https://magyarnemzet.hu/kulfold/kettos-hatalom-chisinauban-7021661/
"Kettős hatalom Chisinauban
A LAPUNKNAK NYILATKOZÓ SZAKÉRTŐ SZERINT OROSZ–AMERIKAI HÁTTÉRALKU ÁLL AZ ESEMÉNYEK MÖGÖTT
Súlyos politikai válság tartja fogságban az Oroszország és a Nyugat érdekszférájához egyaránt tartozó Moldovai Köztársaságot, ahol napok óta gyakorlatilag két, egymással párhuzamosan működő kormány tartja kezében a hatalmat.
A politikai válság a múlt hét végén robbant ki annak nyomán, hogy az Igor Dodon államfőhöz közel álló, Moszkva-barát Szocialista Párt és az ACUM nevű, EU-barát pártszövetség megegyezett a kormányalakításról.
A február végén tartott parlamenti választásokon a szocialisták 35, az ACUM 26 mandátumot szerzett a 101 fős törvényhozásban. Az eddig kormányon lévő, szintén Európa-párti, 30 mandátumhoz jutó Demokrata Párt...
...A koalíciós partnerek mindeközben – Oroszország, az Egyesült Államok és az Európai Unió támogatását is élvezve – parlamenti többségük birtokában megválasztották a törvényhozás új elnökének a szocialista Zinaida Greceaniit, miniszterelnöknek pedig Maia Sandut, az ACUM pártszövetség egyik tagpártjának vezetőjét. A Demokrata Párt ezért az alkotmánybírósághoz fordult, amely igazat adott az eddigi kormánypártnak. A taláros testület felfüggesztette tisztségéből Igor Dodon államfőt, s az eddigi miniszterelnököt, a demokrata párti Pavel Filipet nevezte ki ideiglenes köztársasági elnöknek, aki bejelentette a parlament feloszlatását, és szeptember 6-ra előrehozott választást írt ki.
Hírügynökségi jelentések szerint a moldovai események mögött Vladimir Plahotniuc oligarchát kell keresni, aki az ország egyik legbefolyásosabb és leggazdagabb embereként, a Demokrata Párt vezetőjeként gyakorolja a tényleges hatalmat. Befolyása alatt áll az alkotmánybíróság, a rendőrség és az ügyészség is,...
...– Az országban semmi sem fog változni addig, amíg az állami intézményeket fogságban tartó Plahotniuc Moldovában van – mondta korábban Sandu.
Dodon pedig úgy fogalmazott, az eltérő ideológiájú pártok is összefoghatnak, ha közös a cél: Moldova felszabadítása a bűnöző, diktatórikus rezsim alól. A demokrata pártiak azonban úgy vélik, Moszkva törvénytelen módon oroszbarát kormány megalakulását akarja kikényszeríteni.
–
A szocialista–ACUM-kormányt Washington és Moszkva a regionális stabilitás érdekében tett közös megegyezésének lehet tekintetni – mondta lapunknak Barabás T. János, a Külügyi és Külgazdasági Intézet vezető elemzője, aki szerint sem az Egyesült Államoknak, sem Oroszországnak nem érdeke a Plahotniuc-féle eddigi vezetés támogatása.
Mint a szakértő elmondta,
Moszkvának többek között Plahotniucnak az oroszellenes Petro Porosenko előző ukrán államfővel való üzleti kapcsolatai és szoros együttműködése nem tetszettek, az Egyesült Államoknak pedig az, hogy moldáv nacionalistaként föderális állam létrehozását vizionálta a Moldovától elszakadt Transznisztriával, ami a chisinaui parlamentben oroszbarát többséget eredményezett volna.
Miközben Washington a stabilitás aláásása és az orosz befolyás növekedése miatt aggódik, az új moldáv kormánykoalíció oroszbarát pártja,
a szocialisták kijelentették: folytatódik az uniós integráció, és nem lesz föderalizáció. Cserében, a kormány létrejöttének háttéralkuja részeként az EU- és USA-barát koalíciós partner, az ACUM pártszövetség nem fogja a NATO-tagságot kérni, és közösen lépnek fel Dodonékkal Plahotniuc ellen – mondta Barabás T. János.
Blokád
Moldovában most gyakorlatilag két kormányzat működik, mindkettő a hatalom elbitorlásával vádolja a másikat. Pavel Filip és miniszterei a kormányépületekben, a hozzájuk hű rendőrség, illetve híveik által körbekordonozva üléseznek, míg Maia Sanduék a parlamentben kénytelenek kormányüléseket tartani. Sandu a kormányhivatalok blokádjának feloldását követeli, egyben kilátásba helyezte, hogy bíróság elé állítják a kormányának nem engedelmeskedő tisztségviselőket. A felfüggesztett államfő, Igor Dodon is az új kormány támogatására szólította fel a moldovai köztisztviselőket és a fegyveres erők tagjait tegnapi Facebook-nyilatkozatában."