[BIZTPOL] Nyugat-Európa és Észak-Európa (Európai Unió)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

winter

Active Member
2011. november 19.
104
188
43
Kár az ilyen hozzászólásokért, mert objektív, elkenőrizhető adatok mindenki rendelkezésére állnak. Nem a szélsőséges példákat érdemes nézni! Budapesten az ingatlan.com 10.903 db kiadó lakás hirdetést dob fel. A medián bérleti díj 180 ezer Ft/hó. Ezért 65-80 m2-es 2+fél, 3, vagy 2+2 fél szobás normális lakást kapsz, ha nem kifejezetten kiemelten drága környéken szeretnél bérelni. Ez ugye 500 EUR/hó és nem 800-1100. Ha meg olcsóbbat keresel akkor a hirdetések kb negyede, 2.511 db 130 ezer Ft/hónál nem magasabb és ezen belül majdnem 500 olyan, ami megközelíti, vagy eléri az 50 m2-t és legalább 1,5-2 szobás. Nyilván nem a Rózsadombon hirdetik ezeket, de még a belső kerületekben is százával találni ilyet.
Hát igen, 180k/hó az albi, az átlagnettó 334k/hó ( https://www.ksh.hu/docs/hun/xstadat/xstadat_evkozi/e_qli030b.html ). Marad 154 ezred enni, gyereket nevelni, esetleg moziba menni meg új ruhát venni, tankolni az autóba, bérletre költeni, kicserélni az elromlott mosógéped. Mennyit tudsz ebből félre tenni, hogy előrébb mozdulj az életben, önerőd legyen saját házhoz, lakáshoz, új autóhoz? Hogy tudj pénzt adni keresztfiad ballagására? Vagy ez mind a '90-es évek előtti generációk privilégiuma marad?

Nem vitát akarok ebből generálni, néha előjön ez a téma itt a fórumon, azt is belátom, hogy lehet élni kenyéren meg olcsó parizeren t-> inf ideig, de szerintem nem így kellene lennie.
 

FilcTroll

Well-Known Member
2017. december 18.
1 757
4 687
113
Több évtizedes léptékben nézve nagyon sokat csökkent ám a munkánk értéke. Én 20-25 éve, már nem pályakezdőként kis magyar cégeknél és komoly multiknál dolgozva is jobban kerestem, mint ma, olykor még számszerűleg is többet kaptam kézhez. Ma ugyanannyi pénzért többet kell dolgozzak, miközben a vásárlóértéke meg sokat csökkent. Ha ma bemondanám egy cégnél az 20 évvel ezelőttivel arányos fizetési igényemet, a HR-ről azonnal a diliházba vinnének. De amennyire látom, ez nem csak itthon van így, hanem szerte a művelt világban.
 
T

Törölt tag 4082

Guest
Több évtizedes léptékben nézve nagyon sokat csökkent ám a munkánk értéke. Én 20-25 éve, már nem pályakezdőként kis magyar cégeknél és komoly multiknál dolgozva is jobban kerestem, mint ma, olykor még számszerűleg is többet kaptam kézhez. Ma ugyanannyi pénzért többet kell dolgozzak, miközben a vásárlóértéke meg sokat csökkent. Ha ma bemondanám egy cégnél az 20 évvel ezelőttivel arányos fizetési igényemet, a HR-ről azonnal a diliházba vinnének. De amennyire látom, ez nem csak itthon van így, hanem szerte a művelt világban.
Ebben csak az a kínos, h mindenki a bajcos festőtől fél. De ezt a munkásosztály egyre rosszabbul él dolgot egyszer már lejátszottuk. A végén a rablánc a labon nehéz volt, de széttörte büszkén a nép, mert példája volt aki érte, feláldozta hű életét.
Avagy aki nem tanul a történelemből megismétli a múlt hibáit, de aki elfelejti a történelmet, elbukik.
És azért szeretném jelezni, hogy mind Franciaországban, mind Olaszországban a kommunista ellenállás volt a II. VHban, és egy ideig utána is a népszerü erő. Nem csak Oroszországban. Csak ma ezt szeretjük elfelejteni.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
Több évtizedes léptékben nézve nagyon sokat csökkent ám a munkánk értéke. Én 20-25 éve, már nem pályakezdőként kis magyar cégeknél és komoly multiknál dolgozva is jobban kerestem, mint ma, olykor még számszerűleg is többet kaptam kézhez. Ma ugyanannyi pénzért többet kell dolgozzak, miközben a vásárlóértéke meg sokat csökkent. Ha ma bemondanám egy cégnél az 20 évvel ezelőttivel arányos fizetési igényemet, a HR-ről azonnal a diliházba vinnének. De amennyire látom, ez nem csak itthon van így, hanem szerte a művelt világban.
Akkor valamit elbasztál. 540 Ft a benzin, és az M0son nem lehet elférni. Minden 3. autó a 20M kategóriába tartozik. Most 3x annyi szálloda van, mind tömve. Már a Maldívra járunk nyaralni, nem Alsóörsre. A TVm meg sose romlik el.
 
T

Törölt tag 4082

Guest
Akkor valamit elbasztál. 540 Ft a benzin, és az M0son nem lehet elférni. Minden 3. autó a 20M kategóriába tartozik. Most 3x annyi szálloda van, mind tömve. Már a Maldívra járunk nyaralni, nem Alsóörsre. A TVm meg sose romlik el.
Ez nagyon mókás. Amikor a nászutamat terveztem, a Prágai hotel 221 euró volt 7 éjszakára. Ugyanez Alsóőrsön 1100
Vajon miért is?
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 876
91 405
113
Több évtizedes léptékben nézve nagyon sokat csökkent ám a munkánk értéke. Én 20-25 éve, már nem pályakezdőként kis magyar cégeknél és komoly multiknál dolgozva is jobban kerestem, mint ma, olykor még számszerűleg is többet kaptam kézhez.
Én 20 éve kábé tizedannyit kerestem mint ma.
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 956
19 258
113
Akkor valamit elbasztál. 540 Ft a benzin, és az M0son nem lehet elférni. Minden 3. autó a 20M kategóriába tartozik. Most 3x annyi szálloda van, mind tömve. Már a Maldívra járunk nyaralni, nem Alsóörsre. A TVm meg sose romlik el.
Én ma alig fértem el az M0-n, az tény.
Az is, hogy minden 3. jármű 20M+-os volt: kamion. A személyautók közt nem volt ennyire jó az arány.
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 956
19 258
113
óvatosan az ilyen olcsó kérókkal, haver pesttől nem mesze egy csörög nevű faluban talált vmit ami brutál olcsó aztán megnézte és rájött miért... D:
Ez csak telek lett volna egy kis faluban.

Néztem már meg a hirdetésben fullos házat helyszínen... magas fal mögött a cigánysoron volt, az Újvilág utcában a Kiskörén. Eléggé kontrasztos volt a környezetéhez (a hirdetés meg a helyszíni szemle alapján is igényes ingatlan, csak a szomszédság...).
 

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
15 655
55 309
113
Ez nagyon mókás. Amikor a nászutamat terveztem, a Prágai hotel 221 euró volt 7 éjszakára. Ugyanez Alsóőrsön 1100
Vajon miért is?
Mikor volt ez? Mert azért 31 ejró/éj nem egy túl jó szállàsra utal. Nézd meg a bookingon az árakat legalàbb 3 csillagos kategóriàban.....
 
T

Törölt tag 008

Guest
Hát igen, 180k/hó az albi, az átlagnettó 334k/hó ( https://www.ksh.hu/docs/hun/xstadat/xstadat_evkozi/e_qli030b.html ). Marad 154 ezred enni, gyereket nevelni, esetleg moziba menni meg új ruhát venni, tankolni az autóba, bérletre költeni, kicserélni az elromlott mosógéped. Mennyit tudsz ebből félre tenni, hogy előrébb mozdulj az életben, önerőd legyen saját házhoz, lakáshoz, új autóhoz? Hogy tudj pénzt adni keresztfiad ballagására? Vagy ez mind a '90-es évek előtti generációk privilégiuma marad?
Ez annyira szeretem, hogy mindenki pest közepén akar lakni.
Megsúgom, egy évtizedig jártam föl pestre, napi 1 óra oda, 1 óra vissza. Bérletet, autót támogatják.
NAHÁÁÁÁÁT máris kijön 30 000/hóból. A 150et meg fére lehet tenni és bedobni majd önerőbe.
Túl kényelmesek lettek az emberek.
Arról nem beszélve, hogy irodai munkában a homeoffice elfogadott lett. Ismerek olyat, akik zalából dolgoznak pestre és kb 2 havonta 1x bemennek az irodába. 20 millából baromi nagy családi házuk van....saját mert "albipénzből" letörlesztették.
... Ha ma bemondanám egy cégnél az 20 évvel ezelőttivel arányos fizetési igényemet, a HR-ről azonnal a diliházba vinnének. ....
Próbálkozz be! Én közel 40% emelést kaptam, mert piacira kellett húzni a pénzt, hogy ne hagyjam őket ott. A HR tisztában van a piaci áraddal, csak ugye ahhoz hogy ezt te is realizáld munkahelyet kell váltani, erre meg az emberek lusták vagy félnek.
 

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 922
13 140
113
Hát igen, 180k/hó az albi, az átlagnettó 334k/hó ( https://www.ksh.hu/docs/hun/xstadat/xstadat_evkozi/e_qli030b.html ). Marad 154 ezred enni, gyereket nevelni, esetleg moziba menni meg új ruhát venni, tankolni az autóba, bérletre költeni, kicserélni az elromlott mosógéped. Mennyit tudsz ebből félre tenni, hogy előrébb mozdulj az életben, önerőd legyen saját házhoz, lakáshoz, új autóhoz? Hogy tudj pénzt adni keresztfiad ballagására? Vagy ez mind a '90-es évek előtti generációk privilégiuma marad?

Nem vitát akarok ebből generálni, néha előjön ez a téma itt a fórumon, azt is belátom, hogy lehet élni kenyéren meg olcsó parizeren t-> inf ideig, de szerintem nem így kellene lennie.

Egy 2,5-3 szobás budapesti lakás bérleti díját hasonlítod össze egyetlen ember országos átlagkeresetnek megfelelő keresetével. Ugye érzed, hogy ez mennyire nem állja meg a helyét? A minimum az lenne, hogy legalább egy kétkeresős, budapesti átlagbért kereső családéval veted össze, ha már a szociális demagógia ingoványos talajára merészkedsz.
Érdekes módon elég sok lakást és elég sok új autót adnak el manapság. Elég sokan járnak minden évben külföldre nyaralni. Biztos azért, mert mert mindenki nagyon pocsékul él és szegény, mint a templom egere.

Több évtizedes léptékben nézve nagyon sokat csökkent ám a munkánk értéke. Én 20-25 éve, már nem pályakezdőként kis magyar cégeknél és komoly multiknál dolgozva is jobban kerestem, mint ma, olykor még számszerűleg is többet kaptam kézhez. Ma ugyanannyi pénzért többet kell dolgozzak, miközben a vásárlóértéke meg sokat csökkent. Ha ma bemondanám egy cégnél az 20 évvel ezelőttivel arányos fizetési igényemet, a HR-ről azonnal a diliházba vinnének. De amennyire látom, ez nem csak itthon van így, hanem szerte a művelt világban.

Ha te számszerűen kevesebbet keresel, mint 25 éve, akkor valamit eszméletlenül rosszul csinálsz, mert összegszerűen 11-szer akkora, reálértéken pedig 3-szor akkor most a nettó átlagkereset, mint 25 éve. Ráadásul 25 év alatt a ranglétrán/szakmádban is illene előrelépni.
De szerintem simán csak nagyon rosszul emlékszel, mert ma a minimálbér nettója 111 ezer Ft, a garantált bérminimum nettója pedig 146 ezer Ft. 25 évvel ezelőtt pedig még az átlagbér nettója is csak 30 ezer Ft volt. 25 év alatt az infláció összesen 3,6-szeres volt, azaz a 25 évvel ezelőtti átlagbér vásárlóértéke a mai minimálbér vásárlóértékét sem érné el.
 

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 922
13 140
113
Egy 2,5-3 szobás budapesti lakás bérleti díját hasonlítod össze egyetlen ember országos átlagkeresetnek megfelelő keresetével. Ugye érzed, hogy ez mennyire nem állja meg a helyét? A minimum az lenne, hogy legalább egy kétkeresős, budapesti átlagbért kereső családéval veted össze, ha már a szociális demagógia ingoványos talajára merészkedsz.
Érdekes módon elég sok lakást és elég sok új autót adnak el manapság. Elég sokan járnak minden évben külföldre nyaralni. Biztos azért, mert mert mindenki nagyon pocsékul él és szegény, mint a templom egere.

Elnézést kérek, most látom, hogy budapesti nettó átlagbért használtál (bár abból a tavalyit).
Akkor már csak a 2 keresős család kontra 2,5-3 szobás lakás, vagy egy keresős, kontra garzon lakás módosítást kell megugrani a számításodban, illetve kicsit aktualizálni a használt adatot. A legfrissebb kedvezmények nélkül 288.400 Ft, kedvezményeket is figyelembe véve 297.100 forint országos nettó átlagkeresetre rászámolva az utolsó ismert Budapest/országos arányt (ami 1,402), Budapestre kedvezmények nélkül 404 ezer, kedvezményekkel 417 ezer Ft adódik. Ennek a kétszeresét kell számolni, ha a 180 ezer Ft-os albérlettel szeretnénk összevetni. Tehát 808 - 834 ezer Ft-ból jön le a 180 Ft-os bérleti díj. A maradékból azért meg lehet élni, még Budapesten, még 1-2 gyerekkel is.
Mint ahogy a gyakorlatban meg is élnek az emberek. Nem Budapestről mennek le vidéki falvakba az ottani bérek/megélhetési költségek arányért, hanem fordítva.
Körbenézve valahogy nem azt látom, hogy Budapesten az embereknek csak párizsira jut a nagy szűkölködésben. Inkább azt látom, hogy tele vannak az éttermek, az emberek nem szakad cuccokban járnak és majdnem mindenki kezében ott van az okostelefon.
 
Last edited:

winter

Active Member
2011. november 19.
104
188
43
Ez annyira szeretem, hogy mindenki pest közepén akar lakni.
Megsúgom, egy évtizedig jártam föl pestre, napi 1 óra oda, 1 óra vissza. Bérletet, autót támogatják.
NAHÁÁÁÁÁT máris kijön 30 000/hóból. A 150et meg fére lehet tenni és bedobni majd önerőbe.
Túl kényelmesek lettek az emberek.
Arról nem beszélve, hogy irodai munkában a homeoffice elfogadott lett. Ismerek olyat, akik zalából dolgoznak pestre és kb 2 havonta 1x bemennek az irodába. 20 millából baromi nagy családi házuk van....saját mert "albipénzből" letörlesztették.
Nem szeret mindenki Budapest közepén lakni, de ha az albérletárakat Budapestre néztük, akkor a fizetéseket is oda néztem.


Elnézést kérek, most látom, hogy budapesti nettó átlagbért használtál (bár abból a tavalyit).
Akkor már csak a 2 keresős család kontra 2,5-3 szobás lakás, vagy egy keresős, kontra garzon lakás módosítást kell megugrani a számításodban, illetve kicsit aktualizálni a használt adatot. A legfrissebb kedvezmények nélkül 288.400 Ft, kedvezményeket is figyelembe véve 297.100 forint országos nettó átlagkeresetre rászámolva az utolsó ismert Budapest/országos arányt (ami 1,402), Budapestre kedvezmények nélkül 404 ezer, kedvezményekkel 417 ezer Ft adódik. Ennek a kétszeresét kell számolni, ha a 180 ezer Ft-os albérlettel szeretnénk összevetni. Tehát 808 - 834 ezer Ft-ból jön le a 180 Ft-os bérleti díj. A maradékból azért meg lehet élni, még Budapesten, még 1-2 gyerekkel is.
Mint ahogy a gyakorlatban meg is élnek az emberek. Nem Budapestről mennek le vidéki falvakba az ottani bérek/megélhetési költségek arányért, hanem fordítva.
Ezekre az összegekre nem találtam a ksh-n semmilyen adatot. 433 000 a bruttó átlagbér idén júliusban, erre 1,402-es szorzót soknak tartanék, mivel valószínűleg épp a főváros húzza fölfelé ezt a számot. Ez azt is jelentené, hogy 6 hónap alatt Budapesten 334000-ról 404000-re nőtt a nettó átlagbér, ami majd 18%-os növekedés. Ha ez így van, akkor miért panaszkodnak az emberek a magas infláció miatt?
Körbenézve valahogy nem azt látom, hogy Budapesten az embereknek csak párizsira jut a nagy szűkölködésben. Inkább azt látom, hogy tele vannak az éttermek, az emberek nem szakad cuccokban járnak és majdnem mindenki kezében ott van az okostelefon.
Igen, tele vannak, ahogy tele van a biatorbágyi outlet is, ahol 45 ezer egy nadrág akciósan. Tegye fel a kezét, aki bármikor megengedheti ezt magának itt a fórumon, hetente 2-szer, és nem találna jobb helyet a pénznek ha akarna sem. Ők külföldiek, vagy külföldről hazajött magyarok, akiknek meg kell itthon mutatniuk, hogy ezt is megtehetik. Az is jelentkezhet nyugodtan, aki 20-40M-ós mercedest vásárolt ebben a fene nagy jólétben az utóbbi időben, hátha tanulhatunk tőle valamit mi is, halandók, úgyis közeledik felém egy autóvásárlás. Én is látom ezeket a dolgokat, C katok és újgazdagok ülnek bennük buta fejjel, csak tudnám hol lapátolják össze rá a pénzt, mert eddig egyik munkahelyemen sem láttam még hasonló arcokat sem (talán nem is onnan szedik össze??).

Azt se felejtsük el, hogy a dinamikusan növekvő és valóságot hűen tükröző átlagkereset ellenére széles köröket érintő szakmákban a bérek hosszú évek óta stagnálnak. Csak amíg 2010-ben 10ezer volt egy cipő, most 25ezer. Nekik mikor lesz lehetőségük nem hogy c osztályú mercedest venni, de bármikor autószalonból gépkocsit vásárolni?

Inkább Redreg-nek és Trollnak adnék igazat ebben a kérdésben. Az ősöknek nagyon nehéz volt és sokat küzdöttek azért, hogy megteremtsék a lakhatást, a jó életet a gyerekeiknek, de most azt látom, hogy hasonlóan nehéz ezekben az időkben ugyanezt megtenni. Már csak az a kérdés, hogy akkor most sikerült elérni valami jó irányú változást végül is, vagy sem?
 
K

kamm

Guest
Ja, persze, nekem "Pest" == Budapest en bloc ebben a kontextusban. A "pestiek" pejoratív kifejezés amit az urbanita untermenschekre használtunk gyerekkorom óta.
Ahh, a vidékiek szórakoztató komplexusai, sosem tudtam megfejteni őket... :p

Érd egy retkes putri. Legrosszabb sprawl. Valahányszor arra járok azt érzem, hogy Nem! Nem! Soha!
Van annak nagyon korrekt része is, csak azt úgy hívják, hogy Diósd. :D
 

dkes

Well-Known Member
2019. december 5.
2 385
8 928
113
Ahh, a vidékiek szórakoztató komplexusai, sosem tudtam megfejteni őket... :p


Van annak nagyon korrekt része is, csak azt úgy hívják, hogy Diósd. :D

Vannak a "Pestnél" (ez tényleg így használatos) szórakoztatóbb dolgok is. Egy darabig laktam Budán, de ettől nem lettem "pesti gyerek" és ezzel nem arra utalok, hogy a Duna melyik oldalán voltam ... :)

Ugye ilyen dolog vidékieknél, hogy amennyiben hozzád viszonyítva Pest (sic!) felé mentél, akkor "fel" mentél, ha a másik irányba, akkor le (ha a másik oldalra, "közel" Pesthez akkor fel, ha messze akkor le). Azaz adott esetben úgy működött a dolog, hogy:

  • lementél a Balatonra,
  • vagy felmentél Diósdra (a példánál maradva) ...

Most az ilyen általános -ra/-re, -ba/-be , -en/-on, -ban/-ben szabályrendszerrel Te is tisztában vagy mikor melyik használandó stb. ...