[BIZTPOL] Magyarország

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 917
13 893
113
Veled ellentétben, én abból látom, hogy mi az az infláció, hogy mennyit fizetek, és nem abból amit behazudik a tv.
Most pl egy sms formájában, ahol konkrétan 15%-al megemelték a havi előfizetési díjakat.
De hasonlóan jelenik meg mondjuk a havi nagybevásárlás 30-ról 60 ezer ftra emelkedése is.
Szóval anátok pitáját.


Akkor csak menjünk le a dedós szintig:
Mi is az infláció? És milyen intervallumra szokták megadni?


...és mi van, ha valaki nem akar lemenni Te általad javasolt szintre? :oops:
+: Lehet más vélemény is mint Neked???


.

Meg van: rád jön a nevetési(-emojis) kényszer! Ne fogd vissza magad, az elfojtás káros:
:hadonaszos:


;) + :p + :D

.


.
 

Ranger

Well-Known Member
2021. szeptember 20.
1 271
2 420
113
Szerintem itt most a piac aktív befolyásolása történt. Nagy rallyban volt a forint, de ez most egy kicsit meglassult.
Mi az idei év legfontosabb feladata? Megfékezni az inflációt. Jelen helyzetben ezt leghatékonyabban a Forint árfolyamának visszatolásával lehet megtenni.
Ez segít nem csak a fogyasztóárak alakulásában, de javítja az energiaárak hazai helyzetét is.
Ha megállt a Forint rally, akkor valahogy meg kell azt tolni. Egy ilyen beszéd (nyilván nem ott a pulpituson találta ki!) után boritékolható 10-15FT-os euro árfolyam romlás. Ha nem lett volna ez a beszéd, és az MNB belevenne a Forintba, annak minimális hatása lenne a devizára. De ha előtte Matolcsy tol egy ilyen stand-up-ot, majd a zuhanó forintba jön egy bekészített jó hír, és ebbe az állapotba vesz bele az MNB, akkor annak megsokszorozódik a hatása.

Az infláció magától is rendeződni fog. Ez tény. Mivel év-év alapon számolják, a háború miatt megugró árak miatti hatás, most fog lecsengeni. Elvileg a havi inffációs hatás már most lecsökkent 1% alá.
Ha ehhez hozzáveszed azt az erősödést, amit mostanában produkált a Forint, akkor ez ezen csak javítani fog.
De ne gondold azt sem, hogy ez a Forint erősödés magától történt meg.
“Röviden” reagálnék (munka miatt).

MNB az elmúlt három hónapban több olyan koherens intézkedést hozott, mely HUF-t próbál “kiszívni” a piacról, ár és árfolyam stabilitás növelése lenne a cél.
Hogy ennek mennyire konzekvens a hatása(értsd valódi a “szűkítés” vagy ismét csak átcsoportosítás van szereplők között) vita tárgya nem véletlenül maradt el a múltheti minősítés(igaz ez csak egyik tényező volt).

Kormány önti a pénzt tovább a gazdaságba. Ez a fentivel szembe megy.

HUF árfolyam erősödés egy ponton/szinten az infláció letörése ellen is hathat, tekintve ha sz import olcsóbb, fogyasztás is lassabban mérséklődik.

Infláció SOHA nem szűnik meg magától!!
Csak s lefutás lehet kérdéses.

EUR/HUF árfolyamra másik topikban karácsonykor közeptávra írtam néhány mondatot vissza lehet nézni időben és szintek tekintetében hogyan teljesült.

Annak középtávú prognosztizaciónak most járt le az érvényessége technikailag. Újabbat nem írok ide, háttérről annyit nagykép változik és a monetáris/nemzetközi környezet is.

EUR/HUF és USD/HUF ma látható mozgásához annak is van köze, h FED kamatpolitikájahoz a piac hozzáállása változóban van (még nem látszik mennyire tartós, FED kamatdöntő folyóhó 22-én).
Továbbra is EUR/USD árfolyam mozgásával, USD erősödése jelen pillanatban, a HUF keresztek korrelációt mutatnak. Lásd tegnapi mozgás.
 
  • Tetszik
Reactions: Wilson

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 348
46 150
113
Akkor maradjunk a következő szinten:
Márciustól kb MINDEN szolgáltató 15%-os "inflációkövető" emelést hajt végre.
Minden folyamatosan, hónapról hónapra minimum 5-10%-ot drágul. Az, hogy a KSH gyorsan átírja az inflációs kosarat nem változtat azon, hogy a valós infláció tavaly durván 200%-os volt, és eddig idén is rádobtunk egy 25%-ot.
Én 1000%-ot hallottam a félszemű Pityesz Józsitól! (tudod, akinek az a sánta kutyája van)
Rendeljé má' nekem egy kis fröccsöt, ha meg nem sértelek! Aranyapám.
 

Ranger

Well-Known Member
2021. szeptember 20.
1 271
2 420
113
Akkor maradjunk a következő szinten:
Márciustól kb MINDEN szolgáltató 15%-os "inflációkövető" emelést hajt végre.
Minden folyamatosan, hónapról hónapra minimum 5-10%-ot drágul. Az, hogy a KSH gyorsan átírja az inflációs kosarat nem változtat azon, hogy a valós infláció tavaly durván 200%-os volt, és eddig idén is rádobtunk egy 25%-ot.
Infláció úgy tűnik most tetőzött idehaza.
Folytatás kiderül.
EU-s átlagban jellemzően korábban volt tetőzés hónapokkal(reálbér csökkenéssel , fogyasztás mérséklődéssel összhangban) viszont ott múlt hónapban újabb gyorsulást is lehetett látni nagyobb gazdaságokban.
Szóval “érdekes” buli lesz.
 

Centquri prime

Well-Known Member
2021. december 22.
4 915
24 603
113
Infláció úgy tűnik most tetőzött idehaza.
Folytatás kiderül.
EU-s átlagban jellemzően korábban volt tetőzés hónapokkal(reálbér csökkenéssel , fogyasztás mérséklődéssel összhangban) viszont ott múlt hónapban újabb gyorsulást is lehetett látni nagyobb gazdaságokban.
Szóval “érdekes” buli lesz.
Amúgy ez tényleg érdekes buli lesz. Az ipari nyersanyagok árai nagyon nem akarnak megállni, bár most már legalább nem napos hanem kb 1 hetes árajánlatokat kapunk. Viszont ez hosszú távon, főleg a magyar ipari szerkezetet figyelembe véve nagyon gázos, hiszen rossz hatékonysággal gyártunk, energia és emberpazarló módon szinte bármit.
Sajnos.
 

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 928
48 631
113
Én 1000%-ot hallottam a félszemű Pityesz Józsitól! (tudod, akinek az a sánta kutyája van)
Rendeljé má' nekem egy kis fröccsöt, ha meg nem sértelek! Aranyapám.
Amúgy érdekelne, te, többé-kevésbé (/vélhetően) átlagpolgárként milyen drágulást és ehhez milyen bérnövekedést tapasztaltál az elmúlt mondjuk egy évben.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 348
46 150
113
Amúgy érdekelne, te, többé-kevésbé (/vélhetően) átlagpolgárként milyen drágulást és ehhez milyen bérnövekedést tapasztaltál az elmúlt mondjuk egy évben.
Érdektelen.
Nem sopánkodó állampolgárok személyes/egyéni életkörülményei határoznak meg gazdasági folyamatokat. Még kevésbé vesznek figyelemben - mondjuk - amerikai befektetők ilyen hülyeségeket. Tehát, amikor egy befektető arról dönt, hogy vegyen-e Forintot befektetési céllal, akkor nem a htka.hu felhasználóinak személyes tapasztalataira, hanem a KSH adataira fog alapozni.
 

Centquri prime

Well-Known Member
2021. december 22.
4 915
24 603
113
Érdektelen.
Nem sopánkodó állampolgárok személyes/egyéni életkörülményei határoznak meg gazdasági folyamatokat. Még kevésbé vesznek figyelemben - mondjuk - amerikai befektetők ilyen hülyeségeket. Tehát, amikor egy befektető arról dönt, hogy vegyen-e Forintot befektetési céllal, akkor nem a htka.hu felhasználóinak személyes tapasztalataira, hanem a KSH adataira fog alapozni.
a gdp még mindig nem ehető, és de, a htka fórumozóinak életkörülményei határozzák meg a gazdasági folyamatokat. Ugyanis ők a gazdaság alapja. Persze, ha a gdpt akarjuk mindenáron kozmetikázni, akkor hajrá.
 

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 928
48 631
113
Érdektelen.
Nem sopánkodó állampolgárok személyes/egyéni életkörülményei határoznak meg gazdasági folyamatokat. Még kevésbé vesznek figyelemben - mondjuk - amerikai befektetők ilyen hülyeségeket. Tehát, amikor egy befektető arról dönt, hogy vegyen-e Forintot befektetési céllal, akkor nem a htka.hu felhasználóinak személyes tapasztalataira, hanem a KSH adataira fog alapozni.
Nem vagyok amerikai befektető, szóval engem érdekel a te személyes tapasztalatod.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 348
46 150
113
Nem vagyok amerikai befektető, szóval engem érdekel a te személyes tapasztalatod.
Én az éves inflációt nagyjából a KSH-s adatokkal korrelálónak látom. Élelmiszerre többet költök. Más esetben viszont egyáltalán nem volt semmilyen drágulás.
A rezsim (úgy en bloc) egyáltalán nem változott. Az üzemanyag ára is nagyjából hozza a KSH-s adatot (25,4%).

A "kolléga" kirohanása a havi 1%-os inflációnak szólt.
Erről neki nyilvánvalóan fingja sincs. Ő kizárólag a ketchup árából következtet.
A havi infláció azt jelenti, hogy az előző hónaphoz mért számok kb. 1%--kal emelkedtek. Azaz ez éves szinten még mindig 12% magasságában lenne, ha így folytatódna, de nyilvánvaló, hogy a tavalyi évben az 1%-nál volt jóval nagyobb a havi inflációs adat. Különben most nem lennen 25,4%-os az éves érték.
 

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 928
48 631
113
Én az éves inflációt nagyjából a KSH-s adatokkal korrelálónak látom. Élelmiszerre többet költök. Más esetben viszont egyáltalán nem volt semmilyen drágulás.
A rezsim (úgy en bloc) egyáltalán nem változott. Az üzemanyag ára is nagyjából hozza a KSH-s adatot (25,4%).

A "kolléga" kirohanása a havi 1%-os inflációnak szólt.
Erről neki nyilvánvalóan fingja sincs. Ő kizárólag a ketchup árából következtet.
A havi infláció azt jelenti, hogy az előző hónaphoz mért számok kb. 1%--kal emelkedtek. Azaz ez éves szinten még mindig 12% magasságában lenne, ha így folytatódna, de nyilvánvaló, hogy a tavalyi évben az 1%-nál volt jóval nagyobb a havi inflációs adat. Különben most nem lennen 25,4%-os az éves érték.
Építőanyagokban, tartós fogyasztási cikkekben is nagyobb volt a változás szerintem. Mindenesetre köszi, hogy érdemben válaszoltál.
 
  • Tetszik
Reactions: Veér Ispán

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 348
46 150
113
Építőanyagokban, tartós fogyasztási cikkekben is nagyobb volt a változás szerintem. Mindenesetre köszi, hogy érdemben válaszoltál.
OK, de ezek nem véletlenül nem kerülnek bele a fogyasztói kosárba. Van akit egyáltalán nem érintenek, meg mondjuk egy TV-t sem évente vesz az ember.
Ettől függetlenül mindkét tétel érintett engem is. Ugyanakkor egy szavam sem lehet, mivel közben meg egy irdatlan méretű hitelem van, amelyik rögzített fix kamatozású. Azaz konkrétan a törlesztőrészleteim az inflációval erodálódnak.
 

Centquri prime

Well-Known Member
2021. december 22.
4 915
24 603
113
Kérlek, ezt fejtsd ki.
Az ugye mindenkinek megvan, hogy voltak/vannak fix kamatozású hitelek, amik lakáshitelek esetén is akár 10 éves periódusra biztosítják, hogy a kamar annyi, amennyi. Ahogy teljesen fix törlesztősök is.
Igaz, ezek drágábbak voltak, de pont azért, ami most van. A kamatstopp akárcsak a devizahitelesek megmentése, stb nem más, mint a felelősen gondolkodók pofánbaszása.
 
  • Vicces
Reactions: pöcshuszár

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 870
113
Az ugye mindenkinek megvan, hogy voltak/vannak fix kamatozású hitelek, amik lakáshitelek esetén is akár 10 éves periódusra biztosítják, hogy a kamar annyi, amennyi. Ahogy teljesen fix törlesztősök is.
Igaz, ezek drágábbak voltak, de pont azért, ami most van. A kamatstopp akárcsak a devizahitelesek megmentése, stb nem más, mint a felelősen gondolkodók pofánbaszása.
Szerintem p.h. nem kamatstoppról beszélt. Ezen miért kell felháborodni?

A kamatstoppos meg a devizahitelesek megmentése az valóban kérdéses dolog, de szerintem itt most nem erről volt szó.
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 162
60 907
113
Nekem módomban állt hitel nélkül lakást venni, de ennek komoly ára volt. De nem ez a hazai átlag, hanem az, hogy az ember hitelfelvételre van kényszerítve. És mert így van, gondolkodhat akárhogy felelősen, maximum annyi játéktere akad, hogyha szembejön egy fix kamatozású hitel, akkor inkább azt választja. Ha van erre épp módja. És ha van módja, akkor számára ez a felelős gondolkozás.
Az már nem az elvárható felelős gondolkozás tárgya, hogy a maga és a családja érdekében választott fix kamatozású hitel helyett talán lett volna szíves inkább a többmillió ismeretlen másik szerencsétlen adófizetőre is tekintettel lenni és helyette a változó kamatozásút választani.
Életszerűtlen elvárás ez.

Az emberek aktív életszakaszra vetített keresőképessége lassan már képtelen lesz fedezni az ingatlanpiaci árakat.
Magyarán, mivel az átlagmagyar mostanság már csak kb 35 éves kor felett kezd el eljutni arra a szintre, hogy egyátalán az önrészt le tudja perkálni a lakáshitelhez, a hitel teljes visszafizetése lassan már nemhogy az aktív kereső éveken, de jóformán a várható élettartamon is túlnyúlik.
Ha ez így megy tovább, az eljövő generációk pusztán csak az öröklés révén is már azelőtt eladósodnak, hogy ők maguk hitelt vennének fel.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 850
91 314
113
Amúgy érdekelne, te, többé-kevésbé (/vélhetően) átlagpolgárként milyen drágulást és ehhez milyen bérnövekedést tapasztaltál az elmúlt mondjuk egy évben.
Tehat amit Pöcs Úr írt az ügy van. A havi inflációs hatás 1% alatt van. Most tetőzünk.
Komolytalan kocsmai számokkal 100-200% nem lehet vitatkozni.
Éves szinten 15+/-1%. Ennyi várható idén is. Csak fordítva mint tavaly. Azaz év elején magas 25% éves bázison, év végén 10% alatti.

Az hogy vmi 50-70-100%-ot emelkedett, az nem jelenti, hogy annyi az infláció, mert az 1 termék. A boltokban már beindultak az akciós csökkentések is, ami új jelenség a tavalyi végtelen profitmaximalizáló emelkedés után. Valószínűleg a kisker.szektor forgalom csökkenése és a forint erősödése áll a háttérben.