az a baj hogy jelen formájában teljesen felesleges a történelemoktatás
annak nem az kell legyen a célja hogy a nebuló betanulja az évszámokat
hanem hogy felismerjen történelmi mintázatokat, amelyeket saját életében is viszontláthat, és ebből következtetéseket tudjon levonni
ilyen történelmi mintázat hogy tökmindegy hogy egy elfuserált ideológiavezérelt politika az olajfákat vágatja ki katedrálist épít vagy a kulákokat deportálja, mikor melyik korban ki mit qúr el, a hibás döntéseket mindig nyomor követi a nyomort pedig mindig rá kell fogni egy külső ésvagy belső ellenségre háborút kell indítani ellene stb.
európa egy húszéves egyre gyorsuló elqúrási időszakot tudhat maga mögött, a hatalom láthatóan nem tud kezdeni az égvilágon semmit a saját maga által okozott problémákkal, a zöldideológia nem reformálható meg, ebben a helyzetben korokon átívelően csakis egy háború lehetett a megoldás
miért lenne ez a 21. században másképp?
Igen,ez egy örök mintázat.
És itt a Fórumon is jol látszik a történelemoktatás kudarca.Muszkafanok olyan gyönyörűen benyalják az orosz hibridháborús propagandát,hogy rossz nézni.
Ezzel nem akarom azt mondani,hogy a Nyugattal nincs probléma.De vannak,és igen hatalmassak.A ződkummunizmus,a kulturharcidiotizmus gazdasági és erkölcsi katasztrófába viszi a Nyugatot.
Kina a történelem állatorvosi lova ebből a szempontbol.Zárt geopolitikai,katonaföldrajzi helyzete miatt viszonylag védett helyzetben van,történelmét főleg a belső folyamatok irányitották.És jol látszik a ciklikusság.Rendre egy polgárháború után létrejövő új hatalom felivelő pályára állitja az országot.Majd jön a hatalom megcsontosodik,ami elösször stagnálást hoz.Majd növekszenek a belső feszültségek,a hatalom a hatalom megtartására összpontosit-és kitör a polgárháború,vagy a reagálóképességét vesztett hatalmat külső erő söpri el,rendszerint belső támogatással.
A háború szerepe,hogy a megújulásra,fejlődésre már képtelen megmerevedett rendszert elsöpörje,helyet teremtve az életerős újnak.Vagy csak a régit rákényszeriteni a megújulásra,fejlődési képességének visszaszerzésére.
De az atomkor problémája,hogy atomkor.....Az atomfegyverzet akadályozza a különben teljesen természetesen létrejövő háborús konfliktushelyzetek háborúval való megoldását.
Mert MAD.
A háború az a nyomás,ami rákényszeriti a megcsontosodott hatalmi rendszerű országot a megújulásra.De ha a háború fél óra alatt a totális pusztulást hozhatja el,akkor azt nem lehet megvivni.
Megújulási képesség nélkül azonban minden ország olyan,mint az erdő nagy tölgyfája.Lehet,hogy kivülről erősnek látszik,és dacol minden viharral,de belülről elkorhad.