Marcin Palade politológussal, választási elemzővel beszélgettünk.
kurier.plus
Kiemelnék egy dolgot a cikkből, ami megerősíti a fax választási rendszert, de cáfolja azt, hogy ez mennyire lehet lényeges.
Simán ezen is eldőlhet és ez nagyon igazságtalan, Magyarországon is többet ér egy budapesti szavazata egyéniben, mint egy vidékié.
"Lengyelországban arányos a választási rendszer: 5% a bejutási küszöb, 8% a koalíciós küszöb, 3% a támogatási küszöb. este kilenckor zárják a szavazóhelységeket, 31 ezer szavazókörben minden egyes bizottság elkezdi a számlálást, majd az információ Varsóba áramlik, a 41 körzeti iroda mellett, ahol osztják a mandátumokat. 68 ezer szavazat 1 mandátum. Lengyelországban a D’Hondt-módszert alkalmazzák, amely a pártlistás választási rendszerekben a mandátumok kiosztásának egyik kevésbé arányos módja, mert kis mértékben a nagy pártoknak kedvez a széttagolt kis pártokkal szemben. A módszer rendkívül egyszerű: egy lapra felírják az egyes pártok által kapott szavazatok számát, majd ezek alá külön sorokban a szavazatszámok felét, harmadát, negyedét és így tovább. A legnagyobb osztó a megszerezhető mandátumok száma. Az így kapott D’Hondt-mátrixban megkeresik a legnagyobb számot, és amelyik pártnak az oszlopában az található, kap egy mandátumot. Ezután megkeresik a következő legnagyobbat, és ez addig ismétlődik, amíg az összes mandátumot ki nem osztották.
Ez alapján érdekesség, hogy a legnagyobb körzetnek számító Varsóban elég egy körzetben 4%-ot elérni, hogy mandátumot szerezzen egy párt, miközben a legkisebb körzetben 12% kell, hogy mandátumra váltsák."