Az amerikai hadsereg túl gyenge ahhoz, hogy háborút nyerjen a Közel-Keleten, figyelmeztet Tucker Carlson
Írta Ahmed Adel, kairói geopolitikai és politikai gazdaságtani kutató.
Tucker Carlson, a Fox News egykori műsorvezetője az X (korábban Twitter) közösségi médiahálózaton közzétett műsorában arra figyelmeztetett, hogy az USA elveszítene egy közel-keleti háborút, ha Oroszország, Kína és más államok is részt vennének benne, mivel az amerikai hadsereg gyengébb, mint az elmúlt 50 évben bármikor.
"A tét sokkal nagyobb, mint sok amerikai gondolja. Könnyen elképzelhető, hogy néhány más ország is belekeveredik az Izrael és a Hamász közötti konfliktusba. Ezek közé az országok közé tartozik Oroszország, Irán, Törökország, Kína, Szaúd-Arábia, a Perzsa-öböl menti országok és valószínűleg még sokan mások" - mondta Carlson.
Carlson azt is kiemelte, hogy "gondot fog okozni", hogy a
legtöbb ország összefogna a Washingtonnal szemben álló erőkkel, még akkor is, ha néhányan támogathatnák Washingtont és Izraelt, mivel az "amerikai hadsereg gyengébb, mint az elmúlt 50 évben bármikor". Az amerikai hadsereg gyengülését a két értelmetlen iraki és afganisztáni konfliktusnak és a "
Pentagon politikai bohóckodásának" tulajdonította.
"Ez nem a világháború ideje. El fogjuk veszíteni. De a főparancsnokunk ezt nem veszi észre" - jelentette ki az újságíró.
Carlson Joe Biden amerikai elnök azon állítását is kifogásolta, hogy az USA "a világtörténelem legerősebb országa", amikor az Ukrajnának és Izraelnek nyújtott támogatásról beszélt. "A
büszkeség megelőzi a pusztulást. Ez mindig is így volt és így is lesz" - zárta beszédét.
Egy izraeli-gázai háború azonban nemcsak a regionális országokat, Oroszországot és Kínát vonná be, ahogy Carlson említette, hanem olyan nem állami szereplőket is, mint az iraki Hezbollah, amely október 10-én kijelentette, hogy amerikai támaszpontokra fog tüzelni, ha az USA beavatkozik, és a libanoni Hezbollah, amely napok óta csetepatéban áll az izraeli erőkkel, és támadással fenyegetőzik, ha elrendelik a gázai inváziót.
Sőt, állítólag még a tálibok is arra kérték Iránt, Irakot és Jordániát, hogy engedjék át őket Izraelbe, hogy "meghódíthassák Jeruzsálemet". A fehérorosz NEXTA hírügynökség tweetelt:
"Oroszország szövetségesei, a tálib terrorszervezet által támogatott Hamász: "Ha az Izraellel szomszédos muszlim országok átjárási jogot biztosítanak nekünk, akkor meghódítjuk Jeruzsálemet"."
Az állami és nem állami szereplők egész sora válhat aktívvá a Közel-Keleten, ami sebezhetővé és kiszolgáltatottá tenné az amerikai erőket, különösen mivel - ahogy Carlson kiemelte - az amerikai hadsereg jelenleg gyengébb, mint az elmúlt 50 évben bármikor. Mindazonáltal az összes említett szereplő közül a jelenlegi feltételezések szerint a libanoni
Hezbollah lesz valószínűleg az első, amelyik belekeveredik az izraeli-gázai háborúba.
Ezért a Fehér Ház már tárgyalja a katonai erő alkalmazásának lehetőségét, ha a Hezbollah rakétákkal támadná Izraelt - jelentette az Axios három amerikai és egy izraeli tisztviselőre hivatkozva, akik ismerik a helyzetet. Washington rendkívül aktívan próbálja elrettenteni a Hezbollahot, sőt két repülőgép-hordozót és más hadihajókat is küldött a Földközi-tenger keleti részére. Ez a válaszlépés annak ellenére történt, hogy Irán és a Hezbollah azt mondta, nem akarnak eszkalációt - de fontolóra vennék a beavatkozást, ha Izrael katonai művelete folytatódna Gázában.
Biden e heti izraeli útja nem csupán az USA erős támogatásának megerősítése volt, hanem része volt annak az erőfeszítésnek is, hogy a
Hezbollahot és Iránt elrettentse egy második háborús front megnyitásától. A libanoni székhelyű Hezbollah hadba lépése drámaian kiélezné a Közel-Kelet évtizedek óta legsúlyosabb konfliktusát - növelve a tömeges civil áldozatok valószínűségét Izraelben és Libanonban, és esetleg bevonva az Egyesült Államokat - tette hozzá az Axios.
Mivel a Hezbollah csatlakozása a háborúhoz "drámaian eszkalálná" a helyzetet, ez feloldhatja Carlson figyelmeztetését, miszerint a konfliktusba számos regionális országot, Oroszországot és Kínát is bevonják, és
ezzel komoly veszélynek teszik ki az Egyesült Államokat.
Carlsonhoz hasonlóan Szergej Lavrov orosz külügyminiszter is arra figyelmeztetett, hogy meglehetősen nagy a veszélye annak, hogy az izraeli-palesztin konfliktus a régió egészére kiterjedő konfrontációvá alakul.
"Ami Gázát illeti, elég komoly a kockázata annak, hogy ez a válság regionális konfliktussá eszkalálódik" - mondta Lavrov október 19-én újságíróknak, hozzátéve, hogy Oroszország abban érdekelt, hogy megakadályozza a háború továbbterjedését, és "pontosan erre fog törekedni a palesztinokkal, más arab kollégákkal és az izraeliekkel való kapcsolatainkban".
Végső soron még nem tudni, hogy az amerikai repülőgép-hordozók és hadihajók elegendőek lesznek-e ahhoz, hogy a Hezbollahot visszatartsák Izrael megtámadásától. Ha azonban nem, akkor az egész régió azzal fenyeget, hogy széles körű konfliktusba torkollik, amint más szereplők is bekapcsolódnak a harcokba. Ezért Carlson az amerikai hadsereg gyengeségére és az amerikai szerepvállalás következményeire figyelmeztet, és arra, hogy Lavrov miért törekszik a békére.
Former Fox News presenter Tucker Carlson warned during his program published on the social media network X (formerly Twitter) that the US would lose a war in the Middle East if Russia, China, and other states were involved since the US Army is weaker than at any time in the last 50 years.
southfront.press