Az oroszok elkezdték az USA-ból hazacsábítani az orosz tudósokat szakembereket. Túl nehéz dolguk nem lesz a beinduló McCainizmus miatt. A kutató potenciáljuk nő és el is tudják tartani. Ezen kívül a kínaiakra is kezdenek ferde szemmel nézni a pentagonban. Az USA oktatási rendszerében a felsőoktatás erősen a külföldi tanulókra fókuszál. bevételei nagyban függnek tőlük, ha más célpontot néznek ki bezárási hullámok lesznek. De egyre jönnek föl a kínaiaknál az orosz egyetemek, az oroszoknál meg most fogják bevezetni a kötelező kínai nyelv oktatást..Közben fut fel kínában is a tudományos kutatás.
Jelenleg az USA kutatási potenciálját az agyelszívásnak köszönheti. Miután megszűnik vonzó bevándorlási /munkaerő célpontnak lenni a külföldi tudósok, szakemberek, diákok között az előnye villámgyorsan elapad majd, míg a többiek fejlődése felgyorsul a mostanihoz képest is.
Mivel Kínának, Oroszországnak a pénze meg van, befolyási övezete nő, ráadásul most ők is elkezdenek agyelszívásba, egyre nagyobb számban kötnek ki náluk nyugati tudósok, szakemberek, diákok... (Az USA-ban meg a kieső és hazatérő szakembereket nem tudom hogyan tudnák pótolni az alacsonyan képzett mexikói vendégmunkások)
Az oroszoknak soha nem a tudósaik kinevelésében, hanem a megtartásában volt a problémájuk. Ezzel most nincs bajuk. Kína soha nem volt túl innovatív, de tanulékony, és mostanra Japán útjára lépett. Mindezek miatt is a K+F virul Oroszországban és Kínában, miközben az USA kiszervezte az iparágait,ezért a fejlesztései növekedési potenciálja már közép távon is meg fog bicsaklani, de még sikerült megtartania a kutatásai nagy részét. A fentebbi folyamatok miatt viszont a kutatási potenciálja erősen be fog szűkülni, mert nem csak pénzügyi gondok lesznek a projekteknél (már vannak( de emberi erőforrás hiánnyal is szembe kell nézniük a kvalifikált szférában.
Mindez pedig természetesen kihat már a közeljövő technikai fejlesztéseire is, és az iparágak állapotára, azok fejlődési képességére is.