Vicces, de ebben igazuk van. Pontosan ez juttatta el a mostani helyzetig a nyugati országokat.
Az emberek jól hangzó szlogenekre szavaztak: "zöld átállás", "politikai korrektség", "sokszínűség" stb. Kitermeltek egy olyan politikusi réteget, amely ezekben a szlogenekben hisz, és mindent alárendel ezeknek.
A demokrácia lényege, hogy minden egyéni érdeknek hangot lehet adni. Ez a megfogalmazás fontos, hiszen az ütközések miatt nyilván nem lehet minden egyéni érdeknek megfelelni.
A mai nyugati demokráciák azt rontják el, hogy összetévesztik az egyéni érdekek és preferenciák kifejezését a közép- és hosszútávú ügyvezetéssel. Ahhoz, hogy a dolgok jó irányba menjenek, néha bizony fájdalmas lépéseket is meg kell tenni. Néha ki kellene mondani, hogy "ezt elhamarkodtuk", két lépés vissza, gondoljuk át megint. Néha megálljt kell parancsolni népszerű szlogeneknek, mert nagyon káros tovagyűrűző hatásuk lehet. Ez elsősorban az ügyvezetés feladata lenne, nem az átlagemberé.
A problémát valahol ott látom, hogy össze lett mosva a parlament és a kormányzás. Ezeknek egy jól működő demokráciában függetlennek kellene lennie, de ez gyakorlatilag sehol sem valósul meg. Általában az lesz a kormányzó, akinek parlamenti többsége van. Ez így értelmetlen. A parlamentnek kellene figyelembe vennie az egyéni érdekeket és preferenciákat a törvényalkotáskor, a kormányzásnak pedig a független ügyvezetés lenne a feladata.
A parlament lényege az lenne, hogy "nagy" és "sokféle". Így garantálható, hogy nem szűkül be a látóköre, hogy minden egyéni érdeknek van hangja. A kormányzat feladata pedig azt, hogy a parlament által megszabott kereteken belül vezesse az országot.
Nem lehet elvárni az átlagembertől, hogy megalapozott döntést hozzon összetett kérdésekről. Ez egyszerűen nem reális, még a szakértők is késhegyre menő vitákat folytatnak. Az átlagember a véleményét, preferenciáját tudja elmondani. A szakértőknek - ideális esetben egy pártatlan - elemzést kell letenni az asztalra, a parlamenti képviselőt pedig azért fizetjük, hogy átrágja magát a szakértői elemzésen, figyelembe vegye az átlagember véleményét és preferenciáját és a kettő alapján a legjobb döntést hozza.
A fentiek alapján a jelenlegi választási rendszerek egyszerűen rosszak. A választó azt próbálja elérni, hogy a neki legjobban megfelelő csapat legyen mindenhol, aztán a következő négy évben lesz ami lesz.
Ezzel szemben az lenne a jó, ha:
- egy pártatlan, technokrata kormányzat lenne majdnem folyamatosan
- a választói véleményeket sokkal gyakrabban megkérdeznék (a svájciak gyakori népszavazása például)
- a parlamenti képviselőket nem egy nagy lendülettel, pártpreferenciák alapján választanánk ki, én személy szerint megszüntetném a párt és a frakció intézményét