Annyi kiegészítéssel, hogy tud csökkeni a GDP arányos államadósság költségvetési hiány esetén is. Ha a GDP növekedés gyorsabb mint az adossagemelkedés, azaz gyorsabban nő a gazdaság, mint amennyi új hitelt vesz fel az állam. Stabil gazdasági növekedés, minimális infla mellett deficites, de 3% alatti költségvetési hiány volt nálunk 2012 és 2020 közt, és így is folyamatosan csökkent a GDP arányos adósság.Próbált, legalább is kezdetben. Ma már nem tudom.
És nem ő (olaszok) az egyetlen, jó páran járnak ebben a cipőben.
Az államadósság csökkentéséhez a folyó (éves) költségvetés többlete kell. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy az állam kevesebb új kölcsönt vesz fel mint amennyi lejárt.
Viszont ez a folyó kiadások csökkentését jelenti, korlátozást, megszorítást, nevezd ahogy akarod. Pont ez van most nálunk, már tavaly óta.
Ami azzal jár, hogy elhalasztanak infrastrukturális beruházásokat - visszaesik az építőipar/építőanyaggyártás - meg kevesebb lesz a gazdasági támogatás egyes szektorokban. Például a németek abbahagyták a villanyautó vétel támogatását, amitől azonnal visszaesett az eladott mennyiség, visítoznak is az autógyártók.
Az ilyesminek persze foglalkoztatási, és az életszínvonalra kiható következményei vannak. Ha ez elég érezhető és nem tudod propagandával eladni az embereknek, akkor lejár a 4 éved és lapátra kerülsz. Mindegy jó úton jársz-e, az átlagpolgár másra szavaz. Arra, aki ígér.
A politikus (politika) tehát egyensúlyozik. A vágyak és a józan ész között. Mert ő meg szeretne hatalmon maradni, hogy ő fújja tovább a passzátszelet.
Az eredmény? Ha visszanézünk az elmúlt 20-30 évre, akkor az, hogy az államadósság nő. Nem csak az olaszoknál, a francia is 100 % felett van, a spanyol...
Általában nő, dicséret a kivételeknek. Az EU követelményekben 60 % van. 15 éves előírás. És mennyi most a tényleges? 85 % feletti az átlag. És nő.
Sejtheted, hogy nem mehet ez így a végtelenségig.
A másik ami az elmúlt 2 évben volt. Magas költségvetési hiány mellett is csökkent a GDP arányos adósság, Az árak növekedése felhajtotta a nominális GDP-t, így minimális reál GDP növekedés mellett is csökkent az államadósság.
2020-ban ugrott meg a magyar államadósság. Amikor minimális infla mellett a lezárások miatt nagy gazdasági visszaesés volt,.
Idén sanszosan szintén nőni fog. Hiába van gazdasági növekedés, az infla már csak enyhén magas, viszont a költségvetési hiány még nincs 3% alatt, sőt. Hogy miért nem, azt a gyors csökkentés és az életszinvonalra kiiható negatív hatásai miatt leírtad,