[BIZTPOL] Közép-Európa (V4 országok)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Pal

Well-Known Member
2017. november 19.
2 023
1 521
113
PZL Sokolra gondoltál minden bizonnyal. :)
A Sokoł-nal vannak ujabbak is (nezd meg a fenti linken), a PZL ceg csak az utobbi par evben 37 millio eurot tett a R&D-be. Ez nyilvan nem USA/Oroszo szintje, de ugye nem is arrol beszelgetunk Jokerrel.
 

Pal

Well-Known Member
2017. november 19.
2 023
1 521
113
Laikus kérdés,mi van ha a karabély gyártást úgy kezdenénk,hogy pl megvesszük a gyártósort is?
Meg mindent is,amit gyártani akarunk?
de miert adnak el a gyartosort? (az ukriktol vett raketazavaro gyartosor mas tema, ok az anyjukat is eladnak, ha nem tettek volna mar reg meg...). Szoval mivel nem tudod megvenni a gyartosort (max valami regiet amit meg ugye mar nem akarunk gyartani) igy marad a licence-gyartas vagy lemasolas vagy onallo fejlesztes.
 
R

rejsz felügyelő

Guest
A kézifegyvergyártáshoz tök átlagos szerszámgépek kellenek. Egyedül a cső huzagolása problémás, ahhoz meg kell venni külföldről a célgépet és találni egy értelmes szakembert. Ennyi. Lőszergyártáshoz kell gyártósort vásárolni bár megjegyzem itthon is foglalkoznak sori gépek tervezésével és gyártásával(Balassagyarmatról valaki?).
A szakemberhiány sem probléma ha egy cég emberi körülményeket és normális fizetést biztosít.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 831
30 925
113
A kézifegyvergyártáshoz tök átlagos szerszámgépek kellenek. Egyedül a cső huzagolása problémás, ahhoz meg kell venni külföldről a célgépet és találni egy értelmes szakembert. Ennyi. Lőszergyártáshoz kell gyártósort vásárolni bár megjegyzem itthon is foglalkoznak sori gépek tervezésével és gyártásával(Balassagyarmatról valaki?).
A szakemberhiány sem probléma ha egy cég emberi körülményeket és normális fizetést biztosít.
Huzagoló gép is csak kerülne egy belföldön, de ha nem akkor meg kell venni, nem egy bonyolult szerkezet. Lőszergyártás meg biztosan létezik, más lőszert gyártani meg kb egy beállítás és a lövedék- meg a hüvely méretét és formáját adó sablonok kicseréléséből áll. Oda még licensz sem kell, a lőszertípusok nagyrészének leírása teljesen nyilvános adat és rég lejárt a szabadalmi oltalma.
 

hunter85

Well-Known Member
2015. május 10.
1 882
5 218
113
A kézifegyvergyártáshoz tök átlagos szerszámgépek kellenek. Egyedül a cső huzagolása problémás, ahhoz meg kell venni külföldről a célgépet és találni egy értelmes szakembert. Ennyi. Lőszergyártáshoz kell gyártósort vásárolni bár megjegyzem itthon is foglalkoznak sori gépek tervezésével és gyártásával(Balassagyarmatról valaki?).
A szakemberhiány sem probléma ha egy cég emberi körülményeket és normális fizetést biztosít.


Így van! Kaliben magazin egyik számában volt gyárlátogatás élménybeszámoló legutóbb asszem a csehektől (Bren) de volt előtte német gyártónál is (talán Walter) nohh, lényeg hogy mindegyikben megjegyezték, hogy embert alig látni, gyakorlatilag automatizált a teljes termelés. Gyártósort itthon is le tudnak gyártani van azért jópár cég.
A műanyag, üvegszálas alkatrészek meg aztán végképp nem jelenthetnek problémát. Diákként dolgoztam egy nyáron ilyennel foglalkozó vállalkozónál, ő hajókhoz gyártott üvegszálas cuccokat, és ez egy pár fős cég volt és nem volt gond a minőséggel, határidőkkel. Szóval kézilőfegyvergyártás nem lehet probléma.
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 427
7 987
113
A probléma ha beindul az itteni lőfegyvergyártás kinek és hova exportálnánk. Belföldi piac max 2-3 évig lenne. Pár ezer db ot legyártani esetleg 10 ezret itthonra éves szinten meg minek. Tehát ha ősszehozuk azt a gyártást én úgy tudnám elképzelni hogy bér ill kiegészítő kisegítő/besegítő gyártást vállalunk be valamely fegyvergyártónál. Hogy a gépsorokat is legyen értelme fenntartani. Máskülönben a sajtó és egyéb tényezők cafatokra szedné az itthoni "kifizetődő gyártást".
Tehát keresni kell egy fegyvergyártót és bér ill besegítő (bocsánat másképp nem tudom fogalmazni) gyártást vállalunk be. Magyarán legyártunk pl éves szinten 50 ezer db Ak klónt pl M-21 es zacit. A licenszet meg kifizetjük "bérgyártásban" 10-15 ezer db marad itthon a többi meg megyen az eredeti gyártó felé. Az árról meg az illetékesek megegyeznek. Egyébként ezt itt a térségben több gyárral is megcsinálhatnánk. Legalább az adott gyár kapacitása bér ill más módon ki lenne használva.
Ak klónt nekünk azért érné meg mert egyrészt az át il kiképzés egyszerűbb lenne. (tartalékosok/ jelenlegi IQ szintek fiataloknál nem nevetséges a facebuuk meg egyéb nyomkodás jelentős hátránnyal van az emberi kreativitásra).
Modern kézi fegyvereket azt a pár ezer db amire nekünk szükségünk lenne azokat a piacról beszereznénk a többit meg legyártjuk az előbb említtet módon.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 831
30 925
113
tonyo nem kellenek ehez új gyártósorok, épp ezt magyarázzuk, hogy ami van azzal meg lehet csinálni. S ha már belefogsz akkor ne AK klónt készíts, főleg ne licenszbe, hanem valami modernet. Ezért mondtam pl az FN SCAR-t, de tőlem akár más is lehet. És piacra elsősorban belső piacra kell gondolni, mert nem szeretik a gyártók ha a licenszelt cuccaikkal az ők piacukra "tévedsz". Ilyen kikötéssel meg a licenszdíjat is lennebb tudod alkudni. Első körben fel lehetne tölteni a honvédséget, és mellette a civil piacra félautómatákat, ha a jogi környezet megengedi, hogy valaki vegyen is belőle. Ha 10 év mulva leáll a gyártás végérvényesen valamiért, akkor akik a részeket gyártották többet nem foglalkoznak ezzel, hanem a felszabaduló kapacitást másra fordítják, akik meg a fegyverek összeszerelésével foglalkoznak azok ezután a szervízt fogják ellátni, de ez is csak a legrosszabb lehetőség. Ha akarsz és van rá igény akkor begyárthatsz ezek mellett az FN Herstalnak is, de egész lényege, hogy nincs szükséged ehez semmi új gyártósorra, nagyobb költségek nélkül elindítható és leállítható az egész, csak épp elhatározás kérdése.
 

melampo

Well-Known Member
2014. április 20.
2 192
2 888
113
Ti olyan dolgokon akadtok el, amin nem kellene. Minden részletet nem ismerek, így nem akarok ítélkezni, de most este 10:47 van nálam, és most is kapnék több személyt aki tud szilvalekvárt főzni, ráadásul jót. Nem szeretem a főnökömet idézni, de: "ne akarjátok mindig megmagyarázni, hogy miért nem lehet megcsinálni!!!" És ebben kurvára igaza van.


Max CNC gépek, de marógép és eszterga amiből áll a gyártósor. Sok cégnek vannak ilyen gépei, ugyanúgy képesek legyártani. A csőnél a huzagolás lehet probléma, de a kifúrására is elég soknak lenne felszerelése, azt a gépet esetleg meg lehetne venni, de kétlem, hogy Magyarországon senkinek nincs olyan.
Mi is megoldottuk, ezt pont csak azért hoztam fel példának mert hihetetlen dolgokon lehet elakadni, olyanokon ami álmodban nem jutna eszedbe.
Nem tudom te hol élsz de Budapesten és környékén szinte lehetetlen bármilyen szakmunkára is embert találni. Egy barátomék büfébe pultos kislányt nem találnak hónapok óta. Akik jelentkeznek azok vagy nem dolgoznak, vagy drogosok, vagy lopnak és idióták vagy mind egyben.
Én úgy tudtam a selejtezést, felszámolást megoldani az ünnep előtt, hogy a régebbi alkalmazottam hazajött Ausztriából néhány hétre és vele csináltuk meg. De nem tudok neki ezerkétszáz eurot és teljes ellátást adni így nem is várhatom el tőle, hogy maradjon. Örültem, hogy segít. Nem ingyen!
Egész Magyarországon ez a választék.
Katasztrófa.
 
  • Tetszik
Reactions: Pal
R

rejsz felügyelő

Guest
A probléma ha beindul az itteni lőfegyvergyártás kinek és hova exportálnánk. Belföldi piac max 2-3 évig lenne. Pár ezer db ot legyártani esetleg 10 ezret itthonra éves szinten meg minek. Tehát ha ősszehozuk azt a gyártást én úgy tudnám elképzelni hogy bér ill kiegészítő kisegítő/besegítő gyártást vállalunk be valamely fegyvergyártónál. Hogy a gépsorokat is legyen értelme fenntartani. Máskülönben a sajtó és egyéb tényezők cafatokra szedné az itthoni "kifizetődő gyártást".
Tehát keresni kell egy fegyvergyártót és bér ill besegítő (bocsánat másképp nem tudom fogalmazni) gyártást vállalunk be. Magyarán legyártunk pl éves szinten 50 ezer db Ak klónt pl M-21 es zacit. A licenszet meg kifizetjük "bérgyártásban" 10-15 ezer db marad itthon a többi meg megyen az eredeti gyártó felé. Az árról meg az illetékesek megegyeznek. Egyébként ezt itt a térségben több gyárral is megcsinálhatnánk. Legalább az adott gyár kapacitása bér ill más módon ki lenne használva.
Ak klónt nekünk azért érné meg mert egyrészt az át il kiképzés egyszerűbb lenne. (tartalékosok/ jelenlegi IQ szintek fiataloknál nem nevetséges a facebuuk meg egyéb nyomkodás jelentős hátránnyal van az emberi kreativitásra).
Modern kézi fegyvereket azt a pár ezer db amire nekünk szükségünk lenne azokat a piacról beszereznénk a többit meg legyártjuk az előbb említtet módon.
Értelmes üzletkötők kellenek és akkor egész meglepő helyekről is jöhet megrendelés. Régen dolgoztam egy acélszerkezet-gyárban, a 2003-as iraki balhé alatt Irakból(!) volt megrendelésünk amit tejesítettünk is(sajnos a város nevére nem emlékszem, ha minden igaz eljutott oda de lehet hogy már az amcsik állították fel).
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo and Pal

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
Egy időben láttam több tucatnyi hirdetést Táborfalvára. Varrónők. Azóta csak annyit tudok, hogy a 2015M igen vékonykán csordogál ki a katonáknak. Valószínűleg lehet összefüggés, sőt igazából ezt (munkerőhiány) tartom az egyetlen magyarázatnak, miért nincs még átöltöztetve a teljes állomány.
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo and Pal

Pal

Well-Known Member
2017. november 19.
2 023
1 521
113
Mi is megoldottuk, ezt pont csak azért hoztam fel példának mert hihetetlen dolgokon lehet elakadni, olyanokon ami álmodban nem jutna eszedbe.
Nem tudom te hol élsz de Budapesten és környékén szinte lehetetlen bármilyen szakmunkára is embert találni. Egy barátomék büfébe pultos kislányt nem találnak hónapok óta. Akik jelentkeznek azok vagy nem dolgoznak, vagy drogosok, vagy lopnak és idióták vagy mind egyben.
Én úgy tudtam a selejtezést, felszámolást megoldani az ünnep előtt, hogy a régebbi alkalmazottam hazajött Ausztriából néhány hétre és vele csináltuk meg. De nem tudok neki ezerkétszáz eurot és teljes ellátást adni így nem is várhatom el tőle, hogy maradjon. Örültem, hogy segít. Nem ingyen!
Egész Magyarországon ez a választék.
Katasztrófa.
Csak ki ne talaljak Mo-ban is, hogy be kell hozni olcso ukran munkasokat, az joval tobbe kerul hosszu tavon mint magasabb fizut adni a hazai melosnak.... Lo-ban most allunk a szarban, hogy hogy rakjuk ki oket... mar szigoritott a munkaltatasukon a kormany, fizetni kell buntit a cegnek ha ukrant alkalmaz, de meg igy is annyi van/jon mint a szemet es ebbol elobb lesz Lo-ban polgarhaboru minthogy No vagy Oo -val kellene harcolni...
 

Pal

Well-Known Member
2017. november 19.
2 023
1 521
113
Egy időben láttam több tucatnyi hirdetést Táborfalvára. Varrónők. Azóta csak annyit tudok, hogy a 2015M igen vékonykán csordogál ki a katonáknak. Valószínűleg lehet összefüggés, sőt igazából ezt (munkerőhiány) tartom az egyetlen magyarázatnak, miért nincs még átöltöztetve a teljes állomány.
Ez nagyon valoszinu, egyszeruen lehetetlen normalisan dolgozo varronot talalni, egy tavolabbi rokonom is ez miatt hagyta abba a ruhatervezest/gyartast Mo-n. Amit jo minosegben legyartottak azt el is lehetett jo aron adni, csak a termeles kb. 80%-a szar volt.. amit egyenkent kellett javitgatni, az meg ugy nem rentabilis ha gyakorlatilag 2-szer 3-szor kell legyartani egy darab ruhat mire jo minosegu lesz. Ha meg hoznanak be erre ukrant az sem dolgozna jobb minosegben, max olcsobban.
 
  • Tetszik
Reactions: ehnaton

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 427
7 987
113
Csak két esetleg 3 megye jöhetne szóba ahol be tudnánk indítani a szóban forgó gyártás.
-Győr-Moson-Sopron megye
-Hajdú Bihar megye
-Esetleg Szabolcs Szatmár megye
Az elsőnél adva van a jó CNC meg ipari fémmegmunkálás képzés
A másodiknál Borsodból tudnál még jó szakemberek csábítani. Bosch + még élő 45-55 éves esztergályos szakik akik már tudnak dolgozni cnc én is.
A harmadiknál szintén borsod+ megfűszerezve pár ukrán szakival/mérnökkel.
A lényeg meg kell őket fizetni.
A többi megye szakember szempontjából felejtős. Egy ilyen beruházás a feltételek miatt nem "lehetséges".
Joker. Továbbra is fenntartom hogy nekünk első körben Ak klónra de modernebb változatra van szükségünk. Mivel a haderőnkent Tartalékos állományra alapozzuk. 2/3 ad tartalék 1/3 ad szerződéses.
Mint írtam ami jelenti azt hogy nem tudnánk modernebb fegyvereket is gyártani. De jelenleg a hazai piacot kell figyelembe venni. Az meg első körben Ak klon t kíván. A továbbiakban meg mehet valamilyen HK klon licenszbe.
Remélem senki idegeire nem mentem :p
 

silurusglanis

Well-Known Member
2012. augusztus 7.
7 501
5 593
113
A probléma ha beindul az itteni lőfegyvergyártás kinek és hova exportálnánk. Belföldi piac max 2-3 évig lenne. Pár ezer db ot legyártani esetleg 10 ezret itthonra éves szinten meg minek.
Milliós raktárkészletek voltak régen, és nem viccből. Ez csak a honvédelmi készlet, mellette ott van a belügy ahol az AMD-65 áll a fegyverszobákban, azt is cserélni kellene.
Hosszabb távon, ha valakit valahol valamikor támogatni akarunk azt is fegyverek szállításával szokás és így is célszerű, megint csak nem a MH kezéből szeded ki hanem raktárról indul a kaland.

Ha magunknak gyártunk, a piaci árak töredékével számolhatunk. Másrészt jó lenne honvédelmi témában elfelejteni a piacot mint fogalmat.
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 427
7 987
113
Mivel a cégüknél is van uki és ukrán magyar normálisak és korrekt munkát végeznek. Egyébként nem az átlag ukikkal van baj. Azok is megélni akarnak.
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 427
7 987
113
Milliós raktárkészletek voltak régen, és nem viccből. Ez csak a honvédelmi készlet, mellette ott van a belügy ahol az AMD-65 áll a fegyverszobákban, azt is cserélni kellene.
Hosszabb távon, ha valakit valahol valamikor támogatni akarunk azt is fegyverek szállításával szokás és így is célszerű, megint csak nem a MH kezéből szeded ki hanem raktárról indul a kaland.

Ha magunknak gyártunk, a piaci árak töredékével számolhatunk. Másrészt jó lenne honvédelmi témában elfelejteni a piacot mint fogalmat.
Valaki írta hogy alig van 20 ezer db Ak készleten. A belügyi AMD és készleteket nem ismerem. De azok se eget verőek lehetnek. Ha a kormányzat hirtelen több tíz ezer db kíván beszerezni ez itthon is jelentős költségekkel járna. Még évekre is lebontva Gondoljunk bele a kéz kezet mos zsebpolitikába. Tehát egy viszonylag ellenőrizhető és kifizetődő gyártást csak piaci alapon tudnál elképzelni. Nem teljesen 50% piaci 50 % ban kormányzati. Máskülönben a leves nagyon drága lesz.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 831
30 925
113
Mi is megoldottuk, ezt pont csak azért hoztam fel példának mert hihetetlen dolgokon lehet elakadni, olyanokon ami álmodban nem jutna eszedbe.
Nem tudom te hol élsz de Budapesten és környékén szinte lehetetlen bármilyen szakmunkára is embert találni. Egy barátomék büfébe pultos kislányt nem találnak hónapok óta. Akik jelentkeznek azok vagy nem dolgoznak, vagy drogosok, vagy lopnak és idióták vagy mind egyben.
Én úgy tudtam a selejtezést, felszámolást megoldani az ünnep előtt, hogy a régebbi alkalmazottam hazajött Ausztriából néhány hétre és vele csináltuk meg. De nem tudok neki ezerkétszáz eurot és teljes ellátást adni így nem is várhatom el tőle, hogy maradjon. Örültem, hogy segít. Nem ingyen!
Egész Magyarországon ez a választék.
Katasztrófa.
Székelyföld, Budapest méretének 2-3%-a nagyságú város és nemigazán van nehézipar. Persze itt is van gyenge munkás meg gyengén teljesítő cég, de amikor egy spéci fogaskerék kellett az egyik gépünkhöz, akkor a városon belül legyártották és az edzést is helyben megoldották. De a legszebb, hogy ilyen esetben nem is kellene szakmunkára embert találni, mert ezek az emberek a cégeknél már megvannak. Persze aki össze kellene szerelje azt valahonnan elő kell szedni, de van annyi munkanélküli kb bárhol, hogy tíz, műszaki érzékkel rendelkező dolgozni akaró személyt kapjál erre a munkára.
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 427
7 987
113
Székelyföld, Budapest méretének 2-3%-a nagyságú város és nemigazán van nehézipar. Persze itt is van gyenge munkás meg gyengén teljesítő cég, de amikor egy spéci fogaskerék kellett az egyik gépünkhöz, akkor a városon belül legyártották és az edzést is helyben megoldották. De a legszebb, hogy ilyen esetben nem is kellene szakmunkára embert találni, mert ezek az emberek a cégeknél már megvannak. Persze aki össze kellene szerelje azt valahonnan elő kell szedni, de van annyi munkanélküli kb bárhol, hogy tíz, műszaki érzékkel rendelkező dolgozni akaró személyt kapjál erre a munkára.
Esetleg ezekben a városokban kapol még dolgozni tudó és akaró tíz kezű munkásokat.
-Nyíregyháza
-Miskolc kezd kiürülni így nem célszerű oda telepíteni
-Debrecen
-Győr a vonzás miatt. De ott bezony meg kell fizetni. Cserébe viszont jókat tudnál leakasztani. Mert külfi után belföldön jelenleg munkavállalók szempontjából elsődleges célpont
-Székesfehérvár a denso miatt
Dióhéjban ennyi. Még talán két három város szóba jöhet.
Részemről Győr illetve Székesfehérvár lenne az ideális.
Az előbbinél még kapol jó szakikat (persze meg kell fizetned) A másiknál a Denso miatt vannak jó szakik. cnc,maró stb
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 831
30 925
113
Csak két esetleg 3 megye jöhetne szóba ahol be tudnánk indítani a szóban forgó gyártás.
-Győr-Moson-Sopron megye
-Hajdú Bihar megye
-Esetleg Szabolcs Szatmár megye
Az elsőnél adva van a jó CNC meg ipari fémmegmunkálás képzés
A másodiknál Borsodból tudnál még jó szakemberek csábítani. Bosch + még élő 45-55 éves esztergályos szakik akik már tudnak dolgozni cnc én is.
A harmadiknál szintén borsod+ megfűszerezve pár ukrán szakival/mérnökkel.
A lényeg meg kell őket fizetni.
A többi megye szakember szempontjából felejtős. Egy ilyen beruházás a feltételek miatt nem "lehetséges".
Joker. Továbbra is fenntartom hogy nekünk első körben Ak klónra de modernebb változatra van szükségünk. Mivel a haderőnkent Tartalékos állományra alapozzuk. 2/3 ad tartalék 1/3 ad szerződéses.
Mint írtam ami jelenti azt hogy nem tudnánk modernebb fegyvereket is gyártani. De jelenleg a hazai piacot kell figyelembe venni. Az meg első körben Ak klon t kíván. A továbbiakban meg mehet valamilyen HK klon licenszbe.
Remélem senki idegeire nem mentem :p
Ha Kínából elhozzák nekem a kis kütyüket amit rendelek, akkor Magyarországon belűl is meg lehet oldani az alkatrészek szállítását. Tehát az összeszerelést bárhol meg tudod oldani, és a gyártók lehetnek egymástól többszáz km-re. Az égvilágon semmit nem kell megszervezz a gyártásban, csak kell keress olyan cégeket amik neked legyártják az alkatrészeket. A mérnök-szakmunkás-menedzser édeshármast hagyd rájuk, ez a dolguk, ebből élnek, szervezzék meg a saját cégüket, vegyenek fel akit akarnak és akivel tudnak dolgozni, ez nem a te bajod, te a megrendelő vagy, árut akarsz a pénzedért határidőre, szigorú minőségi követelmények mellett és kész. Az AK-ról meg kell lépni, minél előbbre, ha az egyik klónja kell akkor AK-12 vagy valamelyik új orosz modell, de egy könnyebb, modernebb nyugati sokkal értelmesebb választás lenne, és ugyanúgy le tudják gyártani. És főleg nem tizenötezres darabszámra kell gondolni a gyártás során, hanem sokkal többre, nagyságrenddel többre minimum.
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz and Pal

papajoe

Well-Known Member
2016. február 21.
17 317
55 704
113
tonyo nem kellenek ehez új gyártósorok, épp ezt magyarázzuk, hogy ami van azzal meg lehet csinálni. S ha már belefogsz akkor ne AK klónt készíts, főleg ne licenszbe, hanem valami modernet. Ezért mondtam pl az FN SCAR-t, de tőlem akár más is lehet. És piacra elsősorban belső piacra kell gondolni, mert nem szeretik a gyártók ha a licenszelt cuccaikkal az ők piacukra "tévedsz". Ilyen kikötéssel meg a licenszdíjat is lennebb tudod alkudni. Első körben fel lehetne tölteni a honvédséget, és mellette a civil piacra félautómatákat, ha a jogi környezet megengedi, hogy valaki vegyen is belőle. Ha 10 év mulva leáll a gyártás végérvényesen valamiért, akkor akik a részeket gyártották többet nem foglalkoznak ezzel, hanem a felszabaduló kapacitást másra fordítják, akik meg a fegyverek összeszerelésével foglalkoznak azok ezután a szervízt fogják ellátni, de ez is csak a legrosszabb lehetőség. Ha akarsz és van rá igény akkor begyárthatsz ezek mellett az FN Herstalnak is, de egész lényege, hogy nincs szükséged ehez semmi új gyártósorra, nagyobb költségek nélkül elindítható és leállítható az egész, csak épp elhatározás kérdése.


Szerintem AK-ból is vannak újabb,jobb típusok,nem láttam a Szíriai videókon,hogy akit meg lőttek vele,az röhögve elfutott volna...
Mire nem elég nekünk az AK?
Valmelyik topikban olvastam,hogy egy új,Orosz AK 80 000ft körül van,hm-nyi mennyiségben rendelve,a nyugati, már nem emlékszem a pontos típusra,meg fél millió,logikusan a licenc gyártás is hasonló ár különbséggel bírhat.
Mit úrizálunk?