Az ellenzéki mesékkel ellentétben nem fognak tudni olyan ígéreteket beváltani, amihez 2/3 kellene, ha nincs meg a 2/3. Ha megvan, akkor sincs minden veszve, hiszen a köztársasági elnököt a Fidesz-KDNP fogja megválasztani, az Alkotmánybíróság minden tagját a jelen kormányzat alatt helyezték pozícióba és a többi. Plusz jogilag sem lehet csak úgy kidobni az elmúlt 10 évet, mert logikai bukfenc is van ebben az ellenzék részéről. A jelen Alaptörvény által keretbe foglalt választásokon szereznek hatalmat. Akkor vagy kuka az egész 10 év vagy nem lehet belőle szemezgetni és inkább mégsem kuka, hiszen a saját legitimitásuk is abból fakad, hogy hogyan viszonyulnak az Alaptörvényhez, amire még esküt is kell tenniük, mielőtt egyáltalán hozzányúlhatnának. Polgárháború nélkül nem fogják tudni szétverni az Alaptörvényt, ez azt gondolom világos egy ennyire megosztott országban. Ahhoz a rendőrség kevés lesz, hogy ezzel bármit is kezdjen, a katonaság itt már szinte biztosan közbe lépne. Már csak azért is, mert a hadsereg főparancsnoka a köztársasági elnök, akit ki nevez ki? A jelenlegi fideszes 2/3. Azaz ha jogilag a köztársasági elnököt megpróbálnák megkerülni egy esetleges kormányváltás esetén, akkor a hadsereg, mint B-terv mindig ott lesz. A katonák meg a hazaszeretet és egyéb nagyon romantikus dolgok mellett azt is figyelembe veszik, hogy a jelen kormányzat mellett ha nem is ömlött, de azért jutott pénz erre-arra és nem feltétlenül csak konzerválniuk kellett magukat ciklusról-ciklusra, hanem előrébb léphettek a térségben. Ez meg gondolom imponál a katonáknak egy cseppet, ha már elvileg az életét adja az állam kezébe.
A hadsereg meg erősebb, mint a rendőrség, a covidnak hála meg sok esetben úgy kiismerhették a rendőrség képességeit, hogy gyakorlatilag még kevesebbet ér a rendőrség a hadsereggel szemben.
A nyugati országokat leginkább az vezérli, hogy a nyugati cégeknek milyen érdekeik vannak itt Magyarországon.Legtöbb esetben Merkelék is azért nem tudtak mit kezdeni a kormánnyal, mert a multik beszálltak a politikába, hogy nekik igazából jobb így, mintha otthon kéne termelni. Aztán visszaléptek egyet. A multik meg a kiszámíthatóságot kedvelik, ami ugye egy szivárvány-koalícióban nem nagyon van meg.
Nem vagyok fideszes, azt hiszem ez eddig világos volt, de sok szempontból jobb, mint az összefogott ellenzék és ezek alapvetően fontos szempontok, mert a stabilitás egy olyan érték, amit akkor érzünk, amikor minden széthullik és eluralkodik a kiszámíthatatlanság és az anarchia.
Sajnos nem ilyen egyszerű több szempontból sem. Szerinted mennyire veszik komolyan azok a politikai alakulatok a jogállamiságot, akiknél mondjuk akár a hatalom erőszakkal történő átvétele (lánykori nevén: puccs) is belefér az "demokratikus alapelvek" közé? Avagy mennyire hisznek a "jogállamban" mikor azzal kampányolnak, hogy hatalomra kerülésük után különböző - akár jogtechnikai "hókuszpókokkal - módszerekkel felfüggesztik azt? Továbbá deklaráltan készülnek arra, hogy esetleges zavargások esetén milyen karhatalmi technikákkal (ígéretek szerint a 2006 -osnál sokkal kíméletlenebb módon) fogják kezelni a helyzetet és ennek érdekében már most komoly tárgyalásokat és érzékenyítéseket folytatnak magas rangú rendőri vezetőkkel?
Gyakorlati oldalról ezek közül többen is jelenleg azokat a jogszabályokat tartják be amihez "kedvük van". Sőt nyíltan buzdítanak másokat is a jogkövető magatartás elvetésére (ahogy hívják "polgári engedetlenség"). Előbbire egy kis(ebb) jelentőségű dolog - pl. a Nemzeti hitvallás kifüggesztésének megtagadása. Ugye pont arra az indokra hivatkozva, hogy az "Alaptörvény illegitim" (mármint mi alapján is?). Pont olyan emberek akik fel is esküdtek arra korábban - pl. Karácsony már zuglói polgármester korában is felesküdött arra ...
Amire rá szeretnék világítani, hogy egyetlen dolog fontos számukra. A hatalomba kerülés és az megtartása - főleg a tervezett kezdeti időszakban. A "hogyan" -ok (pl. alaptörvény, jogállamiság- és demokratikus intézmények) már sokadlagos prioritás.
A katonákra ez esetben nem számítanék. Egyfelől Ők kemény kötelmi viszonyok között szocializálódtak - másfelől a katonai hunták kora Európában már lejárt. Azért vehetjük példának a Nyugat -ot is - ott is általánosságban az átlagnál hazaszeretőbb emberek lépnek szolgálatba, aztán még sem lépnek sehol hasonló szintű "turpisságok" esetén ... Mondjuk élessel nem lőnének a tömegbe (remélhetőleg parancsra sem), de ennél többre nem számítanék illetve nem is várnék el tőlük talán ...