A különbség az, hogy ezek közül egyik sem iparszerű megsemmisítés volt. Míg a németek határozott célja konkrétan ez volt a táborok felállításával.
Ezzel is vitatkoznék. A jenki rezervátumoknál eléggé szándékos volt, hogy olyan helyekre zárták be az indiánokat, amelyek élelem szempontjából sem tudták őket eltartani és ahol az éhhalál mellett északon meg is fagytak, illetve a behurcolt betegségek is arattak a legyengült népességben. Továbbá folyamatosan szűkítették a területeket, irtották a vadászható állatokat és ha az indiánok próbáltak túlélni és a fehérek marháihoz, lovaihoz, terményéhez nyúltak, még a rezervátum területén is (aminek határát a fehérek lépték át), akkor jöttek a bosszú- és irtó hadjáratok. Az, hogy nem volt gázkamra, még nem jelenti, hogy nem meghalni zárták be oda őket. Nem látok túl sok különbséget a gázkamra és a Tajgetosz módszer közt. Sőt a kettő közül a lassú éhhalál, a fagyhalál, meg a betegségek a rosszabb halálnem.
Formális a nácik is "csak" kényszermunka táborokat üzemeltettek és csak azokat ölték meg rövid úton, akiket már nem találtak alkalmasnak a munkára. A náci "végső megoldás" és a rendszeres indián irtó hadjáratok közt sincs sok különbség.
De hogy ne legyünk részrehajlók, a japánok jóval több kínai és egyéb népcsoportbeli civilt irtottak ki, mint a németek zsidót és elégé módszeresen, szándékosan csinálták. Aztán persze ott is jöttek a jenkik, akik nagyon humánusan élve elégettek a városaikban bő 700 ezer japán civilt. A gyújtóbomba és az atombomba is egy ipari népirtó módszer. Még hatékonyabb is mint a gáz.
A spanyolok és a portugálok is sok esetben elég szép népirtósdit rendeztek a gyarmataikon. A kor mércéjével mérve "ipari" léptékben. De a többi gyarmatosító sem vette meg az ilyesmit. Az angolok, vagy a franciák sem.
Már a rómaiak is előszeretettel irtottak ki komplett törzseket, népcsoportokat. De ezt a hagyományt a legtöbb hódító ápolta. A kor mércéjéhez mérten "ipari" léptékben.
A népirtás nem német találmány. Még nagy léptékben sem. Természetesen nagyobb számú népességből "fejlett", "ipari" módszerekkel több embert lehet megölni. De a népirtást mindig az adott népességhez és az adott korhoz érdemes mérni. Így nézve eléggé régi hagyományai vannak még a nácik zsidó irtásához hasonló arányú népirtásoknak is, szerte a világon.
Nagyon sok esetben volt határozott cél az adott népesség minél nagyobb arányú kiirtása.
Csak ugye a győztesek írják a történelmet és így az ő népirtásaikra nem illik emlékezni, a vesztesekét viszont még fel is illik nagyítani. A németek pedig vesztettek.