A kormány támogatottsága mindig a reálbéremelkedés görbéjét követi.
Az idei reálbércsökkenés miatt az idei lesz a népszerűségi mélypont. Hogy megindul-e vissza, majd jórészt attől függ, tudják -e kezelni a krízist és beindul-e újra a reálbérnövekedés. 2012 után sikerült.
Zsidaynak, aki nem éppen kormánybarát van egy jó elemzése reálbérváltozás VS. kormanyzópárt szavazatváltozása között.
Ez még választások előtti előrejelzése, csak a matek alapján.
Mivel 2018 és 2021 között 18%-kal nőttek a nettó reálkeresetek, ezt egy nagy kék csillaggal bejelöltem az ábrán. A korábbi adatokból az következik, hogy az előző választáshoz képest 10%-kal több szavazatot kellene kapnia a Fidesz-Kdnp-nek, ami kissé meglepő, mert ilyen sok szavazatot még soha nem kaptak
Ebből végül csak +5% lett, de ezt már nagyban befolyásolta, hogy 54%-os magasságban, már van beleütközik a Fidesz saját üvegplafonjába.
Sztem érdemes elolvasni.
www.zsiday.hu
www.zsiday.hu
Mi
következik ebből? A kormány elemi érdeke a reálbéremelkedés, nem pedig a migránsok, vendégmunkások által a bérek alacsonyan tartása.
Viszont az élet összetett. Minimális a magyarországi munkaerőtartalék, márpedig a GDP növekedés előfeltétele a reálbéremelkedésnek. Munkanélküliek munkaválallása által már nem tudunk növeledni. Illetve a reálbérnövekedés bizonyos szektorokban már rontja a hazai ipar versenyképességét. Ezért is hallani gyárbezárásokról magas munkaintenzitású ágazatokban, ahol a béremelkedések rontják a hatékonyságot. ( Ez a mezőgazdaság hátulütője is, az lesz a másik vendégmunkásvonzó terület.)
Itt jön a trükk amit a németek csináltak. A hazai (nálunk magyar) bérek emelkedése megmarad, nő majd a reálbér, de az ezt kiszolgáló munkaerőintenzív ipar, építőipar, mezőgazdaság, egyszerűbb sori meló, vendegmunkásokkal, olcsóbb bérekkel tartja a versenyképességet, de ez nem megy a hazai reálbéremelkedés rovására. Sőt bizonyos szakmunkáknál, mernöki munkáknál, akár a vendegmunkás is megkapja a magasabb bért, de ez a munkaerőhiány miatt nem megy a magyar munkaerő kárára.
Ezt jól be kell szabályozni, Fix idejű szerződéseket kötni és tanulni a nyugati példából. Ott ez évtizedekig jól működött, míg Merkel alatt már tömeges jóemberkedébe torkollott és nem munkára hozták vendegmunkásokat fix időre, hanem a szociális rendszert terhelték túl gazdasági bevándorlókkal, ami rontja Németország versenyképességét, a reálbéreket és az életszínvonalat.