Százszor át lett beszélve, de hát ismétlés a tudás anyja. A Nyugat óriási előnnyel indult neki a hidegháborúnak, amit épphogy csak megnyert. A nyugati társadalmak nyitott szerkezetüknek (állandó munkaerőbeáramlás plusz agyelszívás) és a magasabb jövedelmeknek köszönhetően jobb életszínvonalat élveztek, amit nem utolsósorban a piacgazdaság adta bőséges kínálat alapozott meg. A kapitalizmus ekkor még sokkal erőteljesebb szakszervezeti/szocialista (voltak szocialista kormányok ott is) kontroll alatt volt, továbbá a világgazdaság sem küszködött nyersanyag vagy energiahordozóhiánnyal, a környezetszennyezés pedig még nem érte el azt a szintet, hogy hatását közvetlenül érzékeljék, vagy komolyabban foglalkozzanak vele.
Persze a nagy nyugat is elszenvedte a kis válságait, mint pl a két olajválság a hetvenes években.
Ne feledjük, hogy a szabad piac a harmadik világbeli "banánköztársaságoknak" nyersanyagtermelőknek a nyugattól való egyoldalú gazdasági függést, nyílt vagy rejtett beavatkozást jelentett. Dél Amerika országai ugyanolyan szegények kis kivételtől eltekintve, pedig nem mindegyikben "virágzott" a szocializmus. Itt felhozhatjuk Uruguay és Argentína példáját, ahol inkább a vadkapitalista gazdaságpolitika vetette vissza a fejlődést.
Kádár nem volt jó, és nem sírjuk vissza. Nem volt "szabadság", bevittek ha nem dolgoztál vagy "rendszerellenes" voltál, és tény hogy jogkorlátozás volt, de észre kell venni, hogy ez nem csak visszatartott, hanem védett is: nem volt hajléktalanság, nem voltak bűnszervezetek (jó az állam volt a maffia), nem volt munkanélküliség (kapun belüli igen, ez a torz gazdaságszerkezetből adódott), és nem voltak égbekiáltó vagyoni különbségek, vagy ha igen, nem illett mutogatni. Nem volt tökéletes, de nem is süllyedtek milliók a mélyszegénységbe, épp ellenkezőleg. Ráadásul mindezt egy lerombolt országból a 2.VH után, ami már akkor huszonéve elszenvedett egy kritikus sokkot (első VH és Trianon).
Igen, a gazdaság tőkehiányos volt, de mégis mutatott némi fejlődést.
Jól írod hogy a a nyugati kölcsön rántott hűsra ment, tény hogy szinte semmilyen beruházásra nem költötték, csak "felélték", tehát felesleges volt felvenni. Mai adósságunkhoz képest egyébként bakfitty mennyiség volt.
Ikarus és KGST. A Kölcsönös Gazdasági Segítségnyújtás Tanácsa az árucserét kívánta megkönnyíteni az ÖNELLÁTÁSRA berendezkedő szoci országokban(persze nyersanyag híján nem mindenből lehetett önellátó valaki), mivel a nyugatiakkal csak korlátozottan lehetett kereskedni (COCOM lista stb). Ez egy teljesen más stratégiai-gazdasági elképzelés volt, természetesen nem vehette fel a versenyt egy piaci alapokon nyugvó gazdasággal.
Mindemellett mégis ki kell emelni, hogy komoly iparágazatok jöttek létre-maradjunk most Magyarországnál- e 40 év alatt, komoly infrastruktúrával, és tudásbázissal! Textilipar, élelmiszeripar, járműipar, gépesített, és messze földön híres mezőgazdaság kiváló minőséggel és irdatlan terméshozamokkal (pl almatermelésben egy ideig a világ első 5 ben voltunk).
Kár leszólni az IKARUS-t és a többi szoci céget, mert pont akkor lettek fillérekért elkótyavetyélve, mikor már javuló minőséget is kezdtek volna produkálni.
Ráadásul ezek a vállalatok mind állami tulajdonban voltak, nem magánvemberek vagy társaságok kezében. Nem mindegy. Az a duma anno hogy ezek versenyképtelenek voltak és drágán termeltek-emiatt kellett szétverni őket-nos ez volt az igazi populizmus-de ezt elég kevesen merik beismerni.
Nem folytatom mert ez itt már kicsit offba, megy, lehet hogy nyitni kéne egy Kelet-Nyugat összehasonlító Biztpol topikot. Ez ide inkább vitaindítónak jó, nagyon nem akartam belemenni.
Lássuk mit tud a Nyugat, most hogy immár 30 éve győzedelmeskedett a hidegháborúban
. Ez is megérne egy misét!