[BIZTPOL] Kaukázus (Azerbajdzsán, Grúzia, Örményország, ...)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Cevat

Well-Known Member
2020. október 22.
1 098
2 874
113
Nézd, én és sokan mások nagyon szomorúak vagyunk emiatt a helyzet miatt, személyes tapasztalatok, mindenkinek van határon túl ragadt rokona, barátja. Velünk ugyanezt csinálják 100 vagy még inkább 500 éve, mint most veletek. Akik azt írják, hogy nálatok most van 1919-1920, igazuk van. Lehet, hogy azt várnád, hogy a sorsközösség miatt itt mindenkinek kedvesnek kéne lennie pl. veled is. Sajnos itt már sokan túl vagyunk azon, hogy bárkivel is rokonszenvet érezzünk. Szinte mindenkiben csalódnunk kellett. Ide az elmúlt években bizonyára ti is eljutottatok. Szerintem aki itt reálpolitikai dolgokat ír neked, jó szándékból teszi. Nem lennétek kisegítve örmény vagy karabkhi zászlós FB profilokkal vagy kedveskedő újságcikkekkel, tüntetésekkel. Nehéz kérdés az is, hogy egy elnyomott, ősi, Magyarországon is rég óta jelen lévő (tulajdonképpen őshonos), keresztény nemzet a szimpatikusabb vagy pedig egy ősi, rokon, türk nemzet (ahol ráadásul még gáz is van, tudom ezt rosszul esik olvasni, hallani), akiknek ráadásul kölcsönös az érzése. Egyszerűen ilyen szimpátia-választást senki sem akar meghozni. Egyedül a türk és hasonló nemzetek azok, akik tényleg szeretnek, számon tartanak minket, kb. mindenki más utál. Visszatérve, sokan gondolkozunk azon, hogy "mi lett volna ha". Úgy gondolom, hogy ennél rosszabb már nem is lehetne, mint ahogy nálunk alakult az elmúlt 105 év. Ha megnézel bármilyen "alternate history" térképet, szinte mindegyiken nagyobb Magyarország! És ezeket nem magyarok készítik. Még az is jobb lett volna, ha teljesen eltűnik az ország. Akkor idővel úgy is lett volna független ország és tutira nagyobb lenne. Örményország is ilyen, újabb párhuzam. Én tudom, hogy mekkora volt Örményország, sőt... Több Örményország is volt. Ez az egész a károlyi-pasinján-ról jutott eszembe (direkt kis betűvel). Hogy lehetne elérni, hogy 100 vagy 200 év múlva is létezzen a nemzet? Egyet mondok, nyugati segítséggel biztos, hogy végetek lesz. Egy csepp vért sem fognak rászánni erre. A tiéteket annál inkább. Ha tudnak egy kis borsot törni az oroszok orra alá, lazán beáldoznak egészében. A de-jure országot is. Tudom, hogy nagyon naív/durva elképzelés (olyan, mintha nekünk kellene románokkal tárgyalni... aaahh), de egyedül az lehet a megoldás, ha megállapodtok... dobpergés... az azeriekkel. Nekik kell egész Karabah és kell korridor Nahicsevánhoz. Tegyük fel: megkapják a korridort, gáz, olaj, vasút, autóút (ezt együtt garantálhatnák nagyobb hatalmak, kb. mindenkinek érdekében állna). Tegyük fel: megkapják Karabah azon részeit, amik most is az ellenőrzésük alatt állnak, egy kis kiigazítással, hogy életképes is legyen, pl. Susát adják vissza nektek. Cserébe ismerjék el egész Örményországot, beleértve Karabah kisebb felét is. Miért nem lehet sehol ilyesmiről beszélni? (precedens, álnaív kérdés, nem tűri a DS a határváltozásokat, Koszovó, az persze mehetett :mad:, de Szerbia rendezése az nem) Gondolom ez a felvetés nálatok árulásnak számítana, de bizonyára az azerieknél is, úgy látom a "mindent vissza"-elv él. Közvetítvetne akár a magyar, orosz, török. Az utóbbi tudom, hogy nagyon kemény felvetés, de újabb dolog, ahol "érdemes nyelni". Azért volt "pofám" felhozni a törököket, mert ha azt mondod nekik, hogy a testvér azeriekkel összeköttetésük lehet, egyből felcsillanna a szemük, akár ők is garantálhatnák az új felállást. Szerintem ők sosem fognak elismerni semmit, ami 100 éve történt. Ha egyszer kibékülnétek (100-200 év múlva), még akkor sem és ennek a kurd kérdés az oka. Nélkülük nem lehet rend a térségben, de ilyen még Irán, Oroszország. Utóbbi kettővel most tűrhető a viszony, jól látom? Remélem nem bántottalak nagyon meg, de már hónapok óta csak olvasgatom a kommenteket, mindig volt 1-2 gondolatom, most össze szedtem és leírtam.
Semmilyen szimpatiat,elismerest,sorskozosseget,tetszest nem tetszest nem varok.Nem vagyok elfogulatlan csak egy szemszogbol tajekoztatok.Minden velemenyt elolvasok amire ugy gondolom reagalok de ettol fuggetlenul tiszteletben tartom barki velem ellentetes gondolatait.Amikor elkezdtem irni ugy lattam hatalmas Magyarorszagon a masik oldal velemenytulsulya sot a Kaukazussal kapcsolatban alig jelent meg hir.Az is leginkabb orosz vagy azeri szemszogbol irodott.Konkretan aki nem el legalabb 2 hetet Ormenyorszagban az nem erti meg milyen fantasztikus es egyben felelmetes erzes par kilometerre elni egy olyan vonaltol ami eletet vagy halalt jelent.Minden tett ami kivulrol sokszor furcsa vagy erthetetlen ennek a geopolitikai helyzetnek a szulotte.Ez nem egy roman magyar szintu problema ami fennall.Ezt a melysegu gyuloletet amit azeriek es sokszor torokok ereznek iranyunkba nem lehet kulso szemlelonek felfogni.Itt nem eleg,hogy egy ormeny halott legyen a legtobb esetben szenvednie kell minel hosszabban minnel megalazobban mielott a halalt megerdemelne.1989,1991-94,2016,2020 tapasztalata ez.Nagyon nehez igy bekerol targyalni,mig a masik fel oktatja ezt a es folyamatosan fent is tartja ezt az elet minden teruleten.
 

nyugger

Well-Known Member
2012. szeptember 30.
6 734
28 424
113
Tegyük fel: megkapják a korridort, gáz, olaj, vasút, autóút (ezt együtt garantálhatnák nagyobb hatalmak, kb. mindenkinek érdekében állna). Tegyük fel: megkapják Karabah azon részeit, amik most is az ellenőrzésük alatt állnak, egy kis kiigazítással, hogy életképes is legyen, pl. Susát adják vissza nektek. Cserébe ismerjék el egész Örményországot, beleértve Karabah kisebb felét is. Miért nem lehet sehol ilyesmiről beszélni? (precedens, álnaív kérdés, nem tűri a DS a határváltozásokat, Koszovó, az persze mehetett :mad:, de Szerbia rendezése az nem) Gondolom ez a felvetés nálatok árulásnak számítana, de bizonyára az azerieknél is, úgy látom a "mindent vissza"-elv él. Közvetítvetne akár a magyar, orosz, török. Az utóbbi tudom, hogy nagyon kemény felvetés, de újabb dolog, ahol "érdemes nyelni". Azért volt "pofám" felhozni a törököket, mert ha azt mondod nekik, hogy a testvér azeriekkel összeköttetésük lehet, egyből felcsillanna a szemük, akár ők is garantálhatnák az új felállást. Szerintem ők sosem fognak elismerni semmit, ami 100 éve történt. Ha egyszer kibékülnétek (100-200 év múlva), még akkor sem és ennek a kurd kérdés az oka. Nélkülük nem lehet rend a térségben, de ilyen még Irán, Oroszország. Utóbbi kettővel most tűrhető a viszony, jól látom? Remélem nem bántottalak nagyon meg, de már hónapok óta csak olvasgatom a kommenteket, mindig volt 1-2 gondolatom, most össze szedtem és leírtam.
Az a probléma a felvetett örményül Szjunik, azeriül Zangezur-korridorral, hogy annak meglétét az irániak egyszerűen nem engedhetik meg maguknak. Ezzel ugyanis az egyetlen még érdemben aktív és gazdaságilag kiemelt szárazföldi határszakaszukat vesztenék el, mivel a korridor elvágná azt. Másrészt ha létrejönne a közvetlen Ankara-Baku kapcsolat az könnyen ugródeszkaként szolgálhat a törököknek Közép-Ázsiába a Nagy Turán projekthez. Mondanunk sem kell, ez meg az oroszokat - és részben Kínát - zavarja eléggé. A korridor léte is amúgy pont ezért kettős megítélésű orosz szempontból, mert egyrészt gazdaságilag egy fontos közlekedési folyosó lehetne, de a stratégiai hatásai meg épp Moszkva ellen dolgoznak.

Ami pedig a területi engedményeket illeti, ott az azeriek úgy tekintenek Szjunikra, mint mondjuk a román nackók a Tiszántúlra. Valamelyik régebbi cikkemben idéztem is talán Alijevet, aki történelmi igazságtalanságnak nevezte azt, hogy Szjunik anno Örményországhoz került Azerbajdzsán helyett. Felsőbb szinteken is erősen pedzegetik, hogy Karabah után Szjunikot kéne vinni. És amúgy simán ki is nézem ezt hosszú távon, szóval éppen ezért is annyira fontos Karabah kérdése és hovatartozása. Mert ha Karabah minden értelemben bukik örmény részről, akkor a következő lépés már maga Örményország területe lesz. Szóval ez is egy eléggé összetett kérdés, plusz ezért áll vastagon a Károlyi-Pasinjan összevetés.
 

Gregormorvai

Active Member
2021. szeptember 27.
22
105
28
Semmilyen szimpatiat,elismerest,sorskozosseget,tetszest nem tetszest nem varok.Nem vagyok elfogulatlan csak egy szemszogbol tajekoztatok.Minden velemenyt elolvasok amire ugy gondolom reagalok de ettol fuggetlenul tiszteletben tartom barki velem ellentetes gondolatait.Amikor elkezdtem irni ugy lattam hatalmas Magyarorszagon a masik oldal velemenytulsulya sot a Kaukazussal kapcsolatban alig jelent meg hir.Az is leginkabb orosz vagy azeri szemszogbol irodott.Konkretan aki nem el legalabb 2 hetet Ormenyorszagban az nem erti meg milyen fantasztikus es egyben felelmetes erzes par kilometerre elni egy olyan vonaltol ami eletet vagy halalt jelent.Minden tett ami kivulrol sokszor furcsa vagy erthetetlen ennek a geopolitikai helyzetnek a szulotte.Ez nem egy roman magyar szintu problema ami fennall.Ezt a melysegu gyuloletet amit azeriek es sokszor torokok ereznek iranyunkba nem lehet kulso szemlelonek felfogni.Itt nem eleg,hogy egy ormeny halott legyen a legtobb esetben szenvednie kell minel hosszabban minnel megalazobban mielott a halalt megerdemelne.1989,1991-94,2016,2020 tapasztalata ez.Nagyon nehez igy bekerol targyalni,mig a masik fel oktatja ezt a es folyamatosan fent is tartja ezt az elet minden teruleten.
Köszönöm a választ, innen tényleg nehéz beleélni magunkat, hogy milyen a lét a Kaukázusban. "1989,1991-94,2016,2020" ezekről például csak annyit tudtam, hogy ment az adok-kapok, nem jött le, hogy ez ennyire egyoldalú dolog lett volna. Elmesélek még egy érdekes dolgot, pár hónapja megnéztem Google Earth-ön Karabakh térségét. A terület nagy része (főleg amely azeri ellenőrzés alatt áll) néptelen, le vannak rombolva a falvak. Filmben sem lehet ilyet látni, az ember gyomra összerezdül. Itt például azt hallottam, hogy ezt az örmények tették. Ha ez igaz, akkor mutatja, hogy milyen durva előzmények vannak, senki sem csinál ilyet csak úgy, legalábbis az örmények nem hiszem, a több ezer éves kultúrájukkal. Lehet, hogy a magyar-román párhuzam nem a legjobb ide (igaz voltak és vannak durva dolgok 1784, 1849, 1916, 1920, 1945, napjainkig, hamis narratíva, vádold meg az ellenséged azzal, amit te követtél el (pl. ha tegyük fel, nem igaz a lerombolt falvas dolog, akkor ez is ilyen), a románok telesírják a világot, hogy mennyit írtottuk őket, de ebből szinte egy szó sem igaz), de a Balkán már igen. Mondjuk szerb-horvát vagy szerb-albán, görög-török ügyek. Állatiasak. Több felmenőmet is élve temettek el a Délvidéken, az egyiket 1915-ben, a másikat 1944 végén. Szóval nincs kompromisszum, hanem "vagy mi vagy ők"? Ez megy pár 100 éve? De akkor mi a megoldás? Tényleg jóindulatból és aggodalomból írok, nem szeretném végig nézni ezt az egészet, őszintén drukkolok, hogy ne legyen háború (most is az van végül, de olyanra gondolok, ami az egész térséget érintené, de úgy látom efelé haladunk). Igazad van abban, hogy könnyű innen fotelból vonalakat húzogatni, ötletelni, miközben ez zajlik.
 

Gregormorvai

Active Member
2021. szeptember 27.
22
105
28
Az a probléma a felvetett örményül Szjunik, azeriül Zangezur-korridorral, hogy annak meglétét az irániak egyszerűen nem engedhetik meg maguknak. Ezzel ugyanis az egyetlen még érdemben aktív és gazdaságilag kiemelt szárazföldi határszakaszukat vesztenék el, mivel a korridor elvágná azt. Másrészt ha létrejönne a közvetlen Ankara-Baku kapcsolat az könnyen ugródeszkaként szolgálhat a törököknek Közép-Ázsiába a Nagy Turán projekthez. Mondanunk sem kell, ez meg az oroszokat - és részben Kínát - zavarja eléggé. A korridor léte is amúgy pont ezért kettős megítélésű orosz szempontból, mert egyrészt gazdaságilag egy fontos közlekedési folyosó lehetne, de a stratégiai hatásai meg épp Moszkva ellen dolgoznak.

Ami pedig a területi engedményeket illeti, ott az azeriek úgy tekintenek Szjunikra, mint mondjuk a román nackók a Tiszántúlra. Valamelyik régebbi cikkemben idéztem is talán Alijevet, aki történelmi igazságtalanságnak nevezte azt, hogy Szjunik anno Örményországhoz került Azerbajdzsán helyett. Felsőbb szinteken is erősen pedzegetik, hogy Karabah után Szjunikot kéne vinni. És amúgy simán ki is nézem ezt hosszú távon, szóval éppen ezért is annyira fontos Karabah kérdése és hovatartozása. Mert ha Karabah minden értelemben bukik örmény részről, akkor a következő lépés már maga Örményország területe lesz. Szóval ez is egy eléggé összetett kérdés, plusz ezért áll vastagon a Károlyi-Pasinjan összevetés.
Köszönöm, a Turán projektre én is gondoltam, csak már így is nagyon hosszú lett az első komment. Egyet értek, hogy ha egész Karabah bukik, akkor ez lenne a következő. Ezért is ment, megy az ötletelés. Ez tényleg nagyon kemény helyzet. Nem lehet engedményeket tenni, mert egy vagy több nagyobb hatalom ujjába (vagy akármijébe is) harapás lenne. Nem lehet a nyugattól várni semmit, vagyis... Lehet, egy Trianonnál is rosszabb eredményt. A nyugatot mi ismerjük, a szomszédokat pedig Cevat. Maradtak az oroszok, akik egyébként is garantálják Örményországot a CSTO-n keresztül. Elég döcögősen megy ez a békefenntartás, kevés kapacitás maradt a térségben és ott vannak az elmúlt hetek hírei a kiéheztetésről, emberrablásokról, gyilokról, tűzpárbajokról. Szerintem azért ha az oroszok odaszólnának Alijevnek, csak kéne lennie valami hatásnak. És itt jön megint Pasinjan. Nyilván nem fognak segíteni egy olyan kormánynak, aminek a fő feladata az oroszokkal való szakítás és a kiűzésük.
 

Cevat

Well-Known Member
2020. október 22.
1 098
2 874
113
Köszönöm, a Turán projektre én is gondoltam, csak már így is nagyon hosszú lett az első komment. Egyet értek, hogy ha egész Karabah bukik, akkor ez lenne a következő. Ezért is ment, megy az ötletelés. Ez tényleg nagyon kemény helyzet. Nem lehet engedményeket tenni, mert egy vagy több nagyobb hatalom ujjába (vagy akármijébe is) harapás lenne. Nem lehet a nyugattól várni semmit, vagyis... Lehet, egy Trianonnál is rosszabb eredményt. A nyugatot mi ismerjük, a szomszédokat pedig Cevat. Maradtak az oroszok, akik egyébként is garantálják Örményországot a CSTO-n keresztül. Elég döcögősen megy ez a békefenntartás, kevés kapacitás maradt a térségben és ott vannak az elmúlt hetek hírei a kiéheztetésről, emberrablásokról, gyilokról, tűzpárbajokról. Szerintem azért ha az oroszok odaszólnának Alijevnek, csak kéne lennie valami hatásnak. És itt jön megint Pasinjan. Nyilván nem fognak segíteni egy olyan kormánynak, aminek a fő feladata az oroszokkal való szakítás és a kiűzésük.
Oroszorszag a 2020as haboruban elhasznalt,elveszitett eszkozok,loszerek potlasat sem tudta reszben az ukran haboruja reszben azeri nyomasra Ormenyorszag fele megtenni..Pedig szerzodesek errol szulettek,elolegeket orommel atvettek...2018 ota ment a a munka az ormeny HM ben az orosz fegyverszallitasok rapszodikussaga illetve politikai nyomasgyakorlas okan tortent megallitasa,lassitasa esetleg veletlen nem mukodokepes eszkozok leszallitasa miatt alternativ szallitok iranyaba.Ez mara beert India atvette minden szinten Moszkva szerepet sot megbizhatobban es nagyobb melysegben latja most ezt el.A mostani ormeny vezetes megprobal minden iranyban kiegyensulyozottabb kapcsolatot fentartani.Nyugat,Iran,Oroszorszag sot Torokorszag is.Persze ez a regi gondolkodas es fuggesi rendszerhez kotott szereplonek a szinfalak mogott ez nagyon nem tetszik..Ilyenkor jon egy zold lampa Bakunak 2020..2022 Szeptember,De akar a tegnapi esemenyek is.Nagyon megfontolt diplomaciai munka kell egy ilyen kis es fenyegetett orszag szamara mint Ormenyorszag,sajnos Pashinyan neha hibazik..finoman fogalmazva.De jelenleg nem latok ellenzekeben valos alternativajat.
 

Cevat

Well-Known Member
2020. október 22.
1 098
2 874
113
Köszönöm a választ, innen tényleg nehéz beleélni magunkat, hogy milyen a lét a Kaukázusban. "1989,1991-94,2016,2020" ezekről például csak annyit tudtam, hogy ment az adok-kapok, nem jött le, hogy ez ennyire egyoldalú dolog lett volna. Elmesélek még egy érdekes dolgot, pár hónapja megnéztem Google Earth-ön Karabakh térségét. A terület nagy része (főleg amely azeri ellenőrzés alatt áll) néptelen, le vannak rombolva a falvak. Filmben sem lehet ilyet látni, az ember gyomra összerezdül. Itt például azt hallottam, hogy ezt az örmények tették. Ha ez igaz, akkor mutatja, hogy milyen durva előzmények vannak, senki sem csinál ilyet csak úgy, legalábbis az örmények nem hiszem, a több ezer éves kultúrájukkal. Lehet, hogy a magyar-román párhuzam nem a legjobb ide (igaz voltak és vannak durva dolgok 1784, 1849, 1916, 1920, 1945, napjainkig, hamis narratíva, vádold meg az ellenséged azzal, amit te követtél el (pl. ha tegyük fel, nem igaz a lerombolt falvas dolog, akkor ez is ilyen), a románok telesírják a világot, hogy mennyit írtottuk őket, de ebből szinte egy szó sem igaz), de a Balkán már igen. Mondjuk szerb-horvát vagy szerb-albán, görög-török ügyek. Állatiasak. Több felmenőmet is élve temettek el a Délvidéken, az egyiket 1915-ben, a másikat 1944 végén. Szóval nincs kompromisszum, hanem "vagy mi vagy ők"? Ez megy pár 100 éve? De akkor mi a megoldás? Tényleg jóindulatból és aggodalomból írok, nem szeretném végig nézni ezt az egészet, őszintén drukkolok, hogy ne legyen háború (most is az van végül, de olyanra gondolok, ami az egész térséget érintené, de úgy látom efelé haladunk). Igazad van abban, hogy könnyű innen fotelból vonalakat húzogatni, ötletelni, miközben ez zajlik.
Ez az azeri es torok vezetes el akarja tuntetni Ormenyorszagot a terkeprol.Az itt elokkel mi lenne abba bele sem akarok gondolni.A ket orszagban mas vezetoi reteggel azonban lehetseges a bekes megeggyezes.Ami beketargyalas cimszoval megy jelenleg az nagyhatalmi nyomasra torteno maszatolas.A cel egyertelmu eltorolni az ormeny allamot.Hiszen ez nyugat azerbajdzsan...Mondjak Bakuban.
 

nyugger

Well-Known Member
2012. szeptember 30.
6 734
28 424
113
Köszönöm, a Turán projektre én is gondoltam, csak már így is nagyon hosszú lett az első komment. Egyet értek, hogy ha egész Karabah bukik, akkor ez lenne a következő. Ezért is ment, megy az ötletelés. Ez tényleg nagyon kemény helyzet. Nem lehet engedményeket tenni, mert egy vagy több nagyobb hatalom ujjába (vagy akármijébe is) harapás lenne. Nem lehet a nyugattól várni semmit, vagyis... Lehet, egy Trianonnál is rosszabb eredményt. A nyugatot mi ismerjük, a szomszédokat pedig Cevat. Maradtak az oroszok, akik egyébként is garantálják Örményországot a CSTO-n keresztül. Elég döcögősen megy ez a békefenntartás, kevés kapacitás maradt a térségben és ott vannak az elmúlt hetek hírei a kiéheztetésről, emberrablásokról, gyilokról, tűzpárbajokról. Szerintem azért ha az oroszok odaszólnának Alijevnek, csak kéne lennie valami hatásnak. És itt jön megint Pasinjan. Nyilván nem fognak segíteni egy olyan kormánynak, aminek a fő feladata az oroszokkal való szakítás és a kiűzésük.
Még annyi kiegészítés, hogy orosz források szerint (értve itt a Rybar-t és társait) vszeg az elkövetkező időszakban vezetőváltás lesz esedékes az orosz békefenntartók oldaláról. Telegramon Grísáék pedig azt remélik, hogy egy tökösebb parancsnokot fognak kinevezni. Hát, meglátjuk, de érdekes lesz mindenképp
 

Gregormorvai

Active Member
2021. szeptember 27.
22
105
28
Ez az azeri es torok vezetes el akarja tuntetni Ormenyorszagot a terkeprol.Az itt elokkel mi lenne abba bele sem akarok gondolni.A ket orszagban mas vezetoi reteggel azonban lehetseges a bekes megeggyezes.Ami beketargyalas cimszoval megy jelenleg az nagyhatalmi nyomasra torteno maszatolas.A cel egyertelmu eltorolni az ormeny allamot.Hiszen ez nyugat azerbajdzsan...Mondjak Bakuban.
Nyugat-Azerbajdzsán... Kb. mint ha a Dunántúl (Pannonia) Nyugat-Dacia lenne, Istenem. Elhiszem, hogy mi a célja a szomszédoknak, nincsenek illúziók. Lehet, hogy pár napja már írta valaki neked itt, de az okoskodáson kívül már semmi sem jut eszembe, csak két dolog: soha se aludjatok el (képletesen), hanem maradjatok állva, küzdjetek. Legalább azt el lehet mondani, hogy állva vagytok vagy maradtok (nem akarok teátrálisabb dolgot írni erről az állva maradni dologról, úgy is mindenki a fejében kimondja, folytatja a mondatot). Nálatok a küzdésnek évezredes hagyományai vannak. Esetleg még egy, de ezt is könnyű marha mondani innen: demográfia! Sokasodni-sokasodni-sokasodni! Nagyon kevesen vagytok, török, iráni szomszédok közel a 100-100 millióhoz, azeri 10. A diaszpóra (sok jómódú családot beleértve) gyűjthetne erre a célra, talán még a fegyvereknél is jobb lenne, ami kézről kézre megy. Azért mondom ezt, mert el tudom képzelni, hogy úgy járnátok, mint az orosz szállításokkal, megérkezne a negyede vagy ilyesmi. Láttam az indiai szállítmányokat, kíváncsi leszek rájuk, de már az is eredmény, hogy szerződés szerint érkeznek.
 

Gregormorvai

Active Member
2021. szeptember 27.
22
105
28
Az a probléma a felvetett örményül Szjunik, azeriül Zangezur-korridorral, hogy annak meglétét az irániak egyszerűen nem engedhetik meg maguknak. Ezzel ugyanis az egyetlen még érdemben aktív és gazdaságilag kiemelt szárazföldi határszakaszukat vesztenék el, mivel a korridor elvágná azt. Másrészt ha létrejönne a közvetlen Ankara-Baku kapcsolat az könnyen ugródeszkaként szolgálhat a törököknek Közép-Ázsiába a Nagy Turán projekthez. Mondanunk sem kell, ez meg az oroszokat - és részben Kínát - zavarja eléggé. A korridor léte is amúgy pont ezért kettős megítélésű orosz szempontból, mert egyrészt gazdaságilag egy fontos közlekedési folyosó lehetne, de a stratégiai hatásai meg épp Moszkva ellen dolgoznak.

Ami pedig a területi engedményeket illeti, ott az azeriek úgy tekintenek Szjunikra, mint mondjuk a román nackók a Tiszántúlra. Valamelyik régebbi cikkemben idéztem is talán Alijevet, aki történelmi igazságtalanságnak nevezte azt, hogy Szjunik anno Örményországhoz került Azerbajdzsán helyett. Felsőbb szinteken is erősen pedzegetik, hogy Karabah után Szjunikot kéne vinni. És amúgy simán ki is nézem ezt hosszú távon, szóval éppen ezért is annyira fontos Karabah kérdése és hovatartozása. Mert ha Karabah minden értelemben bukik örmény részről, akkor a következő lépés már maga Örményország területe lesz. Szóval ez is egy eléggé összetett kérdés, plusz ezért áll vastagon a Károlyi-Pasinjan összevetés.
Tényleg... ez már nagyon mély, de eszembe jutott még egy dolog és kérdeznélek. Mi a helyzet az iráni azeriekkel? Akik vannak 10-20 millióan? Ha behúznák a korridort (Szjunik), akkor jönne Örményország (ezt szeretnék Bakuban, Ankarában), de utána Irán lenne a soron következő? Micsoda darázsfészek.
 

nyugger

Well-Known Member
2012. szeptember 30.
6 734
28 424
113
Tényleg... ez már nagyon mély, de eszembe jutott még egy dolog és kérdeznélek. Mi a helyzet az iráni azeriekkel? Akik vannak 10-20 millióan? Ha behúznák a korridort (Szjunik), akkor jönne Örményország (ezt szeretnék Bakuban, Ankarában), de utána Irán lenne a soron következő? Micsoda darázsfészek.
Na igen, az már inkább közös azeri-török buli az iráni azeriek felbujtása. Ott meg Erdogan idézett valamikor többször is egy helyi irredenta költőt, aki folyamatosan arról írt, hogy a két Azerbajdzsánt egyesíteni kéne. Szóval nem véletlenek azok az iráni animációk sem, amelyeken a Bakuba repkedő Shahed drónok láthatóak.

Egyben egy fun fact: maga az ajatollah is amúgy etnikailag azeri, csak az iráni azeriek erősen integrálódva vannak a társadalomba és mindeddig nincs meg oldalukról az, hogy most ki akarnának válni
 

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
10 505
31 899
113
Pasinyan szólott...
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 450
93 400
113
Na igen, az már inkább közös azeri-török buli az iráni azeriek felbujtása. Ott meg Erdogan idézett valamikor többször is egy helyi irredenta költőt, aki folyamatosan arról írt, hogy a két Azerbajdzsánt egyesíteni kéne. Szóval nem véletlenek azok az iráni animációk sem, amelyeken a Bakuba repkedő Shahed drónok láthatóak.

Egyben egy fun fact: maga az ajatollah is amúgy etnikailag azeri, csak az iráni azeriek erősen integrálódva vannak a társadalomba és mindeddig nincs meg oldalukról az, hogy most ki akarnának válni
Ahogy nő a feszkó az azeriekkel úgy fog felszínre törni az azeri identitás az iráni azeriekben. Ez sztem Iránnak nagyobb rizikó, ezért nem engedheti meg ( a törökök mellett ) fegyveres konfliktust Azerbajdzsánnal.
 

nyugger

Well-Known Member
2012. szeptember 30.
6 734
28 424
113
Pasinyan szólott...
Itt az eredeti cikk olaszul, csak éppen fizetős

Amúgy anno még 21-ben Lengyelországban találkoztam azzal, aki az interjút készítette és Luca mellesleg tökös gyerek. Svájci olasz, tanít meg van külön geopolitikai lapja is és szeret kimenni a konfliktuszónákba. A 2020-as háborúnál Sztyepanakertből tudósított, volt aztán Szíriában és most Ukrajnánál orosz oldalról Donyeck környékéről hozott több anyagot, sőt könyvet is írt belőle. Egyedül az a baj, hogy kb csak olaszul ír, amit meg nem értek. De nem elfogult egyik irányba sem, és korrekt nagyon
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 540
25 770
113
Oroszorszag a 2020as haboruban elhasznalt,elveszitett eszkozok,loszerek potlasat sem tudta reszben az ukran haboruja reszben azeri nyomasra Ormenyorszag fele megtenni..Pedig szerzodesek errol szulettek,elolegeket orommel atvettek...2018 ota ment a a munka az ormeny HM ben az orosz fegyverszallitasok rapszodikussaga illetve politikai nyomasgyakorlas okan tortent megallitasa,lassitasa esetleg veletlen nem mukodokepes eszkozok leszallitasa miatt alternativ szallitok iranyaba.Ez mara beert India atvette minden szinten Moszkva szerepet sot megbizhatobban es nagyobb melysegben latja most ezt el.A mostani ormeny vezetes megprobal minden iranyban kiegyensulyozottabb kapcsolatot fentartani.Nyugat,Iran,Oroszorszag sot Torokorszag is.Persze ez a regi gondolkodas es fuggesi rendszerhez kotott szereplonek a szinfalak mogott ez nagyon nem tetszik..Ilyenkor jon egy zold lampa Bakunak 2020..2022 Szeptember,De akar a tegnapi esemenyek is.Nagyon megfontolt diplomaciai munka kell egy ilyen kis es fenyegetett orszag szamara mint Ormenyorszag,sajnos Pashinyan neha hibazik..finoman fogalmazva.De jelenleg nem latok ellenzekeben valos alternativajat.
Az az eszedbe se jut , hogy az örmények kezdtek olyan politikába ami nem tetszett az Oroszoknak és most bünti van megfejelve egy olyan háborúval ahol a teljes fejlett világ harcol Oroszország ellen ! Nem olyan nagy piac az örmény , hogy említést érdemeljen ! India meg ugye Oroszország jó barátja szövetségese !
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 540
25 770
113
Ez az azeri es torok vezetes el akarja tuntetni Ormenyorszagot a terkeprol.Az itt elokkel mi lenne abba bele sem akarok gondolni.A ket orszagban mas vezetoi reteggel azonban lehetseges a bekes megeggyezes.Ami beketargyalas cimszoval megy jelenleg az nagyhatalmi nyomasra torteno maszatolas.A cel egyertelmu eltorolni az ormeny allamot.Hiszen ez nyugat azerbajdzsan...Mondjak Bakuban.
Nem az örmény lenne az első és utolsó kisnép akiket eltüntetnének ! Ezért nem értettem az orosz ellenes politika megerősödését hiszen a legerősebb védőernyő volt !