Nem annyira távoli példa, de az önvezető autók egyik legnagyobb problémája, hogy az az x százaléknyi terület/szituáció, amire tervezik őket, ahol bizonyíthatóan tolerálható kockázati szint alatt marad a tevékenységük (ezt ODD-nek, Operational Design Domainnek hívják), szóval ezt garantálni kurvára nem evidens.Nem arról volt szó, hogy mindenkit kiváltanak a robotok, hanem egy cikk szerint Mo. az az ország, ahol a legtöbb embert fogják kiváltani.
"Nem bírkóznak meg bármilyen tereppel." Ha az esetek 80%-val megbírkóznak már az is sokat jelent. A mezőgazdasági területek többsége elég konszolidált terület. Ne az 50-70°-os lejtőjű terepben gondolkodj, ahol még most is csak lovakkal képzelhető el a kivágott fák elvitele. Bár helikopterrel rengeteg feladatot látnak el lehetetlen terepen is. Távvezetékek oszlopainak beépítése. Drónnal miért is nem lehetne?
Hogy kiket lehet kiváltani robotokkal az csak akarat kérdése. Határőrség teljesen kiváltható automata őrhelyekkel, csak hát nem demokratikus.
Az orvosok nagy része már csak a gépek által kimutatott eredményre hagyatkozik, addig nem is mer dönteni, amíg a leletek rendelkezésre nem állnak. A beteg szemrevételezéssel, azonnali megállapítással történő gyógyítása már csak az idősödő orvosok kiváltsága. Természetesen valóban jobb, ha minden lelet rendelkezésre áll a döntéshez.
Kezdjük az elején. A modulok alkatrészekből állnak, az automaták simán össze tudják szerelni, beállítani. A jusztírozásra miért is nem alkalmas egy robot? 100 emberből marad 10 ember, aki a fennakadásokat tudja kezelni. Amúgy mennyi gépet láttál már? A kérdés arra vonatkozik, hogy hozzáférhetőnek kell lenni akár a modulnak, akár az alkatrésznek. Szerintem laikusként a legtöbb szerelő, aki nem végzett el az adott berendezéshez specifikus képzést, hirtelen hozzá sem tudna kezdeni a szétszereléshez, Természetesen a végzettségénél fogva megoldaná, csak nem mindegy, hogy egy óra alatt szétkapja az egészet, vagy egy nap múlva még a fejét vakargatja, hogyan is tovább.
Ismétlem félreértetted. Nem a totális kiváltásról volt szó.
A robotfűnyírós példánál maradva: nem tudod előre megmondani, hogy hol és pontosan milyen körülmények közt fog majd tökéletesen működni. Sejteni lehet meg feltételezni, de előre nem tudod, maximum ha már láttad ott jól működni (és még akkor se lehetsz biztos, hogy pl minden időjárási meg egyéb körülmény mellett ugyanezt az eredményt kapod).
Röviden: ilyen, a nagyvilág tényezői által befolyásolt helyzetekben (és nem kontrollált körülmények közt, mint mondjuk egy gyárban) nem tudod, hogy a kiváltott munka milyen minőségű lesz, innentől elég nehéz lesz erre a bizonytalan kimenetelű szolgáltatásra átállni.