Ajánlom azoknak akik gondolkodnak. Kiemeléseket nem teszek vannak olyan személyek akiknek a gondolatait végig kiemelhetném.
Forrás:
https://www-ukrinform-ua.translate....tr_sl=uk&_x_tr_tl=hu&_x_tr_hl=hu&_x_tr_pto=sc
Mi lesz a győzelem, és milyen lesz Ukrajna a győzelem után?
2022. 04. 22. 11:01
Mit gondolnak erről a híres ukránok?
Valószínűleg ez is az egység egyik megnyilvánulása. Amikor az egész országot érintő fő kérdések ugyanúgy hangzanak.
Hogyan látja Ukrajna győzelmét? Ha Oroszország február 24-ig elhagyja a pozíciót, vagy 2014 határaihoz költözik?
Tekinthetjük-e győzelemnek azt a helyzetet, amikor senki sem nyert, de az ellenségeskedésünk véget ér?
Milyen lesz Ukrajna a háború végének álomnapja után? Mennyire fog megváltozni a világnézet, növekedni fog a vallásosság, vagy átadja helyét más értékeknek?
Az oroszbarát pártok maradványai a belpolitikai mezőn maradnak? Korábban nem lehetett elképzelni egy választást oroszbarát jelölt nélkül...
Ezeket a kérdéseket kifogástalan hírnévvel rendelkező emberekhez intéztük. Nemcsak azért, mert gondolataik összhangban hangzanak a miénkkel. És mivel az erkölcsi tekintélyek egy kicsit tovább mennek előrejelzéseikben, és képesek megjósolni a jövőt, tanácsot adnak, hogy milyen hibákat kerüljünk el, és mire készüljünk fel.
TOVÁBBRA A VILÁGCIVILIZÁCIÓ FŐFOGADOBÁBAN KELL KERÜLNÜNK, ÉS NEM CSAK A SEGÍTSÉGRE SZÜKSÉGŐK ÁLLAPOTÁBAN
Igor Kozlovsky, ukrán tudós, teológus:
- Számomra a győzelem egy folyamat. És a győzelmek különböző szinteken léteznek. Erkölcsi győzelem van, és itt bizony a mieink győztek és nyernek továbbra is.
Létezik egy egzisztenciális, értékes győzelem. És itt is nyerünk. Mert nem csak a földünkért, nem csak a városokért és falvakért küzdünk, hanem az értékekért. Megértjük, hogy miért harcolunk, mert a motivációnk nem a múltra irányul (mint Oroszországban), hanem a jövőre. És ez a folyamat nem könnyű.
Ahhoz, hogy megnyerjük a végső győzelmet, minden területünket fel kell szabadítanunk, az biztos. De világos, hogy mindez szakaszosan fog megtörténni.
Az összes vereségét győzelemként kezelő Orosz Föderáció szemszögéből egyértelmű, hogy így fogják ezt leírni. Ez normális a tudatukra nézve.
De nem az ő narratíváik szerint élünk, hanem saját történelmünket hozzuk létre. És a jövőbe tekintünk.
Ezért a második kérdésre – hogyan látom Ukrajnát a jövőben – azt válaszolom: ha a jövőre koncentrálunk, akkor a JÖVŐT építjük. Igen, emlékezni az élményre, a háborúra, az áldozatokra, de haladni előre.
Két szinten kell sokat tennünk: az első a rekonstrukció; a második – továbbra is a világcivilizáció fősodrában maradni. Nem csak úgy, mint akiknek segítségre van szükségük (bár nekünk nagyon szükségünk van rá). Olyan országot kell létrehoznunk, amely érdekes lesz a világ számára. Vonzónak kell lennünk a világ számára. Ez azt jelenti, hogy nem csak az anyagokba, hanem az emberekbe is be kell fektetnünk. Folyamatosan az emberi tudattal kell dolgoznunk.
Van már némi tapasztalatunk: a méltóság, a védők tisztelete. Fel kell építeni a belső talajt, hogy az ukrán tudat olyanná váljon, amelyre az egész világ odafigyelne.
Mert nem csak az értékekért harcolunk, értékeket ápolunk, hanem értékeket fejlesztünk és példát mutatunk az összefogásra.
Igen, a háború véget ér, és újra konfliktusok támadnak a civil társadalomban. Mindez bennünk rejlik. De meg kell tanulnunk tisztelni azokat az embereket, akik bizonyos politikai nézetekkel, pozíciókkal és Ukrajna fejlődéséről alkotnak elképzelésekkel. Azokká kell válnunk, akik tiszteletben tartják a más véleményt, ha ez a vélemény konstruktív és Ukrajna-centrikus.
A hatalom átruházásával a kormányra úgy fogunk élni, hogy a kormány ne felejtse el, hogy partnerek vagyunk, hogy megtanuljon hallgatni a civil társadalomra.
És úgy gondolom, hogy a háború eseményei, az életünk kellemetlenségei ösztönözni kell, hogy megálljunk ezen a földön, fejlődjünk és előrelépjünk, a civilizáció jövője felé. Ez nem lesz könnyű. De megtanuljuk, és példát kell mutatnunk a világnak, hogyan építsünk modern államot.
Mivé leszünk ideológiai értelemben, vallásosság szempontjából? A különböző etnikai csoportokat, különböző felekezeteket és nagyon különböző felekezetű embereket összefogó polgári nemzetünknek mindig is az volt a látásmódja, hogy a világ összetett.
De vannak csalódások az intézményekkel kapcsolatban. És csalódások születtek, mert voltak elvárások. Annak érdekében, hogy ne csalódjon, nem szabad elbűvölnie. A társadalom szerepének növekedése a vallási intézmények számára is kihívást jelent, és pozíciójukat is új látásmódra kell törekedniük.
Ami pedig a traumával, egzisztenciális természetű élményekkel kapcsolatos belső folyamatokat illeti, ott lesz a keresés - abban az értelemben, hogy minden, amije volt, azonnal elpusztulhat - otthona, élete, teste; és az egyetlen dolog, ami megtarthat, az az értelem. A jelentések pedig a spirituális keresés eredményeként adódnak.
Nem tartom kizártnak, hogy válság lesz a szervezett vallásosságban. Azt viszont nem tartom kizártnak, hogy a mostaninál is erősebb lesz a mély lelkiség, a szakrális szövegek mély keresése.