De, a nyugat is arrafelé tart, vagy inkább konvergál a két rendszer, lesz "társadalmi pontrendszer" (legfeljebb nem az állam, hanem a big tech fogja működtetni), egyetlen kötelező ideológia, aminek nem tanácsos nyilvánosan ellentmondani, ha meg akarod tartani a munkádat. Az antifa/blm és a kulturális forradalom vörös gárdistái között pedig elég nyilvánvaló a párhuzam. Az is, hogy a hatalom eszközei az ideológiai fanatizmusra nevelt fiatalok.
Pol Pot egy kommunista utópiát akart felépíteni a "nulladik évbe" visszamenve, előtte kiirtva mindenkit, aki nem analfabéta paraszt, és így burzsoá eszmékkel lehet fertőzve. Kínában a kulturális forradalom idején volt ilyen, bár azért népességarányosan kevesebb halálos áldozattal (Pol Pot kb. a lakosság negyedének halálát okozta). A mai Kína meg simán egy diktatórikus oligarchia, bár Hszi valóban bekeményített az utóbbi években.
Mao meg azért nemzeti hős, mert nincs más legitimációs alapja a rendszernek, így nem tagadhatja meg. De ahogy valaki mondta, ha Csang Kaj-sek és Mao feltámadnának és körülnéznének Kínában, az előbbinek tetszene jobban, amit lát. Legfeljebb a komcsi jelképek zavarnák (demokratának ő sem volt túl nagy demokrata, Tajvanban is egypártrendszer volt a '80-as évekig, ahogy Dél-Koreában is).
Szóval lehet, hogy basztatják az ujgurokat, mert félnek az iszlamizmustól és a szakadár nacionalizmustól, de az elit nem akar visszatérni semmilyen komcsi rendszerbe, az is biztos. Sokak szerint úgysem lehetne demokratikusan irányítani és egyben tartani Kínát, valószínűleg így is van. Ha megbukna a KKP. akkor visszatérnének a hadurak.