https://forum.htka.hu/threads/biztpol-dél-amerika.611/page-40#post-530554
https://latin-amerika.hu/index.php/...yesult-allamok-rendszervalto-laboratoriumaban
"
Az ominózus január 22-e előtt kevesebb mint minden ötödik venezuelai hallott Juan Guaidóról. Csupán egy hónappal ezelőtt a harmincöt éves politikus egy homályos figura volt egy politikailag peremre szorult szélsőjobboldali szervezetben, ami közvetlenül érintett volt jó pár hátborzongató erőszakos utcai cselekményben. Guaidó még saját pártjának is középszerű alakja volt az ellenzéki többségű Nemzetgyűlésben, ami a venezuelai alkotmány értelmében jelenleg törvénytelenül működik...
...Bár úgy tűnhet, hogy Guaidó a semmiből jött, valójában az amerikai kormány elit rendszerváltó üzemei több mint egy évtizednyi kitartó felkészítő munkájának terméke. Egy csapat jobboldali diákaktivistával egyetemben Guaidót arra nevelték, hogy meggyengítse Venezuela szocialista irányultságú kormányát, destabilizálja az országot, és egy napon megszerezze a hatalmat.
Bár a venezuelai politikai élet kisebb figurái közé tartozott, éveken át csendben bizonyította alkalmasságát a washingtoni hatalmi körök felé.
„Juan Guaidó egy olyan figura, akit erre a helyzetre alkottak meg” – nyilatkozta a The Grayzone-nak Marco Teruggi argentin szociológus és a venezuelai politika egyik legfőbb történetírója. „Ez egy laboratórium logikája – Guaidó olyan, mint amikor több elem keverékéből egy olyan karakter jön létre, ami, őszintén szólva, a nevetséges és az aggasztó között ingadozik.”
Diego Sequera, a Misión Verdad oknyomozó oldal újságírója egyetértett: „
Guaidó népszerűbb Venezuelán kívül
, mint azon belül, különösen az elit Ivy League-ben és a washingtoni körökben.” „Ő ott egy ismert figura, kiszámíthatóan jobboldali, aki nem tér el a tervtől.”
Bár ma a demokratikus restauráció arcaként adják el, Guaidó Venezuela legradikálisabb ellenzéki pártjának legerőszakosabb frakciójában csinált karriert, és egymás után állt a destabilizáló kampányok élére.
Pártja nagy mértékben lejáratódott Venezuelában, és részben azt tartják felelősnek a rendkívüli módon meggyengült ellenzék szétforgácsolódásáért.
„Ezeknek a radikális vezetőknek a felmérések szerint nincs nagyobb támogatottságuk húsz százaléknál” – írta Luis Vicente León, Venezuela vezető közvélemény-kutatója. León szerint Guaidó pártja továbbra is elszigetelt, mert a lakosság többsége „nem akar háborút”. „Megoldást akarnak.”...
...Guaidó közvetlenül résztvett a 2014-es
guarimbákban. Konkrétan kirakott a Twitterre egy olyan videót, amelyen sisakban és gázmaszkban látható, körülötte pedig maszkot viselő felfegyverkezett emberek zárnak le egy főutat, ami miatt erőszakos összecsapásokra került sor a rendőrséggel. A 2007-es Generációban való részvételére utalva kijelentette: „Emlékszem, hogy 2007-ben ezt mondtuk: »Diákok!« Most pedig ezt kiabáljuk: „Ellenállás! Ellenállás!«”
Később törölte a Twitter-bejegyzést, mert az láthatóan beárnyékolta azt a képet, mely szerint ő a demokrácia bajnoka.
2014. február 12-én, az akkori
guarimbák csúcspontján, Guaidó felment López mellé a színpadra Népakarat és az Első az Igazság tüntetésén. Egy terjengős kormányellenes beszéd során López arra biztatta a tömeget, hogy vonuljon Luisa Ortega Díaz főügyész irodája elé. Nem sokkal később Díaz irodáját fegyveres bandák támadták meg, és megpróbálták porig égetni. Ortega elítélte a „tervezett és előre kitervelt erőszakot”...
...
Az, hogy a Népakarat összeomlott az általa vezetett erőszakos destabilizáló hadjárat súlya alatt, elidegenítette a közvélemény nagy részét, és sokat ártott az emigrációban vagy őrizetben lévő vezetésének. Guaidó továbbra is egy viszonylag kisebb figura volt; aki kilencéves nemzetgyűlésbeli pályafutása nagy részében pótképviselő volt. Venezuela egyik legkevesebb lakosú államában Guaidó a második helyen futott be a 2015-ös parlamenti választásokon, és mindössze a leadott szavazatok huszonhat százalékát szerezte meg, hogy biztosítsa helyét a Nemzetgyűlésben. Valóban, alfele talán ismertebb volt, mint az arca.
Guaidót úgy mutatják be, mint az ellenzéki többségű Nemzetgyűlés elnökét, de soha nem választották meg erre a posztra. A nemzetgyűlésbeli Demokratikus Egység Kerekasztalt alkotó négy ellenzéki párt megegyezett abban, hogy váltogatják az elnökséget. A Népakarat volt soron, de alapítója, López, házi őrizetben van. A második embere, Guevara, a chilei nagykövetségen bujkál. Egy bizonyos Juan Andrés Mejía következett volna utánuk, de csak most vált világossá, hogy miért Juan Guaidót választották helyette...
...
2018 decemberében Guaidó átszökött a határon, és Washingtonba, Kolumbiába és Brazíliába ment, hogy összehangolja a tervet, miszerint tömegdemonstrációkat fognak tartani Maduro elnök beiktatásakor. Maduro eskütétele előtti éjszakán Mike Pence amerikai alelnök, és Chrystia Freeland kanadai külügyminiszter is felhívta Guaidót, hogy támogatásukról biztosítsák őt.
Egy héttel később Marco Rubio és Rick Scott szenátorok, valamint Mario Diaz-Balart képviselő – mindannyian a jobboldali kubai emigráns lobbi székhelyének számító Floridából – felkeresték Trump elnököt és Pence alelnököt a Fehér Házban. Kérésükre
Trump beleegyezett, hogy ha Guaidó elnöknek kiáltja ki magát, akkor ő támogatni fogja.
A Wall Street Journal szerint Mike Pompeo külügyminiszter január 10-én személyesen is találkozott Guaidóval. Pompeo mindazonáltal nem tudta kiejteni Guaidó nevét, amikor egy január 25-i sajtótájékoztatón beszélt róla, és „Juan Guidónak” nevezte.
Január 11-re Guaidó Wikipédia-oldalát harminchétszer módosították, ami jól mutatja azokat az erőfeszítéseket, ahogyan formálni igyekeznek egy korábban ismeretlen figurát, aki hirtelen Washington rendszerváltó ambícióinak élvonalába került. Végül a szerkesztés ellenőrzése átkerült a Wikipédia „könyvtárosokból” álló bizottságához, akik Venezuela „vitatott” elnökének kiáltották ki...
...Azonban Guaidó Népakarat pártjából kerültek ki a rendőrök és átlagemberek halálát okozó
guarimbák rohamosztagosai. Ő maga is büszkélkedett az utcai zavargásokban való részvételével. Most azonban, hogy megnyerje magának a hadsereget és a rendőrséget, ki kell törölnie véráztatta múltját.
Január 21-én, a puccs előtt egy nappal, Guaidó felesége videóüzenetet intézett a hadsereghez, amelyben arra kérte a katonákat, hogy lázadjanak fel Maduro ellen. Előadásmódja esetlen és kiábrándító volt, jelezve férje korlátozott politikai kilátásait.
Támogatói körében négy nappal később tartott sajtótájékoztatóján Guaidó bejelentette, hogy megoldása a válságra az, hogy „engedélyezzünk egy humanitárius beavatkozást”..."