Nem a kínai párt döntését magyaráztam, hanem azt, hogy ha a vírus megmarad a készpénzen, akkor az hová vezethet
Alig hinném, hogy ez olyan meghatározó érv lehetne a többség szemében a készpénz használat ellen.
Nem most és nem a kínaiak ismerték fel, hogy a készpénz mikrobiológiai szempontból (is) szennyezett. Ebben semmi újdonság nincs. 10, 15, vagy 20 éve is már meglehetős rendszerességgel vizsgálgatták a bakjegyeket, érméket és állapították meg, hogy vannak rajtuk kórokozók. Mindezt nem feltétlenül abból a célból, hogy a készpénz használatról leszoktassák az embereket.
Bár régóta közismert és közkeletűen elfogadott, hogy a pénz ebből a szempontból is piszkos, nem hiszem, hogy eddig - a nagyon hipochondereken kívül - számottevő arányban lettek volna olyanok, akik egészségügyi okból igyekeztek kerülni a készpénz használatot. Még azok is igencsak kisebbségben vannak, akik készpénz használat után kezet mosnak:
"Egy 12 országra kiterjedő felmérés szerint az európaiak kétharmada véli úgy, hogy nem higiénikus kézbe venni egy pénzérmét vagy egy bankjegyet, mégis csak minden ötödik felnőtt mos kezet, miután pénzhez ért (20 %). Közben egy állat megsimogatása után 47 százalék azok aránya, akik feltétlenül kezet mosnak, a tömegközlekedésben való utazást követően pedig 36 százalék."
Sőt sokan vannak akik megnyalják az ujjukat a pénzszámoláshoz. Emiatt sok olyan mikrobát lehet kimutatni a bankjegyeken, amelyek jellemzően a nyálban találhatók meg.
Egyébként a műanyag bankkártyákon is ugyanúgy vannak kórokozók szép számmal. Elméletileg a készpénzzel ellentétben a bankkártyát lehetne tisztítani, de gyakorlatilag nem teszik.
A Kínában elterjedt mobilos fizetéshez is hozzá lehet tenni, hogy naponta, vagy sűrűbben kellene tisztítani a mobilokat is, mert a felmérések szerint sokkal több (egyik kutatás szerint 7-szer, másik szerint 10-szer, harmadik szerint 17-szer több) mikroba van a mobilokon, mint a WC deszkákon és WC kilincseken.