Ehh megint leredukáltuk a világ legösszetettebb geopolitikai kapcsolatrendszerét egy zsidó-arab (illetve Iránt beleértve inkább zsidó-muzulmán) szembenállásra.Ja, mert te azt mondod és egyből az arab az araqbot jobban fogja utálni mint a zsidót, de csak mert te azt mondod.
Szaúd-Arábia és Irán között 45 éve folyamatos szembenállás van proxyháborúkon keresztül. Ha csak az utóbbi évtized eseményeit nézzük akkor is ott van az ellentétes oldalak támogatása a szír és jemeni polgárháborúban, utóbbi ráadásul közvetlenül érinti a szaúdiakat. Az még mindig nem eldöntött kérdés, hogy a Rijád felé kilőtt ballisztikus rakéták milyen arányban a huszik és az irániak termékei, de azért látszik, hogy a Patriotoknak nem Izrael felől érkező fenyegetésekre kell reagálnia...
Aztán ott van a 2015-ös Mekkában történt taposásos baleset több száz iráni áldozattal, Nimr al-Nimr síita hitszónok kivégzése és Szolejmáni haláláról is nagyon pozitív véleménnyel voltak a szaúdiak. Ja és 2018-ban a koronaherceg egy interjúban egyszerre ismerte el Izrael államiságát Palesztina mellett, és lehitlerezte az ajatollahot:
2021 után (kínai közvetítéssel) elkezdődött egyfajta enyhülés, de ezzel igazából csak a korábbi status quo szintjéig sikerült eljutni. Ez abból is látszik, hogy még most is nagyon komolyan veszik az iráni atomfenyegetést (még tavaly is hangsúlyozták, hogy amint Iránnak lesz atomfegyvere, ők is fognak szerezni).
Izraellel eközben végig elég pragmatikus volt a kapcsolat a közös ellenség révén, sőt korábban még a közös légtérvédelem (!) is felmerült tárgyalások szintjén, bár ez ott kb. meg is rekedt.
A gázai háború óta értelemszerűen volt valamennyi elhidegülés, de még így a háború harmadik hónapjában, 20+ ezer palesztin áldozat után is ott tartanak, hogy nyitottak a kapcsolatok normalizációjára amennyiben Palesztina államisága megmarad.
Szóval nem, nem Izrael az elsőszámú fenyegetés a szaúdiak szemében.
Aki továbbra se hiszi, hogy a Közel-kelet egyes részein Iránt tekintik veszélyesebbnek, az nézzen rá erre a kérdésre a 2019-es Arab Barometerből, ami direkt erre a szembeállításra kérdez rá:
Jemen esetében a mintavétel Aden és Szanaa kormányzóságban történt, szóval jól látszik a polgárháborús szembenállás.
Kuwait esetében síita-szunnita feszültségek látszanak, Irakban pedig emellett még bizonyosan az Iránnal folytatott háború nyomai is.
Szóval nem kéne az egész régióra egy monolit tömbként tekinteni mert úgy járunk mint egy tengerentúli nyárspolgár az online térben, aki képtelen felfogni, hogy egy átlagos görög számára a legnagyobb biztonsági kockázatot Törökország jelenti, "pedig ottan európában az oroszok keverik a szart".