[BIZTPOL] Közép-Európa (V4 országok)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

bartinieffektus

Well-Known Member
2012. december 4.
1 149
357
83
http://www.thenews.pl/1/9/Artykul/174386,Tape-scandal-PolishAmerican-alliance-worthless-says-foreign-minister

"Poles have a primitive mentality and the 'Polish-American alliance is worthless', Poland's foreign minister"

“The Polish-American alliance is worthless, even harmful, as it gives Poland a false sense of security. It's bullshit.”
 

imike

Well-Known Member
2013. január 29.
2 131
7 161
113
Egy elég jó cikk a Cseh légierőről:

http://www.honvedelem.hu/cikk/44846_repult_orak_tekinteteben_nato_atlag_alatt_a_cseh_gripen_pilotak

„Mi légtérvédelemre specializálódtunk, amely mindössze fele a partner országok szerepének”, mondta Nezbeda. A Cseh Légierő parancsnoka még egy aspektusból – a légtér mértével - magyarázta a viszonylag kicsi légi tapasztalatukat. A légterünk mérete nem teszi lehetővé a hosszabb bevetéseket és tréningeket. „Ha megnézzük az Amerikai Légierő pilótáit, ők sok időt töltenek a levegőben anélkül, hogy bármilyen akciót végrehajtanának, mindössze repülnek a bázis és a kiképző terület között. Mi lényegesen gyorsabban elérjük a helyszínt és kevesebb időre van szükségünk ahhoz, hogy visszaérjünk a bázisra. Ebből adódóan mi hatékonyabban kihasználjuk a repült órákat. Jelenleg ezen az állapoton a hadsereg nem kíván változtatni.

A 2027-ig érvényben lévő Gripen lízingszerződéssel együtt a hadsereg 25 ezer repült óráról is megállapodott, ami évi 2 100 repült órát jelent. Jelenleg 23 pilótája van a Cseh Légierőnek és a tervek szerint ez a szám évente kettővel nő majd. Ebből következik, hogy a „helyi katonai elit” évente kevesebb, mint 100 órát tölt majd a Gripenben. Másik probléma a pilóták életkora. A cseh vadászgép pilóták életkora magasabb, mint a NATO átlag. Vannak olyan nem hivatalos vélemények, amelyek értelmében a nemzetközi biztonsági fejlesztéseknek köszönhetően a cseh Gripen pilótákat gyakrabban bevonják majd közös hadműveletekbe.

Arra is könnyedén van lehetőség, hogy a szükséges repült órákat bármikor megvásárolják Svédországtól. Emellett további intézkedésekre is szükség van, például növelni a védelemre fordítható összeget és javítani a képzési rendszert. Az egyik cél, hogy a fiatal pilóták hamarabb repülhessenek a Gripennel. Az új képzési programot úgy alakítják ki, hogy a legjobb pilóták L-39 Albatros kiképző gépről egyenesen a Gripenre kerülnek majd, kihagyva a köztes – L-159 Alca - lépcsőfokot. Ezzel a képzési program két évvel lerövidülne és a legjobb pilóták már 30 éves korukban elkezdhetnének repülni a Gripennel.

A gyorsabb képzési program kapcsán még egy kérdés felvetődik. Elegendő-e 14 vadászgép a Cseh Köztársaság számára? A hadsereg válasza értelmében ennyi gép elegendő a jelenlegi feladatok ellátásához. De mi történik akkor, ha azonos időben több műveletre is sor kerül? Ezt senki nem tudja pontosan, írja Stratilík. Ez a helyzet előállhat például 2016-ban, amikor lejár a szlovák MiG-29-esek üzemideje és felajánlásuk értelmében a légterük védelmét a csehek fogják ellátni. Ezért is reménykedik titkon a cseh védelmi miniszter abban, hogy a szomszédos Szlovákia addigra beszerzi saját, új vadászgépeit.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 850
57 830
113
Úgy látszik, hogy a lengyelek "értéktelen" f@szt kaptak be, ezért irigylik Orbán szájából a ruszki dákeszt XD

http://www.vg.hu/kozelet/politika/orban-leszpta-putyint-dagad-a-lengyel-szivarogtatasi-botrany-429876
 

laudarage

Active Member
2014. február 3.
1 689
4
36
Egy gondolatkísérletre invitálnálak benneteket.

Tegyük fel, hogy valamilyen oknál fogva az USA/NATO/EU már nem tudná vagy nem akarná garantálni Magyarország biztonságát.
Mondjuk teszemazt elmúlik a nagy Amerika-bűvölet, mindenki felébred, körbenéz, és megpillantja a másikat a Kárpát-medencében. Magunkra maradtunk a szomszédainkkal, nem számíthatunk a nyugati hatalmak védelmére.

Mit tennétek, hogy egy ilyen helyzetben ne induljon el a Kárpát-medencében a nagy csihi-puhi?

Az én stratégiám röviden a következő lenne:
- véleményem szerint Mo. biztonságára Románia és Szerbia jelenti a legnagyobb veszélyt, kb. külön-külön is elbánnának Mo.-gal,
- ezért legalább az egyikőjükkel "ki kell egyezni". Én kettejük közül Szerbiával "egyeznék ki", mi több, Mo. legfontosabb stratégiai partnerének tekinteném Szerbiát (márcsak egyébként Oroszo. miatt is). Romániát nem (Erdély miatt).
- Szerbia mellett még Szlovákiát tartanám Mo. legfontosabb partnerének.
- Szerbiának segítenék "Jugoszlávia" rekonstruálásában, mivel egy erős délszláv állam elzárja a török/arab/muzulmán terjeszkedés irányát délről Mo. irányában,
- ezért Szerbia és Horvátország viszonylatában következetesen mindig Szerbiát támogatnám (természetesen az ésszerűség határáig),
- Horvátországgal igyekeznék jóban lenni, amennyiben ez a Szerbiával való viszonyt nem rontja,
- Szlovéniát semlegesnek tekintem,
- Ausztriával igyekeznék minél jobb kapcsolatokat ápolni, de elsősorban a szláv államokat tekinteném stratégiai partnernek (ennek oka, hogy ne "invitáljam" a germán terjeszkedést a szláv államok közé, amely germán-szláv feszültségekhez vezet),
- Szlovákiával muszáj jóban lenni, mivel az egész északi határunk velük közös (és szerencsére a magyar-szlovák kapcsolatok nem is annyira rosszak),
- Ukrajnát pedig nem tartom sem barátnak, sem ellenségnek (ellenségnek még akkor sem, ha esetleg "visszakötevelnénk" tőlük Kárpátalját).

Az indoklásom a következő:
- Románia preferálása nem tetszene Oroszo.-nak és úgy általában a szláv országoknak, azonkívül hülyeség lenne őket támogatni, mikor náluk van Erdély,
- Szerbiával való ellenségeskedés esetén biztonsan elveszítenénk Oroszo. támogatását, ráadásul Szerbia nem éppen gyenge ország katonailag,
- Horvátország többnyire orosz- és szerb-ellenes, de ugyanakkor időnként nem kevesbé ellenséges Mo.-gal szemben, mint Szerbia, ezért támogatnám Horvátország helyett Szerbiát.

Szerencsére a Budapest-Belgrád kínai vasútvonal ill. a Déli-Áramlat is a magyar-szerb stratégiai kapcsolat irányába hat.

Mi a számomra elképzelhető legrosszabb "anti-stratégia":
- ellenségeskedés Szerbiával (és Oroszo.-gal),
- Románia támogatása a NATO-n belül,
- Ukrajna támogatása Oroszo.-gal szemben.

Miért? (jövőbeli események egy lehetséges menete)
1. Szerbia betámadja Mo.-ot délről,
2. Románia Moldova megszerzése után kiegyezik Oroszo.-gal, kilép a NATO-ból orosz segítséggel, majd "megfordul", és betámadja Mo.-ot keletről,
3. ekkor már Szlovákia is gondol egyet, hogy "miért ne?", betámadja Mo.-ot északról és elveszi Észak-Magyarországot (Nógrád, Heves, Borsod).

Ebben az esetben "okos" stratégiával "sikeresen" leredukáltuk Magyarországot Nyugat-Magyaroszágra, egy "Pannóniára". Amely természetesen ilyen helyzetben osztrák-német függésbe kerülne. És akkor még szerencsések is vagyunk... mert feltételeztem, hogy Horvátország nem bántott minket.

Mi a véleményetek?
 

imike

Well-Known Member
2013. január 29.
2 131
7 161
113
http://www.vajma.info/cikk/kulfold/52059/Szarajevo-bortonnel-bunteti-a-kulfoldon-harcolokat.html

Bosznia-Hercegovina tíz évig terjedő börtönbüntetéssel sújthatja a külföldi hadszíntéren harcoló boszniai zsoldosokat - számolt be róla szerdán a szarajevói sajtó.
mostantól hivatalosan is bűncselekménynek tekintik azt, ha az ország állampolgára külföldi összecsapásokban vesz részt az adott ország katonai, félkatonai vagy félrendőri erőinek oldalán.

A zsoldosok mellett öt évig terjedő börtönbüntetésre ítélhetők azok, akik katonai vagy félkatonai alakulatokat szerveznek külföldi harcokra, illetve felkészítik, kiképzik az önkénteseket. Továbbá négy évre ítélhetők azok, akik nyilvánosan vagy a médián keresztül a külföldi harcokban való részvételt népszerűsítik
 

Eltorro

Active Member
2010. szeptember 27.
1 394
2
38
A román-magyar viszony sok minden, csak nem rossz.
Az utóbbi 5 évben elég radikális változás állt be (legalábbis az kisemberek szintjén), mert miközben a cigányság "elnyomása" miatt sorozatos támadások érik nyugat felől a románokat (és részben minket), addig az egyszeri román nacionalistákban is felrémlett a régi frázis: "Ellenségem ellensége a barátom."
Szóval az a nagy b. helyzet, hogy a kedvenc kisebbségeinknek hála pont azok hajlanak a magyar-román barátság felé odaát akik előtte legjobban verték a mellkasukat, hogy Erdély ősi román föld.
10406962_250827438441679_3071665395696436569_n.jpg
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 372
11 337
113
Egy gondolatkísérletre invitálnálak benneteket.

Tegyük fel, hogy valamilyen oknál fogva az USA/NATO/EU már nem tudná vagy nem akarná garantálni Magyarország biztonságát.
Mondjuk teszemazt elmúlik a nagy Amerika-bűvölet, mindenki felébred, körbenéz, és megpillantja a másikat a Kárpát-medencében. Magunkra maradtunk a szomszédainkkal, nem számíthatunk a nyugati hatalmak védelmére.

Mit tennétek, hogy egy ilyen helyzetben ne induljon el a Kárpát-medencében a nagy csihi-puhi?



-Sem a szlovák, sem a szerb haderőben nem látok jelenleg potenciált arra, hogy komoly fenyegetést legyenek képesek nyújtani. Nekik is kilóg a seggük a gatyából.
Persze, valami nemvárt politikai fordulattal elmérgesedhet a helyzet, de nem hiszem, hogy egy-két nap leforgása lenne, lásd Ukrajna esetét.
Ha mondjuk egy hónap alatt nem tud az aktuális magyar vezetés pár kamionnyi pct.rak.-ot, beszerezni, akkor mondjuk tökmindegy.
-Románia lehet az egyetlen fenyegetés, létszámuknál fogva, viszont őket be lehetne kényszeríteni egy kétfrontos háborúba, ha értitek mire célzok.
-Horvátország hagyományosan jó partner, kedvező a magyarság megítélése szerintem. Amúgy van tengeri kijáratuk is. :)
-Ausztriával semlegességre törekednék. Nem erőltetnék velük semmit.
-Kárpátalját (is) persze vissza, a ruszinoknak területi autonómiát, anyanyelvi oktatást, meg egy kicsi életszínvonal emelést úgy általánosságban, aztán kész.


-A Déli-Áramlat lehetne kockázati tényező, de ha Észak-Koreában mehet Délre a gáz...
-A bevándorlókat egyszerűen nem kell beengedni és kész. Ide leginkább csak ál-muzulmánok jönnek, akiknek otthon nem volt maradásuk. Pl. egy rendes, vallásos török hazaárulásnak tartja az elvándorlást.
Konkrét eset volt egy szolnoki helikopteres ismerősöm esete, aki többedmagával az itt gyakorlaton lévő török pilótákat elvitte városnézésre, és bementek egy gyrososhoz. Amikor a törökök meglátták, hogy a pultnál is török van, sarkon fordultak és kimentek.
-Románia átállása az oroszok oldalára? Áhh, ők nem az átállós típus, a végsőkig kitartanak szövetségeseik mellett. :D :D :D :D
Na, jó, komolyra fordítva: teljesen megbízhatatlannak tartom őket. Ahogy Sztálin mondta, románnak lenni foglalkozás.

-Szlovéniával látok lehetőséget még javításra. Ha mondjuk felajánlanánk nekik a légtérvédelmet, az jó pont lenne kb. mindenhol, mert egy olyan körömnyi országon segítünk, ami amúgy nem oszt, nem szoroz, talán jó pont a NATOnál, és igazából sokkal nem hiszem, hogy megdobná a költségeket.
Mert, ha Ausztriából jön egy gép, és nem jelentkezik be, akkor, a amúgy nincs a levegőben a keszi, tökmindegy, egyből mehetnek rá a horvátok. Ha meg Olaszország felől tart Keletnek, Észak-keletnek, akkor úgyis jönne hozzánk.

Oroszországon kívül még Törökországgal mélyíteném a kapcsolatokat. Regionális nagyhatalomnak tartom, ráadásul általánosságban véve is kedvelnek minket, bölcs vezeőink minden erőfeszítései ellenére.
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 999
23 155
113
Egy gondolatkísérletre invitálnálak benneteket....
Mi a véleményetek?

Van egy pár jó meglátás a gondolatmenetedbe, csak azért az egész egy irrealitás talaján mozgó III.vh-val felérő konfliktust vizionál.
A mai katonai konfliktusokat is végignézve leragadtál az érzelmi szálnál, holott ma is látszik hogy a gazdasági érdekek döntenek el mindent (és sajnos nem a nemzeti!)!
Bevallom, bármennyire is ellenszenvesen viseltetem irántuk valóban a szerbek azok, akiket Mo. "kötélen tudna tartani", akikkel szorosabb gazdasági összefonódás érhető el, és ahol valamelyest létrehozható egy "szövetségi" viszony. Elképzelhetetlennek tartom, hogy általad vizionált konfliktusban a horvátok és szlovének bármit is lépnének...a sógorokat meg végképp. Az ilyesmit úgy kell nézni hogy melyik embertömeg érdekelt egy katonai konfliktusban a Te szcenáriód szerint. A szlovén politikus hogyan indokolná a szlovén "szavazó"-nak, hogy most ez vagy az mellett hadba kell vonulnia...vagy a horvát,...az osztrákot meg végképp...Ahhoz ezek a "népek" szerintem túl kényelmesek (ahogy lassan mi is) és jobban érdekeltek egy status quo-ban ahol megy a turizmus és nem potyognak bombák az utcákra...
Mo. most mulasztotta el, hogy bármit is tegyen kárpátaljáért (katonai szempontból).
Szlovákia Csehország nélkül semmit sem fog tenni - soha - Mo.-nak nem is méltó ellenfél, a mai haderővel 24h alatt személyszerint el tudnám foglalni még úgy is hogy ha készülnének ránk...(megtartani persze más kérdés).
Románia. Nos igen...ezt jól látod,...ez az az embertömeg ami beleviheti a politikusokat egy háborúba Mo.-gal ill. forditva, a politikusok az embertömeget. Itt lenne nagy igazság, hogy minnél hamarabb történik meg ez a pengeáltás nekünk az csak annál jobb.
Hogy ez hogyan vihető végbe...?...nos, igen,...csak és kizárólag szerbiával és a "jó" öreg oroszországgal! a többit meg képzelje hozzá mindenki a maga szája ize szerint...

(a lengyelekről meg inkább most nem irok...most ép két szék közé ülnek)
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 831
30 925
113
Szerbiát nem tudom miért tartjátok megbízhatónak. A mostani tökölődése a Déli Áramlat megépítésén is intő jel, hogy elég könnyen nyomás alá helyezhető vagy megvesztegethető. Ez meg csak egy kurva gázcső, abból is az a fajta, ami az egész EU-nak (lakosságnak, iparnak) csak jó lenne, de még így is meg lehet náluk (is) akasztani. Ehez képest egy háborús részvétel két nagyságrenddel komolyabb téma.
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 999
23 155
113
Kedves joker,
ha figyelmesen olvastál volna sehol sem volt szó bizalomról, jómagam is annyit irtam: "a szerbek azok, akiket Mo. "kötélen tudna tartani", akikkel szorosabb gazdasági összefonódás érhető el, és ahol valamelyest létrehozható egy "szövetségi" viszony."

Az idézőjeleket sem használtam véletlenül a szövetségnél.

Az indoklást a miért-re pedig Te magad irtad le a legpontosabban: "elég könnyen nyomás alá helyezhető vagy megvesztegethető"
 

imike

Well-Known Member
2013. január 29.
2 131
7 161
113
Szerintem mindig csak a régi jól bevált oszd meg és uralkodj működik.
Pl.: Románokat utálják a Bolgárok (lásd második Balkán háború, vagy első VH), Románok utálják a Szerbeket (lásd Timok völgyi románok ügye).
 

laudarage

Active Member
2014. február 3.
1 689
4
36
Szerbiát nem tudom miért tartjátok megbízhatónak. A mostani tökölődése a Déli Áramlat megépítésén is intő jel, hogy elég könnyen nyomás alá helyezhető vagy megvesztegethető. Ez meg csak egy kurva gázcső, abból is az a fajta, ami az egész EU-nak (lakosságnak, iparnak) csak jó lenne, de még így is meg lehet náluk (is) akasztani. Ehez képest egy háborús részvétel két nagyságrenddel komolyabb téma.

Hadd pontosítsak: nem megbízhatónak tartom őket, hanem kulcsfontosságúnak. Mo. biztonsága szempontjából.

Illetve ez az egyik olyan reláció, amelyen még nagyon sokat kell dolgozni.

A tökölődése (Déli Áramlat) meg akár esély is lehet Mo.-nak, hogy bizonyítson Oroszo.-nál: ugyanis Oroszo. most azt tapasztalhatja, hogy nem biztos, hogy egy ország csak azért jó szövetséges/partner, mert szláv.
Így csökken azon "hátrányunk", hogy mi magyarok nem vagyunk szlávok a minket körülvevő "szláv tengerben".
Kb. így: "Lám még a magyarok is jobb fejek!"
És Ukrajna/Lengyelország jelenlegi viselkedése is növeli ennek a lehetőségét.
 

laudarage

Active Member
2014. február 3.
1 689
4
36
<blockquote rel="laudarage">Egy gondolatkísérletre invitálnálak benneteket....
Mi a véleményetek?

Van egy pár jó meglátás a gondolatmenetedbe, csak azért az egész egy irrealitás talaján mozgó III.vh-val felérő konfliktust vizionál.
A mai katonai konfliktusokat is végignézve leragadtál az érzelmi szálnál, holott ma is látszik hogy a gazdasági érdekek döntenek el mindent (és sajnos nem a nemzeti!)!
...
Elképzelhetetlennek tartom, hogy általad vizionált konfliktusban a horvátok és szlovének bármit is lépnének...a sógorokat meg végképp.
...
</blockquote>

Arcas

1. III.vh: szerintem egy stratégiai elemzésnél semmilyen lehetőséget nem szabad kizárni (ugye nemrég még azt olvashattuk biztonságpolitikai szakértőktől, hogy a 21.sz.-ban illetve -tól a hagyományos háború már elképzelhetetlen stb.) - továbbá a III.vh-val felérő konfliktus esélye most éppenhogy nem is olyan kicsi, és valószínűleg a következő években fokozatosan tovább emelkedik,

2. Kíváncsi lettem: milyen érzelmi szálnál ragadtam le? Ez ellen tiltakozom :) csak és kizárólag a kőkemény rideg racionalitás vezérelt :)))

3. Én sem állítottam, hogy a horvátok, a szlovének vagy a sógorok bármit is lépnének. Szerbiát, Romániát és (zárójelben) Szlovákiát említettem.

Konkrétan ezt érzem: Kelet-Magyarország van veszélyben.

Még konkrétabban, véleményem szerint olyan konfliktusba sodródunk (ld. nagy sakktábla), amelyben Kelet-Magyarországot "tettük meg tétnek".
Ha elb.uk, Kelet-Magyarországot elveszíthetjük, marad nekünk egy Pannónia.
Ilyen szempontból a kormány tényleg előrelátó, hogy Székesfehérvárra helyezi a HM-ot. Ha nem vigyázunk, még fővárosunk is lehet! :) (Jó, mondjuk ez nem vicces.)

Ha ügyesek vagyunk, szintén Kelet-Magyarország bővülhet: pl. Kárpátaljával.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 831
30 925
113
Kb. így: "Lám még a magyarok is jobb fejek!"
Csak ezzel a jófejséggel nem sokra mész, max Karácsonykor küldenek jófejségből ők is egy képeslapot. Itt üzletelni kell velük ezerrel mert azt tudják ténylegesen értékelni, és azzal lehet előbbre haladni. Ha meg a Déli Áramlat elbukik, akkor marad a jófejség, de elúszik az üzlet. Persze tudom, hogy épp egy hitelszerződés meg egy megaberuházás is most jött össze velük, de ok, ez megvan, tovább kell lépni, jöhet a következő.
 

laudarage

Active Member
2014. február 3.
1 689
4
36
<blockquote>Kb. így: "Lám még a magyarok is jobb fejek!"
Csak ezzel a jófejséggel nem sokra mész, max Karácsonykor küldenek jófejségből ők is egy képeslapot. Itt üzletelni kell velük ezerrel mert azt tudják ténylegesen értékelni, és azzal lehet előbbre haladni. Ha meg a Déli Áramlat elbukik, akkor marad a jófejség, de elúszik az üzlet. Persze tudom, hogy épp egy hitelszerződés meg egy megaberuházás is most jött össze velük, de ok, ez megvan, tovább kell lépni, jöhet a következő.</blockquote>

Teljesen félreértetted. Jófejség alatt nem azt értettem, hogy nézünk egymásra és mosolygunk, meg képeslapokat küldözgetünk, hanem azt, hogy jól együtt tudunk működni. Pl, ahogy mondod üzleti téren. Hogy mondjak egy példát nem-jófejségre: az EU-nak érdeke lenne Oroszo.-gal együttműködni, de inkább balhézik, nem jófej.

Szóval kipécézted magadnak a "jófejség" szót, aztán belemagyaráztál valami butaságot, aminek nem sok köze van ahhoz, amit mondtam. Mindegy, lépjünk tovább ezen.
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 999
23 155
113
Szlovákiát megtámadni nem kell félnetek jó lesz :D

"A védelmi minisztérium 2013-as állami kimutatási tervezete szerint, amelyet csütörtökön a védelmi és biztonsági bizottság tárgyalt, a honvédelmi minisztériumtól több mint 1 millió eurót vontak meg a futball stadionok átépítése és felépítése miatt.

Galko kiemelte, hogy haosnlóan, mint 2012-ben és 2013-ban őrülten növekedett a katonai hírszerzés költségvetése.
A SaS képviselője a jelenlegi miniszternek, Martin Glváčnak rádásul azt is felrótta, hogy a védelem korszerűsítésébe beleszámítódtak olyan elemek is, mint a traktorok vásárlása, a hajógyár rekonstrukciója, a tulajdonjogok elrendezése, vagy azon épületek fel- és átépítése, ahol az információs rendszerek vannak.

Galko felhívta a figyelmet, hogy ezekre a tételekre több százezer euró ment el, míg az a védelem igazi korszerűsítésére, mint a harci járművek vagy radar beszerzésének esetében csupán tízezres összegekről lehet beszélni.

A volt védelmi miniszter úgy véli, Glváč így próbálja elérni a megígért modernizációt, melyre a honvédelmi mininsztérium költségvetésének 7,8 százaléka helyett most 15,31 százalékot áldoznak. Galko azt szeretné, ha a védelmi minisztérium bemutatná az utóbbi évek korszerűsítés címszó alatt vásárolt tételeit. Szerinte azonban a jelenlegi védelmi miniszter ezt azzal utasította el, hogy a NATO felügyelte a vásárlásokat.
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 999
23 155
113
Ami meg az ivóvizet illeti:
http://www.bumm.sk/96641/hiszteria-a-viztorveny-korul.html
A vizprobléma nem is olyan távoli, mint azt gondolnánk...
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 921
4 671
113
http://www.defensenews.com/article/20140708/DEFREG01/307080030/Poland-Launches-Tender-Assault-Helicopters