[BIZTPOL] Közép-Európa (V4 országok)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

kacsacsor

Well-Known Member
2015. március 15.
16 289
20 586
113
Elvették a magántulajdont, rengeteg földet elsavanyítottak a monokultúrával és az állandó eszetlen műtrágyázással és vegyszerezéssel. Cserébe valami hat elemis alkoholista kádert ráültettek a "mocskos kulák" nyakába.
Ez egy tipikus panelválasz. Összemossa az összes tsz-t és a teljes korszakot kb. 1965-től 1988-ig.

Milyen egyszerű lett volna kijavítani, ha ilyen fekete-fehér lenne.
 

Telak2

Well-Known Member
2016. október 28.
1 101
1 221
113
De rossz volt.
Elvették a magántulajdont, rengeteg földet elsavanyítottak a monokultúrával és az állandó eszetlen műtrágyázással és vegyszerezéssel. Cserébe valami hat elemis alkoholista kádert ráültettek a "mocskos kulák" nyakába.
Az alapötlet jó, a megvalósítás más kérdés. Lehetne ezt modern, életképes elgondolásban is.
 

papajoe

Well-Known Member
2016. február 21.
17 135
54 705
113
Szerintem a gazdák szövetkezetbe való szerveződésére gondolt a fórumtárs,a magántulajdon magántulajdonban maradásával,államosításra,majd az egykori tulajok tovább dolgoztatására,egykori földjeiken nem hinném,hogy vágyna.
 
  • Tetszik
Reactions: dragonette

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 718
34 907
113
Nekem vannak szantofoldjeim gyumolcsosom erdom legelom. Ha lenne egy epkezlab szovetkezet ahol a foldjeim vannak a gyumolcsost erdoket legeloket nem is de a szantok nagyobbik reszet siman beadnam foleg hogy ezek tavol vannak egymastol is es a tobbitol is. /jobban jarnak mint berbeadasal./ a sok kis parszaz oles szanto is teljesen folosleges /hasznot szinte alig hoz ha takarmany novennyel van bevetve./ha kiadja muvelesbe kap par q gabonat... /ahol szulettem ha mar csak 1 negyszogole van bent valakinek a zrt be jogosult "ceges telora netre elofizetesre" allas betoltesenel sulyozott pomtszamot kap /ha olyan helyen van vagy akkora a foldje jogosult munkara ha igenyli./ 100 ha allatt siman megeri bemenni /ha nem foliaval foglalkozik valaki de foliabol mar 1-2 ha boven eleg mert iszonyat munkaigenyes./ max annyit nem ad be amenyi be foliazni akar./ nem kell gepeket venni fentartani nem kell szarittatni szallitani ide oda a gabonat nem kell a vetomagon a permetezesen agyalni...stb. Es megkapja a reszesedeset a termenybol megis. Ha gabonaba keri abba kapja ha penzbe abba... Emellett meg foglalkoztatva is van o vagy csaladtagja. /a fold az ove barmikor kilephet./ a fold tonkretetele meg olyan hogy az az akkori technologia resze volt /ez volt a divat/ ha maganmuvelesbe lettek volna a foldek is ez lett volna...
A savasodasrol annyit. /misken most vettem foldet eceteznem kell esettel es lefozott cefrevel./ egyszeruen lugos./jobban mondva nem eleg savas/bar csak savanyu fold lenne./
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 718
34 907
113
Ezen a fold elsavasodasan mondig hanyatt b.szom magam. Magyarorszagon pont hogy ez lenne a jo. A savas fold az jo./a tul savas foldet ki kell zsakmanyolni a magasabb kulturaju noveny kiszedi haamar a savassagot a talajbol./addig meg elvezni a rekordhozamot./

/mind1 miert csak panaszkodni lehessen meg paraztatni a nepet ez a baj./
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 718
34 907
113
Van vagy 3q hamu a nem lehet rahordani az itteni foldekre mert kereszt kapa... At kell vinni majd a dunantulra azt azokon a foldeken szetszorni.../pedig a hamu nagyon jo tragya minden van benne/3q hamu ehyebkent rengeteg/
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 718
34 907
113
Jo savas talajom lenne /esetleg erosen savas./ menne bele korai borso majd kesei tok. Egy evbe 2 x aratnak/betakaritanak. /jujj de nagy problemam lenne /annyi hogy a tokot ontozni kell./ ha nem akarnam ontozni mehet bab vagy salata a hejere amik szinten savas talajt kedvelok./elfelejtenem a gabonat par evre de dupla munkaval /ami inkabb napszamos igenyes/ 4-5 x os penzt keresnek./profitba/
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 718
34 907
113
A skandinavok panaszkodnak./ahol termeszetesen savas a talaj /sok fenyo./ nem veletlen eheztek evezredekig es eltek repan...
a krumpli es a kukorica segitett rajtuk nemikepp...
Iparilag lugoztak a foldeket most hogy kopik ki /mar nincs ipari lugositas./ es a gazdaknak maguk kell csinaljak sir a szajjuk. Ez van vissza all a regi rend. A termeszet mar csak ilyen azon a kliman a savasodas termeszetes biologiai/kemiai folyamat...

Ha jo lenne a klimajuk es egy evbe ketszeri betakaritast tudnanak vegezni nem rimyalnanak a talaj savassaga miatt... De a klima nem engedi. Ok meg mindenfele keppen gabona novenyt akarnak termelni mert nalluk az a kincs /borso pl elszorod az utszelen kikel mimt nallunk a kaposzta./na nalluk kaposztat nem igen termelnek mert nem idealis neki a talaj./

Eltem kint eleg sokaig.
 
  • Tetszik
Reactions: dragonette and zeal

magyar_katona

Active Member
2018. június 22.
105
83
28
Aláírom, baráti nálatok a zrt, sok helyen tanulni kéne az ottani példából. És egyet értek azzal is hogy szüség van gazda szövetkezetekre, hogy segítsék egymást a gadák. De én is mezőgazdasággal foglalkozom. Igen, még gyerek cipőbe járnak az új technikák ( jó részük régi/új), de abban még most is biztos vagyok továbbra is, hogy a jelenlegi "klasszikus" mezőgazdaság tönkre ba***a a földet. A szántással faszán szárítjuk a földet, a monokultúra szipolyozza ki, persze ez egy jó vetésforgóval kijátszaható lenne, de vele jár a vegyszerezés (a monokultúrávak), ami a minőséget vágja oda. Ez alatt arra gondolok hogy mind ember mind állat számára egészségtelen, hosszú távon kifejezetten veszélyes. És itt ilyenkor jönnek hogy a ma használt vegyszerek lebomlana, na itt azért már vágtak át minket mint kakit a palánkon, majd pár évtized múlva benyögik hogy upsz, ez se meg az se lebomló, na nesze itt egy új ez már tuti. Vannak próbálkozások, mint a no till, de ez kevés. Persze ilyenkor leoltanak, hogy milyen zagyvaságokat hordok össze meg vissza, meg kell nétni a földet, milyen fasza, hagyjam már a hülyeségaimet, de ez csak azért van mert nem divat a husszú távon gondolkodás. És itt nem 5-8 évre gondolok, hanem akár 10-20-ra. USA-ba már nincs szántás. És nem azért mert mekkora észlények az ottani parasztok, csak az ottani földek alapból se voltak olyan jók, mint a mieink, így hamarabb tönkre mentek. Sivatag lett. És akkor észbe kaptak. Kényszerből... Játszhatjuk mi is ezt, csak szerintem nem jó buli..
 

gergo55

Well-Known Member
2014. július 16.
4 146
10 547
113
Aláírom, baráti nálatok a zrt, sok helyen tanulni kéne az ottani példából. És egyet értek azzal is hogy szüség van gazda szövetkezetekre, hogy segítsék egymást a gadák. De én is mezőgazdasággal foglalkozom. Igen, még gyerek cipőbe járnak az új technikák ( jó részük régi/új), de abban még most is biztos vagyok továbbra is, hogy a jelenlegi "klasszikus" mezőgazdaság tönkre ba***a a földet. A szántással faszán szárítjuk a földet, a monokultúra szipolyozza ki, persze ez egy jó vetésforgóval kijátszaható lenne, de vele jár a vegyszerezés (a monokultúrávak), ami a minőséget vágja oda. Ez alatt arra gondolok hogy mind ember mind állat számára egészségtelen, hosszú távon kifejezetten veszélyes. És itt ilyenkor jönnek hogy a ma használt vegyszerek lebomlana, na itt azért már vágtak át minket mint kakit a palánkon, majd pár évtized múlva benyögik hogy upsz, ez se meg az se lebomló, na nesze itt egy új ez már tuti. Vannak próbálkozások, mint a no till, de ez kevés. Persze ilyenkor leoltanak, hogy milyen zagyvaságokat hordok össze meg vissza, meg kell nétni a földet, milyen fasza, hagyjam már a hülyeségaimet, de ez csak azért van mert nem divat a husszú távon gondolkodás. És itt nem 5-8 évre gondolok, hanem akár 10-20-ra. USA-ba már nincs szántás. És nem azért mert mekkora észlények az ottani parasztok, csak az ottani földek alapból se voltak olyan jók, mint a mieink, így hamarabb tönkre mentek. Sivatag lett. És akkor észbe kaptak. Kényszerből... Játszhatjuk mi is ezt, csak szerintem nem jó buli..

Azért nálunk is terjed a notill => direktvetés+ takarónövények, kevesebb inputtal hasonló eredmény jöhet mint a szántósban, úgy hogy a talaj fokozatosan javul.
 

gergo55

Well-Known Member
2014. július 16.
4 146
10 547
113
Aláírom, baráti nálatok a zrt, sok helyen tanulni kéne az ottani példából. És egyet értek azzal is hogy szüség van gazda szövetkezetekre, hogy segítsék egymást a gadák. De én is mezőgazdasággal foglalkozom. Igen, még gyerek cipőbe járnak az új technikák ( jó részük régi/új), de abban még most is biztos vagyok továbbra is, hogy a jelenlegi "klasszikus" mezőgazdaság tönkre ba***a a földet. A szántással faszán szárítjuk a földet, a monokultúra szipolyozza ki, persze ez egy jó vetésforgóval kijátszaható lenne, de vele jár a vegyszerezés (a monokultúrávak), ami a minőséget vágja oda. Ez alatt arra gondolok hogy mind ember mind állat számára egészségtelen, hosszú távon kifejezetten veszélyes. És itt ilyenkor jönnek hogy a ma használt vegyszerek lebomlana, na itt azért már vágtak át minket mint kakit a palánkon, majd pár évtized múlva benyögik hogy upsz, ez se meg az se lebomló, na nesze itt egy új ez már tuti. Vannak próbálkozások, mint a no till, de ez kevés. Persze ilyenkor leoltanak, hogy milyen zagyvaságokat hordok össze meg vissza, meg kell nétni a földet, milyen fasza, hagyjam már a hülyeségaimet, de ez csak azért van mert nem divat a husszú távon gondolkodás. És itt nem 5-8 évre gondolok, hanem akár 10-20-ra. USA-ba már nincs szántás. És nem azért mert mekkora észlények az ottani parasztok, csak az ottani földek alapból se voltak olyan jók, mint a mieink, így hamarabb tönkre mentek. Sivatag lett. És akkor észbe kaptak. Kényszerből... Játszhatjuk mi is ezt, csak szerintem nem jó buli..

Azért nálunk is terjed a notill => direktvetés+ takarónövények, kevesebb inputtal hasonló eredmény jöhet mint a szántósban, úgy hogy a talaj fokozatosan javul.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 718
34 907
113
Aláírom, baráti nálatok a zrt, sok helyen tanulni kéne az ottani példából. És egyet értek azzal is hogy szüség van gazda szövetkezetekre, hogy segítsék egymást a gadák. De én is mezőgazdasággal foglalkozom. Igen, még gyerek cipőbe járnak az új technikák ( jó részük régi/új), de abban még most is biztos vagyok továbbra is, hogy a jelenlegi "klasszikus" mezőgazdaság tönkre ba***a a földet. A szántással faszán szárítjuk a földet, a monokultúra szipolyozza ki, persze ez egy jó vetésforgóval kijátszaható lenne, de vele jár a vegyszerezés (a monokultúrávak), ami a minőséget vágja oda. Ez alatt arra gondolok hogy mind ember mind állat számára egészségtelen, hosszú távon kifejezetten veszélyes. És itt ilyenkor jönnek hogy a ma használt vegyszerek lebomlana, na itt azért már vágtak át minket mint kakit a palánkon, majd pár évtized múlva benyögik hogy upsz, ez se meg az se lebomló, na nesze itt egy új ez már tuti. Vannak próbálkozások, mint a no till, de ez kevés. Persze ilyenkor leoltanak, hogy milyen zagyvaságokat hordok össze meg vissza, meg kell nétni a földet, milyen fasza, hagyjam már a hülyeségaimet, de ez csak azért van mert nem divat a husszú távon gondolkodás. És itt nem 5-8 évre gondolok, hanem akár 10-20-ra. USA-ba már nincs szántás. És nem azért mert mekkora észlények az ottani parasztok, csak az ottani földek alapból se voltak olyan jók, mint a mieink, így hamarabb tönkre mentek. Sivatag lett. És akkor észbe kaptak. Kényszerből... Játszhatjuk mi is ezt, csak szerintem nem jó buli..
Igen ezze en is eggyet ertek az en gazdalkodasom is hagyomanyosnak momdhato.

De a vegyszerek es a melyszantas szamtas nem a tsz ek vagy zrt k hibaja hanem a technologiae. Az a parszt aki nincs termeloszovetkezetbe meg talan nagyobb permetmester mint a szovetkezet. /komolyan/ ugy permeteznek annyit nemellyek mint az allat ha kell ha nem permetez /mert az neki az isten tudja mi./ ... Raadasul 10 bol 1 ezereves vegyszerekkel amik mar uj korukba is veszelyesek voltak 20-30 ev rohadas utan meg plane...

Technologiai valtasra van szukseg de nem innovaciora mint sokan gondoljak hanem konzervativizmusra visszanyulni a regi rendszerekhez... itt magyarorszagon elonybe vagyunk a csatorna halozat teren de a baj hogy meg ez sincs kihasznalva csak 10% ba... /dolgoztam vizugynel az alfoldon.../ a catornak allapota katasztrofalis. Kissebbek neha csak papiron letezik mert elszantottak... Mikozbe uj kissebb csatornak epitese lenne szukseges... Az idei ev talan kinyitott jo nehany szemet...

A masik a belviz... Egy csomo ember dfoldjen latom mar 10 eve all a viz mimdig ugyanazon a belvizes helyen de 11 x re is beveti kukoricaval... /nemtidom mibe remenykedik.../ ahelyett hogy kimarkolna egy 15x15 os teruletet 2-3 m melyen es lenne egy ontozo tava... /csapadek viz tarozo es halozatba nem kotott ontozo viz tarozo/nincs csatornara kotve a viz utanpotlas./ csak bejelentes koteles... De nem teszik mert a sok okos hulye mint a segg mar bocsanat 20 x ra is beleveti majd a kukoricat es kidoglik neki es a 10 asualyos ev utan is panaszkodik hogy csak egyszer tudott volna csak 20 mm ert adni a foldnek mar megmentette volna a jo termest.../ami persze nem igaz mert 1x i nem eleg de a semminel az is tobb ez igaz./...

Van meg hova visszafejlodni /a technika fejlodik az ember butul./
 

magyar_katona

Active Member
2018. június 22.
105
83
28
Igen ezze en is eggyet ertek az en gazdalkodasom is hagyomanyosnak momdhato.

De a vegyszerek es a melyszantas szamtas nem a tsz ek vagy zrt k hibaja hanem a technologiae. Az a parszt aki nincs termeloszovetkezetbe meg talan nagyobb permetmester mint a szovetkezet. /komolyan/ ugy permeteznek annyit nemellyek mint az allat ha kell ha nem permetez /mert az neki az isten tudja mi./ ... Raadasul 10 bol 1 ezereves vegyszerekkel amik mar uj korukba is veszelyesek voltak 20-30 ev rohadas utan meg plane...

Technologiai valtasra van szukseg de nem innovaciora mint sokan gondoljak hanem konzervativizmusra visszanyulni a regi rendszerekhez... itt magyarorszagon elonybe vagyunk a csatorna halozat teren de a baj hogy meg ez sincs kihasznalva csak 10% ba... /dolgoztam vizugynel az alfoldon.../ a catornak allapota katasztrofalis. Kissebbek neha csak papiron letezik mert elszantottak... Mikozbe uj kissebb csatornak epitese lenne szukseges... Az idei ev talan kinyitott jo nehany szemet...

A masik a belviz... Egy csomo ember dfoldjen latom mar 10 eve all a viz mimdig ugyanazon a belvizes helyen de 11 x re is beveti kukoricaval... /nemtidom mibe remenykedik.../ ahelyett hogy kimarkolna egy 15x15 os teruletet 2-3 m melyen es lenne egy ontozo tava... /csapadek viz tarozo es halozatba nem kotott ontozo viz tarozo/nincs csatornara kotve a viz utanpotlas./ csak bejelentes koteles... De nem teszik mert a sok okos hulye mint a segg mar bocsanat 20 x ra is beleveti majd a kukoricat es kidoglik neki es a 10 asualyos ev utan is panaszkodik hogy csak egyszer tudott volna csak 20 mm ert adni a foldnek mar megmentette volna a jo termest.../ami persze nem igaz mert 1x i nem eleg de a semminel az is tobb ez igaz./...

Van meg hova visszafejlodni /a technika fejlodik az ember butul./
Amit kifelejtettem az írásomból, hogy igen, tsz-ek nélkül is ez lett volna a vége, csak Mo.-n pont ebbe az időszakba jöttek be ezek a dolgok tömegesen. szóval igen, ez nem a tsz-ek hibája. Ők az államosítást cseszték el. Mindán mással is csak egyetérteni tudok amit írtál, nálunk is állandóan rávetnek a belvizes területre, de soha nem nő meg ott semmi. Agynémák, komolyan. A csatornákról annyit, hogy felénk is van rengeteg, pont a tanyánk mellett megy el egy, de víz csak akkor van benne ha nagyobb eső van.:D:D Igaz most kikotorták, de nem tudom minek ha nem használják....
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

gergo55

Well-Known Member
2014. július 16.
4 146
10 547
113
A notill területeken javul a vízmegtartó képesség, a belvízprobléma egyszerüen megszűnik.
 

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 553
24 645
113
Tök jó ez a vita. Csak akkor azt nem értem, hogy miért kapar minden ország a befektetőkért, legyen az csak egy BMW "összeszerelő" üzem.. Németek,svédek is tök gyógyósak, hogy velünk együtt meg akarják szerezni a Tesla gyárat..
MH-ból áthoznám ide mivel a kantin zárva, valami friss infó van a tesáról?
ugyebár januárban Musk olyat írt twitterre, hogy a német-francia határnál lenne az ideális, de júliusban Varga Mihály még tárgyalt velük.
 

magyar_katona

Active Member
2018. június 22.
105
83
28
MH-ból áthoznám ide mivel a kantin zárva, valami friss infó van a tesáról?
ugyebár januárban Musk olyat írt twitterre, hogy a német-francia határnál lenne az ideális, de júliusban Varga Mihály még tárgyalt velük.
Nézelődtem utána, de sehol semmi, szerintem még a helyet se tudják pontosan hova kéne, elég lezsírozatlannak tűnik még nekem.