[BIZTPOL] Magyarország

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Autodidaktakatona

Well-Known Member
2019. január 13.
1 561
7 006
113
Nincs ilyan ország a világon, ahol az adósság nominalisan csökken, max. 1% kivétel és időlegesen. Nincs is nagyon értelme ennek a számnak.

Példa.
Van 1 milliód meg 100.000 Ft adóssagod. Jövőre lesz 4 milliód meg 200.000 Ft adossagod.

Nekem van 100.000-em meg 100.000 ft adósságom. Jövőre lesz 150.000-em meg 150.000 Ft adósságom.

Te megdupláztad az adósságod, mégis sokkal lazábban törleszted a vagyonodhoz képest.
Nekem fele annyira nőtt és nominálisan kevesebb is, mégis én vagyok nagyobb xarban.

Ezért érdemes GDP arányos adósságot nézni. Van más szempont is, lejárat, kamatok, ÁHT hiány, növekedési kilátások stb. De leegyszerűsítve a GDP aranyos adósság trendszerű változása jó mutató.

Most ez a sok hitelfelvétel mit bizonyít?? Már irtam minden állam folyamatosan vesz fel a piacról hitelt, amivel a kiadásait és a korábbi hiteltörlesztéseit finanszírozza. Egy évben vehetünk fel 5.000 Mrd-ot is, ha mellette ugyanígy törlesztünk és a gazdasági növekedés kompenzálja. Márpedig az elmúlt evekben ez volt a trend, soha nem látott mértékben csökkent a GDP arányos adósság. Ezt eladósodásnak nevezni téves.

A 2020as év kilóg, de az okokat nem kell részletezni. 2021ben már jelentős csökkenés is elérhető lett volna, de a kormány szolíd csökkenés mellett döntött. Fontosabb neki a választási győzelem. Mivel a kormányzás sikerét szavazatokban mérik, ezért ez logikus döntés volt. Nagy lúzer lett volna, ha nagyobbat csökkent, de áprilist elbukja.


Nézd meg jobban. 83%-ról levitte a kormány 66-ra. Ilyen csökkenést előtte egyik kormány sem hajtott végre.
Tavaly, mivel lelőtték jópár hónapra a világgazdaságot meg a magyart is, visszaugrott 81-re, de már újra csökkenő trend van, ami nem csoda, hisz a tavalyi leállás mesterséges volt. Jópár év lesz visszatornázni, de ha egyszer ment nekik nem alaptalan feltételezés, hogy vissza tudják vinni. A szándék sztem megvan, csak hozni akarják a választást. Most más út kell, de nem hülyegyerekek, elég jól látnak a pályán, mar bizonyították.
Szerintem ez nálad már hitkérdés...
A minuszt is plusznak akarod látni.
Figyelj, ha nyernek meglátjuk mi lesz május után.
Ha megszorítások lesznek, akkor nem volt igazad, ha nem lesznek akkor neked lesz igazad.
Faramuci helyzet, de jobb lenne, ha neked lenne igazad, mert akkor nem lenne megszorító csomag.
De az állami szektor egyes részein már most vannak jelzések május utánra a kiadások csökentése tekintetében, amik messze nem a te elméletedet támasztjak alá.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 819
117 992
113
Szerintem ez nálad már hitkérdés...
A minuszt is plusznak akarod látni.
Figyelj, ha nyernek meglátjuk mi lesz május után.
Ha megszorítások lesznek, akkor nem volt igazad, ha nem lesznek akkor neked lesz igazad.
Faramuci helyzet, de jobb lenne, ha neked lenne igazad, mert akkor nem lenne megszorító csomag.
De az állami szektor egyes részein már most vannak jelzések május utánra a kiadások csökentése tekintetében, amik messze nem a te elméletedet támasztjak alá.
Nagyon kellenének az EU-s covid alapos pénzek.

A 22-es év szerintem mindenképp szűk lesz, hogy a választási pénzszórást ellensúlyozzák.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 788
30 565
113
Reped a plafon.

A nem hívő is megcáfolt utána....
Őőőő....nem.Forintban kifejezve az adóság 2x-es.GDP % arányosan meg kb ugyan azon a szinten vagyunk,mint 2010ben.
Orbán országlásának fő problémájának azonban nem ezt tartom (covid eredménye ez főleg).Tanultál hadtörténelmet,meg kell értened a párhuzamot.Orbán uralma Mo-nak szerintem olyan,mint a Köprülü vezirek az Oszmán Birodalomnak.A strukturális problémákat nem oldja meg,inkább megakadályozza a megújulást,miközben kimeriti a megújuláshoz szükséges tartalékokat.Homokra épült ház,nincs alapja.
Szerintem a vajda bukása kevés.A teljes rendszernek buknia kéne,aminek része a parlamenti ellenzék is.Szerintem a teljes államszervezetet kellene megújitani.Mint példul a franciáknak 58ban.Ahogy irni szoktam
Gengszterváltás volt már elég,rendszerváltásra lenne már (nagyon) szükség.
 

papajoe

Well-Known Member
2016. február 21.
16 934
53 517
113
Őőőő....nem.Forintban kifejezve az adóság 2x-es.GDP % arányosan meg kb ugyan azon a szinten vagyunk,mint 2010ben.
Orbán országlásának fő problémájának azonban nem ezt tartom (covid eredménye ez főleg).Tanultál hadtörténelmet,meg kell értened a párhuzamot.Orbán uralma Mo-nak szerintem olyan,mint a Köprülü vezirek az Oszmán Birodalomnak.A strukturális problémákat nem oldja meg,inkább megakadályozza a megújulást,miközben kimeriti a megújuláshoz szükséges tartalékokat.Homokra épült ház,nincs alapja.
Szerintem a vajda bukása kevés.A teljes rendszernek buknia kéne,aminek része a parlamenti ellenzék is.Szerintem a teljes államszervezetet kellene megújitani.Mint példul a franciáknak 58ban.Ahogy irni szoktam
Gengszterváltás volt már elég,rendszerváltásra lenne már (nagyon) szükség.




Vázold már fel pár mondatban, hogy képzeled el az új politikai rendszerunket.
Meg a gazdasági rendszerváltást is.
Köszi.
 

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 417
23 616
113
Azért, ha annyira jók és biztosak lennének a mutatók akkor nem vettünk volna fel már 2021-ben 1500 mrd.-os hitel csomagot, illetve most egy hasonló méretű jen alapú csomagot, úgy, hogy kb. 5000 mrd-s a hiány tátong a büdzsében, és a bevételek is bezuhantak a pandémia miatt.
Plusz fokozódó infláció.
Én nem gondolom, hogy jó kilátások vannak pénzügyileg. De ez persze nem csak magyar probléma.
És igen megduplázódott az államadósságunk az elmúlt 10 évben, csak a növekvő GDP-vel aránysan nem nőtt, mert az is megduplázódott, de a fentiek miatt most beesett a GDP viszont az adósság maradt, sőtt.. a fentiek szerint.
Közgázon valami olyat tanítanak, hogy az a cég a sikeresebb aki hitelt vesz fel akkor amikor tele van pénzzel, az pedig aki mindent saját vagyonból vásárol hiába van tele pénzzel, egy esetleges krach esetén becsődöl, mert nincs semmi belső tartaléka amihez hozzányúljon.
A te hsz-ed pont a laikusként megmondom, hogy mindenki hülye csak én vagyok a napelemes bányászlámpa.
 

Nber

Well-Known Member
2021. október 15.
1 504
6 474
113
Közgázon valami olyat tanítanak, hogy az a cég a sikeresebb aki hitelt vesz fel akkor amikor tele van pénzzel, az pedig aki mindent saját vagyonból vásárol hiába van tele pénzzel, egy esetleges krach esetén becsődöl, mert nincs semmi belső tartaléka amihez hozzányúljon.
A te hsz-ed pont a laikusként megmondom, hogy mindenki hülye csak én vagyok a napelemes bányászlámpa.
Attól függ, hogy mik a hitel felvételének feltételei.
Az elmúlt 5 évben alacsonyak voltak a kamatok (szinte ingyen lehetett hitelhez jutni) ezért megérte eladósodni.
Korábban drágák voltak a hitelek, akkor nem érte meg eladósodni.
Azaz hitel és hitel között hatalmas különbség van, de ezt a balos szakértők sose értik meg. :(
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 585
63 979
113
Én úgy gondolom, hogy ha a vendégmunkásokat kell alkalmazni, az azt jelenti, hogy a gazdaság jó irányba halad. Nyilván ez is rejt aknákat, de ez talán a kisebbik rossz. Aztán bízzunk abban, hogy talpra lehet állítani az ország korfáját, és hosszú távon biztosítva lesz a megfelelő mértékű aktív populáció. Április 3. Csak szólok. ;)
Tegnap olvastam epp a magyar mukorcsolya csapatrol. Ott vagy 70% orosz/ukran, de le vannak allampolgarositva es legalabb nyerik sorra az ermeket.
 

KoviUbi

Well-Known Member
2016. szeptember 1.
1 834
6 693
113
Már fenyegetőzik a végrehajtó maffia Toroczkaiék folytatják a végrehajtó maffiáról szóló sorozatukat, amellyel megbuktatták a kormányig érő bűnszervezetet. Munkájuk nyomán már nem csupán Schadl György, a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar elnöke került előzetes letartóztatásba, de megbukott Völner Pál államtitkár is. Így talán nem is meglepő, hogy dr. Fiszter Zsuzsanna, a Mi Hazánk Mozgalom szakértője fenyegető üzeneteket kapott egy álnéven író végrehajtótól.
Forrás: https://kuruc.info/r/2/238673/
Hogy csendben vannak egyesek, amikor nyakig ülnek a kakiban :D
Azt még zokon veszik, hogy ugyanannak az alja sutyeráknak tartom ezeket is, mint amazokat...
 

Autodidaktakatona

Well-Known Member
2019. január 13.
1 561
7 006
113
Közgázon valami olyat tanítanak, hogy az a cég a sikeresebb aki hitelt vesz fel akkor amikor tele van pénzzel, az pedig aki mindent saját vagyonból vásárol hiába van tele pénzzel, egy esetleges krach esetén becsődöl, mert nincs semmi belső tartaléka amihez hozzányúljon.
A te hsz-ed pont a laikusként megmondom, hogy mindenki hülye csak én vagyok a napelemes bányászlámpa.
Értem, és akkor te lehetsz a bányaló a szemellenzővel...
Egyébként úgy érzed, hogy a hitelpályánk mozgását csak én nézem kritikusan?
Ahogy már írtam május után kiderül te mekkora lámpás vagy.... :)
 

Irsai Olivér

Well-Known Member
2019. június 7.
1 698
5 673
113
Nagyon kíváncsi vagyok, hogy meddig emelhető a 10-12-es totalis mélypontról a magyar termékenységi ráta. 1,2ről indultunk, a legutolsó számomra ismert 1,66, de néhány bennfentes megpendítette, hogy 1,7 fölé kúszott tavaly év végére. És ez a magyar nem cigany népesség többletgyermekvállalását mutatja. Ugyanis a ciganyoknál 2010 előtt sem okozott gondot a gyermekvállalás, tehát ennyivel több gyereket vállalnak a magyar anyák. 2,1 a cél, akkor stabilizálódik a népesség. Kérdés elérhető - e. Rendkívül fontos az eddigi kedvezmények mellé az a fordulat, hogy a gyereket vállaló nők több penzt kapnak, mint az utolsó fizetésük volt.
Az SZJA visszatérítés idén remélem nem egyszeri intézkedés. 5% fölötti GDP növekedesnél automatikusan adnám. Ezt már megpenditette finoman egy illetékes. Erre lene sansz idén is. Nagy további lökést adna, hogy kitartson a növekedés.

Szerintem erre a g7 cikkre emlékszel, ebben spekuláltak 1,62-re a nyers adatokból amit a - cikkben is szereplő - HFD-n találtak.

Sajnos ugye problémás a jelenlegi korfa is, jelesül, hogy egyre kevesebb a szülőképes nő Magyarországon. Éppen ezért elengedhetetlen lenne egy olyan komplex bevándorlási politika kialakítása amivel az ún harmadik (EU-n kívüli) országokból betelepedni szándékozó fiatal nők bevándorlását segítjük elő. Ehhez egyébként nem lenne ördögtöl való a célországokba magyar (leány)gimnáziumokat telepíteni, amik magyar nyelvű tanításon felül magyar érettségit is adnak (ezzel megnyitva a magyarországi továbbtanulás kapuját ösztöndíjjal, diákhitellel (és pár éves röghözkötéssel) a leginkább hiánnyal küszködő területeken (egészségügy, informatika, etc). Ezzel mintegy becsatornázva azt a népességet, amire az országnak szüksége van.
Részletkérdésnek tűnik, de elsősorban (klasszikusan) keresztény hagyományú országokra fókuszálnék és törekednék a nagyfokú heterogenitásra (Dél-Amerika (Venezuela, Argentina), kaukázusi országok (örmények, azeriek, grúzok), kelet-európaiak (oroszok, fehéroroszok, ukránok), balkániak, búrok, esetleg filippínók), valamint a minél magasabb szintű integrációra.
 

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 417
23 616
113
Értem, és akkor te lehetsz a bányaló a szemellenzővel...
Egyébként úgy érzed, hogy a hitelpályánk mozgását csak én nézem kritikusan?
Ahogy már írtam május után kiderül te mekkora lámpás vagy.... :)
Nézd nem vagyok közgazdász, holott 7 gazdasági tárgyat is tanultam és egyiket se szerettem, mivel műszaki pályán olyan szinten mint amit kértek feleslegesnek tartottam, de amit leírtál azokról az jön le nekem, hogy teljesen laikus vagy. Itt vannak közgázhoz valamilyen szinten hozzáértők vagy egyenesen közgazdászok, nekik hamarabb elhiszem, hogy a mutatók jók vagy jobbak mint ahogy te elképzeled őket.
 

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
15 506
54 466
113
Ma reggel az eberaunál ( Güssing mellett) egy embercsempészt állitottak meg az osztrákok. Erre az megfordult ès râlött a hatàrt biztositó katonâkra. Aztân a mezö közepén megâllt és 12 migrâns szâllt ki a kocsiból, akik menedékjogot kèrtek az osztrákoktól. A vezetö elmenekült a Kronen Zeitung szerint, viszont elfogtak egy mâsik embercsempèszt.
Kicsit zavaros az ùjsâg cikke.
 

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 905
48 433
113
Valószinűleg az EU ügyészségbe való belépéshez fogják kötni.Ezt Orbán nem lépheti meg,mert a NER a lopásra épül.MZP minden további nélkül belépne,igy utalhatják is a pénzt politikai felhang nélkül.Probléma inkább a NER ellenzékben lévő része (nem tekintem a szocikat másnak,mint a fikuszt-ugyan azok,csak pepitábamn).
Komplett államszervezetünket le kéne cserélni-már 89ben le kellett volna cserélni
Szerintem irtó naivitás azt hinni, hogy egy "EU ügyészség" bármilyen érdemi javulást tudna felmutatni korrupciós mutatókban.