. Az osztrak szepen mimd felvasarolta becsukta./az ilyen esetekre igazabol egy sorgyar jobb megoldast nyujtana mint egy szeszgyar. Sidert csinalni belolle rafekudni hogy a jovo nyar slagertermeke legyen.../mint a lengyelek csinaltak par eve./ a masik megoldas az ecetgyartas ami meg hatalmas menmyiseget kepes felvenni es viszonylag gyorsan felfejlesztheto /egy par konzergyarat felepiteni hosszu ido es egy 3-4-5 eves dompingre nem tervezheto ugy hogy a koztes idoszakba meg alig van termes./ de az ecetgyar az mas. Ott egyszerubb az eljaras es lehet evekig tarolni a termeket /ugy hogy kozben meg az erteke is nol./ igy fokozatosan piacra jutatthato jo uzletpolitikaval ugy hogy a gyumolcsszegenyes vagy draga gyumolcsos idoszakokat is atveszelje az uzem viszonylag konnyeden./
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 256
33 796
113
En momdjuk elfogult vagyok az ecettel mert ecetes vizet iszok /nagyon rossz a viz itt ahogy az elozo es az azelotti lakhelyemen se tudtam megszokni a szorptol csak szomjasabb vagyok a szensavas csak frocsnek veszi el a szomjam /de tenyleg asvanyanyag dus ide vagy oda/ mentes vizert meg nem fizetek ha ihato a viz csak izre nem jo./ ezert inkabb gyumolcs ecettel iszom regota.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 256
33 796
113
Es ezzel az alapbol jo magyar savanyusag ujjabb piacokra torhetne be es a hazai ellatottsag is minosegi ugrason menne at./a minosegi savanyusagok jo resze most is gyumolcsecetes de igy a kozepkategoriaba is nagyobb mertekbe megjelenne ami egyertelmuen elorrelepes./
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 256
33 796
113
A mesterseges ecet meg mehet tisztitoszer gyartasba... /daniaba pl rengeteg tisztitoszer volt ecet alapu./vizkooldog ablakmosok felmososzerek mosogatoszerekbe is volt.
 

Morishima

Well-Known Member
2017. július 29.
1 439
10 229
113
kapacitást felverni az égig meg azon túl nem nehéz , felvevőpiacot találni, na az a művészet ( lehet kicsit elfogult vagyok :) ) sokan mondják az oroszokat mint mindent megvevő feneketlen gyomor, na ez már nem is így van meg amúgy biztos ott is gyártanak szemetet, nekem volt szerencsém orosz élelmiszerhez mostanában, gyümölcslevekhez, azt kell mondanom magasan verik a hasonló kategóriaként számon tartott, magyar vagy közép és nyugat európai társaikat ( jó mindent nem kóstoltam ) és ezt nem elfogultságból mondom, anyagi érdekből inkább USA párti vagyok :D
ja mondjuk ezekkel a ciril betűs dolgokkal is óvatosan kell lenni mert én azt magamtól nem tudnám hogy nem e egy kirgiz mocsokgyárból kerül ki így rutinosabbra bíztam magam, persze az alapanyag tartalmazhatna magyar gyümölcsöt csak mondom hogy igen finomak
termelés: na ez nagyon elavult, öreg ültetvények ha pedig nem akkor inkább csak támogatásra játszva használhatatlan öntözőrendszerek mocskolódás a szakértelem hiánya látszik, nagy része nem képes azt minőséget (francokat nem , finom az csak nem egyforma kinézetű) előállítani mert nem használja azokat módszereket ami ehhez kell.
olyan emberektől összefogást meg akik egymást egy kanál vízben megfojtani képesek ne nagyon várjatok, de ez az egész mizéria megszűnik majd mert lassan már csak bodza lesz mindenhol és majd azért megy a sírás ha éppen azt ütik majd be a felvásárlók, mert természetesen ott is teljes kiszolgáltatottságba mennek a termelők, de mit számít hisz most még dől a lé... szóval lehet szidni a felvásárlót de én is lenyomnám az árat ha módom lenne rá, ha jótékonykodni karok alapítványt jegyzek be nem céget, okosabbnak kell lenni hogy ne tudjanak kib*szni az emberrel és nem azt várni hogy majd a miniszter valamit kitalál, jól néznék ki ha nem menne ez üzlet és mindenféle bűnbakot keresnék a valódi problémák megoldása helyett
 

Panzerfaust

Well-Known Member
2010. április 21.
6 145
5 001
113
nekem volt szerencsém orosz élelmiszerhez mostanában, gyümölcslevekhez, azt kell mondanom magasan verik a hasonló kategóriaként számon tartott, magyar vagy közép és nyugat európai társaikat ( jó mindent nem kóstoltam ) és ezt nem elfogultságból mondom, anyagi érdekből inkább USA párti vagyok :D

Nekem is, de minden országban van ilyen is meg olyan is. Ittam-ettem én már német, amerikai vagy orosz vackot is, és mondjuk ezzel szemben nagyon profi albán kaját.
Az (átlag) gyümölcslevekkel azért csínján, nagy része ui nem gyümölcs, hanem sűritmény, állományjavító, adalék, cukor meg tartósítószer.
Attól hogy jó édes az csak a hozzáadott cukker mennyiségét jelzi, ami minden csak nem egészséges.
 

Panzerfaust

Well-Known Member
2010. április 21.
6 145
5 001
113
De még mindig ott vannak a világpiaci árak. Hát igen, ide kéne valami nagy okosság. Egy belterjes rendszer esetleg, persze itt komoly összefogás kéne. Nagyon komoly.

A dolog nem olyan egyszerű, így a megoldás sem.
Vannak a globaalizációnak pozitív és negatív hatásai, de mostanság mintha a kisemberre-termelőre vonatkozóan a rosszabbik verzió jönne elő.
A nagy vállalatok piaci logikája a minden beseprés, letarolás, kiszorítás, az ölj vagy ölnek elve alapján. És emellett a túlnépesedett Föld élelmiszerellátását sem oldja meg mert ott a profitkényszer is.
Az állam szerepe ebben a történetben elég fontos, mert csak ő tudja kiegyensúlyozni ezt az elhajlást. De azért mondom a kedvezőtlen előjeleket, mert pl az EU-ban minél inkább a kormányok szerepének visszaszorítására törekednek, amelynek eredménye lesz egy nagyobb konglomerátumban való feloldódás, így a nemzeti érdekek második, harmadik vonalba szorulása. Tehát a mélységesen globalizált rendszerben megint nem a (magyar, lengyel, román, szlovák) termelő jár jól.
(nem véletlenül támadják a nemzetállamokat ilyen vehemensen) (érdekes zöngéje a történéseknek, hogy csak a kicsiknél, hiszen az "America first"-elv ellenében ez nem fordulhat elő)
 

ZRÍNYI 20!026

Well-Known Member
2017. szeptember 20.
2 078
4 045
113
Nekem is, de minden országban van ilyen is meg olyan is. Ittam-ettem én már német, amerikai vagy orosz vackot is, és mondjuk ezzel szemben nagyon profi albán kaját.
Az (átlag) gyümölcslevekkel azért csínján, nagy része ui nem gyümölcs, hanem sűritmény, állományjavító, adalék, cukor meg tartósítószer.
Attól hogy jó édes az csak a hozzáadott cukker mennyiségét jelzi, ami minden csak nem egészséges.
Szerintem a sűrítmények nem ördögtől valók, mert azok is gyümölcsből készülnek! Egyszerűen lehetetlen gyümölcslé formájában betárolni, mert rengeteg helyet foglal, gyorsabban romlik a minősége. Ha meg frissen le van gyártva dobozba, minél előbb el kell adni a teljes mennyiséget, mert minél inkább közeleg a szavidő lejárta, annál nehezebb eladni. Ja, és a gyümölcstartalom is általában meg szokott lenni, csak nem biztos, hogy abból a gyümölcsből, ami rá van írva a dobozra! :rolleyes: Én egy gyümölcslé gyárban-gyümölcs feldolgozóban dolgoztam, ahol almát dolgoztunk fel, ezért hegyekben állt az almasűrítmény. Namármost ebből egy kis aroma hozzáadásával, nagyjából azt csináltál, amit akartál. :)
Nem feltétlenül kell hozzá tartósítószer! A dobozos gyümölcslevek nagy része pasztőrözve van, és steril körülmények között van legyártva. Bocs az offért!
 

magyar_katona

Active Member
2018. június 22.
105
83
28
A dolog nem olyan egyszerű, így a megoldás sem.
Vannak a globaalizációnak pozitív és negatív hatásai, de mostanság mintha a kisemberre-termelőre vonatkozóan a rosszabbik verzió jönne elő.
A nagy vállalatok piaci logikája a minden beseprés, letarolás, kiszorítás, az ölj vagy ölnek elve alapján. És emellett a túlnépesedett Föld élelmiszerellátását sem oldja meg mert ott a profitkényszer is.
Az állam szerepe ebben a történetben elég fontos, mert csak ő tudja kiegyensúlyozni ezt az elhajlást. De azért mondom a kedvezőtlen előjeleket, mert pl az EU-ban minél inkább a kormányok szerepének visszaszorítására törekednek, amelynek eredménye lesz egy nagyobb konglomerátumban való feloldódás, így a nemzeti érdekek második, harmadik vonalba szorulása. Tehát a mélységesen globalizált rendszerben megint nem a (magyar, lengyel, román, szlovák) termelő jár jól.
(nem véletlenül támadják a nemzetállamokat ilyen vehemensen) (érdekes zöngéje a történéseknek, hogy csak a kicsiknél, hiszen az "America first"-elv ellenében ez nem fordulhat elő)
Persze, EU meg ilyenek, de mindenható kormányunk se töri magát a kisgazdákért, nagygazdáit viszont tömi. Magyarországon a lehetőség megvan a kisgazda réteg kialakítására, de Mo-n nincs ilyen. Lehet nekem itt állami statisztikákat badni hogy dehogyisnem létezik, mert persze, sok ember rendelkezik pár hektárokkal, de ők azt kb. soha nem művelték, bérbe van adva. Szóval itthon nincsenek kis gazdaságok, és amíg a világpiaci árak maradnak, addig nemis igen lesznek.
 
  • Tetszik
Reactions: dragonette

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 174
10 929
113
Erdekes nem reg a tsz rendszer ellen voltak sokan. Most kezd leesni hogy nem is volt az olyan rossz ha mar egyszer belekemyszeritettek az embert...

A faluba ahol szulettem megmaradt atalakult zrt ve. A kornyek legnagyobbja a fel falunak munkat ad. Kikotot bovit utat epirt stb...

15 ft ert a diasznoknak megvennem az almanak kg jat vagy a nyulaknak. /teljesen jo uzlet lenne./

Az ilyen helyzetekre egyertelmuen a hazai feldolgozo ipar kiepulese lenne a megoldas. Csak a bokkeno az hogy mig a rendszervaltaskor minden jarasba volt egy konzervuzem ahogy teglagyar. Az osztrak szepen mimd felvasarolta becsukta./az ilyen esetekre igazabol egy sorgyar jobb megoldast nyujtana mint egy szeszgyar. Sidert csinalni belolle rafekudni hogy a jovo nyar slagertermeke legyen.../mint a lengyelek csinaltak par eve./ a masik megoldas az ecetgyartas ami meg hatalmas menmyiseget kepes felvenni es viszonylag gyorsan felfejlesztheto /egy par konzergyarat felepiteni hosszu ido es egy 3-4-5 eves dompingre nem tervezheto ugy hogy a koztes idoszakba meg alig van termes./ de az ecetgyar az mas. Ott egyszerubb az eljaras es lehet evekig tarolni a termeket /ugy hogy kozben meg az erteke is nol./ igy fokozatosan piacra jutatthato jo uzletpolitikaval ugy hogy a gyumolcsszegenyes vagy draga gyumolcsos idoszakokat is atveszelje az uzem viszonylag konnyeden./

De rossz volt.
Elvették a magántulajdont, rengeteg földet elsavanyítottak a monokultúrával és az állandó eszetlen műtrágyázással és vegyszerezéssel. Cserébe valami hat elemis alkoholista kádert ráültettek a "mocskos kulák" nyakába.