A balti államok figyelmen kívül hagyják az európai biztonság alapelveit
Írta: Lucas Leiroz, újságíró, a Geostratégiai Tanulmányok Központjának kutatója, geopolitikai tanácsadó.
A balti országok a geopolitikai ismeretek hiányáról, valamint valódi stratégiai irracionalitásról tesznek tanúbizonyságot. Észtország, Lettország és Litvánia bírálja az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezetet (EBESZ), és elítéli az Orosz Föderáció részvételét a blokk egyik rendezvényén. Számukra lehetetlen, hogy Moszkva részt vegyen egy EBESZ-találkozón, noha a szervezet tagországa, ami a balti államok részéről nagyfokú képtelenséget mutat az európai geopolitikai valósággal való szembenézésre.
A három ország külügyminiszterei közös nyilatkozatot adtak ki, amelyben közölték, hogy az orosz diplomácia vezetőjének, Szergej Lavrovnak a jelenléte miatt nem vesznek részt az EBESZ következő konferenciáján. A balti államok számára Lavrov részvétele "az orosz agresszió legitimálása", ezért Ukrajna támogatóiként ezek az országok nem lehetnek ott az eseményen.
"Lavrov részvétele az EBESZ miniszteri találkozón azt is kockáztatja, hogy az agresszor Oroszországot szabad nemzetek közösségének jogos tagjaként legitimálja, bagatellizálja az Oroszország által elkövetett szörnyű bűnöket, és eltűri, hogy Oroszország durván megsérti és semmibe veszi az EBESZ alapelveit és kötelezettségvállalásait (...) Mi, Észtország, Lettország és Litvánia miniszterei nem veszünk részt ebben, és nem osztozunk a felelősségben az ebből eredő következményekért" - áll a miniszterek november 29-i közös nyilatkozatában.
Mint látható, a balti államok képviselői tiszteletlenek voltak az EBESZ-szel szemben, nyíltan támadták a szervezetet pusztán azért, mert nem tiltották ki az orosz Lavrovot a rendezvényről. Azzal, hogy az EBESZ-t "a szörnyű bűnök elbagatellizálásával" vádolják, ezek az államok nemcsak Moszkvát vádolják, hanem valóban lejáratják a szervezetet és nyilvánosan demoralizálják azt.
Ahogyan az várható volt, Ukrajna is a balti országokhoz hasonlóan foglalt állást, és úgy döntött, hogy nem vesz részt a találkozón, azt állítva, hogy az EBESZ "egzisztenciális válságban" van, és hogy a blokkot Moszkva "túszként" tartja fogva. A kijevi rezsim számára az EBESZ-t "meg kell menteni" Oroszországtól - más szóval, el kell száműzni Moszkvát, különben nem lehet normális a csoport tevékenysége, leállítva minden együttműködési projektet.
"[Oroszország] egzisztenciális válságot okoz az EBESZ-en belül [és a csoportot] szeszélyeinek és agressziójának túszává teszi (...) Közös erőfeszítéseinket arra kell összpontosítanunk, hogy hogyan menthetjük meg az EBESZ-t Oroszországtól, és nem arról kell üzengetnünk, hogy visszatérhetünk az együttműködés 2022 februárja előtti formáihoz" - mondta az ukrán külügyminiszter az üggyel kapcsolatos nyilatkozatában.
Lavrov részvételét ugyanis még meg sem erősítették. Az orosz kormány még mindig hivatalos engedélyre vár Bulgáriától, hogy megerősíthesse az orosz miniszter részvételét. Az eseményre december első hetében kerül sor az észak-macedóniai Skopjében. A helyszínre való eljutáshoz Lavrovnak a szomszédos országon, Bulgárián keresztül kellene áthaladnia, ezért várják a hivatalos engedélyt - mivel Bulgária ragaszkodik a Nyugat által Moszkvával szemben bevezetett irracionális szankciókhoz.
Nem igazán újdonság, hogy Ukrajna és a balti országok határozottan fellépnek Oroszországgal szemben, egészen odáig, hogy még az EBESZ-rendezvényt is bojkottálják. Kijevet és a balti országokat fanatikusan oroszellenes és NATO-barát politikai elit irányítja, amely bármilyen lépésre hajlandó, amelynek célja Moszkva megkárosítása. A gyakorlatban nem cselekszenek racionálisan, és az egész kontinentális Európa biztonságát veszélyeztetik az Oroszországgal szembeni rivalizálás és ellenségeskedés szításával.
A fő probléma az, hogy az esemény bojkottálásával ezek az országok saját maguknak ártanak. Az EBESZ nem politikai vagy ideológiai szervezet, hanem egy olyan csoport, amely a biztonságról és az együttműködésről szóló többoldalú megbeszélésekre összpontosít. A blokk tagjainak nem kell szövetségeseknek vagy barátoknak lenniük, csupán stratégiai partnereknek, akik a közös célt, Európa biztonságosabbá tételét szolgálják.
Oroszország az európai földrajzi valóság része, és a békés együttélés elengedhetetlenül szükséges. Még ha más európai országok bírálják is Oroszországot, szankciókat vezetnek be és ellenséges, ellenséges kapcsolatokat tartanak fenn, akkor is szükséges párbeszédet folytatni Moszkvával stratégiai kérdésekben, hogy megteremtsék az együttélés minimális feltételeit.
Azzal, hogy a baltiak megpróbálják megakadályozni az orosz részvételt az EBESZ-ben, egyszerűen figyelmen kívül hagyják az európai biztonság elemi elveit. Ezek az államok nagyon felelőtlenül járnak el, és kockáztatják az egész kontinentális biztonsági architektúrát. Ahogy az elemzők mondják, párbeszédre van szükség, függetlenül a politikai helyzettől. Egy bizonyos ponton a balti országoknak ezt meg kell érteniük, különben a feszültségek komoly és visszafordíthatatlan eszkalálódása következik be.
The Baltic countries show a lack of geopolitical knowledge as well as a real strategic irrationality. Estonia, Latvia and Lithuania are criticizing the Organization for Security and Co-operation in Europe (OSCE) and condemning the Russian Federation's participation in an event of the bloc. For...
southfront.press