A csodagátban már csak 11 méter toleralcia van és jön egy újabb esőzés. Bajságot érzek, remélem kibirja.
Akkor még csak 70% feletti telítettségen áll. 113 méter az üzemi maximum vízszint az alvízcsatorna felett. (A videóban említett 175 méter hibás. Az a maximális vízszint tengerszint feletti magassága. Még csak nem is gát fekükőőzet feletti 181 s tengerszint feletti 185 méteres magasságát kell nézni, hanem csak a vízlépcső magasságát, ami normál esetben átlag kb. 80 méter, és maximum 113 méter). 11 méter a tározó 1084 km2 területével szorozva még 11,9 km3 szabad tározó kapacitást jelent a 39,3 km3 maximumból. A Jangce napi vízhozama rekord esetén a gátnál kb. 5-6 km3 (60-70 ezer m3/s), azaz ha a vízhozam 2/3-át engedik el az ár fékezése érdekében, akkor még kibírnak 6-7 rekord napot.
Utána is bírja a gát, hiszen eleve nagy rátartással a maximum telítettségre méretezték és a túlfolyó kapacitása (116 m3/s, azaz 10 km3/nap), nagyobb mint a Jangce maximális vízhozama azon a ponton. Ha a gát (meg a többi gát a folyón) nem lenne, akkor már komolyabb áldozatokat követelt volna a Jangce áradása, mint ahogy az múltban sokszor előfordult. Most legalább átmenetileg tudják simítani az árhullámot, a tározó kapacitás feltöltésével levágva az árhullám maximumát.
A gát minden valószínűség szerint bírni fogja. Erre tervezték. A kitelepítés oka nem az, hogy esetleg átszakad, hanem hogy ha esetleg megtelik, akkor a teljes befolyó vízhozamot el kell engednie, és ez egy újabb klasszikus árhullámot eredményez. Ha még akkor is extrém magas lesz a vízhozam, akkor hasonló árvizet, mint ami a gát nélkül lenne. De a gát még ebben az esetben is időt adott a felkészülésre, gátak megerősítésére, ideiglenes gátmagasításra, szükségtározók nyitására, kitelepítésre.