forrás:
https://www.ostro.org/news/9-krayin...-pro-bezpretsedentu-dopomogu-ukrayini-i402160
"Tallinni Nyilatkozat": 9 európai ország írt alá nyilatkozatot az Ukrajnának nyújtott példátlan segítségről
9 ország védelmi minisztériumának képviselői aláírták a "Tallinni Nyilatkozatot", amely nagyszabású katonai segítségnyújtást ír elő Ukrajnának. Erről a brit kormány hivatalos honlapján számoltak be.
„Mi, Észtország, Nagy-Britannia, Lengyelország, Lettország és Litvánia védelmi miniszterei, valamint Dánia, Csehország, Hollandia és Szlovákia képviselői ma, január 19-én találkoztunk, hogy megerősítsük rendíthetetlen elhatározásunkat és eltökéltségünket Ukrajna támogatására. hősies ellenállás az illegális és provokálatlan orosz agresszióval szemben. Elítéljük az ukrán nép terrorizálását célzó orosz támadásokat, beleértve a polgári lakosság és a polgári infrastruktúra elleni szándékos támadásokat, amelyek háborús bűnnek minősülhetnek. Elutasítjuk, hogy Oroszország továbbra is megsérti a szuverenitását, függetlenségét és területi integritását Ukrajnáról és ukrán terület annektálásáról szóló illegális követeléseiről." - áll az állásfoglalásban.
Az aláíró felek kijelentették, hogy Ukrajnát új típusú fegyverekkel kívánják ellátni: tankokkal, valamint lég- és rakétaelhárító rendszerekkel. Dánia különösen az ukrán hadsereg kiképzésének folytatását vállalta, a Cseh Köztársaság pedig garantálta a lőszergyártás növekedését az Ukrajnába történő későbbi átszállítással, valamint a sérült fegyverek javítását. Az észt csomag több tucat 155 mm-es FH-70 és 122 mm-es D-30 tarackból, több ezer 155 mm-es tüzérségi lőszerből, tüzérségi egységek kisegítő berendezéseiből és több száz Carl-Gustaf M2 páncéltörő gránátvetőből áll lőszerrel. . Emellett 2023-ban Észtország továbbra is az ukrán fegyveres erők több száz katonája számára biztosít alap- és speciális képzést.
Lettország új segélycsomagokat készít elő több tucat ember által hordozható légvédelmi rakétarendszerrel (Stinger) és további légvédelmi elemekkel, két M-17-es helikopterrel, több tucat géppuskával lőszerrel, több tucat UAV-val és az M109-es tarackok alkatrészeivel. Lettország is jelentős összegeket fektet be az ukrán hadsereg kiképzésébe, és mintegy 2000 ukrán katona kiképzését tervezi különféle programokon, a gyalogsági alapkiképzéstől a speciális tanfolyamokig. Litvánia új támogatási csomagja több tucat L-70-es légvédelmi ágyúból, több tízezer lőszerrel és két Mi-8-as helikopterből áll, amelyek összköltsége 85 millió euró. Idén a litván kormány 40 millió eurót fektet be lőszervásárlásba az ukrán hadsereg támogatására. Ide tartoznak majd a drónok elleni védelem, az optika, a hőképalkotó eszközök és a drónok. Ezenkívül 2 millió eurót utalnak át az Egyesült Királyság Nemzetközi Alapjába nehézfegyverek, például tüzérségi rendszerek és lőszerek, közvetlen tűzoltó platformok vagy páncélozott harcjárművek beszerzésére irányuló projektek finanszírozására. A Litvániának szánt majdani halálos támogatási csomag összköltsége 125 millió euró.
Az új lengyel csomag S-60-as légelhárító lövegekből áll, 70 000 lőszerrel. Lengyelország már 42 gyalogsági harcjárművet szállított, valamint kiképzési csomagokat két gépesített zászlóalj számára. Emellett Lengyelország folytatja a 155 mm-es KRAB tarackok szállítását, és Ukrajnát látja el különféle típusú lőszerekkel. Folyamatosan folyik az orvosi és mérnökképzés is. Emellett Lengyelország kész átadni egy cég Leopard 2 harckocsit 1000 tölténnyel. Ezt megelőzően a Leopard 2 tankok adományozóinak szélesebb koalíciója jön létre. Szlovákia folytatja az intenzív megbeszéléseket a Szövetség tagjaival az Ukrajnának szánt adományok további felszerelésének lehetőségéről. Az erőfeszítések most a fő harckocsikhoz, a gyalogsági harcjárművekhez, a légvédelmi rendszerekhez, valamint a tarackok, aknamentesítő berendezések és lőszerek fokozott gyártásához kapcsolódó képességekre összpontosulnak. A konkrét részleteket a szövetség tagjaival és partnereivel folytatott folyamatos információcsere alapján kellő időben kidolgozzák. Szlovákia folytatja az ukrán hadsereg kiképzését, és az ukrajnai követelményeknek megfelelően bővíti a kiképzést. Az Egyesült Királyság gyorsított csomagja egy század Challenger 2 harckocsit tartalmaz páncélozott mentő- és javítójárművekkel; 155 mm-es AS90 önjáró fegyverek, valamint több száz páncélozott és védett jármű; manőver-támogató csomag, beleértve az aknamező és a híd áttörési képességeit; több tucat pilóta nélküli légi rendszer az ukrán tüzérség támogatására; további 100 000 tüzérségi lövedék; több száz kifinomultabb rakéta, köztük GMLRS rakéták, Starstreak légvédelmi rakéták és közepes hatótávolságú légvédelmi rakéták; 600 kénköves páncéltörő lőszer; felszereléscsomag legfeljebb száz ukrán harckocsi és gyalogsági harcjármű modernizálásához. A csomagot tovább egészíti a brit fegyveres erők alap- és utánpótlás-képzésének folytatása 9 nemzetközi partnerrel. A fegyveres erők további mintegy 20 000 katonája kiképzése érdekében 2023-ban. Nagy-Britannia koordinálja az Ukrajna Nemzetközi Alapot is, amely partnereivel együtt csaknem 600 millió fontot gyűjtött össze.