[BIZTPOL] Nyugat-Európa és Észak-Európa (Európai Unió)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 376
55 062
113
De csak, hogy a már említett Koreaiakról is írjak valamit, 2012-ben kezdték építeni az Emírségekben az APR-1400-asokat (4 db-ot), ebből 2 már üzemel 2 pedig nemsokára fog. 9 év alatt eljutottak 0-ról a kereskedelmi üzemig.
A hivatalos költség jelentés már megvan, 24.4 milliárd dollár (nem Euró!) a 4 db reaktor építési költsége.
Vagyis a koreaiak az emírségekben majdnem annyiból építettek 4 db reaktort (5.4GW-t), mint a franciák 1 db reaktort saját maguknál (1.6GW)
Lehet az emírségeknek más az árszínvonala, de oda koreából mentek az alkatrészek, a franciák meg otthon voltak....
 

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 933
48 689
113
De csak, hogy a már említett Koreaiakról is írjak valamit, 2012-ben kezdték építeni az Emírségekben az APR-1400-asokat (4 db-ot), ebből 2 már üzemel 2 pedig nemsokára fog. 9 év alatt eljutottak 0-ról a kereskedelmi üzemig.
A hivatalos költség jelentés már megvan, 24.4 milliárd dollár (nem Euró!) a 4 db reaktor építési költsége.
Vagyis a koreaiak az emírségekben majdnem annyiból építettek 4 db reaktort (5.4GW-t), mint a franciák 1 db reaktort saját maguknál (1.6GW)
Lehet az emírségeknek más az árszínvonala, de oda koreából mentek az alkatrészek, a franciák meg otthon voltak....
Hm, ráadásul a koreaiakkal még jóban is vagyunk.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 376
55 062
113
Hm, ráadásul a koreaiakkal még jóban is vagyunk.

Igen. Más kérdés, hogy a koreai reaktor se kapott volna zöld utat az EU-tól amíg nem német és francia benne minden is, pont mint az orosznál.
Ahhoz pedig át kell tervezni, újra kell engedélyeztetni stb....
Gyakorlatilag ugyan itt lennénk. Sajnos.
Pedig ha leszarnánk az EU-t, meg kidobnák a hazai atomhivatalból a léhűtő bürokratákat, akkor mondjuk 2010-ben szerződünk és 2012-ben már építünk.
Legrosszabb esetben 2022-ben már hálózaton lenne a két paksi blokk, függetlenül attól, hogy orosz vagy koreai.
 

tiz

Well-Known Member
2016. július 21.
364
2 426
93
De amúgy igen, ez a demokrácia.

Óvatosan a demokrácia éltetésével. Emlékezzünk: "a demokrácia rossz, csak nem tudunk jobbat".

A Brexit során: 51% szavazott kilépésre, 49% maradásra. A minimális különbség döntött, és 49%-nak semmilyen kompenziációja nem volt, rájuk kényszerítették a döntést.

Amit a demokraták nem számítanak bele a játékba, az az elkeseredés. Amikor demokráciában élsz, de nincs mozgástered, mert a többség úgy dönt, hogy lekorlátoz téged.

Ehhez add még hozzá, hogy - mint Tocqueville írta - a választás utáni első év a hatalomátvétel, a következő kettő a munka, a negyedik a következő választásra való felkészülés.

Abban a két középső évben pont nem érdekel senkit sem az én véleményem. Engem például senki sem kérdezett meg - sem hazai, sem EU-s szinten, hogy mi legyen Ukrajnával.

Bár demokrácia párti vagyok, az a véleményem, hogy a legtöbb ember álomvilágban él ezzel a kérdéskörrel kapcsolatban. Jelenleg a demokrácia egyszerűen nem működik jól, csak nem akarjuk észrevenni és orvosolni a problémákat.
 

Gari

Well-Known Member
2020. szeptember 13.
540
1 536
93
Óvatosan a demokrácia éltetésével. Emlékezzünk: "a demokrácia rossz, csak nem tudunk jobbat".

A Brexit során: 51% szavazott kilépésre, 49% maradásra. A minimális különbség döntött, és 49%-nak semmilyen kompenziációja nem volt, rájuk kényszerítették a döntést.

Amit a demokraták nem számítanak bele a játékba, az az elkeseredés. Amikor demokráciában élsz, de nincs mozgástered, mert a többség úgy dönt, hogy lekorlátoz téged.

Ehhez add még hozzá, hogy - mint Tocqueville írta - a választás utáni első év a hatalomátvétel, a következő kettő a munka, a negyedik a következő választásra való felkészülés.

Abban a két középső évben pont nem érdekel senkit sem az én véleményem. Engem például senki sem kérdezett meg - sem hazai, sem EU-s szinten, hogy mi legyen Ukrajnával.

Bár demokrácia párti vagyok, az a véleményem, hogy a legtöbb ember álomvilágban él ezzel a kérdéskörrel kapcsolatban. Jelenleg a demokrácia egyszerűen nem működik jól, csak nem akarjuk észrevenni és orvosolni a problémákat.
Persze, a demokrácia nem tökéletes, de nincs jobb. Az autokrácia/diktatúra legfeljebb rövid távon tud eredményeket felmutatni, hosszabb távon képtelen jólétet biztosítani.
Az viszont nem igaz, hogy nem akarjuk észrevenni, vagy változtatni rajta.
Az EP is rengeteg javaslatot tesz a demokratikusabb és hatékonyabb működésre, de elkaszálják, mert az EU-t elsősorban a tagállami vezetők irányítják a Tanácsban (akik aztán az EP-t fikázzák, hogy nem elég hatékony és demokratikus...)
Az eltorzított magyar választási rendszer hibáit is észrevette és orvosolná az ellenzék.
 
  • Tetszik
Reactions: formosa1

Halfdan

Well-Known Member
2019. január 9.
2 050
2 753
113
Mire Paks1-et le kell állítani, a kőbalta is elég lesz.....
Vagy lesz áram 2030-ban is, vagy visszasűllyedünk az 1960-as évekbe. Nyugat-Európának ez a célja. Teljesen mindegy, hogy az USA-val, az orosszal vagy a franciával, de ha 2035-re nem lesz áramforrásunk, lehúzhatjuk magunkat a retyón. Régen meg kellett volna lépni Paks2-őt és nem szórakozni a sötétzöldekkel.
Paks2re a magyar hatóságok nem adták ki az engedélyeket.
A sötétzöldeken bőven van bírálni való, de ez pont nem az ő saruk!
 

Rferi66

Well-Known Member
2020. február 14.
2 502
5 057
113
Már a mi VVER-1200-asunk utódja (VVER-1300) is megkapta az Európai minősítést:
"Júniusban a VVER-TOI projekt megkapta az Európai Közműkövetelmények (EUR) tanúsítását [5] . Így az európai szakértők elismerték ezt a projektet (a Kurszk Atomerőmű-2 tervdokumentációja alapján), mint amely megfelel az "európai üzemeltető szervezetek követelményeinek".
A VVER-1200-as a Novovoronyezsi atomerőműben meg már 5 éve készen van és üzemel :)
Miután típus tervekkel dolgoznak az oroszok, meglepne ha az építés során kellene rögtönöznünk.

Ez inkább úgy nézett ki, hogy az EU szabotált, aztán bele mentünk, hogy oké akkor az erőmű X százalékába ti lesztek a beszállítók az eredeti orosz helyet, és akkor jött a szarcunami.... Ha csak simán veszünk orosz erőművet és rájuk bízzuk, hogy építsenek már rég készen lenne!
A novovoronyezsi erőmű két blokja 10 év alatt elkészült úgy, hogy ez volt az első VVER-1200-as típus. A leningrád 2-es 2 db blokkja szintén 10 év alatt kész lett.
Ha 2012-őben elkezdik az építést 2022-ben már hálózaton lenne a két paksi blokk. Ehhez képest kapa vágás nem volt!
Úgy tudom, hogy az engedélyezésnek több szintje van. Attól hogy a Kurkszki atomerőművet valamilyen EU szervezet valamilyen szinten jóváhagyta, az nem a Paksi erőmű.

Paks 2 -is rendelkezik környezetvédelmi engedéllyel, telephely engedéllyel, Az építkezést viszont csak akkor szabad elkezdeni, ha minden engedély meg van. A lenti link szerint eddig 283 000 oldal dokumentum készült el. Egyenlőre a magyar hatóságok szerint nincs rendben a dokumentáció.

 
  • Tetszik
Reactions: Bleroka and gacsat

Halfdan

Well-Known Member
2019. január 9.
2 050
2 753
113
Mesélj még, főleg a háttérsztori érdekelne. Na nem a tripla4 meg az index által leközölt találgatások, hanem a valós.
Háttérsztorit én nem tudok, de elég sok helyen megjelent (Aszódinál olvastam róla talán a válaszonline-on de nem biztos). A lényeg, hogy többszöri hiánypótlást követően sem megfelelő a dokumentàció, a hatóság nem adta ki a létesítési engedélyt. Hogy tényleges tartalmi problémák vannak vagy "szokásos" hivatali fingreszelés, azt én nem tudom.
 
  • Tetszik
Reactions: ladagrant

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 323
4 506
113
Mostanában nézegettem ilyen hirdetéseket. Ahol én kerestem, ott a legtöbb új építésű társasházat úgy hirdetik, hogy zöld otthon, megújuló energia, stb. Ezekben mind hőszivattyú van.

Ha konkrétan kíváncsi vagy rájuk, akkor az ingatlan.com -on bepipálod a "zöld otthon" kapcsolót és rögtön találsz jó néhány projektet. :)
Nem igazán értem az érvelést. Én úgy tudom a lakás állomány nagy rész a 70-es 80-as években épült. Nem a csillivilli újonan épített körbe 30 centi szigetelt hőszivattyús lakópark az átlag hanem a kádár kocka, meg a panel. A lakosság nagy része abban él. A panel távfűtéses általában aminek a hőjét gázturbinás hőerőmű biztosítja. De vannak konvetktoros lakótepelek is. Egy biztos elektromos fűtés elvétve van lakótelepen. A kádár kocka környék föggő, nálunk a városban mind gázos már csak elvétve van fa tüzelés. Feleségem falujában könnyebb fához jutni, de ott sem fűt már nagyon senki csak fával, hanem vegyes tüzeléssel tolják. Szóval nem értem hogy jön ide a hőszivattyú. Nem tudom pl távfűtést, hogy akarod kiváltani? Mi adná a hőt ha nem gázt tüzelünk? A szigeteletlen kádár kockákat meg hőszivattyúval fűtenéd? Azt a házat ahol 90 fok jelenleg az előremenő vízhőmérséklet, nuku szigetelés csak a 40 centi tégla a maga hőtehetetlenségével nekiálnál fűteni a hőszivattyúval ahol az előremenő vízhő jobb esetben 35 fok?
Abban viszont nagy igazság van, hogy a fogyasztást lehetne csökkenteni, mert ezeknek a házaknak az energia hatékonysága igencsak hagy kívánni valót. Szigetelni kéne.. valami olyasmi program mint Olszoknál van, hogy a szigetelési költség 105%-át megtéríti az állam. Vagyis gyakorlatilag fizetnek neked ha leszigeteled a házad. Nagyságrendekkel lehetne csökkenteni a gázfogyasztást.
Egyébként nálunk a legnagyobb ipari fogyasztó a Nitrogén művek, évi egymilliárd köbméterrel. kb 4-4,5 milliárd köbméter a lakosság fogyasztása az országban. Vagyis a gázfogyasztásunk fele az ipar. Ezt nem lehet rövid távon kiváltani max közép távon. Szóval el kéne kezdeni szigetelni, Paks 2-nek már javában épülnie kéne és egy új atomerűnek keresni a helyszínt. Na akkor kiváltható lenne a gáz.
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 956
19 263
113
Mesélj még, főleg a háttérsztori érdekelne. Na nem a tripla4 meg az index által leközölt találgatások, hanem a valós.
Mivel rég volt nukleáris nagyberuházás, kevés a megfelelő szakember, tipikusan egyetemi pozíciókban levő idős emberek, akik lassabban, és nem mindig a szabályozói/piaci kvöetelményekkel 100% tisztában vannak, ezért lassan halad a projekt. Én ezt hallottam nukleáris ipart elhagyó ismerőstől, akinek vannak még ott dolgozó ismerősei.
 
H

Hummen23

Guest
Persze, a demokrácia nem tökéletes, de nincs jobb. Az autokrácia/diktatúra legfeljebb rövid távon tud eredményeket felmutatni, hosszabb távon képtelen jólétet biztosítani.
Az viszont nem igaz, hogy nem akarjuk észrevenni, vagy változtatni rajta.
Az EP is rengeteg javaslatot tesz a demokratikusabb és hatékonyabb működésre, de elkaszálják, mert az EU-t elsősorban a tagállami vezetők irányítják a Tanácsban (akik aztán az EP-t fikázzák, hogy nem elég hatékony és demokratikus...)
Az eltorzított magyar választási rendszer hibáit is észrevette és orvosolná az ellenzék.
Az az ellenzék, aminek alig van támogatottsága a lakosság körében?
 

Rferi66

Well-Known Member
2020. február 14.
2 502
5 057
113
Szóval el kéne kezdeni szigetelni, Paks 2-nek már javában épülnie kéne és egy új atomerűnek keresni a helyszínt. Na akkor kiváltható lenne a gáz.
Ugyanezt gondolom. Ezek nagyrészt folyamatban is vannak, csak a világpolitika történéseihez képest nagyon lassan haladunk. A technológia megvan ahhoz, hogy a gázt csak vegyipari célokra használjuk, de még sok idő és pénz mire ebből valóság lesz.
 
  • Hűha
  • Tetszik
Reactions: Shadow and formosa1

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 468
23 995
113
Háttérsztorit én nem tudok, de elég sok helyen megjelent (Aszódinál olvastam róla talán a válaszonline-on de nem biztos). A lényeg, hogy többszöri hiánypótlást követően sem megfelelő a dokumentàció, a hatóság nem adta ki a létesítési engedélyt. Hogy tényleges tartalmi problémák vannak vagy "szokásos" hivatali fingreszelés, azt én nem tudom.

Mivel rég volt nukleáris nagyberuházás, kevés a megfelelő szakember, tipikusan egyetemi pozíciókban levő idős emberek, akik lassabban, és nem mindig a szabályozói/piaci kvöetelményekkel 100% tisztában vannak, ezért lassan halad a projekt. Én ezt hallottam nukleáris ipart elhagyó ismerőstől, akinek vannak még ott dolgozó ismerősei.
Mi az erőtervnél máshogy tudjuk, de aszódi tuti jobban belelát.
 
  • Tetszik
Reactions: Flamand

dkes

Well-Known Member
2019. december 5.
2 385
8 928
113
Ugyanezt gondolom. Ezek nagyrészt folyamatban is vannak, csak a világpolitika történéseihez képest nagyon lassan haladunk. A technológia megvan ahhoz, hogy a gázt csak vegyipari célokra használjuk, de még sok idő és pénz mire ebből valóság lesz.

Most akkor megvan a technológia, "hogy a gázt csak vegyipari célokra használjuk" VAGY "még sok idő és pénz mire ebből valóság lesz"?

Csak azért, mert ez így egy mondatban igen kövér ellentmondásnak hangzik. Ez így ebben a formában olyasvalami, mint a Sci-Fi regényekben illetve filmekben szereplő protonhajtómű. Ugye itt is csak "még sok idő és pénz mire ebből valóság lesz" ...

A másik amire enged rávilágítani, hogy a most vizionált technológiák piaci alapon egy pillanatig sem élnének meg. Sőt az előrejelzések szerint a jövőben sem. Itt pedig felsejlik a jóöreg korrupció is ... Ugyanis mit gondolsz mi alapján szavaznak meg németben egy-egy cégnek milliárd EUR támogatásokat meg kompenzációt, kötelező átvételt egyebeket a "technológiáikra"? Ez milyen hatással lenne majd a még COVID előtt is igen gyatra európai versenyképességre?
 

Gari

Well-Known Member
2020. szeptember 13.
540
1 536
93
Az az ellenzék, aminek alig van támogatottsága a lakosság körében?
Alig?
kb. 2 millió ellenzéki listás szavazat volt, a Fidesznek kb 3 millió.
Mindezt úgy, hogy a pálya enyhén szólva is lejtett Orbán felé.
Ennek a 2 millió embernek az akaratát nem képviseli Orbán a Tanácsban, sőt az ellenkezőjét képviseli. Ellenben az EP-ben lehetőség van a 2 millió ember akaratát is megjeleníteni, ezért is sokkal demokratikusabb az EP működése. És ezért akarja Orbán felszámolni.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 376
55 062
113
Mi az erőtervnél máshogy tudjuk, de aszódi tuti jobban belelát.

Konkrétan mit tudtok ez ügyben?
Mert engem nagyon érdekelne, hogy:
1. Miért kellet az erőmű tervét nyugati beszállítók dolgaival módosítani?
2. Hogy nem sikerült 8 év alatt lepapírozni, miközben ennyi idő alatt máshol már föl is épült...úgy, hogy a típus tudtommal az összes nemzetközi atomenergetikai engedéllyel rendelkezik?
 
  • Tetszik
Reactions: zeal and Pogány