Szerdán kezdődik Európa talán legizgalmasabb aktuális pere, a montenegrói puccsisták tárgyalása. Milivoje Katnic főügyész összesen 14 ember ellen emelt vádat, köztük ketten orosz állampolgárok és szökésben vannak, ketten a legnagyobb montenegrói ellenzéki párt emberei, a többiek pedig szerbek, és egyik közülük a szerb csendőrség egykori parancsnoka.
Alekszandar Sindelic, vagy becenevén Szasa, egy hosszú vörös szakállt viselő zűrös alak. Egyszer már elítélték gyilkosságért Szerbiában, és kezelték elmebajjal is. 2014 elején Szerb Farkasok néven egy paramilitarista csoportot alakított, amely önkénteseket toborzott a kelet-ukrajnai háborúba, az oroszok támogatta felkelők oldalán. A farkasok állítólag részt vettek a Krím megszállásában is, majd Donyeckben harcoltak tovább. Sindelic ott ismerkedett meg két orosszal, bizonyos Eduard Sirokovval és Vlagyimir Popovval. Mindketten a GRU, vagyis az orosz katonai titkosszolgálat ügynökei. 2015 májusában meghívták Moszkvába, ahol Sindelicet beszervezték. Előtte órákon át egy hazugságvizsgáló gépre kapcsolva faggatták, hogy megbizonyosodjanak szándékairól. Az oroszok 2016 áprilisában nagyon komoly megbízást adtak neki: álljon készenlétben, hogy a vezényletével terrortámadásokkal akadályozzák meg, hogy Montenegró a NATO tagja legyen.
Velimirovic együttműködéséért megúszta pénzbüntetéssel, 30 ezer forintnak megfelelő bírság befizetése után szabadon távozhatott. Sindelic vádalkut kötött a montenegrói hatóságokkal, ő a per koronatanúja. Mostanra ő is szabadlábon van. Dikic az első napokban éhségsztrájkkal tiltakozott fogvatartása ellen, ő várhatóan ott lesz a vádlottak padján. A montenegrói kormány kérésére többeket lecsuktak Szerbiában is a csoport támogatói közül. Belgrádban elfogták az akciót irányító két oroszt is, de ők már szabadok. Popovért és Sirokovért személyesen utazott Belgrádba Nyikolaj Patrusev, az FSZB (az orosz titkosszolgálat) egykori igazgatója, jelenleg az orosz nemzetbiztonsági tanács titkára, és hazavitte őket Moszkvába.
https://444.hu/2017/05/24/valosagga-valt-a-legvadabb-politikai-krimi