[BIZTPOL] Magyarország

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 134
113
Nincs még elég jó ajánlat az asztalon.
Többet akarunk!
Minden jogos pénzt egyszerre, további akadékoskodást abbahagyni, felfegyverzésre külön pénzeket kapni.
Szerintem a 2 év már egy elfogadható kompromisszum lenne, de gondolom ez volt a fal, amit ráadásul meg is tudunk indokolni, hogy miért nem akarjuk felborítani. (Mellesleg a csehek és a szlovákok is ugyan úgy blokkolják az ötletet)
 
  • Tetszik
Reactions: sisimoto and dkes

eszena

Well-Known Member
2021. április 3.
899
3 231
93
A történelmet a győztesek írják.
Ha az az emlékmű a győztes szovjet katonahősök emlékműve, akkor az.
Egyetértek vele, hogy legyőztek minket? Nem.
De legyőztek, mert gyengébbek voltunk.
És mindaddig azok is maradunk, amíg ezzel szembe nem nézünk. Addig mindig házhoz fogunk menni a pofonért, rendre mások kedvéért.
Miért támadtuk meg a Szovjetúniót?
Mert az akkor jó ötletnek tűnt? Elhittük, amit Berlin ígért?
Bejött? Nem.
Akkor miért nem szálltunk ki időben?
Mert egyenes a magyar derék? Hát jól megtörték.
Most meg szagolgathatod más hősi emlékművét.
És vitatkozgathatsz arról, hogy ez mégis kinek, vagy minek állít emlékművet.

Szerintem egyezzünk ki abban, hogy a magyar főváros közepén, a Szabadság tér nevű közterületen felállított Szovjet Hősi Emlékmű, mint olyan, a magyar ostobaság mementója.
Hát így valóban nagyon kellemetlen szembenézni vele…
Nézz utána miért léptünk be és miért nem tudtunk belőle kiugrani. Mennyi volt a mi szerepünk, mennyi másoké.
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 342
62 799
113
Amikor a szovjetek kivonultak innen, annak örültem pedig kiskamasz voltam, fel sem fogtam mélységében, hogy minek örülök. Most is örülök, hogy nincs idehaza idegen katona, se orosz, se más.
A NATO tagságot elleneztem, amit anno ellene meg lehetett tennem, megtettem, azóta együtt élek vele.
Technikailag én már NATO katona voltam, de magyar honvéd.
Nem énekeltem el minden nap a Himnuszt, de ettől még a Magyar Honvédség sorkatonája voltam.
És nagyon ki voltam akadva, mikor 2003-ban Juhász Ferenc a Haderőreform során azt fejtegette, hogy a területvédelem a múlté, a magyar katonának a “közel-külföldi” missziókban kell szövetségesi szerepeket vállalni.
Nem az országot kell megvédeni, hanem érdekeket kell szolgálni.

Na ez az, ami szerintem egy marhaság és többek közt az ilyen eszmék eredménye a Szovjet Hősi Emlékmű is Budapesten.
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 342
62 799
113
Nézz utána miért léptünk be és miért nem tudtunk belőle kiugrani. Mennyi volt a mi szerepünk, mennyi másoké.
Én bizonyára egy romantikus alkat vagyok, ha hiszek a magyar semlegesség dolgában/lehetőségében/illúziójában.

De folyton azt okítani az utókornak nemzeti öntudat címszó alatt, hogy mi kérem, nem tehettünk semmiről? Minket rendre csak bepaliznak, felültetnek, netán kényszerítenek?
Ez a fajta önfelmentés és önámítás vezet aztán az önsorsrontásba és önutálatba.
Amiből aztán megint jön az önfelmentés és az egész elölről.

Ha mi nem tehetünk soha semmiről, akkor mi nem is vagyunk igazán a magunk urai. Akkor meg mire akarunk büszkék lenni?

Egy igazán karakán politikus és egy igazán nagy kaliberű államférfi nem az, aki bátran fejest ugrik a konfliktusokba, remélve, hogy talán győz és nem is az, amelyik utána hősként feláldoz mindenkit a semmiért.
Hanem az, amelyik mindezt meg tudja előzni, el tudja kerülni, ki tudja védeni.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 261
92 788
113
Aha. :) Persze. A gázuk rajtunk keresztül jön
Talán ez az egyetlen szerencsénk. De az arányok kevésbé. A magyar kőolaj minimum 65%-a az ukránokon keresztül jön, míg az ukrán gáznak csak egy csekély százalélát adjuk. Kb. Kijev fogyasztását küldjük. Pl. csak Szlovakia háromszor annyit küld.

Szóval ők minket padlóra küldhetnek bármikor, mi max. kellemetlenkedni tudunk. Ez van, ez a realitás.
 
  • Vicces
Reactions: vata

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 353
67 410
113
Talán ez az egyetlen szerencsénk. De az arányok kevésbé. A magyar kőolaj minimum 65%-a az ukránokon keresztül jön, míg az ukrán gáznak csak egy csekély százalélát adjuk. Kb. Kijev fogyasztását küldjük. Pl. csak Szlovakia háromszor annyit küld.

Szóval ők minket padlóra küldhetnek bármikor, mi max. kellemetlenkedni tudunk. Ez van, ez a realitás.
Kíváncsi vagyok már, ki fog először ideggázt táplálni ezertonna szám a vezetékekbe. :D
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 261
92 788
113
Értelek. Csak másról beszélünk (visszatérve az eredeti felvetéshez) az emlékmű legyen, maradjon. Csak ne ott! Ne az ország szívében, szakrális helyen.
A többiről amit írsz nincs mit mondani mert ezenyi oldalt lehetne teleírni mennyi választasi lehetősegünk volt, melyik rendszer volt gyilkosabb, stb. nem tartozik ide.
Meg a lényeg. Ez a szovjet emlékmű nem a katonákról szól. Ez a fedősztori. A szovjet megszállás szimbóluma.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 261
92 788
113
Nincs még elég jó ajánlat az asztalon.
Többet akarunk!
Minden jogos pénzt egyszerre, további akadékoskodást abbahagyni, felfegyverzésre külön pénzeket kapni.
Szerintem a 2 év már egy elfogadható kompromisszum lenne, de gondolom ez volt a fal, amit ráadásul meg is tudunk indokolni, hogy miért nem akarjuk felborítani. (Mellesleg a csehek és a szlovákok is ugyan úgy blokkolják az ötletet)
2-3-4 év. De nem is az számít. Ki állja az átállítási cechet.
 
  • Tetszik
Reactions: cirqle and Pogány

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 930
13 252
113
Ez a szovjet emlékmű egy szimbolikus emlékmű. Nem a szovjet katonák, hanem a független Mo. elnyomásának szimbóluma. Értem, hogy külpolitikai okokból nem lehet eltávolítani, de kellő időben el kell tüntetni. A szovjet katonákra, már aki akar, én ugyan nem, lehet a temetőben megemlékezni.

A szovjet megszállók elvárták, hogy ünnepeljük meg a megszállásunk. Igy aláztak meg bennünket igazán. Ehhez asszisztált a hazaáruló, kommunista baloldal. Ez az ő közös diktatúrájuk emlékműve. 1990ben kellett volna eltakarítani, ahogy a többséget anno sikerült. .

  1. Az emlékmű arról szól, amit ráírtak: „Dicsőség a felszabadító szovjet hősöknek”. Azaz az elesett katonák emlékműve. Minden más belemagyarázás. Nem az van ráírva, hogy dicsőség Sztálin és Rákosi elvtársaknak, népünk nagy tanítómestereinek, vagy hogy dicsőség a Magyarországot elnyomó Szovjetuniónak és le a magyar függetlenséggel. Hogy te mást akarsz belelátni, az a te magán jellegű problémád.
  2. Minden megszálló elvárta, hogy még jó képet is vágjunk a dologhoz. A megszállás már csak ilyen. A törökök, Habsburgok, németek is. És most Washington/Brüsszel is. Hazaáruló helyi kollaboránsok pedig mindig akadtak mindegyikhez. Most is van rá jelentkező. Ettől még a Szabadság téren az emlékmű nem az elnyomás emlékműve, hanem katonáké, akik konkrétan nem nyomtak el senkit, hanem csak meghaltak.
  3. Vagy akkor most nevezzük át az Erzsébet hidat, mert egy Habsburg császárnéról kapta a nevét? Aki történetesen kedvelte a magyarokat, de ettől még Ferenc József felesége volt. A mellette lévő híd meg egyenesen Ferenc József nevét viselte jó ideig. Tudod, jó képet kellett vágni a minket elnyomó uralkodásához és még a szülinapját is ünnepelni. Esetleg a Gül Baba türbét is szeretnéd elköltöztetni, a Veli Bej török fürdővel egyetemben (amit mellesleg az Irgalmasrend tart fenn) és a pécsi dzsámit is lerombolni? Tudod, török hódoltság. Ha mindenki így gondolkodott volna, egyetlen római kori sírkő, vagy felírat sem maradt volna meg, hiszen ők is megszállók voltak és még csak nem is a legbarátságosabb fajtából.
  4. Bush és Raegan miért érdemel inkább szobrot pont a Szabadság téren, és Washington a Városligetben? Hány szovjet pártfőtitkár szobra áll Magyarországon köztéren? Vagy az Amerikai út miért viseli ezt a nevet? Mi közünk az USA függetlenségi nyilatkozatához, amiről a nevét kapta?
  5. Vagy szedjük le a kereszteket, mint Nyugat-Európában néhány helyen, mert egyeseket zavarhat? Tudod, a kereszt nevében is sok embert küldtek halálba és amíg államvallás volt, addig bizony elnyomták más vallások híveit. Erről speciel az, akit megfeszítettek, pont ugyanúgy nem tehet, mint az itt elesett szovjet kiskatonák a magyar kommunizmusról. Bár ez már véleményes, tekintettel az isteni mivoltára. Másokat meg más szimbólum zavarna. Ki mit szeretne belelátni egy szimbólumba. Főleg ha azt, amit bele szeretne látni éppen utálja.
Ennek az ideológiai alapú történelem és emlékmű rombolásnak semmi értelme. A történelemtől nem félni kell, hanem emlékezni rá. Az emlékműveket nem elpusztítani, vagy a világ végére elpaterolni kell, hanem ápolni. Azok a kiskatonák, akiknek az emlékmű készült valószínűleg nem voltak rosszabb emberek, mint te vagy én. Elestek egy idegen országban, amely ezt megelőzően megtámadta a hazájukat. Elég sok szovjet emlékművet elmozdítottak. Ezt az egyet nyugodtan otthagyhatják. Semmivel sincs rosszabb helyen, mint bárhol máshol.

Ja és mielőtt beskatulyáznál, nem vagyok a komcsik híve, már csak saját tapasztalatból és családi indíttatásból sem. Nem szeretem jobban az oroszokat sem sok más népnél. Csak az értelmetlen, ideológiai alapú pusztítást sem kedvelem.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 353
67 410
113
  1. Az emlékmű arról szól, amit ráírtak: „Dicsőség a felszabadító szovjet hősöknek”. Azaz az elesett katonák emlékműve. Minden más belemagyarázás. Nem az van ráírva, hogy dicsőség Sztálin és Rákosi elvtársaknak, népünk nagy tanítómestereinek, vagy hogy dicsőség a Magyarországot elnyomó Szovjetuniónak és le a magyar függetlenséggel. Hogy te mást akarsz belelátni, az a te magán jellegű problémád.
  2. Minden megszálló elvárta, hogy még jó képet is vágjunk a dologhoz. A megszállás már csak ilyen. A törökök, Habsburgok, németek is. És most Washington/Brüsszel is. Hazaáruló helyi kollaboránsok pedig mindig akadtak mindegyikhez. Most is van rá jelentkező. Ettől még a Szabadság téren az emlékmű nem az elnyomás emlékműve, hanem katonáké, akik konkrétan nem nyomtak el senkit, hanem csak meghaltak.
  3. Vagy akkor most nevezzük át az Erzsébet hidat, mert egy Habsburg császárnéról kapta a nevét? Aki történetesen kedvelte a magyarokat, de ettől még Ferenc József felesége volt. A mellette lévő híd meg egyenesen Ferenc József nevét viselte jó ideig. Tudod, jó képet kellett vágni a minket elnyomó uralkodásához és még a szülinapját is ünnepelni. Esetleg a Gül Baba türbét is szeretnéd elköltöztetni, a Veli Bej török fürdővel egyetemben (amit mellesleg az Irgalmasrend tart fenn) és a pécsi dzsámit is lerombolni? Tudod, török hódoltság. Ha mindenki így gondolkodott volna, egyetlen római kori sírkő, vagy felírat sem maradt volna meg, hiszen ők is megszállók voltak és még csak nem is a legbarátságosabb fajtából.
  4. Bush és Raegan miért érdemel inkább szobrot pont a Szabadság téren, és Washington a Városligetben? Hány szovjet pártfőtitkár szobra áll Magyarországon köztéren? Vagy az Amerikai út miért viseli ezt a nevet? Mi közünk az USA függetlenségi nyilatkozatához, amiről a nevét kapta?
  5. Vagy szedjük le a kereszteket, mint Nyugat-Európában néhány helyen, mert egyeseket zavarhat? Tudod, a kereszt nevében is sok embert küldtek halálba és amíg államvallás volt, addig bizony elnyomták más vallások híveit. Erről speciel az, akit megfeszítettek, pont ugyanúgy nem tehet, mint az itt elesett szovjet kiskatonák a magyar kommunizmusról. Bár ez már véleményes, tekintettel az isteni mivoltára. Másokat meg más szimbólum zavarna. Ki mit szeretne belelátni egy szimbólumba. Főleg ha azt, amit bele szeretne látni éppen utálja.
Ennek az ideológiai alapú történelem és emlékmű rombolásnak semmi értelme. A történelemtől nem félni kell, hanem emlékezni rá. Az emlékműveket nem elpusztítani, vagy a világ végére elpaterolni kell, hanem ápolni. Azok a kiskatonák, akiknek az emlékmű készült valószínűleg nem voltak rosszabb emberek, mint te vagy én. Elestek egy idegen országban, amely ezt megelőzően megtámadta a hazájukat. Elég sok szovjet emlékművet elmozdítottak. Ezt az egyet nyugodtan otthagyhatják. Semmivel sincs rosszabb helyen, mint bárhol máshol.

Ja és mielőtt beskatulyáznál, nem vagyok a komcsik híve, már csak saját tapasztalatból és családi indíttatásból sem. Nem szeretem jobban az oroszokat sem sok más népnél. Csak az értelmetlen, ideológiai alapú pusztítást sem kedvelem.
Akik odarottyantották ezt a szart, előtte gátlástalanul ledózerolták a mi ott álló emlékművünket. Innentől kezdve eléggé felesleges szájtépésnek tűnik, hogy leírtad ezt a sok szép mondatot.
 

kegyetlen petymeg

Well-Known Member
2020. április 18.
1 341
9 001
113
Ukránimádat??? Ez durva. :D
Most hirtelen még a román kormányra se tudok több rosszat mondani, mint Zselére

Alapvetően a ruszkikkal sincs bajom, de Putyin most nagyon kicseszett velünk, ennek nem tudok tapsolni.

Az orosz most magának próbál segíteni, nekünk ahogy soha, eztán sem fog.
A NATO tagállamok nyakig az ukránok seggében, még a németek a legkevésvé. De egyik európai orszagnál sem áll jól a szénánk. Pont Putyin miatt vesztjük el eddigi szövetségeseink. Nagy xarba hozott minket az ukrán háború minden téren. Alug maradt mozgásterünk.

Hadseregünk 2028-30-ra lesz ütőképes.

Nem én irok vágyvezérelve.
Nem mondod komolyan, hogy Putyin miatt veszítjük el a szövetségeseinket. Ha elveszítjük ( szerintem átmenetileg), akkor az amiatt lesz, mert jelenleg nincsenek közös érdekeink. Itt természetesen a V4- re gondolok. A nyugatiak soha nem voltak a szövetségeseink, ott szúrtak hátba ahol csak tudtak. A háborúval pedig valóban megszívtuk, mint ahogy egész Európa, de ezt a szervilis európai vezetőknek köszönhetjük.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 718
34 903
113
Ukránimádat??? Ez durva. :D
Most hirtelen még a román kormányra se tudok több rosszat mondani, mint Zselére

Alapvetően a ruszkikkal sincs bajom, de Putyin most nagyon kicseszett velünk, ennek nem tudok tapsolni.

Az orosz most magának próbál segíteni, nekünk ahogy soha, eztán sem fog.
A NATO tagállamok nyakig az ukránok seggében, még a németek a legkevésvé. De egyik európai orszagnál sem áll jól a szénánk. Pont Putyin miatt vesztjük el eddigi szövetségeseink. Nagy xarba hozott minket az ukrán háború minden téren. Alug maradt mozgásterünk.

Hadseregünk 2028-30-ra lesz ütőképes.

Nem én irok vágyvezérelve.
A Horvátokkal igazából erősödik a szövetségünk. és ök a történelmi legnagyobb szövetségesünk.
 
  • Hűha
Reactions: Kim Philby

eszena

Well-Known Member
2021. április 3.
899
3 231
93
  1. Az emlékmű arról szól, amit ráírtak: „Dicsőség a felszabadító szovjet hősöknek”. Azaz az elesett katonák emlékműve. Minden más belemagyarázás. Nem az van ráírva, hogy dicsőség Sztálin és Rákosi elvtársaknak, népünk nagy tanítómestereinek, vagy hogy dicsőség a Magyarországot elnyomó Szovjetuniónak és le a magyar függetlenséggel. Hogy te mást akarsz belelátni, az a te magán jellegű problémád.
  2. Minden megszálló elvárta, hogy még jó képet is vágjunk a dologhoz. A megszállás már csak ilyen. A törökök, Habsburgok, németek is. És most Washington/Brüsszel is. Hazaáruló helyi kollaboránsok pedig mindig akadtak mindegyikhez. Most is van rá jelentkező. Ettől még a Szabadság téren az emlékmű nem az elnyomás emlékműve, hanem katonáké, akik konkrétan nem nyomtak el senkit, hanem csak meghaltak.
  3. Vagy akkor most nevezzük át az Erzsébet hidat, mert egy Habsburg császárnéról kapta a nevét? Aki történetesen kedvelte a magyarokat, de ettől még Ferenc József felesége volt. A mellette lévő híd meg egyenesen Ferenc József nevét viselte jó ideig. Tudod, jó képet kellett vágni a minket elnyomó uralkodásához és még a szülinapját is ünnepelni. Esetleg a Gül Baba türbét is szeretnéd elköltöztetni, a Veli Bej török fürdővel egyetemben (amit mellesleg az Irgalmasrend tart fenn) és a pécsi dzsámit is lerombolni? Tudod, török hódoltság. Ha mindenki így gondolkodott volna, egyetlen római kori sírkő, vagy felírat sem maradt volna meg, hiszen ők is megszállók voltak és még csak nem is a legbarátságosabb fajtából.
  4. Bush és Raegan miért érdemel inkább szobrot pont a Szabadság téren, és Washington a Városligetben? Hány szovjet pártfőtitkár szobra áll Magyarországon köztéren? Vagy az Amerikai út miért viseli ezt a nevet? Mi közünk az USA függetlenségi nyilatkozatához, amiről a nevét kapta?
  5. Vagy szedjük le a kereszteket, mint Nyugat-Európában néhány helyen, mert egyeseket zavarhat? Tudod, a kereszt nevében is sok embert küldtek halálba és amíg államvallás volt, addig bizony elnyomták más vallások híveit. Erről speciel az, akit megfeszítettek, pont ugyanúgy nem tehet, mint az itt elesett szovjet kiskatonák a magyar kommunizmusról. Bár ez már véleményes, tekintettel az isteni mivoltára. Másokat meg más szimbólum zavarna. Ki mit szeretne belelátni egy szimbólumba. Főleg ha azt, amit bele szeretne látni éppen utálja.
Ennek az ideológiai alapú történelem és emlékmű rombolásnak semmi értelme. A történelemtől nem félni kell, hanem emlékezni rá. Az emlékműveket nem elpusztítani, vagy a világ végére elpaterolni kell, hanem ápolni. Azok a kiskatonák, akiknek az emlékmű készült valószínűleg nem voltak rosszabb emberek, mint te vagy én. Elestek egy idegen országban, amely ezt megelőzően megtámadta a hazájukat. Elég sok szovjet emlékművet elmozdítottak. Ezt az egyet nyugodtan otthagyhatják. Semmivel sincs rosszabb helyen, mint bárhol máshol.

Ja és mielőtt beskatulyáznál, nem vagyok a komcsik híve, már csak saját tapasztalatból és családi indíttatásból sem. Nem szeretem jobban az oroszokat sem sok más népnél. Csak az értelmetlen, ideológiai alapú pusztítást sem kedvelem.
Szovet katonák emlékműve 1.


Szovjet katonák emlékműve 2. (1956. Hősi halottaik). Most akkor? Mi kell még?

 
  • Tetszik
Reactions: cirqle

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 134
113
2-3-4 év. De nem is az számít. Ki állja az átállítási cechet.
Hát a nyomott árú orosz olaj, meg a világpiaci ár közötti különbözet elég komoly fedezetet tesz mögé.
Igazság szerint, szerintem nem teljes átállás kell, hanem kapacitás bővítés.
Nem gondolom, hogy túl hosszútávú lesz az orosz olajembargó. Meg, ahogy az oroszok is megjegyezték már, majd a nyugatiak közvetítőn keresztül fogják megvenni az olajukat.
Tehát tovabbra is fenn kell tartani az urali olaj feldolgozhatóságának képességét.
A MOL pedig továbbra is jól jöhet ki a buliból, mert minél drágább a világpiaci olaj, annál nagyobb távolságra tudja elvinni a finomított szénhidrogénjeit a magyar finomítóból rentábilisan. Felvevő piacok meg rendelkezésre állnak. Ugyebár alaposan bevásárolt környező országok kúthálózatából....