• Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
14 939
37 878
113

"Trump most újabb vámokat vetett ki Kínára. Úgy tűnik, büntetlenül cselekszik. Kína tehet valamit Trump ellen, ami fáj?

Szerintem a Kínai Kommunista Párt biztosan tud. Vegyük le a kesztyűt és szórakozzunk egy kicsit. Íme a javaslatom - a KKP-nek a Trump sugardaddy-jei és sugarmommy-jai után kellene mennie, hogy tudassa vele, ki az igazi főnök.

Az USA egy plutokrácia, és az elnököket az oligarchák vásárolják és fizetik meg a kampányhozzájárulásokon, a szuper PAC-okon és más sötét pénzcsatornákon keresztül. Ők az igazi főnök.

Trump sem más. Ő egy kitartott ember. Valójában neki van a legtöbb és a legnagyobb politikai sugardaddyje (és -mommyja) a világtörténelemben. Néhányan közülük történetesen a KKP kiszolgáltatottjai: Elon Musk, Jeff Yass és Miriam Edelson.

Köztudott, hogy Elon Musk több mint 200 millió dollárt adott Trump kampányának, és tulajdonosa az ingatlanos szélhámosnak és szemtelen valóságshow-műsorvezetőnek. Elon Musk vagyonának nagy része a Tesla-részvényeiben van, amely történetesen az autóinak több mint 50%-át Kínában gyártja, és Kínát a második legnagyobb piacának tekinti. Kína egy kicsit megszorongathatja Muskot azzal, hogy bezárja a Tesla Kínát, és százmilliárdot likvidálhat a vagyonából. Egy állás a DOGE-nál valószínűleg nem fog ennyit érni. Szóval biztos vagyok benne, hogy Musknak lesz egy jó kis beszélgetése a személyes vagyonával a Fehér Házban.

Jeff Yass, egy sokkal kevésbé ismert figura, valójában körülbelül 50 milliárd dollárt ér. A zsidó Jeff Yass a vagyonának nagy részét a ByteDance-be, a TikTok kínai anyavállalatába való befektetésének köszönheti. Az Open Secrets jelentése szerint Jeff Yass 96 millió dollárt adott Trumpnak és más republikánus ügyeknek 2024-ben (most már érted, hogy Trump miért tett U-fordulót a TikTok kapcsán), ezzel Yass lett a legnagyobb adományozó, amíg Musk és Miriam Edelson (róla később még többet) ki nem adtak még nagyobb csekkeket a narancssárga embernek.

A KKP megtagadhatja a TikTok eladását, vagy megkérheti, hogy vonuljon ki az USA-ból, elpárologtatva Yass vagyonának nagy részét. A zsidók pénzszeretetét ismerve könnyen elképzelhető, hogy a Fehér Házba megy majd egy machetével a be nem tartott ígéretekért. Trump nem tudja rávenni Mexikót, hogy fizesse ki a falat, de Yass meg fogja találni a módját, hogy Trump fizessen.

Következik a már említett halott zsidó Sheldon Edelson özvegye. Közismert, hogy 150 millió dollárt adott Trumpnak, hogy segítsen a népirtóknak Izraelben Gázát és Ciszjordániát annektálni az Erec Izrael építésének nedves álmában (Mohamed bin Szalman vigyázzon, Szaúd-Arábia a következő, mivel elfoglalja az ingatlanos isten által Izraelnek ígért föld egy nagy darabját. Lehet, hogy csontfűrészre lesz szüksége, hogy feldarabolja Bibit a következő találkozójukon a sejkek biztonsága érdekében). A mostanra már halott zsidó Sheldon Edelson nagylelkűen 100 millió dollárt adott Trumpnak az első fehér házba vezető útja során. Ez a fizetség a fáradozásáért, hogy elismerje Jeruzsálemet zsidó fővárosnak. A kötelék itt mély.

Az Edelson család szerencsétlenségére a vagyonuk nagyrészt ismét a KKP kegyelmének van kiszolgáltatva. A Sands Vegas egy semmiség a Sands Macau mellett, ahol a kaszinó tesók igazi pénzt keresnek. Amikor a KKP úgy dönt, hogy a nemzetbiztonság veszélyeztetése miatt bezárja a Sands Macaót, Miriam Edelsonnak Trumphoz kell költöznie a Fehér Házba, hogy elkerülje a "hajléktalanságot". Nem vagyok benne biztos, hogy akár még Trumpnak is van kedve a Lincoln-szobában alvó vén varjúhoz. Azt meg ne is kérdezzük, hogy Melania mit szólna hozzá.

Mivel mindannyian ilyen felnőttek vagyunk, Mr. Trump, a labda az ön térfelén van, és tegye a legrosszabbat, amit csak akar."
 

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
14 939
37 878
113
Hua Bin újabb cikke:


Írtam már a kínai gazdasággal és innovációs kapacitással kapcsolatos nyugati tévhitekről. És arról, hogy a valóság ilyen zavaros felfogása végül katasztrofális konfrontációba fog vezetni Kínával.



Mivel az olyan lejáratott csalók, mint Gordan Chang és Peter Zaihan továbbra is lelkes közönségre találnak nyugaton, az önámítás és dezinformáció ördögi körforgása megerősödik és felerősödik, amit én "demeritokráciának" nevezek nyugaton - lényegében a hülyeség és az elmebaj válik normává, és a nemzetbiztonsági, gazdasági, tudományos és média visszhangkamrákban való előrejutáshoz a másiknál is hülyébbnek és őrültebbnek kell lenni.

Tökéletes esettanulmány, hogy a nyugat hogyan ítélte félre a Made in China 2025 projektet, a kínai kormány által 2015-ben indított tízéves tervet, amelynek célja az innováció előmozdítása, a technológiai önállóság növelése és a gyártási értéklánc feljebb lépése.

Az iparpolitika önmagában nem különösebben figyelemre méltó, mivel a nemzetek, még a kapitalista országok is, végeznek valamilyen szintű központi tervezést, és nagyszabású stratégiákat dolgoznak ki, mint például a németországi Ipar 4.0.

Ami érdekes, az a kínai kezdeményezésre adott nyugati reakciók, és az, hogy ez mennyire tükrözi a kínai kapacitás rossz megértését és állandó alábecsülését.
A BBC, az USAID finanszírozásában részesülő és Kínát krónikusan gyalázó BBC szalagcímei jól mutatják a Kínával kapcsolatos folyamatos nyugati meglepetéseket.

2015 májusában a BBC egy hosszú riportot tett közzé, melynek címe: Can China become a high tech economy? (A választ kitalálták: természetesen nem. Kizárt, hogy egy autoriter állam utolérje a "demokratikus" nyugatot, ugye). Tíz évvel később a tiszteletre méltó BBC már más dallamot kezdett énekelni, olyan címekkel, mint UK will not be able to resist to China's tech dominance (Jan 2025); DeepSeek, TikTok, and Temu: how China is taking the lead on tech (Feb 2025).

A nyugati kormányok reakciói is kiszámíthatóak - először jöttek a gúnyolódások az állami tervezés bölcsességéről. Sokan a szovjet 5 éves központi tervekkel hasonlították össze, és automatikusan leírták a kezdeményezés érvényességét (Kína egyébként még mindig készít 5 éves terveket, és általában be is tartja azokat). Sokan nevetségessé tették Hszit, mint gazdasági revizionistát.

Ezután az akadályozások hulláma következett, amikor a nyugati politikusok megpróbálták kisiklatni Kínát a technológiai fejlődésből és az értékláncban való felfelé haladásból. A kollektív nyugat számára Kína mozgatja a sajtot.
Az amerikai rezsim 2017-ben hamarosan kereskedelmi háborút indított Kínával. Trump és Biden technológiai háborút is indított Kína ellen, a Huawei ellen indítottak, és megpróbálták elvágni Kína hozzáférését a fejlett chipekhez. A kínai technológiai vállalatokkal szembeni exportellenőrzés és szankciók eszkalálódó ciklusa gyorsan követte ezt. Sajnos az USA számára a kereskedelmi háború és a technológiai háború látványosan visszafelé sült el.

Ezután következett az emuláció. Az amerikai rezsim kidobta a neoliberális gazdasági evangélium évtizedes hagyományait, és elindította a Chips Actet, egy több milliárd dolláros támogatásalapú iparpolitikát - minden iparpolitikák anyját.

Mindennek tetejébe az USA és a nyugat 2021-ben nagy felhajtással elindított egy "trillió dolláros", úgynevezett Build Back Better World projektet, hogy felvegye a versenyt a kínai Belt and Road kezdeményezéssel. Öt évvel később a nyugat pontosan nullát tud felmutatni ebből a grandiózus tervből, mivel egyetlen projektet sem finanszírozott nem létező pénzből. Azt mondják, az utánzás a hízelgés legjobb formája. Mit mondanak a sikertelen másolásról?

Végül eljött a felismerés, hogy a kínai kormány valahogyan, dacolva az esélyekkel, szinte minden célját (260-at) teljesítette a MIC25-ben. Kína számos kritikus területen, mint például az elektromos járművek gyártása és a zöld energiaforrások alkalmazása, még saját céljait is messze megelőzte.

Amit a nyugat téved Kínával kapcsolatban, azt téved magával kapcsolatban is - Kína képes az innovációra, és a nyugat nem felsőbbrendű.
 

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
14 939
37 878
113
folyt.

Egy mellékes megjegyzés: amikor az emberek azt mondják, hogy a nyugat innovatív, akkor valójában azt mondják, hogy az USA innovatív. Melyek a legújabb technológiai csodák Angliából, Belgiumból, Ausztráliából, Lengyelországból vagy Litvániából? Ezeknek az országoknak a politikusai felugranak az USA szekerére, és úgy állítják be a felsőbbrendűséget, mint Mussolini, aki Hitler hadseregével feszíti az izmait - ez egy teljes bohózat.

Ezért ma, a 10 éves évforduló alkalmából úgy gondolom, itt az ideje, hogy megnézzük, hol áll Kína a MIC25-ön, és mit jelent ez a világunk számára.

Mi az a MIC25?

Az 1980-as évek eleji piaci reformok óta Kína alacsony költségű munkaerejével és nagy piacával integrálódott a világgazdaságba. Kína fokozatosan fejlesztette gyártási kapacitásait számos ipari ágazatban, elsősorban az értékláncok alsó végén. A gazdasági növekedés gyors volt, és az úgynevezett kínai árelőny segített Kínának piaci részesedést szerezni számos alapvető iparágban. A kínai gazdaság azonban a magas szintű gyártás területén nagymértékben függött a fejlettebb gazdaságok technológiáitól és innovációitól.

A 2013-ban hatalomra került Xi elnök bizonytalannak és fenntarthatatlannak találta ezt a függőséget. 2015-ben a kínai kormány hivatalosan bejelentette, hogy a tervek szerint támogatni kívánja a hazai technológiai innovációkat, növelni kívánja az önellátást a csúcskategóriás gyártás területén, és végül az értékláncok magasabb szintjére kíván lépni.
A tervet a Made in China 2025 című, a nemzeti kongresszusnak benyújtott dokumentumban mutatták be, amely 10 kritikus iparágra összpontosít, és 260 konkrét mennyiségi célt sorolt fel, amelyeket 2025-ig el kell érni.

Aki ismeri a vállalati stratégiai dokumentumokat, annak a MIC25 egy egyszerű program, világosan megfogalmazott stratégiai fókuszokkal és kapcsolódó KPI-kkel. Minden vállalatnak van ilyen.

A MIC25-terv egyik nagyon érdekes része a dokumentum előszavában található, ahol a kínai kormány arról értekezik, hogy mi tette sikeressé a nyugatot.

Az elemzés szerint a nyugat a tudomány és a technológia, az ipar és a gyártás fejlődésével tett szert gazdasági és politikai hatalomra, NEM a többpárti választási rendszer vagy az általános választójog bevezetése miatt. A gazdasági és technológiai fejlődésnek nem kellett együtt járnia a privatizációval és a deregulációval. A piacok nem mindig működtek hatékonyan. A gyártás volt a nemzeti erő alapja, a financializáció pedig károsan hatott a reálgazdaságra.

Alapvetően a kínai kormány eloszlatta azt a mítoszt, hogy egy nemzet csak a nyugati politikai és gazdasági rendszerek nagyarányú átvételével érheti el a modernitást, azaz a modernizáció egyenlő a nyugatiasodással. Ehelyett a kínai kormány úgy véli, hogy a nyugati siker lényege a technológiai és ipari fölényben rejlik.
Kína modernizációja szempontjából a legjobb út az, ha ezeket a kulcsfontosságú sikertényezőket a kínai realitásokhoz igazítjuk, miközben elvetjük a nyugati gazdasági és politikai gondolkodás számos tévedését. Ezért a terv ismételten a kínai sajátosságokkal rendelkező, technológiai, gyártási és innovációs alapú piacgazdaság kialakítására szólított fel.

Ezt a megközelítést szorgalmazta 3 évtizeden keresztül Wang Huning, Kína vezető értelmisége, a 4. legmagasabb rangú állami vezető és az ország legfőbb geostratégája.

Wang Huning 1991-ben megjelent, Amerika Amerika ellen című alapvető jelentőségű könyvében erőteljesen hangsúlyozta a technológia és az ipar szerepét az USA sikerében. Wang Huning gondolatai az elmúlt 30 évben a kínai gazdasági és politikai fejlemények meghatározó alakítói voltak. Tervezem, hogy erről a témáról egy későbbi esszémben mélyebben is írok.

Szemléletes szinten a MIC25 10 fő iparágat határozott meg, amelyekre Kínának összpontosítania kell:
- Következő generációs információs technológia (5G, integrált áramkörök, mesterséges intelligencia)

- Fejlett digitálisan vezérelt gépek és robotika

- repüléstechnikai és űrtechnikai berendezések (utasszállító repülőgépek, műholdak)

- Óceántechnikai berendezések és korszerű hajóépítés

- Korszerű vasúti közlekedési berendezések (nagysebességű vasút, mágneses lebegtetésű sínek)

- Új energiahordozó járművek (pl. elektromos járművek)

- Villamosenergia-rendszerek és -berendezések (atomenergia, intelligens hálózat, ultranagyfeszültségű villamosenergia-átvitel)

- Új anyagok (fejlett kompozit anyagok, nanoanyagok, bioalapú anyagok)

- biofarmáciai és fejlett orvosi berendezések

- Mezőgazdasági gépi berendezések
A 10 kategória mindegyikében magasan specializált technológiákat és berendezéseket azonosítottak a hazai fejlesztésre. Minden területen konkrét célokat határoztak meg a siker mérésére. Összesen 260 célt határoztak meg.

A MIC25 nem csak a felzárkózásról szólt. Előremutató is volt. A MIC25 például már 2015-ben tartalmazta a mesterséges intelligenciával feljavított mobil chipkészleteket. Csak tavaly a vegasi szórakoztatóelektronikai kiállításon az AI-telefonok váltak a legforróbb témává.

Mostanra az AI-funkciókkal ellátott kínai okostelefonok széles körben elérhetőek és rendkívül versenyképesek. A DeepSeek nevű AI startup nemrégiben elért sikerével az összes nagy kínai mobiltelefon-gyártó (Huawei, Xiaomi, Vivo stb.) és mobilszolgáltató (China Mobile, China Telecom stb.) beépíti a DeepSeek-et készülékeibe és hálózataiba, tovább fokozva az AI alkalmazását a világ legnagyobb mobilpiacán.


(a cikk hátralévő részét olvassa el a Substacken, akit érdekel)
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
44 084
84 969
113
China's new high-speed train model CR450 is currently undergoing extensive tests and evaluations on its prototypes, paving the way for the commercial operation of this new bullet train...
Known as the world's fastest high-speed train, the CR450 is capable of running at 450 kilometers per hour in tests and 400 kilometers per hour in operation, according to China State Railway Group Co., Ltd (China Railway).

To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.
 

papajoe

Well-Known Member
2016. február 21.
17 511
59 190
113
China's new high-speed train model CR450 is currently undergoing extensive tests and evaluations on its prototypes, paving the way for the commercial operation of this new bullet train...
Known as the world's fastest high-speed train, the CR450 is capable of running at 450 kilometers per hour in tests and 400 kilometers per hour in operation, according to China State Railway Group Co., Ltd (China Railway).

To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.


Lázárt el kellene küldeni oda háztűznézőbe.
 
  • Tetszik
Reactions: krisss