"Többen kérdeztek, hogy ki győzött a választásokon. A válasz: még senki. A győzelmet az tudhatja magáénak, aki a választások eredményét kormányalakításra tudja fordítani.
Az izraeli politikai rendszerben nincsenek körzeti képviselők mint a legtöbb demokráciában, Magyarországon is. Az ok, ezzel próbálja Izrael az arab képviselők arányát és ezzel politikai behatását csökkenteni. Izrael arab lakossága 20%. A 120 tagu parlamentben ez 24 képviselőt jelentene. Az arab képviselők száma az előző választásokon volt a legmagasabb, 15.
Tehát, mivel nincs körzeti képviselő, Izraelben egy szelvénnyel szavazunk egy pártra és kész. Két évvel ezelöttig, a legnagyobb párt vezetője alakított kormányt és Ő lett a kormányfő. Ez az általános helyzet csődbe ment kb két éve.A Beniamin Nataniahu kormányfő elleni bűnvádak miatt újabb tényező csatlakozott az így is sok irányba húzó izraeli politikába. Az, hogy bűnper alatti személy lehet-e kormányfő vagy sem.
Mire számíthatunk!? Nézetem szerint négy lehetőség van, amelyek többnyire csak papiron léteznek. A sok ellentét a pártok között megakadályoz 3 lehetőséget a 4 közül. Az első és legkézenfekvőbb opció, Nataniahu alakít koalíciót. Ebben az esetben a kormánypártok a következők lesznek: Likud, Sász, A Tóra Zsidósága, Jobbra, Új Remény, A Vallásos Cionizmus. Ez összesen 59. Kormányalakításhoz 61 kell. Ez azt jelenti, hogy Nataniahunak vagy az arabok támogatására lesz szüksége amit a szélsőjobbos Vallásos Cionizmus párt nem fog engedni, sem a jobboldali telepes Jobbra párt vagy át kell csalogasson 2 baloldali képviselőt. Ezzel Benet és Száár megszegik azt az igéretüket, hogy nem fognak Nataniahu alatt kormányozni. A második lehetőség Yair Lapid Van Jövő pártja. Ez sem lehetséges az arabok nélkül amibe sem Benet Jobbra pártja sem Száár Új Remény pártja nem mehet bele. A harmadik lehetőség Benet Jobbra pártja alakít kormányt. Ehhez az erősen jobbos Jobbra párt a balos Munkapárttal és a szélsőbalos Merec párttal kellene koalicióban lenni. Mint láthatjátok, minden lehetőség csak akkor válhat valóra, ha egyes pártok nagy mértékben megszegik választóik fele tett igéreteiket. Ebben a pillanatban legvalószínünke tűni a negyedik opció, az hogy fél éven belül Izraelben ötödször is választások lesznek.
Mielött egymás torkának estek ki-ki politikai nézete szerint, ne felejtsétek el mennyire minimális vagy egyáltalán nem létező behatása van mindannyiunk magánéletére a kormány milyensége és a kormányfő személye. Izrael egy jól megszerveztt ország. A hivatalok, a gazdaság, az egészségügy és az ország többi intézménye magukat irányítva működik és a hangos sok vihart kavaró politikusoknak kevés behatásuk van rájuk.