[BIZTPOL] NATO - North Atlantic Treaty Organization

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Status
Not open for further replies.

Halfdan

Well-Known Member
2019. január 9.
2 214
3 210
113
Bocsáss meg, de amit csinálsz, az szövegkörnyezetből való kiragadás, a mondóka teljesen át transzformálása, és trollkodás.

2000 - 2014 között miért nem támadta meg Oroszország Ukrajnát? Akkor Ukrajna leírhatatlanul sebezhetőbb volt, fényéves különbség volt az akkori, és a mai Ukrajna között, mert még nem állították be mögéjük a nyugati légtérellenőrző apparátust. A 2000-es évek elején simán elfoglalhatták volna, ha ez lett volna a cél.

Csak 2014 után mondták a politikusok, hogy előbb vagy utóbb háború lesz Oroszország, és a Nyugat között, ha valaki 2006-ban ilyennel előállt, minimum megmosolyogták, de akár ki is röhögték.

Írtam is, hogy "Ez a konfliktus 2014 óta van", nem pedig 1991 óta.

Hát sikerült a nato nepszavazás érvényességétől alaposan elkanyarodni.
Ahogyan én látom ukrajnában mindig is megvolt a keletesek-nyugatosok szembenállás, a mostani ('14ben kezdődött) konfliktus tipikusan, a korábbi politika folytatása más eszközökkel.
 
  • Tetszik
Reactions: tomcat1

Mark1993

Well-Known Member
2010. augusztus 23.
5 207
17 052
113
Ahogyan én látom ukrajnában mindig is megvolt a keletesek-nyugatosok szembenállás, a mostani ('14ben kezdődött) konfliktus tipikusan, a korábbi politika folytatása más eszközökkel.

Nem szimpla keletesek vs. nyugatosok, hanem sokmindenki.

Egyik oldalon szimplán az oroszok vannak.

A másik oldalon vannak
  • nyugatos oroszok

  • oroszajkúként felnőttek

  • ukrán libsik

  • ukrán nacionalisták

  • ukrán neonácik
 

Kecske

Well-Known Member
2020. május 24.
239
1 236
93
A NATO a Szovjetunió ellen jött létre, amikor Sztálin volt a gazda.

1991-re teljesen megbékélt Oroszország, sőt még Oroszország 97' környékén a szétesés szélén állt, akkor Mi ellen kellett a NATO-t fenntartani ?
Pár gondolat:

Talán a célravezető kérdésfeltevés nem az, hogy mi ellen, hanem egyáltalán miért maradt fent a NATO a 90-es évek folyamán?

Egyrészt persze ennyi év távlatából könnyű bölcsnek lenni, de pl. 1993-ban amikor még tankok lőtték szét a moszkvai Fehér Házat még lehetséges kimenetel volt pl. egy nagyobb ívű polgárháború (ezek országhatárokon túli tovagyűrűzésére azelőtt és azután is vannak példák), vagy ezidőtájt olyan hatalomátvétel, amely következtében Oroszországnak újra imperialista ambíciói lettek volna. Azután meg már jött a délszláv háborúban való (vitatott) szerepvállalás.

Persze ekkor is lehet teljesen jogosan mondani, hogy a 90-es évek folyamán több rövidebb időszak is volt amikor látszólag céltalan volt a szövetség. Ezen időszakokra példa, hogy a 1991-ben Jelcin és 2000-ben Putyin is felvetette annak a lehetőségét, hogy Oroszország csatlakozna a NATO-hoz mint tag.

És itt jön a prózai ok: a NATO hatalmas szervezet és hatalmas a szervezeti tehetetlensége. Erre egy példa, hogy még 1993-ban is megtartották (bár kisebb létszámmal) a Reforger gyakorlatot, pedig ekkor már a két Németország egyesült és a "kelet" határa is egy lengyelországnyival arrébb került. Minden NATO-tagállam hadserege ebben a keretrendszerben tervezett tovább, és nem akart nagyon elmozdulni belőle, pláne mivel sokszor kölcsönösen hasznosnak is bizonyult a dolog: pl. az USA-nak jól jöttek a német és török légitámaszpontok az öbölháború idején; vagy pl. a kisebb tagállamoknak nem kellett törni a fejüket, hogy miképp oldják meg a stratégiai légiszállítás képességét (90-es években mondjuk pont nem tudom, hogy mi volt ennek a menete, de a 2000-es években már ott volt a SALIS meg a SAC).

Mindettől függetlenül egyáltalán nem szükséges, hogy egy védelmi szövetség egy konkrét állam fenyegetése ellen jöjjön létre vagy működjön (pl. 1947-es riói paktum esetében meg nem mondom, hogy konkrétan ki ellen létezett az elmúlt évtizedekben). Egész egyszerűen, mint minden (hiteles) védelmi szövetségnek, a NATO-nak is alapvetően az a feladata, hogy nemcsak megállítson, de elrettentsen más országokat (vagy akár a saját tagjait) attól, hogy agresszorként viselkedjenek (~regionális stabilitás biztosítása). Emellett rákenyszeríti a tagokat, hogy legalább valami elemi szinten foglalkozzanak a saját honvédelmükkel (ellentétben pl. Moldovával vagy Írországgal).
 
Status
Not open for further replies.