Szerintem elég egyszerű a képlet. Venezuela rendelkezik a világ legnagyobb olaj készletével (még az I.világháború idején fedezték fel). A jelenlegi gazdasági, politikai helyzet pedig egy hosszan elhúzódó negatív folyamat végterméke...melynek okai a hazafiatlan, korrupt és megalkuvó politikai, üzleti elit és persze a zavarosban halászó külföldi érdekek. Kb. ugyanez zajlik most Ukrajnában csak Oroszország és a NATO közelsége miatt kissé zűrösebb a helyzet.
Az olaj kitermelés mint az ország legjelentősebb export terméke az 1980-as évek elejéig egyébként biztosította az ország, modernizációját és gazdasági fellendülését. A diktatúrákat felváltotta a demokratikus berendezkedés (1958-tól demokratikusan választott kormányok regnáltak, de elnöki vezetéssel). Azonban a 80'-as évek elejétől már megjelentek az 1970-es évek beli olaj-válság negatív hatásai is. Az akkori vezetés elcseszett gazdaságpolitikája, a kormány és magánszektor külső és belső eladósodottsága, pénzromlás, korrupció katalizálta az ország romlását.
1992-ben Chavez (mint a hadsereg egy tisztje), a sikertelen puccskísérlete a gazdasági szankciók ellen és bebörtönzése megteremtette a mítoszát. 1994-ben a frissen szabadult Chavez pártot alapít (MVR) melyel 1998-ban „csapás az oligarchákra és a szegények hőse” kampányával választást nyer. Jelentős és vitatott módosításokat alkalmaz az alkotmányon és populista gazdasági intézkedéseket hoz. 2000-ben és 2006-ban újra választják de a gazdasági válságból ő sem tud kimászni. Több tiltakozás és szervezkedés is volt ellene, a bűnözés növekedett. Chavez 2013-as halálával utódja a volt külügyminiszter Maduro kerül hatalomba (megválasztása paraszthajszálon múlott 1,5%) szintén populista vezető és Chavez örökségét viszi tovább de már feleannyira sem karizmatikus, népszerű és ravasz mint Chavez volt. Gazdasági intézkedéseivel csak rövidtávú eredményeket ért el. Az ország népe megosztott és demoralizált....50%-os az infláció, magas a munkanélküliség és a bűnözés, gyógyszer és élelmiszer hiányos állapotok, kimaradozó energia ellátás. Sokan elhagyják az országot.
Az USA aki bolond lenne ekkora lehetőséget elszalasztani és mintha erre várt volna, megmentőként tünteti fel magát...Hirtelen megjelenik egy önhatalmúlag kikiálltott ellenzéki elnök Guaido és már be is indul a CIA hadművelet.
Trump ugyanis rájött, hogy tök fölösleges neki hadseregeket állomásoztatni drága költségen, amerikai katonák életét veszélyeztetve a Közel-Keleten az olaj biznisze védelmére. Magára vonva az iszlám szélsőségesek haragját is.
Mikor egy karnyújtásnyira van tőle ez a szerencsétlen, politikailag és gazdaságilag is instabillá vált kicsiny de olajban gazdag ország. Ahol az USA a régi jó Közép-Amerikai stratégiája szerint, egy lojális bábkormány oda ültetésével mondjuk úgy, korlátlan "ingyen" olajhoz jutna minimális erőfeszítéssel. Persze ettől még lehet, hogy az új kormány is korrupt és ostoba lesz, de már semmi olyan döntést nem hozhatna az ország gazdaságával, külpolitikájával kapcsolatban ami az új amerikai üzleti érdekek zökkenőmentes kiszolgálását sértené. Különben mennek a levesbe és jönnek az újabb "választások"...
Földrajzi és külpolitikai okokból Venezuela jelenlegi vezetése sem Oroszország, sem Kína, sem Kuba hathatós, hosszútávú segítségére nem számíthat bármennyire is szeretnék, hogy így legyen ez nem nemzetközi porond. "Amerika az amerikaiaké" Az USA sajnos el fogja szigetelni (lásd USA szankciók Venezuela ellen) és le fogja térdeltetni Venezuelát és ebben senkinek sem enged beleszólást. Egy kis dél-amerikai országnak, USA barát dél-amerikai államokkal körülvéve a mai világban az arrogáns USA adminisztrációjával szemben semmi esélye...
"1823. december 2-án deklarálta híres kongresszusi üzenetében James Monroe amerikai elnök a később róla elnevezett Monroe-doktrínát, mely – a dekolonizáció, a be nem avatkozás és a semlegesség jelszavával – döntően meghatározta az Egyesült Államok külpolitikáját."
„Tartozunk annyival […] az Egyesült Államok és ezen hatalmak [ti. az európai nagyhatalmak] között fennálló szívélyes viszony miatt, hogy kinyilvánítsuk: a rendszerük kiterjesztésére irányuló bármilyen kísérlet a nyugati félgömbön veszélyt jelent békénkre és biztonságunkra nézve. Az európai hatalmak már létező gyarmatainak ügyeibe eddig sem avatkoztunk bele, és ezután sem szándékozunk.”
(Monroe elnök 1823. december 2-i kongresszusi üzenetéből)
Természetesen profi módon menne a dolog. A nyugati nemzetek már is elismerték Guaidot. Úgy járkál külföldre, mintha máris megválasztott elnök lenne. Már csak az a kérdés a hadsereg meddig tart ki Maduro mellett. Ha nem tudja fizetni őket akkor nem sokáig. Persze ha siettetni akarják a dolgot elég csak ha a sereg egy része Guaido oldalára áll...az már elég egy polgárháborúhoz és már mehetnek is az USA csapatok a megsegítésükre (Lásd. Szíria). Mert az lesz az első, hogy Guaido behívja őket. Az új választások után pedig dőlnek majd a külföldi hitelek + IMF hitel, az olajból mindenre telni fog. Normalizálódik a gazdasági és társadalmi élet. Lesz munka és újabb fellendülés. Az amerikaiaktól fognak fegyvert is vásárolni...Jó lesz ez mindenkinek de legfőképp az USA-nak aki olcsón tud olajhoz jutni és az új Venezuelai vezetésen keresztül hathatósan beleszól az olajár alakulásába.